Çözüldü Farklı sayfalardan gelir defteri oluşturmak

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Merhaba.
Okulumuzun çocuk kulüpleri hesabını tuttuğumuz bir dosyamız var. Bu dosyamızda her yıl değişen sayıda kurulan kulüplere göre bir şablondan kulüp isimlerini içeren Excel kodlarıyla farklı sayfalar ekliyoruz. Ancak formatları hep aynı. Ekli dosya gerçek dosyanın bir bölümü.

Benim burada yapmak istediğim Gelir Defteri isimli sayfada D1 hücresindeki ay ismine göre Gelir defterinin doldurulması.
Diyelim ki EKİM ayı seçilince kulüp sayfalarındaki EKİM sütununda para ödeyen öğrencilerin Adı soyadı ve ödediği miktarı ilgili sütunlara yazması. Burada örnek olarak 4 kulüp sayfası var ancak gerçek dosyada daha fazla. Örnek olarak ben EKİM ayı için mauel doldurdum .Bunun için nasıl bir kod veya formül uygulanabilir acaba? Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

Arkadaşlar merhaba. Acaba sorum mu anlaşılmadı yoksa bu istediğim olamayacak bir istek miydi. Olumlu veya olumsuz bir cevap verirseniz sevinirim. Saygılar sunuyorum.

Merhaba Sn. @Vurkan

Belgenize baktım ancak alt alta tabloların (her birinin ardından, bir de TOPLAM satırı var) varlık nedenini tam olarak anlayamadım.
Tek bir tabloda listeleme yapılıp, toplam tutarın da tablonun altında değil üstünde uygun bir hücrede (örneğin YEKÛN başlığının olduğu hücrede) gösterilmesi daha pratik olmaz mı?
Parçalara ayırmaktan maksat, sayfalar halinde yazıcıdan çıktı almak ise, bu tek tablonun başlık satırlarının her sayfanın başında tekrarlanması da sağlanabilir, hem böylece toplam tutar da yazıcıdan çıkan her sayfada görünmüş olur.
Excel'le uğraşırken OLMAZ sözünü kullanmamaya özen gösteriyoruz. Nice olmazların oldurulduğunu biliyoruz/gördük/yaptık çünkü. ;)

Üstadım saygılar. Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. Gerçek dosyada silinmesi gereken çok fazla veri olduğundan dosyanın o kısımlarını sayfa olarak silip örnek dosya eklemiştim. bu sayfa formatları diğer bordro hesaplamaları, ve diğer çıktıları içeriyor. en iyisi tüm dosyayı eklemek anladığım kadarıyla. Gerçek dosyada görebildiğim kadarıyla özel isimleri kaldırıp ekliyorum. Bu dosyaya göre GELİR DEFTERİ sayfasını oluşturmak istiyorum.

Bu sayfada Okul Aile Birliğine aktarılan gelirin kimler tarafından (Adı Soyadı) ve Ne kadar olduğunun (Ödediği Ücret) defter olarak tutulması gerekiyor. Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

@Vurkan
Fark etmişsinizdir; konu sahiplerinin belge yapılarında değişiklik önerdiğim pek vaki değildir.

GELİR DEFTERİ sayfasında DÜZEN'e aykırı olarak gördüklerim:
-- iki liste arasındaki boş satır sayısının, birinciyle ikinci liste arasındaki satır sayısının diğerlerinden 1 satır eksik olduğunu gördüm ve araya 1 satır ilave ederek, diğerlerine göre düzen almasını sağladım.
-- 20 adet kulüp sayfası olmasına rağmen sayfada 13 adet tablo vardı, onları da elle çoğalttım.

Buraya kadar yazdıklarımda sorun var mıdır?
Gerçek kulüp sayfası sayısı daha fazla mıdır? Yani bu, kulüp sayısı kadar alt tarafa tablolar ekleme işlemi otomatiğe mi bağlanmalıdır, yoksa 20 sayısı sabitse elle çoğaltma yeterli midir?

Aktarma mesele değil, önemli olan yapı/tablo adeti gibi esasa yönelik mutabık kalınması.

Son olarak da;
-- her kulübe ait tablonun satır sayısının sabit (mevcut belgede 31 satır var, 32'nci satır TOPLAM için galiba) olup olmayacağı ile
-- kulüp tablosunun hangi kulübe ait olduğunu her tablonun uygun bir yerine yazılması doğru olmaz mı?
Örneğin Adı Soyadı birleştirilmiş hücresinin ayrılıp, üste kulüp adı, onun altına Adı Soyadı başlığının yazılması.

.

Üstadım merhaba.

Gelir Defteri Sayfaları dediğiniz gibi 31 satır. En alttaki sayfa toplamlarını gösterecek. Ben onları formülle toplarım diye önemsemedim.

1 tablonun başına ayları göstermek için açılır liste ekleyince alttan bir satır silmiştim. (Bu aylar aslında KULÜPLER isimli sayfada seçilen ay isimleriyle aynı olacak.) Eklemenizde bir sakınca yok.

Bu tablolar her kulüp için ayrı ayrı olmayacak. O ay ücret ödeyen öğrenciler araya boşluk bırakmadan yazılacak. Sadece adı soyadı ve ücret yeterli. Ben okul no ve sınıfı sütunlarını belki formüle edebilirim diye ekledim. Yani bu iki sütun olmayabilir de.

Ayrıca öğrenci sayısı değişken olduğundan aslında sizin öneriniz daha mantıklı. Yani Gelir defteri sayfasındaki ilk tablo şablon olarak kullanılıp öğrencileri alt alta yazacak kadar otomatik çoğaltılsa her seferinde tablo eklemeye veya çıkarmaya gerek kalmaz.

Eğer Tablolar otomatik çoğalabilecek ise Örneğin Ekim Ayı için gelir defteri oluşturulurken EYLÜL ayından nakleden yekün Gelir Defteri 1. Tabloda H5 hücresine manuel girilebilmeli veya uygun bir hücre referans gösterilerek oradan alınıp hesaba dahil edilebilmeli.

Saygılar sunuyorum.

BARAN üstadım. Tekrar merhaba. Dosyayı inceledim. Ellerinize sağlık. Ancak;

1. Öncelikle formun 1. sayfası dolmadan ikinci sayfaya geçilmeyecek. O ay para ödeyenler arada boşluk bırakılmadan alt alta yazılıp 1. form dolduktan sonra 2. formdan devam etmeli. Yani Gelir Defteri sayfasında çocuğun hangi kulüpte olduğunun bir önemi yoktur.

2. 1. tablonun en altındaki sayfa toplamı (Yani toplanarak geldiği için son rakam) sonraki tablonun devir bölümüne yazılıp o rakam üzerine toplanmaya devam edilecek. En son tablonun son satırdaki değeri o ay toplanan toplam parayı verecek.

3. Aylar arasındaki nakleden devir (Mesela EKİM ayı için Eylül ayının nakleden devir miktarı, EYLÜL Ayında toplanan para üzerinden değil, paydaşlara dağıtıldıktan sonra Okul Aile Birliğine kalan para olacağı için) 1. formun devir bölümüne elle girilebilmeli EKİM ödemeleri o girilen değerin üzerine toplanmalı. Haziran ayı geldiğinde Okul Aile Birliğine aktarılan para gelir defterinin son satırındaki değer olmalı.

Saygılar sunuyorum.

Şu anda bilgisayarda değilim.
Kodları revize ederim, temel işleyiş tamam olduğuna göre esas olarak mesele yok.
Ancak, sayfa değişiminde yeni tabloya geçilmeyecekse;
yazılan bir verinin kaynağının (kulüp adı) bir sütuna yazılsa daha anlamlı olmaz mı?

DEVİR konusunda da unu belirteyim;
PAYDAŞLARA DAĞITILAN tutarlar belli midir, belgede bir yerlerde yazılımıdır, ille de elle mi girmek istiyorsunuz?

En iyisi, EKİM ayını esas alıp, olması gereken DFTAR sayfasını, TAM OLARAK OLMASI GEREKEN HALİYLE elle hazırlayın.
Böylece sayfadaki satır sayısı, alanlara yazılacak değerler vs NETLEŞMİŞ olur.

Üstadım merhaba.

Dosyanın ulaşmasını istediğim son halini ekliyorum. Bu dosyada gelir defterinin yanında birde O aya ait gider defteri sayfası olacak. Onu da ekledim. Şimdi:

1. Gelir Defteri Eylül ayına göre şekil itibariyle ekteki gibi. Ancak öğrenci isimlerini kolaylık olması için sizin dosyanızdan aldığımda Örneğin 4B DEĞERLER sayfasında EYLÜL Ayında 15 kişi ücret ödediği halde kodlar sayıyı 19 kişiye tamamlayarak kalan 4 kişiyi 4A değerler sayfasının son dört kişisiyle tamamlamış. Bu diğer kulüp sayfaları için de geçerli bir hata. Yani para ödeyen sayısı 19 dan az ise aynı şekilde tamamlamış. Ben hata görülebilsin diye şekli baz alıp rakamı tutturdum.

2. GİDER DEFTERİ sayfasında Okul aile birliğine aktarılan H14 hücresindeki 4372,40 rakamı EYLÜL ayında Okul aile birliğinin kasasına girdi. Bu para EKİM Ayının gelir defteri oluşturulurken ilk tablonun H4 hücresine girilecek ki EKİM ayında ödenen ücretler onun üzerine toplanabilsin. Bu olay diğer aylarda da devam edecek.

GELİR ve GİDER DEFTERLERİ Kağıda yazdırılacağı için ancak bu şekilde olur diye düşünüyorum. Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

@Vurkan
Önce bir hatayı düzeltelim. Koddaki şu iki satırın yerlerini değiştirip kodu tekrar çalıştırıp,
eksiklik/hata vs neyse bu yeni hali üzerinden tekrar gözden geçirin.

g.Cells(satir + 3, 1).Resize(liste + bosluk + 1, 8).ClearContents
If say > 1 Then g.Range("A1:H" & liste + bosluk + baslik).Copy g.Cells(satir, 1)

.

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Vurkan
İlgili kulüp sayfasında, seçilen AYa at sütunda hiç veri yoksa bile o kulübe ait sayfa bence yine de oluşturulmalı.
Çünkü ilgili ayda ödeme yoksa bile önceki aydan devir rakamı olacaktır.

İşlem tamam sanırım değil mi? Eksik/hata vs yok diyebiliriz.

Üstadım sanırım 15. mesajımda paylaştığım dosyaya bakmamışınız. Benim olmasını arzu ettiğim şey o dosyadaki şekilde olmalı.
Dosyanın gelir defteri sayfasının formatı kulüp isimleri veya formatında değil, bütün kulüpler sanki tek kulüpmüş gibi düşünülmeli.
Gelir defteri Resmi bir evrak hüviyeti taşıdığından sizin önerdiğiniz forma uymuyor.
15 nolu mesajdaki dosyaya bakmanızı ve o mesajdaki 2. sıradaki açıklamalar doğrultusunda yardımınızı umuyor saygılar sunuyorum.

Şayet her kulüp listesi ayrı sayfa şeklinde olmayacaksa, DEVİR tutarı nasıl tespit edilecek onu merak ettim.
DEVİR ile kulüp adı arasında bir bağlantı yok mudur? DEVİR'den kasıt, hangi kulüp olursa olsun, tüm kulüp sayfalarında,
seçilen aydan önceki sütun toplamlarının GENEL TOPLAMI mı olacaktır?
30 satırlık alan dolduğunda, yeni sayfa için başık aanı çoğaltılacak orası belli de, bu yeni tablonun DEVİR tutarı ne olacak,
bir önceki 30 satırlık listenin toplamı mı?

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
42