Çözüldü Formül Içine Trim Ve Proper Eklemek

burcudere

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Mevcut formüle Trim ve proper eklemek istiyorum fakat sıralamasını yapamıyorum bir türlü. Trim ekledim onda problem yok ama proper eklediğimde hata alıyorum.
=TRIM(TEXTJOIN(" - ",,IFERROR(IF(SEARCH({"Mavi","Beyaz","Sarı"},B2)>0,{"Mavi","Beyaz","Sarı"}&""),""))) formülüme PROPER(SUBSTITUTE(K2,"I","ı")) bunu da eklemek istiyorum.

Ekli dosyalar

Ama siz orada "I" yı "ı" ya çevir diyorsunuz. MAVİ içerisinde "I" yok. Tam olarak ne yapmak istediğinizi açıklar mısınız?
A sütunundaki büyük yazılmış olan kelimeleri yazım düzeni yapsın, bunu yaparken de eğer varsa büyük I harfini küçük i ye çevirmesin küçük ı olarak kalsın istiyorum (excelim ve windowsum ingilizce olduğu için Büyük I harfini yazım düzeni yaptığımda onu i ye çeviriyor çünkü). Bunu yaptıktan sonra da aradığım kelime eğer o hücrede var ise o kelimeyi getirsin. Dosyada örnek ekledim, C sütunun da sadece proper uygulanmış hali var, B sütununda da yukarıdaki formül.

Ekli dosyalar

Excelim Türkçe olduğu için bende normal çıkıyor. Bu sebeple de deneyemiyorum maalesef.
Bilgisi olan / ingilizce versiyon kullanan birisi yardımcı olur sanırım.

Bende de ofis / windows Türkçe. Çok emin olmamakla beraber formüldeki renk isimlerini büyük harf olarak yazıp dener misiniz ?

1658227066897.webp

Son düzenleme:
Bende de ofis / windows Türkçe. Çok emin olmamakla beraber formüldeki renk isimlerini büyük harf olarak yazıp dener misiniz ?

1658227066897.webp
Yapmak istediğim işlemde 120 ye yakın renk olduğu için bu şekilde her birinin farklı yazımları ile denemek epey zor olacak. Bu nedenle yukarıda belirtiğim proper eklenebilse çözülüyor aslında ama onu nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. I harfi ile ilgili olan kısım olmadan eklemeye çalıştım propera ama o da olmadı

Moderatörün son düzenlenenleri:
Yapmak istediğim işlemde 120 ye yakın renk olduğu için bu şekilde her birinin farklı yazımları ile denemek epey zor olacak. Bu nedenle yukarıda belirtiğim proper eklenebilse çözülüyor aslında ama onu nasıl ekleyeceğimi bilmiyorum. I harfi ile ilgili olan kısım olmadan eklemeye çalıştım propera ama o da olmadı
Merakımı hoş görün, 120'ye yakın rengi (MBUL({"Mavi";"Beyaz";"Sarı"} buraya nasıl yazacaksınız?
Örnek dosyanız daha gerçeğe yakın olsa daha çabuk çözüme ulaşabilirsiniz.

1658227066897.webp
Formülü şu şekilde yaptım istediğim gibi proper uyguladı KIRMIZI olanları Kırmızı yaptı. Tek sorun Her kelimeyi iki defa yazdı bu defa da. Aslında yine olmamış çünkü iki ayrı formülü uygulamış ve yine Büyük harfle yazanlarda ikinci bölümdeki formülü uygulamamış

=PROPER(SUBSTITUTE(A2,"I","ı"))&TRIM(TEXTJOIN(" - ",,IFERROR(IF(SEARCH({"Mavi","Beyaz","Kırmızı"},A2)>0,{"Mavi","Beyaz","Kırmızı"}&""),"")))

Moderatörün son düzenlenenleri:
"Herbirinin farklı yazılımı " kısmını anlamadım. Sizin formülde ve diğer önerilen formülde de kullanılan biçimde kullanıldı tek fark SADECE renkler büyükharf yazıldı.
Cevap vermediniz ama sanırım bu şekilde de çalışmadı herhalde. Oysa sizin dosya üzerinde bende çalıştı.
Denildiği gibi ing excel/ pc olan birisinin denemesi daha doğru olacak o zaman.
Kolay gelsin

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
32