Çözüldü Farklı Sayfadan Veri Çekme / İndis ve Kaçıncı

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'te ki çalışmada İndis ve Kaçıncı fonksiyonlarını kullanarak "MAAŞ" sayfasının E4 hücresine "DATA" sayfasından veri çekmeye çalıştığım bu çalışmada yapmak istediğim şey B2 hücresindeki sicile "DATA" sayfasının Q ve R sütunlarındaki maaş bilgilerini alma hususun da yardımlarınızı rica ediyorum. Örneğin sicil 2 de Q sütununda maaş bilgisi var onun, sicil 3 de R sütununda maaş bilgisi var bunları tek formülde gelmesini sağlama.

Ekli dosyalar

Yukarıdaki soruyu güncellemek istiyorum "MAAŞ" sayfasının E4 hücresine hücresine yazdığım formülle farklı iki sayfadan B2 hücresindeki sicile "DATA" ve "ARŞİV" sayfalarının Q ve R sütunlarındaki maaş bilgilerini alma hususun da yardımlarınızı rica ediyorum. Örneğin Sicil 3 "DATA" sayfasında ve veri R sütununda, Sicil 2 "ARŞİV" sayfasında ve veri Q sütununda, Sicil 2 dediğimde veriyi "ARŞİV" sayfasından almasını, Sicil 3 dediğimde veriyi "DATA" sayfasından almasını sağlamak

Ekli dosyalar

Merhaba ,
dosyanızda MAAŞ sayfasında F4 hücresine aşağıdaki formülü ekledim. Eğer istediğiniz sonuç buysa gerekli hücreye kopyalarsınız.
Formülü basitleştirmek adına data sayfasındaki tabloya "DATA" ismiyle alan adı tanımlandı.
Formül DATA sayfasındaki Q veya R sütunlarından sadece bir tanesinde veri olacağı düşünülerek düzenlendi. Eğer aynı sicile ait hem FABRİKA MAAŞI hem de ŞANTİYE MAAŞI ı olacaksa yeniden düzenleme yapılması gerekecektir.
Ekte dosyayı lütfen inceleyin. Kolay gelsin.

Kod:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(1 satır)

Ekli dosyalar

Merhaba , benim indirdiğim dosyada ARŞİV sayfası yoktu ,o nedenle direkt ilk probleme odaklanmışım. ikinci kısım ile ilgili bir gelişme elde edersem size iletirim. Kolay gelsin.

İlk cevabımı, konu açılış mesajı ekindeki belge üzerinden yazmıştım.

İkinci cevap ekindeki belge üzerinden aşağıdaki gibi olur.
-- her iki sayfadaki FABRİKA+ŞANTİYE sütunları toplamı isteniyorsa ilk formülü,
-- her iki sayfada da sadece Q sütunundaki değerlerin toplamı isteniyorsa ikinci formülü.

VBA:
(2 satır)

.

Ömer abi son olarak KİTAP çalışmasının "DATA" ve "ARŞİV" sayfalarından H6 veri almaya çalıştığım bu çalışmada KİTAP çalışması açık iken veri alabiliyorum, KİTAP çalışması kapalı iken H6 hücresine veri alabilme hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

İndirdiğim belgeler, sizin bilgisayardakiyle aynı dizinde olmadığından formül tam istediğiniz gibi olmamış olabilir.
İki belgeyi de açıp, formüldeki alanları fareyle seçerek oluşturursanız garanti olur.
Mantık aşağıdaki formülde gösterdiğim gibi olmalı.

VBA:
(1 satır)

.

Formüllerde esasında bir sorun yok.

Gördüğüm, sorun olabilecek şey; formüllerde yer alan
'C:\Users\ALİ ARAS\Desktop\[DATABAS E.xlsm] kısımlarında,
DATABASE kelimelerinin S ve E harfleri arasındaki BOŞLUK karakterlerinin varlığı.

.

Ben bir sorun görmüyorum.
Formülde kaynak belgenin adresi kontrol edilmelidir.
Formül 2 belge de açıkken ve alanlar, belgeler arasında geçiş yapılarak fareyle seçilirek oluşturulur,
sonra kaynak belge kapatılırsa YOL bilgisi kendiliğinden oluşacaktır.

Hatta 2 adet TOPLA.ÇARPIM yerine tek TOPLA.ÇARPIM işlevi kullanılabilir.

VBA:
(1 satır)

.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi