Çözüldü Farklı sayfalardan gelir defteri oluşturmak

vurkan

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Arkadaşlar Merhaba.
Okulumuzun çocuk kulüpleri hesabını tuttuğumuz bir dosyamız var. Bu dosyamızda her yıl değişen sayıda kurulan kulüplere göre bir şablondan kulüp isimlerini içeren Excel kodlarıyla farklı sayfalar ekliyoruz. Ancak formatları hep aynı. Ekli dosya gerçek dosyanın bir bölümü.

Benim burada yapmak istediğim Gelir Defteri isimli sayfada D1 hücresindeki ay ismine göre Gelir defterinin doldurulması.
Diyelim ki EKİM ayı seçilince kulüp sayfalarındaki EKİM sütununda para ödeyen öğrencilerin Adı soyadı ve ödediği miktarı ilgili sütunlara yazması. Burada örnek olarak 4 kulüp sayfası var ancak gerçek dosyada daha fazla. Örnek olarak ben EKİM ayı için mauel doldurdum .Bunun için nasıl bir kod veya formül uygulanabilir acaba? Saygılar sunuyorum.

Ekli dosyalar

Üstadım merhaba. Aynen dediğiniz gibi.

Birinci tablonun devir tutarı GİDER DEFTERİ sayfasında gösterdiğim gibi o ay toplanan tüm paraların dağıtımından sonra Okul aile birliğine aktarılan (mesela EYLÜL ayı için H15 hücresindeki 4372,40 lira EKİM Ayının ilk tablosunun devir rakamı olacak. Bu rakam üzerine toplama devam edecek. Sonraki tablolar üst üste toplanmaya devam edecek.

Gider Defteri sayfasındaki bilgiler her ay için Bordro sayfasından alınacağından bir önceki ayın Aktarılan miktarları ancak elle girilebilir diye düşünüyorum. Daha farklı bir yöntem aklıma gelmiyor.

Belki bir kod yardımıyla gider sayfasında her ay için oluşan Okul Aile birliğine aktarılan rakamlar kalıcı bir liste haline getirilirse oradan geçmiş ayların sadece Okul Aile birliğine aktarılan kısımları toplatılarak yeni ayın ilk tablosunun H4 hücresine otomatik yazdırılabilir.

Ekli dosyada GELİR DEFTERİ ve GİDER DEFTERİ sayfalarında izah etmeye çalıştım.

Ekli dosyalar

Üstadım Yazdıklarım silinmesin diye mesajınıza hemen bakamadım.
Paylaştığınız son dosya şekil itibariyle tamam.
Ancak diğer aya aktarılan miktarda sorunumuz var.
Örnegin eylülden ekime aktarım tamam. Ancak Ekimden kasıma aktrım genel yekün üzerinden değil EKİMDEKİ dağıtımlar yapıldıktan sonra oluşan rakam olmalı. Bir önceki mesajımda paylaştığım dosyamda izah etmeye çalıştım. Saygılar.

AYLARDA OLUŞAN MİKTAR DİĞER AYLARA AKTARILAN MİKTAR
EYLÜL
4372,40​
4372,40​
EKİME AKTARILAN
EKİM
19309,02​
23681,42​
KASIMA AKTARILAN
KASIM
16475,11​
40156,53​
ARALIĞA AKTARILAN
ARALIK
3177,99​
43334,52​
OCAK A AKTARILAN GİBİ

İyi de konu açılış mesajında veya örnek belgede DAĞITIM'a ilişkin net detaylı bir açıklama hatırlamıyorum.
Dağıtım bilgileri nereden bakılacak veya nasıl hesaplanacak?
Ya hesaplama mantığı açıklanmalı, ya da bu hesaplamalar belgede hazır olup ilgili yerden okunarak işleme dahil edilmeli.

Üstadım Bu hesaplamalar seçilen aya göre BORDRO sayfasıda yapılıyor.
örnek belgenin GİDER DEFTERİ sayfasındaki dağıtımların BORDRO sayfasıda F11:N17 aralığından, Bu arlıkta olmayan GELİR vergisi tutarının BORDRO sayfasıda K56, DAMGA vergisinin L56 Muhtasar vergisinin N56 Hücrelerinden alındığını belirteyim.

Burada problem ay değiştikçe değişen rakamların bir yerde sabit tutulmaması.
Bunun için Gider Defterine J4 : J13 aralığına Eylülden başlayarak ayları yazıp Eylül ayının Gelir Defteri oluştur makrosu çalışınca Gider Defterindeki H14 hücresindeki rakam K4 hücresine yazdırılıp, EKİM ayı Gelir defteri makrosu çalıştırılırken devir rakamını bu K4 hücresinde alsa, bu arada H14 hücresinde oluşan EKİM ayı rakamını K4 teki eylül rakamıyla toplayıp K5 hücresine yazsa Kasım ayı hesaplanırken de devir rakamını bu K5 hücresinden alsa ve diğer aylar bu mantıkla oluşturulsa mesele hallolacak kanısındayım.
Saygılar sunuyorum.

Sanırım Gider kısmına girmeden GELİR kısmını tamamlamak mümkün değil.

Belge sizin olduğu için ve hesaplamalara da hakim olduğunuz için size çok anlaşılır geliyordur ancak işleyişi gerçekten anlayamadım.
Diyelim KASIM ayını seçtim, bu durumda GİDER sayfasındaki kalemler/tutarlar, mevcut formüllere göre doğru olarak hesaplanıyor mu?
Ardından gidip EKİM ayını seçtim, mevcut formüller yine doğru sonuçları üretiyor mu?

Tam anlamadım ama diyelim dediğiniz alanlara istenilen veriler yazdırıldı.
Peki bu işlemin ardından KULÜP sayfalarından birine sonradan EYLÜL ayı için bir sayı yazılmasına bir engel yok.
Ama sonradan yazılan bu bilgi kendi ayını ve sonraki ayları da etkileyen bir bilgi. Bu durumda ne olacaktır?

Gerçekten olayı tam anlayamadım.

Üstadım bu GELİR DEFTERİ o ay bütün ödemeler tamamlanıp dağıtımlar yapıldıktan sonra oluşturulacağı için sonradan ekleme söz konusu değil.
Hesaplamalarda yani BORDRO sayfasında bir sorun yok.

BORDRO sayfasında sorun yok diyorsunuz ancak,
AÇILIR LİSTEden yapılan AY SEÇİMİyle BORDRO sayfasındaki bilgiler arasındaki bağlantının anlaşılması lazım.
Açılır listeden seçim yapınca bordro sayfasındaki hesaplama sonuçları değişiyor mu ya da değişmesi gerekiyor mu onu anlamış değilim.

@Vurkan
Anlatımlarınızdan anladığıma göre belgedeki kod işleyişinde değişiklik yaptım.
Belgede farklı ayları seçerek denemeler yaparsınız.

Eylül dışındaki ay seçimlerinde K1 hücresinde DEVİR tutarları METİN olarak gösteriliyor durumda.
Buradaki bilgilerle sizin olması gereken diye belirttiğiniz tutarlar arasında küçük farklar olduğunu göreceksiniz.
Farkların kaynağını bilemiyorum, bunu sayısal değerlerden hareketle sizin tespit etmeniz gerekecek.

Bu bilgiler kodla şöyle bulunuyor: Eylül dışında ay seçildiğinde, EYLÜL'den başlayarak,
seçilen aya kadar olmak üzere sırayla BORDRO sayfasındaki AY bilgisi değiştirilip, buradan hareketle oluşan değerler tespit ediliyor.

NOT: 4G DEĞERLER sayfasında ay sütunlarında veri vardı ancak, öğrenci numarası ve ad soyad sütunları boş idi,
öğrenci numarası sütununa rastgele sayılar yazdım.

Ekli dosyalar

Üstadım merhaba. Elleriniz dert görmesin. Dosyamız tamam.

Ancak aynı dosyayla ilgili yazdırma alanı ile ilgili bir küçük yardım daha istesem.

GELİR DEFTERİ sayfasını Yazıcıya gönderince sadece tablo bölümünün yazıcıya gönderilmesi açılır liste ve kulüp adları gibi kısımların yazıcıya gönderilmemesi için nasıl bir işlem yapabiliriz acaba.

Yazdırma alanı belirledim. Kodları çalıştırınca yeni oluşan tablolar bu alana dahil olmadı.

A:H aralığında oluşan sayfalar kadar kısmını yazıcıya gönderebilmek için ne yapabiliriz? Saygılar sunuyorum.

Arkadaşlar merhaba. Çözüme kavuşmuş bir başlık üzerinden yeniden yazmam ne kadar doğru bilemedim ama konu bütünlüğü açısından buradan yazmayı daha uygun buldum.

Sayın Baran Üstadın üstün bilgi ve desteğiyle çözüme kavuşan bu dosyada şöyle bir sorun oluştu.

2021 yılı bitipte 2022 yılı balşayınca malum dosyadaki bordro sayfasındaki bazı katsayılar değişti. Bordro hesaplamaları açısından bir sorun oluşturmamakla birlikte aylar arasındaki devreden miktar yeni katsayılarla birlikte hata vermeye başladı.

Şöyle ki: Sayın Baran üstadım aylar arasındaki devirleri kodlarla bordro sayfasını seçilen aya kadar tekrar çalıştırarak devreden miktarı oradan aldırmıştı. Eylülden Aralığa kadar sorun yok. Ancak Ocak ayı seçildiğinde (Ocak ayında yeni katsayılar girilince) geçmiş ayları da bu katsayılara göre hesapladığından hata oluştu.

Bunun için Eğer mümkün ise Aylardan devreden miktar sabit kalması açısından ay ay bir yere yazdırılıp buradan toplatılarak gelir defteri H4 hücresine yazdırılmalı veya devreden miktar gelir defteri H4 hücresine elle girilebilecek şekilde kodlarda değişiklik yapılmalıdır.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum

@Vurkan
Bence yıl değişiminde değişen katsayı vs bilgeler hangileriyse, bordro sayfasında uygun bir alana üç sütunlu küçük bir tablo hazırlayıp,
1'inci sütuna değişen bilgi neyse onun adını, 2'nci sütuna eylül ayının dahil olduğu yılda geçerli sayısal değerleri, 3'üncü sütuna Ocak ayının içerisinde olduğu yılda geçerli sayısal değerleri 1 kez elle yazdıktan sonra,
BORDRO sayfasındaki asıl tabloda bu sayısal değerlerin yer aldığı hücrelere,
basit birer =EĞER(GİRİŞ!$AK$3<5; eski yıl verisi ; yeni yıl verisi ) formülüyle (5 sayısı OCAK ayının listedeki sıra numarası) ,
hazırlayacağınız küçük tablodan verileri çektirirseniz mesele kalmaz diye düşünüyorum.

Arkadaşlar merhaba. Çözüme kavuşmuş bir başlık üzerinden tekraren yeniden yazmam gerekti ama konu bütünlüğü açısından buradan yazmayı daha uygun buldum.

Ömer BARAN üstadımın yukarıdaki son mesajı ile çözüme kavuşan ÖĞRENCİ KULÜP BORDROSU ŞUBAT Ayı itibariyle GELİR VE GİDER DEFTERLERİ hesaplamaları daha da karmaşık hale geldi.

Şöyle ki; sadece belirli bir katsayı değil bordro hesaplarındaki birçok alan değişikliğe uğradı, Büyük bir ihtimalle Temmuz zamlarıyla birlikte daha başka alanlar da değişecek gibi gözüküyor.

Yukarıda Ömer Üstadın verdiği formül benzeri bir çözüm için bordrodaki bütün formüllerin tek tek değiştirilmesi gerekiyor. Bu sebepten dolayı Sayın BARAN üstadın gelir defteri hesaplamalrında kullandığı kodda değişiklik yapılması daha uygun olacak kanısındayım.

Bu kodlarda değişmesi gereken tek husus bir önceki aydan nakleden miktarın otomatik hesaplatılması yerine GELİR DEFTERİ H4 hücresine elle girilen miktarın üzerine toplatılması en basit çözüm olacaktır.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyor saygılar sunuyorum.

Belgenizi/kodlamaları vs çok hatırlamıyorum doğrusu (üstünden 2 aydan fazla vakit geçmiş) .
Belgenizin son halinin bir örneğini foruma yükler misiniz?
Örneğin 35 numaralı cevabımda belirttiğim öneriyle ilgili belgede işlem yaptınız mı bilemiyorum.

Belgeye baktıkça işlemleri hatırlarım diye umuyorum.
Muhtemelen diğer arkadaşlar konuyla ilgilenmeyecek, uygun vakitte yine ben bakacağım sanırım.

Belgenizi ve kodları çok hatırlamadım, üstünden de epey vakit geçmiş durumda.
Hangi ayı seçerseniz seçin, sadece GELİR DEFTERİ sayfası H4'e ilişkin bir düzenleme mi istiyorsunuz?
Yani diyelim KASIM seçtiniz ve H4'e elle bir sayı yazdınız bunun üzerinden mi devam edilecek?

Cevap EVET ise:
-- devir=0 kısmını devir = g.[H4] olarak değiştirin,
-- Bu satırın hemen altında başlayan If ay1 >1 Then ...... End If şeklindeki birkaç satırlık kod kısmını silin veya
her satırın sol başına birer TEK TIRNAK ekleyerek etkisiz hale getirin,

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
42