Çözüldü Formül Içine Trim Ve Proper Eklemek

burcudere

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Mevcut formüle Trim ve proper eklemek istiyorum fakat sıralamasını yapamıyorum bir türlü. Trim ekledim onda problem yok ama proper eklediğimde hata alıyorum.
=TRIM(TEXTJOIN(" - ",,IFERROR(IF(SEARCH({"Mavi","Beyaz","Sarı"},B2)>0,{"Mavi","Beyaz","Sarı"}&""),""))) formülüme PROPER(SUBSTITUTE(K2,"I","ı")) bunu da eklemek istiyorum.

Ekli dosyalar

Bende İngilizce olmadığı için sonucu da farklı oluyor formüllerin.

Bir de ekli dosyayı deneyin. Önceki dosyadaki formül haricinde bir de KIRMIZI için ekleme yaptığım alternatif var. Eğer tek sorun KIRMIZI ise.

Ekli dosyalar

Bende İngilizce olmadığı için sonucu da farklı oluyor formüllerin.

Bir de ekli dosyayı deneyin. Önceki dosyadaki formül haricinde bir de KIRMIZI için ekleme yaptığım alternatif var. Eğer tek sorun KIRMIZI ise.
Aslında tek sorun Kırmızı değil Büyük harfleri proper yaparken büyük Inın küçük i olması bunu engellemenin tek yolu da ilk soruda belirtiiğim properın yanına eklenen subs ile sağlanıyo. Sizin gönderdiğiniz alternatifi kendim denediğimde aşağıdaki gibi oluyo. Renkleri getiren formüle PROPER(SUBSTITUTE(K2,"I","ı")) bunu eklemenin yolu yok mudur?

Kelimeler12Sonuç
BeyazBeyazBeyazBeyaz
Beyaz MaviBeyaz-MaviBeyaz-MaviBeyaz-Mavi
BEYAZBeyazBeyazBeyaz
MAVİMaviMaviMavi
KIRMIZIKırmızı-Kırmızı
KırmızıKırmızı-Kırmızı
KırmızıKırmızı-Kırmızı
BeyazBeyazBeyazBeyaz
BeyazBeyazBeyazBeyaz
BeyazBeyazBeyazBeyaz
KırmızıKırmızı-Kırmızı
KırmızıKırmızı-Kırmızı
KırmızıKırmızı-Kırmızı
MaviMaviMaviMavi
KırmızıKırmızı-Kırmızı
KırmızıKırmızı-Kırmızı
YeşilYeşil

Her iki dosyadaki formülleri de denedim ama tam istediğim karşılık olmuyor, çünkü Sadece Kırmızı da değil sorun İçinde I harfi geçen diğer kelimelerde de aynısı olacak. Sanırım içinde I harfi geçen kelimelerin hepsinin büyük harfini de yazmam gerekecek sizin yaptığınız gibi
Başka bir alternatif çıkmazsa bu çözümü kullanırsınız.

"Herbirinin farklı yazılımı " kısmını anlamadım. Sizin formülde ve diğer önerilen formülde de kullanılan biçimde kullanıldı tek fark SADECE renkler büyükharf yazıldı.
Cevap vermediniz ama sanırım bu şekilde de çalışmadı herhalde. Oysa sizin dosya üzerinde bende çalıştı.
Denildiği gibi ing excel/ pc olan birisinin denemesi daha doğru olacak o zaman.
Kolay gelsin
Kusura bakmayın cevap verdim sanıyorum, evet çalışmadı ne yazık ki

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
32