Çözüldü Haftalık çalışma programı ve puantaj hazırlama

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Uzman Arkadaşlar,

Ekteki örnek çalışmalardan "SHIFT" haftalık çalışma programının yapıldığı, "PUANTAJ" adı üstünde puantajların yapıldığı çalışmalardır.
Yapılan haftalık çalışma programındaki verileri, puantaj çalışmasına belirli koşullar, kurallar ile transfer ederek puantaj tablosunu oluşturmak istiyorum.
Puantaj çalışmasını "PARAMETRE" sayfasında "H" ve "J" kriterleri referans ve koşul olarak alarak, PUANTAJ sayfasındaki açıklamalara göre veri transferini sağlamak istiyorum.
Fazlaca uzmanlık ve tecrübe gerektiren bir istek olmasından dolayı, uzman arkadaşların benim için çok kıymetli olan yardımlarını rica ediyorum.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Hocam selam,

Dosyada çok fazla detay var, inceledim ama neyin ne şekilde gideceğini anlayamadım.
Kısa kısa parçalara ayıracak şekilde üzerinden gidebilirsek yardımcı olmak isterim.

Bence de, Sayın @Believing işlemlerin öncelik sırasını, akışı biliyor ve buna göre
işlemi parçalara ayırırsa daha hızlı sonuca ulaşmak kolaylaşır.

Bu arada, hemen kullanmak için plan yapmayın derim.
Tavsiyem, burası veya başka kaynaktan bir belge oluşturulduğunda bir süre ikili (eski ve yeni yöntem)
gidip kontrol/test dönemi olmalıdır.
Neticede belgeleriniz bazı hukuki işlemlere, çalışanlara ödenecek parasal tutarlara,
hatta devlete ödenecek vergi/prim vs etkisi olabilir. Temkinlilik ilkesini elden bırakmamak gerekir.

.

Hatta işlemleri manuel yaparken bir kenara, yapılan işlemleri, yapılma sırasına göre not edip
forumda da bu notları kullanarak konu açmak en iyisidir.
Notları şu tarzda oluşturun;
-- Şu iki belge aynı anda açılır,
-- Şu belgedeki şu sütunda şöyle filtreleme yapılır,
-- Şu sütunlarda şu kriterlere uyanlar kaynak belgeden kopyalanır,
-- Hedef belgedeki şu alan/alanlar silinir,
-- Kopyalanan veriler, hedef belgede şuraya yapıştırılır,
-- Tarih şu şekilde değiştirilir,
....... vs gibi.

Böyle açıklamalar olursa formül oluşturma, kodlama oldukça kolaylaşır.

.

Sayın Ömer bey,

Konuyu başlıklara ve maddelere ayırarak anlattığım metin 301.SERVİS klasörünün içindeki 301.SERVICE - PUANTAJ isimli çalışmaya ekledim.
Çalışmada temel olarak yapılacaklar az olmakla birlikte koşulların fazlalığı nedeniyle konuyu dağıtmadan anlatmakta zorlanıyorum.
Mutlaka soru sormak isteyeceksinizdir, bana özelimden yazarsanız telefon numaramı verebilir veya uzak masaüstü bağlantısı verebilirim.
Çalışmanın orjinal yapısını bozmadan size bir demosunu oluşturdum. Yardımcı olmanız ve konuyu sonuçlandırmamız çok kişiyi büyük bir yükten kurtaracaktır.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Sayın @Believing , telefon/uzak bağlantı gibi yöntemler maalesef kullanamıyoruz.

Eklediğiniz dosyada, herhangi bir açıklama metni göremedim.

Boş/üzerinde işlem yapılmamış bir belge olup; "şuraya şu gelecek", "burada bu hesaplanacak" gibi
belli bir öncelik sırasına göre ve adım adım ilerlenmesini sağlamak gerekiyor diye düşünüyorum.

Mevcut haliyle mesafe kat edilmesi biraz güç bence.

.

Shift dosyanızın yapılandırılması çok olumsuz şekilde hocam. Size de söylemiştim.
O alana dair öncelikle bir çözüm bulmak lazım.
Formüller ile getirilebilir lakin o zamanda dosya açılırken kapanırken yavaşlayacaktır.
Eğer formül derseniz size önerim şu olur:
Shift dosyasındaki harflerin Puantaja gelecekleri için bir tablo oluşturursanız, Shift'te bulduğu harfi o veritabanında arar ve Puantaja yazdırır.

Ben ADO ile uğraştım ama veritabanı yapınızdan dolayı verileri eşleştirebilecek bağlantı sağlayamadım ne yazık ki.

Sayın Admin,

Başka sektörlerde çalışmadım.
Ancak bizim Turizm/Hizmet sektöründe bu format kullanıldığından dolay bu format ISO kalite sistemleri ile onaylanmış çalışmalardır.
Bu çalışma haftalık çalışma programını yaparken yapan kişiye, programa bakmak isteyen kişiye kolaylık sağlıyor. Onun dışında veritabını mantığı ile çalışabilecek Turizm çalışanı bulmak çok zor.

Saygılarımla,

@Believing
Ben de yardımcı olmak, sorunuzun/ihtiyacın çözümüne katkı vermek isterim ancak iletişim sorunu yaşanıyor.

İki adet belge var ve her ikisinde de bir sürü formüllü alan var.
Belgenin sahibi siz olduğunuz için sizin için anlam ifade ediyor olabilir ancak ben belgelere baktığımda
servis/hafta isimler vs değil hücreler/satırlar/sütunlar görüyorum.

Ana yapının açıklanması gerekir.
İki ayrı belgede, aynı isimli (isimlendirme standardı nasıldır Türkçe büyük harflerle ay adı ALT TİRE PUANTAJ ve benzer şekilde ALT TİRE SHIFT) sayfalar var. Bunlardan biri ilk veri girişinin yapıldığı belge olmalı (sanıyorum SHIFT). Diğeri ise bu belgedeki kayıtların aktarıldığı PUANTAJ olan.
SHIFT haftalık dolduruluyor (sanıyorum elle), siz ise haftalık doldurulan bu bilgileri AYLIK olan PUANTAJ belgesine İSİM/tarih eşleşmesine göre aktarmak istiyorsunuz. Genel çerçeve sanıyorum bu. Eylül ayı geldiğinde her iki belgede EYLÜL adını taşıyan bir sayfa mı oluşturulacak, bu sayfa elle mi oluşturulacak yoksa makro kodu mu bu sayfaları oluşturacak?

PUANTAJ C3 hücresinde çalışır durumda olmayan VERİ DOĞRULAMA >> LİSTE özelliği uygulanmış ancak şu anda SABİT 301.SERVICE şeklinde.
Bu hücre değiştirildiğinde tüm veriler (isim listesi dahil) yenilenecek midir mesela? Ya da mesela E3 hücresindeki AY ADI seçimi değiştirildiğinde tüm sayfadaki veriler yenilecek midir?
SHIFT belgesiyle PUANTAJ belgeleri aynı dizinde midir, SHIFT belgesi KAPALI BELGE konumunda mıdır?

SHIFT belgesinde aralarda bulunan açık yeşil renkli veri doğrulama uygulanmış SERVİS seçimi hücreleri var (başlık olmalı) ve altlarında da yine veri doğrulama uygulanmış ama yeşil tonlu hücredeki servisle aynılarının seçildiği isimler var. Servisler itibariyle düzenlenmiş aralarda TOPLAM ve BOŞ satırların olduğu tablo yapısında bu başlık alanlarının altında kalan kişi satır adetleri sabit midir/değişken midir?
Örneğin G17'deki başlık satırında A - TURKUAZ MAIN REST seçilmiş, altındaki isimler için de aynı bölüm seçilmiş, altındakiler başlıktan farklı olabilir mi? belgelerde hafta seçimi görüyorum, bunun işlevi nedir, istenilen işlemlerle bir bağlantısı var mıdır? vs. vs.

Soru çok özetle ve açıklamalar yazılmasına ihtiyaç var.
Aceleye mahal yok diyorum, yapıyı/işleyişi siz biliyorsunuz, belgelerin konumundan, sayfa isimlendirmelerine kadar, tablo satır adetlerinin sabit/değişken olmalarına kadar, en temelden başlayarak adım adım ilerlemeyi düşünmelisiniz?
Genel çerçeve olarak işlem zor değil, bir belgeden diğerine tarih isim eşleşmesine göre veri aktarma işlemi.
Sadece bu kadar açılır liste (değiştirilebilir demek) bu kadar formül (bazılarının gereksiz olduğunu düşünüyorum) karışık bir yapı ve işleyiş ve detaylı, tane tane, adım adım açıklamalarla gidilmeli.

.

Merhaba Ömer bey,

1-) Haftalık çalışma programı ve puantaj çalışması olmak üzere iki farklı çalışma üzerinde çalışılmaktadır.
2-) Çalışma kitapları 301.SERVIS–SHIFT ve 301.SERVİS–PUANTAJ standardı ile ayrıştırılacaktır.
3-) –SHIF çalışması çalışanların 1 haftalık çalışma şeklini gösteren ve haftalık yapılan bir çalışmadır. Sayfa içerisinde bulunan bir ComboBox ile sadece çalışılan haftaya ait günler gösterilmektedir.
4-) –PUANTAJ çalışması, gerçekleşen –SHIFT çalışmasının günlük olarak yazıldığı hakkediş çalışmasıdır.
5-) Her iki çalışmadaki sayfalar aynı mantık kullanılarak, çalışılan ay ismi “-“ tire ile ayrıştırılan standartla oluşturulacaktır. Örnek; (AĞUSTOS-SHIFT ve AĞUSTOS-PUANTAJ )
6-) Eylül ayı için Taşı veya Kopyala özelliği ile yeni sayfalar oluşturuluyor. EYLÜL-SHIFT ve EYLÜL-PUANTAJ şeklinde sayfalar oluşturularak, sayfa içerikleri yeni çalışma için temizleniyor. Ağustos ayının son haftası Eylül ayına sarktığı için, son hafta her iki aya ait sayfalarda bulunmak zorunluluğu vardır. Bu işlemler manuel olarak yapılmasının yaratığı formül silme v.b. sorunlara sebep olmaktadır. Mümkünse bu işlemi makrolar yardımıyla yapmak daha uygun olacaktır.
7-) SHIFT çalışmasındaki açık yeşil olan satırlar başlık, açık gri renkli satırlar ise ara toplam satırlarıdır. Aradaki satır sayıları dönemlere göre değişkenlik gösterir. Bu sebeple tablo doldurulduktan sonra aradaki boş olan satırları silmek yerine makro olarak gizlenmektedir.
:cool: PUANTAJ çalışmasının “C3” veri doğrulamayı aktif ettim. “C3” hücresindeki departman ismi puantaj’a alınan kişilerin karşısına (Dolu satıra) yazılmaktadır. Veritabanı mantığı ile oluşturulan “B” sütunundaki departman isimleri en son aşamada kullanılacağı için “C3” hücresindeki değişiklik bu aşamada hiçbir yeri etkilememektedir.
9-) “E3” hücresi bir sonraki AY’a ait tablodaki “I2:AM5” aralığındaki tarih, ay ve gün satırlarını değiştirmek için kullanılmaktadır.
10-) –SHIFT ve –PUANTAJ çalışmaları aynı klasör içerisinde bulunmaktadır. DATA_PERSONEL sayfasına aldığı çalışanlara ait verileri farklı (MASTER CONTROL FILES) klasördeki bir çalışmadan almaktadır.
11-) SHIFT sayfasının G17 hücresindeki başlık, bu başlık altında çalışanların karşısına veritabanı mantığı ile yazılmaktadır. G Sütunundaki veriler 262:708 satır aralığındaki tablolar için kullanılmaktan farklı yazılmamalıdır.

İlk etapta istenilenlere cevap vermeye çalıştım. Sizlerin beni yönlendirmesine göre yapılması gerekenleri detaylandırabilirim.
Aynı klasör içerisinde olması gereken çalışmaların son hali ekteki gibidir.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

@Believing
Ben önceki belgeler üzerinden bir kod taslağı oluşturmuştum.
Çalışan listesi güncelleme vs. yok. Sadece tarih sütunlarının doldurulmasına yönelik bir kodlamadır.
Önce bunu bir deneyin isterseniz.

TASLAK olduğundan, şimdilik iki belgenin de açık olması gerekiyor.
Sonuçların kontrolü sonrasında kapalıyken işlem yapacak hale getirmek için üstünde çalışılması gerekir.
İşlem öncesinde SHIFT belgesindeki O5 hücresinde olduğu gibi (benzer durumda sağa doğru her haftanın başında var)
yazı rengi dolayısıyla görünmeyen tarih bilgilerinin silinmesi gerekir.
Çünkü MATCH (KAÇINCI) işlemi ile tarih (ilgili tarih sütununun hangisi olduğu) bulunmaktadır.
Ayrıca örnek belgede, A (POOL) gibi PARAMETRE sayfasında olmayan kısaltmalar olduğunu hatırlatmalıyım.
Durumu böyle olanlar yani SHIFT belgesi PARAMETRE sayfası H sütununda olmayanlar için PUANTAJ belgesinde ilgili gün BOŞ geçilir.

VBA:
You must log in to view content
(35 satır)

Merhaba Ömer bey,

SHIFT çalışmasının "O5" hücresi ile aynı satırdaki diğer hücreler ekteki çalışmada silinmiştir.
A (POOL) gibi boşluk ile ayrılmış kısaltmalar puantaja aktarılırken hücrelerdeki boşluğa kadar olan kodlamalar dikkate alınarak taşınmalıdır. Örnek :( A (POOL) örneğinda A kodlamasından sonra boşluk kullanılmıştır. Bu durumda A kodu ölçüt olarak kullanılacak parametre sayfasında A=X olduğuna göre puantaja X olarak yazılmalıdır.
Alt Çizgi ile kullanılarak yazılan özel durumlar parametre sayfasında bulunmaktadır. Bu gibi durumlar için ise "_"Alt Çizgiden sonra kullanılan kullanılan kodlamalar puantaj sayfasına yazılmalıdır. Örnek : Shift sayfasının hücresine yazılan B_X/RT için puantaj sayfasına Alt Çizgiden sonra kullanılan X/RT yazılmalıdır.
Her iki çalışmadaki sayfaları oluşturulurken farklılık olmaması için standart olarak tire (AĞUSTOS-SHIFT, AĞUSTOS-PUANTAJ) kullanılması için düzeltme yaptım. Mümkünse çalışmanın devamını bu örnek çalışmalar üzerinden yapmanızı rica ederim.

Saygılarımla,

Merhaba Ömer bey,

Kodlarınızı ekteki çalışmadaki gibi ekleyip çalıştırdığımda aşağıdaki hatayı alıyorum.
Run-time error '10042:
WorksheetFunction sınıfının Match özelliği alınamıyor hatası alarak
ssut = WorksheetFunction.Match(CLng(p.Cells(3, u).Value), s.[5:5], 0) satırını işaretlemektedir.
Oysa beşinci satırdaki söylediğiniz yerleri silmiştim.
Nerede hata yaptığımı çözemediğim için, kodları uyguladığım çalışma ekteki gibidir.

Saygılarımla,

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değilim.
Kodun eski haliyle yeni hali arasında o kod satırında bir deıişiklik yok ki.
Belgedeki TARİHlerle ilgili bir sorun vardır.
Puantaj belgesinoe, hangi tarihin sütinuna gelince hata alıyorsunuz?
İki belge de açıkken, puantaj belgesinde uygun bir hacreye uygulayacağınız KAÇINCI formülüyle, piantaj tarihini, SHIFT belgesi 5''inci satırda bir aratmayı deneyin isterseniz.
Formülü sağa doğru kopyalayıp, formül sonucunu, puantajdaki tüm tarihler için görün bakalım.

Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
24