Çözüldü Excel Versiyon Kaynaklı Formül Hatasını Çözme

akdolunay

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Office 365 de yapmış olduğum çalışmayı ofis 2013 yüklü bilgisayarda açtığımda formül farklı gözükmekte

office 365 de görünen formül =FİLTRE(A2:A1000;ESAYIYSA(MBUL(Sayfa1!B2;A2:A1000));"YOK")

2013 görünen formül =xlfn._xlws.FILTER(A2:A1000;ESAYIYSA(MBUL(Sayfa1!B2;A2:A1000));"YOK")

Bu sorunu nasıl çözebilirim ?

Çözüm
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim.
Yapmış olduğunuz örneği inceledim. Ancak veri girişinde dinamik arama yapamadım. Kendi çalışmamı ekliyorum.
Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim
Selamlar,
"Ancak veri girişinde dinamik arama yapamadım" ifadenizden anladığım
Sayfa1 de B kolonunda herhangi bir ibare (malzeme kod parçası ya da bir kaç harf....) yazdığınızda, Liste sayfası A kolonunda bu yazdığınızı içerenlerin bir listesinin açılır listeye referans teşkil etmesini istiyorsunuz....

Yani kısaca, Resimdeki gibi bir şeyi istediğinizi anlıyorum....

1611830400269.webp

Yanlış anlamışsam da kusuruma bakmayın...

Sayfa1 de, makro kodları ile Combobox kullanılarak yapıldı. (Makro bilgim kısıtlı olduğundan, kodlar...
Selamlar,
FİLTRE işlevi sadece Office 365 e ait bir işlevdir. Bunun haricindeki Office 2010 - 2013 - 2016 - 2019 hangi office olursa olsun çalışmaz. Çalışmaması demek o Office versiyonlarında böyle bir işlev yok demektir. Off. 365 ile hazırlanan bir dokumanı daha düşük versiyonlarda açtığınız zaman da xlfn._xlws.FILTER gibi hata verecektir.
Bu sadece, FİLTRE işlevi ile sınırlı değildir. Office365 e özgü bir çok Dinamik dizi işlevi ve özel işlevler de bu kapsamdadır.

Başka bir örnek,
METİNBİRLEŞTİR, ÇOKEĞERMİN, ÇOKEĞERMAK... işlevleri Office 2019 ve 365 de mevcut. Office 2019 da bu işlevlerden herhangi birini kullanarak hazırlanmış bir dokumanı 2013 de açtığınızda, xlfn.ÇOKEĞERMİN gibi hata verecektir. Çünkü bu işlevler 2013 de yoktur.

Bu sorunu nasıl çözebilirim ?
1 - 2013 versiyonu Office 365 e yükselterek
2 - Olmayan (Örneğin FİLTRE) işlevlerle yapılmış formülü , Office 2013 deki yerleşik işlevleri kullanarak alternatif formül yazarak ya da formül yerine vba ile çözüm uygulayarak..

Merhaba, öncelikle forumumuza hoşgeldiniz.
Eğer sayın @52779 'un önerdiği 2. çözümde karar kılarsanız lütfen excel formatında bir örnek dosya paylaşınız.
Bu bölümde dosya yüklemek ve indirmek ücretsizdir...

Örnek dosya eklenene kadar, ben, formüllerle ilgili bir örnek hazırladım. İncelersiniz.
Örnekte sizin kullandığınız formül mevcut.
A2:A1000 aralığında Plaka No ve Şehir isimleri listesi
B2 hücresinde açılır listeden şehir ismi seçiliyor...

D2 hücresinde (Office 365 te kullandığınız formül)
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Bu formül, dosyayı Excel 2013 te açtığınızda çalışmaz.... xlfn.FILTRE hatası verir.

E2 hücresinde Standart Normal formül (2013 te çalışacaktır)
Kod:
(1 satır)

F2 Hücresinde DİZİ Formül (2013 te çalışacaktır)
Kod:
(1 satır)

Not : Dizi Formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının üçüne aynı anda basılarak yapılır. Formül girişi doğru yapıldığında, formül otomatik olarak { } parantezleri içine alınır. Formül doğru şekilde girilmediğinde ya da { } parantezleri manuel olarak yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır.

Ekli dosyalar

Selamlar,
FİLTRE işlevi sadece Office 365 e ait bir işlevdir. Bunun haricindeki Office 2010 - 2013 - 2016 - 2019 hangi office olursa olsun çalışmaz. Çalışmaması demek o Office versiyonlarında böyle bir işlev yok demektir. Off. 365 ile hazırlanan bir dokumanı daha düşük versiyonlarda açtığınız zaman da xlfn._xlws.FILTER gibi hata verecektir.
Bu sadece, FİLTRE işlevi ile sınırlı değildir. Office365 e özgü bir çok Dinamik dizi işlevi ve özel işlevler de bu kapsamdadır.

Başka bir örnek,
METİNBİRLEŞTİR, ÇOKEĞERMİN, ÇOKEĞERMAK... işlevleri Office 2019 ve 365 de mevcut. Office 2019 da bu işlevlerden herhangi birini kullanarak hazırlanmış bir dokumanı 2013 de açtığınızda, xlfn.ÇOKEĞERMİN gibi hata verecektir. Çünkü bu işlevler 2013 de yoktur.

1 - 2013 versiyonu Office 365 e yükselterek
2 - Olmayan (Örneğin FİLTRE) işlevlerle yapılmış formülü , Office 2013 deki yerleşik işlevleri kullanarak alternatif formül yazarak ya da formül yerine vba ile çözüm uygula
Örnek dosya eklenene kadar, ben, formüllerle ilgili bir örnek hazırladım. İncelersiniz.
Örnekte sizin kullandığınız formül mevcut.
A2:A1000 aralığında Plaka No ve Şehir isimleri listesi
B2 hücresinde açılır listeden şehir ismi seçiliyor...

D2 hücresinde (Office 365 te kullandığınız formül)
Kod:
(1 satır)

Bu formül, dosyayı Excel 2013 te açtığınızda çalışmaz.... xlfn.FILTRE hatası verir.

E2 hücresinde Standart Normal formül (2013 te çalışacaktır)
Kod:
(1 satır)

F2 Hücresinde DİZİ Formül (2013 te çalışacaktır)
Kod:
(1 satır)

Not : Dizi Formüllerin hücreye girişleri ENTER ile değil CTRL+SHIFT+ENTER tuşlarının üçüne aynı anda basılarak yapılır. Formül girişi doğru yapıldığında, formül otomatik olarak { } parantezleri içine alınır. Formül doğru şekilde girilmediğinde ya da { } parantezleri manuel olarak yazıldığında formül düzgün çalışmayacaktır.
Merhaba,
Yapmış olduğunuz örneği inceledim. Ancak veri girişinde dinamik arama yapamadım. Kendi çalışmamı ekliyorum.

Ekli dosyalar

Selamlar,
Sayfa1 de B kolonunda herhangi bir ibare (malzeme kod parçası ya da bir kaç harf....) yazdığınızda, Liste sayfası A kolonunda bu yazdığınızı içerenlerin bir listesinin açılır listeye referans teşkil etmesini istiyorsunuz....

1611830400269.webp

Sayfa1 de, makro kodları ile Combobox kullanılarak yapıldı. (Makro bilgim kısıtlı olduğundan, kodlar alıntıdan uyarlama iledir)
Ayrıca, 4 adet ad tanımlaması kullanıldı... Bak Formüller >>> Ad yöneticisi
Kullanılan ad tanımlamaları, Sayfa1 de ve Liste sayfasında son dolu satıra göre liste satır adedinin hesaplanması ve dinamik alan olarak listelerin alanlarının bulunmasına yöneliktir... Bu ad tanımlamaları da makroda kullanıldı...

Sayfa1 deki formüllerinize dokunulmadı... Ancak Liste sayfanızdaki fazlalık kolonlar ve FİLTRE formülü olan kolon silindi...

Dosya ektedir... İncelersiniz...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Çözüm
Selamlar,

1611830400269.webp

Sayfa1 de, makro kodları ile Combobox kullanılarak yapıldı. (Makro bilgim kısıtlı olduğundan, kodlar alıntıdan uyarlama iledir)
Ayrıca, 4 adet ad tanımlaması kullanıldı... Bak Formüller >>> Ad yöneticisi
Kullanılan ad tanımlamaları, Sayfa1 de ve Liste sayfasında son dolu satıra göre liste satır adedinin hesaplanması ve dinamik alan olarak listelerin alanlarının bulunmasına yöneliktir... Bu ad tanımlamaları da makroda kullanıldı...

Sayfa1 deki formüllerinize dokunulmadı... Ancak Liste sayfanızdaki fazlalık kolonlar ve FİLTRE formülü olan kolon silindi...

Dosya ektedir... İncelersiniz...
Merhaba,
Tam istediğim gibi
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi