Çözüldü Formüllü Sayfada Özel Sıralama Yapamama

mcexrem

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar üstadlar,

Dosyamın PERSONEL_LİSTESİ sayfasında Personel İsim Soyismine göre Özel Sıralama yapmak istiyorum ama Personel Sıralamasını seçtiğimde sadece sıra numaralarının yeri değişiyor ancak personeli alfabetik sıralamıyor. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Adı soyadı verilerine yönelik olarak, BORDRO sayfasında uygun bir sütuna (diyelim Y sütunu)
=EĞER(ESAYIYSA($A10);EĞERSAY($B$11:$B$208;"<="&$B10);"") formülünü uygulayıp,
sonuç sayfasındaki C sütunu (adı soyadı) formülündeki SATIR(A1)*2 yerine KAÇINCI($A4;$Y$11:$Y$208;0) yazmanız yeterli olur.
TC Kimlik numarasını (veya BORDRO sayfasından alacağınız diğer verileri) adı soyadına göre buldurursunuz.

Adı soyadı verilerine yönelik olarak, BORDRO sayfasında uygun bir sütuna (diyelim Y sütunu)
=EĞER(ESAYIYSA($A10);EĞERSAY($B$11:$B$208;"<="&$B10);"") formülünü uygulayıp,
sonuç sayfasındaki C sütunu (adı soyadı) formülündeki SATIR(A1)*2 yerine KAÇINCI($A4;$Y$11:$Y$208;0) yazmanız yeterli olur.
TC Kimlik numarasını (veya BORDRO sayfasından alacağınız diğer verileri) adı soyadına göre buldurursunuz.
formülünüzü uyguladım ancak #yok uyarısı çıktı. Bakabilir misiniz

Ekli dosyalar

Telefondan görebildiğim kadarıyla;
-- BORDRO sayfası Y11 hücresine uygulanacak formül şöyle olmalı.

=EĞER(ESAYIYSA($A11);EĞERSAY($B$11:$B$208;"<="&$B11);"")

-- Bu formül aşağı doğru liste boyunca kopyalanmalı,

-- Listeleme sayfasındaki formülün ilgili kısmı da; ....BORDRO!$B$11:$B$208;KAÇI.... şeklinde olmalı.

Sayın @Ömer BARAN telefondan yardımcı olduğu için dosyayı onun verdiği formüller ile düzenleyip dosyayı ekledim.
Tek değişiklik Personel Listesi sayfasındaki C4 hücresindeki formülde : KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0)) yapıldı.
Kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

Sayın @Ömer BARAN telefondan yardımcı olduğu için dosyayı onun verdiği formüller ile düzenleyip dosyayı ekledim.
Tek değişiklik Personel Listesi sayfasındaki C4 hücresindeki formülde : KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0)) yapıldı.
Kontrol ediniz.
yardımınız için teşekkür ederim ancak şöyle bir problem var.
yapılan işlemde sadece İSİM SOYİSİMLER sıralanıyor ama o personele ait tüm bilgiler satır halinde sıralanması gerekmektedir. Yapılan işlemde sadece C sütunu sıralanmaktadır.

@mc_exrem

Dosyanızda yeni ilginç durumlar gördüm.
Mükerrer isimler mevcut, bu durumda olanlar için nasıl bir işlem/listeleme yapılması gerektiğini açıklamalısınız.
Verilen cevapların tümü mükerrer adı soyadının olmayacağı varsayımına dayanıyordu.
Mükerrer olanlar kaç adetse o kadar olacak şekilde listeye dahil edilecekse, verilen formülleri buna göre güncellenmesi gerekir.

İNDİS işlevindeki yapıyı kısaca açıklayayım:
=İNDİS( veri alanı ; veri alanındaki kaçıncı SATIRdan veri çekileceği ; veri alanında kaçıncı SÜTUNdaki verinin çekileceği )

Dolayısıyla; belgeniz için tüm İNDİS formüllerinde veri alanı olarak BORDRO!$B$11:$X$208 alanını kullanın.

İNDİS formülündeki kaçıncı satırdaki verinin çekileceği kısmı için (SATIR indis değeri);
-- adı soyadıyla aynı satırdaki verileri çekmek için İNDİS formüllerinde SATIR(A1)*2 yerine, adı soyadı formülündeki KAÇINCI kısmını,
-- adı soyadı değil de ilgili kişinin TC Kimlik Numarası satırındaki veriler için İNDİS formüllerinde SATIR(A1)*2 yerine KAÇINCI(....)+1 şeklinde
formül oluşturacaksınız.
Bu konuya daha evvel açtığınız başka bir konu sayfasında değinilmiş idi.
B sütunundaki veri için sütun değeri boş bırakılabilir.

-- adı soyadı ve TC Kimlik dışındaki sütunlar için ise veri alanının kaçıncı sütunundaki
bilgi lazımsa onun sütun sayısı (SÜTUN indis değeri) karşılığını yazacaksınız.

@mc_exrem

Dosyanızda yeni ilginç durumlar gördüm.
Mükerrer isimler mevcut, bu durumda olanlar için nasıl bir işlem/listeleme yapılması gerektiğini açıklamalısınız.
Verilen cevapların tümü mükerrer adı soyadının olmayacağı varsayımına dayanıyordu.
Mükerrer olanlar kaç adetse o kadar olacak şekilde listeye dahil edilecekse, verilen formülleri buna göre güncellenmesi gerekir.

İNDİS işlevindeki yapıyı kısaca açıklayayım:
=İNDİS( veri alanı ; veri alanındaki kaçıncı SATIRdan veri çekileceği ; veri alanında kaçıncı SÜTUNdaki verinin çekileceği )

Dolayısıyla; belgeniz için tüm İNDİS formüllerinde veri alanı olarak BORDRO!$B$11:$X$208 alanını kullanın.

İNDİS formülündeki kaçıncı satırdaki verinin çekileceği kısmı için (SATIR indis değeri);
-- adı soyadıyla aynı satırdaki verileri çekmek için İNDİS formüllerinde SATIR(A1)*2 yerine, adı soyadı formülündeki KAÇINCI kısmını,
-- adı soyadı değil de ilgili kişinin TC Kimlik Numarası satırındaki veriler için İNDİS formüllerinde SATIR(A1)*2 yerine KAÇINCI(....)+1 şeklinde
formül oluşturacaksınız.
Bu konuya daha evvel açtığınız başka bir konu sayfasında değinilmiş idi.
B sütunundaki veri için sütun değeri boş bırakılabilir.

-- adı soyadı ve TC Kimlik dışındaki sütunlar için ise veri alanının kaçıncı sütunundaki
bilgi lazımsa onun sütun sayısı (SÜTUN indis değeri) karşılığını yazacaksınız.
İlginiz için teşekkür ederim.

Yapılacak işlemlerde her zaman Sicil Numarasının baz alınacağını ve öncelikli olduğunu size belirtmediğimi üzülerek söylemem gerekiyor.
Çünki Aynı isimde personeller denk gelmektedir. Bu yüzden formülleri Sicil numarasına göre uyarlamamız gerekmektedir.

Personel Listesi K sütununda KAÇINCI formülünü uygulayamadım.

Listede sadece MAYUF BUDAK çift olarak geçmektedir. Diğer iki personeli tespit edemedim?

BES GİRİŞ sayfası O sütununda tüm veriler çıkmamaktadır.

İlgilenebilir misiniz?

Ekli dosyalar

Sn. @mc_exrem

Konuları birbirinin içine sokmadan adım adım ilerlerseniz iyi olur.
Ayrıca örnek belge olarak sanırım hep aynı belgeyi yüklüyorsunuz.
Bundan evvelki yazışmalarda yapılan önerileri uygulamazsanız sonraki adımlarla nasıl devam edilecek değil mi?
Mükerrer olarak gördüklerim MİKAİL TİLER ve KAAN GÖZÜMOĞLU.
Mükerrer olanlar için nasıl bir işlem yapılacağını, yani diğer sütunlara / sayfalara veri çekerken bu isimlerin birincisi için ne yapılacak, ikincisi için ne işlem yapılacak onu açıklamış değilsiniz.

Her neyse; madem temel kriter TC Kimlik Numarası olacak aşağıdaki şekilde işlem yapın.

1) PERSONEL_LISTESİ sayfasındaki alfabetik listeleme işlemi için;
  • BORDRO sayfası Y11 hücresine uygulanan formülü aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.
=EĞER(ESAYIYSA($A11);EĞERSAY($B$11:$B$208;"<"&$B11)+EĞERSAY($B$11:B11;B11);"")
  • PERSONEL_LİSTESİ sayfası B4 hücresine aşağıdaki birinci formülü, C4 hücresine ikinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
=İNDİS(BORDRO!$B$11:$X$208;KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0)+1;1)
=İNDİS(BORDRO!$B$11:$X$208;KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0);1)

Bu iki formülün en sonundaki 1 sayısı, B-X sütun aralığının 1'inci sütunundan (B sütunundan) veri çekileceğini belirtiyor.
Başka sütunlardan da veri çekecekseniz; bu sütunun B'den itibaren kaçıncı sütun olduğuna bakıp ona göre değiştirmeniz yeterli olur.

2) BES_GİRİŞ sayfası O2 hücresine şu formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

=İNDİS(BORDRO!$D$11:$D$208;$P2+1)

Ayrıca
anlamlandıramadığım bir husus da; kimi formüllerinizde veri alanı olarak 490, kiminde 500'üncü satıra kadarki alanı kullanmanız.
Formüllerin tümünü (yukarıda verdiğim formüller dahil) gözden geçirip, formüllerin hepsinin aynı alanı kapsamanı sağlayın.

Sn. @mc_exrem

Konuları birbirinin içine sokmadan adım adım ilerlerseniz iyi olur.
Ayrıca örnek belge olarak sanırım hep aynı belgeyi yüklüyorsunuz.
Bundan evvelki yazışmalarda yapılan önerileri uygulamazsanız sonraki adımlarla nasıl devam edilecek değil mi?
Mükerrer olarak gördüklerim MİKAİL TİLER ve KAAN GÖZÜMOĞLU.
Mükerrer olanlar için nasıl bir işlem yapılacağını, yani diğer sütunlara / sayfalara veri çekerken bu isimlerin birincisi için ne yapılacak, ikincisi için ne işlem yapılacak onu açıklamış değilsiniz.

Her neyse; madem temel kriter TC Kimlik Numarası olacak aşağıdaki şekilde işlem yapın.

1) PERSONEL_LISTESİ sayfasındaki alfabetik listeleme işlemi için;
  • BORDRO sayfası Y11 hücresine uygulanan formülü aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.
=EĞER(ESAYIYSA($A11);EĞERSAY($B$11:$B$208;"<"&$B11)+EĞERSAY($B$11:B11;B11);"")
  • PERSONEL_LİSTESİ sayfası B4 hücresine aşağıdaki birinci formülü, C4 hücresine ikinci formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.
=İNDİS(BORDRO!$B$11:$X$208;KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0)+1;1)
=İNDİS(BORDRO!$B$11:$X$208;KAÇINCI($A4;BORDRO!$Y$11:$Y$208;0);1)

Bu iki formülün en sonundaki 1 sayısı, B-X sütun aralığının 1'inci sütunundan (B sütunundan) veri çekileceğini belirtiyor.
Başka sütunlardan da veri çekecekseniz; bu sütunun B'den itibaren kaçıncı sütun olduğuna bakıp ona göre değiştirmeniz yeterli olur.

2) BES_GİRİŞ sayfası O2 hücresine şu formülü uygulayıp aşağı doğru kopyalayın.

=İNDİS(BORDRO!$D$11:$D$208;$P2+1)

Ayrıca
anlamlandıramadığım bir husus da; kimi formüllerinizde veri alanı olarak 490, kiminde 500'üncü satıra kadarki alanı kullanmanız.
Formüllerin tümünü (yukarıda verdiğim formüller dahil) gözden geçirip, formüllerin hepsinin aynı alanı kapsamanı sağlayın.
ilginiz için teşekkür ederim. formüller de sıkıntı yok ancak;

• Aynı personel aynı ay içerisinde işten çıkıp tekrar işe girdiği nadiren de olsa denk gelebilmektedir. Bu durumda doğal olarak iki adet tutar bulunmaktadır. Bizim formülümüz iki satırda da 803,66 verisini baz almaktadır ama diğer satırdaki 100,45 verisini atlamaktadır. Bunun için yeni formül yazabilir miyiz?
  • BORDRO sayfası her ay farklı satırlardan oluşmaktadır. Bu yüzden formülü 208 ile sınırlı bulundurmak yerine 500 yapsam sorun teşkil eder mi?
  • PERSONEL LİSTESİ sayfası K sütünü için söylemiş olduğunuz formülü uygulayamadım.
ilgilenmeniz mümkün müdür?

Ekli dosyalar

@mc_exrem

Belgeniz ekte.
Formüllerinizi 500 satıra göre güncelledim (sorun olmaz).
Sonuçları kontrol edersiniz.

Sayın @Ömer BARAN,

Cümlelerime sizlerden özür dileyerek başlamak istiyorum.

Kaynak sayfamız olan BORDRO sayfasının başlık kısımlarını sildiğimi başka bir BORDRO eklediğimde fark ettim.

Örneğin KASIM ayına ait verileri BORDRO sayfasına yapıştırdığımda 7,8,9,36,37,38,39,40,41,65,66,67,93,94,95 satırları hata vermektedir. Çünki tüm sayfaların başlarındaki açıklamaları (1:10 arası satılardaki veriler 25 personelden sonra tekrarlanmaktadır.) bulamadığı için bu hatayı vermektedir ancak sildiğimde bu hatalar gitmektedir.

Ayrıca 21,30 ve 35. Satırlardaki personellerin T.C Kimlik numaraları ile İsim Soyisimleri A sütunundaki verilerden dolayı yer değiştirmişlerdir.

Sizlerden ricam bununla alakalı olarak ne işlem yapabiliriz ya da formülde hangi değişikliği yapabiliriz. Bu kadar emek verdiniz hakkınızı helal

ediniz. Saygılar...

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstadım merhabalar,

Son çalışma dosyamızın BORDRO sayfası X sütunundaki veriler 4253,40 yazdığı halde PERSONEL LİSTESİ I sütununa verileri 4253,39 olarak aktarmaktadır.

Hatalı tutar veren personellerin hepsinin tutarı aynıdır.

Yardımcı olabilir misin?

Kimlik numaraları:

66151172256​
51982581346​
47395322904​
62095276692​
16802929524​

Moderatörün son düzenlenenleri:
Dosyada mevcut kodda şu iki satırı aşağıdaki gibi değiştirin.

VBA:
You must log in to view content
(3 satır)

Teşekkür ederim verileri doğru verdi.

Üstteki ve alttaki kodları aşağıdaki gibi düzelttim ancak;

makroyu çalıştırdığımda PERSONEL LISTESI sayfası D ve H sütunlarındaki formülleri siliyor. Formülleri tekrar uyguladıktan sonra
BORDRO sayfasında temizleme yapıp makroyu tekrar çalıştırdım ama yaptığım formülleri tekrar sildi.

D ve H sütunlarındaki formülleri silmeyecek şekilde kodu düzeltebilir miyiz?

Kod:
You must log in to view content
(11 satır)

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar