M

Soru Aylara göre haftalık veri listeleme

mertatakan3838

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Değerli üstatlar çalışma kitabımda Çıktı ve Haftalık Sarfiyatlar isminde iki adet sayfam var. Benim yapmak istediğim Çıktı sayfasındaki malzeme çıkış tarihlerine göre Haftalık Sarfiyat isimli sayfamın A sütununa malzeme Kodunu yazdığımda o üründen aylara göre haftalık (1.hafta,2.Hafta......) ne kadar ürün vermişim onu toplamları ile listeme getirtmek istiyorum bunu makro ile nasıl yapabilirim. Yardımlarınız için şimdiden Teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhaba Sayın @mertatakan_3838 .

-- İLk vereceğiniz karar HAFTA'nın hangi günden başladığına ilişkin varsayımınızın ne olduğu.
Hafta, Pazartesi gününden mi, yoksa Pazar ya da başka bir günden mi başlıyor olarak varsayılacak?

-- Eklediğiniz belgede ÇIKTI sayfasındaki tarih sütununa filtre uygulayıp, filtre OK semgesine tıklarsanız,
yıl olarak gruplandırılmamış veriler göreceksiniz.
Bunlar tarih gibi görünse de METİN olan veriler ve hatta bazılarının sonunda NOKTA karakteri var, boş hücre de var.

-- Eklediğinizbelgede HAFTALIK sayfasında her ay için 4 hafta sütunu ayırdığınız görülüyor.
Örneğin yukarıdaki tarihe dönüştürme işlemini yaptıktan sonra Ocak 2020 ayını filtrelerseniz,
Ocak 2020 ayına ait tarihlerin, 4 değil 5 haftaya dağıldığını göreceksiniz.
Örneğin Ağustos 2020 ayının günleri 6 haftaya dağılmış durumdadır.

Bu nedenle HAFTALIK sayfasının tasarımını gözden mi geçireceksiniz,
yoksa bu sütun sayılarının da makro ile mi yapılmasını isteyeceksiniz bilemiyorum.

Belgenizdeki örnek verileri yeniden düzenlerseniz daha hızlı sonuca ulaşırsınız.
Ayrıca HAFTALIK sayfası A2 veya B2 hücresinde yıl seçimi yapılacak şekilde bir veri doğrulama>>liste uygulaması yaparsanız iyi olur.

.