Y

Çözüldü Sayfadan Sayfaya Veri Aktarma / A dan Z ye Sıralama

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'te ki çalışmanın D8 ve E8 hücrelerinden başlamak üzere girilen ADI SOYADI ve KİMLİK NUMARASI bilgilerinin kendiliğinden "PARAMETER" sayfası C3 ve D3 hücrelerinden başlamak üzere A dan Z ye sıralanarak aktarılmasını sağlam hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Cevap15 de verdiğiniz kodla TALLY sayfası A8 hücresinden itibaren girilen siciller ile DATABESE belgesinden İNDİS ve KANÇICI formülü ile TALLY sayfası D8 ve E8 hücrelerine gelen ADI SOYADI ve KİMLİK NUMARASI bilgileri PARAMETER sayfasına aktarılarak A-Z'ye sıralanıyor. Benim istediğim, B2 hücresindeki oklarla aylar değiştikçe PARAMETER sayfasındaki mevcut listenin silinmesini sağlamak ve TALLY sayfası 139 EMEKLİLER satırından itibaren ayrı girdiğim EMEKLİ personel isimlerin PARAMETER sayfası 133 EMEKLİLER satırından itibaren yeniden A-Z'ye sırlama yapma hususunda mevcut kodların iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

https://***/6cu43jux2567/Eylül.rar.html

Sayın @zompcu_80 .

TALLY sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın, sonra sayfadaki DEĞER DEĞİŞTİRME DÜĞMESİne (ay değiştirdiğiniz düğme) fareyle sağ tıklayıp MAKRO ATAyı seçin ve açılacak küçük ekranda aşağıdaki makronun adını seçerek işlemi onaylayın.

CSS:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(9 satır)

.

Dediğiniz gibi yaptım TALLY sayfası 139 EMEKLİLER satırından itibaren ayrı girdiğim EMEKLİ personel isimlerin PARAMETER sayfası 133 EMEKLİLER satırından itibaren değil de baştan itibaren sıralanıyor. Bir de ay değiştirdiğim düğme iki farklı MAKRO ATAMA yapılabilir mi?

Ekli dosyalar

.... Benim istediğim, B2 hücresindeki oklarla aylar değiştikçe PARAMETER sayfasındaki mevcut listenin silinmesini sağlamak ve TALLY sayfası 139 EMEKLİLER satırından itibaren ayrı girdiğim EMEKLİ personel isimlerin PARAMETER sayfası 133 EMEKLİLER satırından itibaren yeniden A-Z'ye sırlama yapma......
Sanırım iletişim sorunumuz var. Yapacak bir şey yok.

Bir de şöyle deneyin;
-- Üstte kalan bölüm: İlk kullanılan (üstteki bilgilerin aktarılmasıyla ilgili olan), PARAMETER sayfasının kod bölümündeki AKTAR_SIRALA kodunu aşağıdaki gibi değiştirin. (TALLY sayfası üst kısımdaki isimler, PARAMETER sayfasında EMEKLİ listesinin üstünde mevcut eski verilerin altına eklenir, ardından mükerrerler silinir ve A-Z sıralanır)
Muhtemel sorun, PARAMETER sayfasında EMEKLİ bölümünün üstünde kalan kısımda mevcut listenin satır adeti ile TALLY sayfasının EMEKLİ kısmının üstünde kalan isim adeti toplamı 130'dan fazla olduğunda sistem çöker, çünkü aktarma işlemiyle beraber PARAMETER sayfasındaki EMEKLİ kısmına da taşar ve varsa oradaki veriler gider, üst kısma ait sıralama sonucunda da EMEKLİ personel dahil edilerek sıralanmış olur.
CSS:
(8 satır)
Kod:
(1 satır)

-- EMEKLİ bölümü: TALLY sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu ekleyin (bir önceki cevapta verdiğim kodu silip onun yerine)

Yukarıda belirttiğim, üst tarafın aktarılmasıyla ilgili sorunun sonuçları olacaktır.

CSS:
(9 satır)

-- Düğmeyle iki kod çalıştırma: TALLY sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodu yapıştırın ve sayfadaki düğmeyle bu kodu ilişkilendirin.
Aşağıda, önce PUANTAJ sonra AKTARMA işlemi öngörüldü, öncelik sırasına göre bu iki satırın yerini değiştirebilirsiniz.

CSS:
(4 satır)

.

Ömer abi veri aktarımı ve A-Z ye sıralama EK'te ki gibi çözüldü. Tek sorun aylar değişince PARAMETER sayfasındaki mevcut listenin silinmesini sağlamak kaldı. Bu hususta yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Bilgisayarda değiyim.
Zaten, eçıklamalarınızı tam anlamamış olabileceğimi belirmiştim.
-- Üst taraftaki, formulle oluşan personeli aktarırken, PARAMETRE sayfasının üst kısmı kalıp, veriler mevcut listenin altına eklenip, mükerrerler silinip a-z sıralama,
İstek böyle olunca düğme yerine, Parametre sayfasına har geçişte kod işlemi tekrar ve tekrar yapar.
-- Emekli bölümünde formülle oluşan değil elle yazılan verilerden söz etmiştiniz.
Aktarma öncesinde parametre sayfasında mevcut veriler silinip, yenileri aktarılıyor ve a-z sıralama.
En baştan düğme kullanılmayacak, formülle alınan veriler aktarılacak da demiştiniz.

Düğme kullanarak işlem yapılacaksa;
Düğmeyle her iki makronun peşpeşe çalışması daha doğru olmaz mı?
Eğer öyleyse worksheet change kodunu tamamen silip, düğme üzerinden 2 makroyu çalıştırmak doğru olur.
Ayrıca eski verinin silinmesi/silinmemesi durumunun, üst ve alt tablo için farklı olması da ilginç bence.
.

Ömer abi veri aktarımı ve A-Z ye sıralama EK'te ki gibi çözüldü. Sadece TALLY sayfasındaki Sub AKTAR_SIRALA_EMEKLI() makrosu PARAMETER sayfasından TALLY sayfasına geçince çalışıyor, kodların iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Belgenizde;
-- TALLY sayfasının kod bölümündeki tüm kodları silip,
-- PARAMETER sayfasının kod bölümündeki tüm kodları silip,
-- Varsa MODUL'de mevcut kodların tümünü silip,
-- Uygun bir MODULE aşağıdaki kodların tümünü yapıştırın,
-- Sayfadaki DEĞER DEĞİŞTİRME düğmesine sağ tıklayıp (zaten var demeyin işlemi tekrarlayın) MAKRO ATA yı seçin,
-- Açılacak küçük ekranda alttaki açılır listeden "BU ÇALIŞMA KİTABI" seçeneğini seçin,
-- Üstteki listeden ISLEMLER makrosunun adını seçerek işlemi onaylayın.

Artık DEĞER DEĞİŞTİRME DÜĞMESİne tıkladığınızda;
-- hem PUANTAJ tablosu doldurulur,
-- hem de PARAMETER sayfasına üst ve alt kısım aktarılıp A-Z sıralaması yapılır

Dikkat: Aktarma sıralama işlemiyle ilgili olarak, düğmeye tıklamadan önceki ve sonraki durumu kontrol edin.
Bakacağınız şey; eski verilerin altına eklenerek mi yoksa eski verilerin silinerek yeni verilerin aktarılması şeklinde mi işlem yapılmış.
Bu işlemin (eski verileri silerek aktar-eski verileri silmeden altına ekleyerek aktar) doğruluğunu kontrol edin.

C:
(59 satır)

.