Çözüldü Sayfadan Sayfaya Veri Aktarma / A dan Z ye Sıralama

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
EK'te ki çalışmanın D8 ve E8 hücrelerinden başlamak üzere girilen ADI SOYADI ve KİMLİK NUMARASI bilgilerinin kendiliğinden "PARAMETER" sayfası C3 ve D3 hücrelerinden başlamak üzere A dan Z ye sıralanarak aktarılmasını sağlam hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Aşağıdaki kodu da kullanabiirsiniz.

PARAMETER sayfasında işlem öncesinde bir isim listesi varken kod çalıştırıldığında,
-- önce mevcut listenin silinmesi, sonra aktarma ve sıralama yapılması gerekiyorsa kırmızı satırları silin,
-- aktarma, bu sayfada mecut listenin altına eklenip, mükerrerler silinip kalanlar için işlem yapılacaksa yeşil kısmı silin.

VBA:
You must log in to view
(9 satır)

.

EK'te ki çalışmada uygulamaya çalıştım, fakat hata alıyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2020-12-05 181052.webp
    Ekran görüntüsü 2020-12-05 181052.webp
    58.6 KB · Görüntüleme: 3
  • EYLÜL.xlsm
    EYLÜL.xlsm
    71.1 KB · Görüntüleme: 2
-- Önce TALLY sayfasında, bir kez (tedbiren) D ve E sütununda boş gibi görünen hücreleri seçip DELETE tuşuyla içeriğini silin.

-- PARAMETER sayfasının kod bölümündeki AKTAR_SIRALA kodlarını silin,
alt taraftan TALLY sayfasının adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçtiğinizde açılacak VBA sayfasında
sağdaki alana aşağıdaki kodları ekleyin.

CSS:
You must log in to view
(8 satır)

.

Ömer abi son olarak butona bağlamadan, "TALLY" sayfası D8 ve E8 hücrelerine ADI SOYADI ve KİMLİK NUMARASI bilgilerinin formül yardımıyla veya elle girilmesinin ardından aktarabilmek mümkün mü?

Ömer abi EK'te ki çalışma da cevap 8 deki istediğimi kemdim yapma çalıştım fakat, belgeyi kasıyor ayrıca "TALLY" sayfası D8 ve E8 hücrelerine ADI SOYADI ve KİMLİK NUMARASI bilgilerini ben elle değil formül yardımıyla getiriyorum olmuyor bu kodların iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Sayın @zompcu_80 .

Mesele kodların nasıl tetikleneceği.
Alandaki isim listesi ve TC Kimlik numaraları formüllerle oluşturulmuş bir liste ise,
kodların ALANDA DEĞİŞİKLİK OLDUĞUNDA tetiklenmesi mümkün değil.
Çünkü formül sonuçları değiştiğinde alanda bir DEĞİŞİKLİK OLMUYOR, formül sonuçları değişiyor demektir.
Alanda formüllerin her hesaplanması sırasında aktarma sıralama olması için, WORKSHEET_CALCULATE olayını
tetikleyici olarak kullanmak düşünülebilirse de, bu durda da sayfada alakasız bir hücreye =A1+B1 gibi bir formül uygulandığında da
aktarma - sıralama işlemi gereksiz yere defalarca ve defalarca tekrarlanmış olur.

O zaman güncelleme (aktar/sırala) için;
-- ya bir düğme kulanmayı düşünmelisiniz,
-- ya da örneğin, belirleyeceğiniz bir hücreye ÇİFT TIKLAMA işlemi kodu tetikleyebelir (kodu buna göre revize etmek gerekir)
-- yahut (benim önerim) isim-TCK çağırma işlemini formülle (formüllerinizin yapısını, verilerin nereden alındığını vs bilemiyoruz)
yapmak yerine makroyla yapmayı düşünmelisiniz,
bu isim TCK çağırma çağırma makrosuna diğer sayfaya aktarma/sıralama işlemi dahil edilmeli.

.

Ömer abi, cevap 10 da ki cevabınıza göre EK'te ki gibi bir çalışma içerisine girdim. Veriyi DATABESE veri tabanından İNDİS ve KANÇICI formülü yardımıyla alıyorum. EK'te ki çalışmanın iyileştirilmesi hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

https://***/9mjed13tuq3t/ornek.rar.html

Son örnek belgenize bakmadım.
Ancak, yanlış düşünmüyorsam aşağıdaki yapı en iyisi.

Daha önceki AKTAR/SIRALA ile ilgili Worksheet_CHange kodu TALLY sayfasının kod bölümündeydi.
-- TALLY sayfasının kod bölümündeki Worksheet_Change ve AKTAR_SIRALA kodların silin,
-- PARAMETER sayfasının kod bölümüne aşağıdaki kodları yapıştırın.

Artık PRAMETER sayfasına her geçtiğinizde aktarma/sıralama işlemi gerçekleşir.
Yani kodun çalışması için PARAMETER sayfasına geçmeniz yeterli olur.

CSS:
You must log in to view
(13 satır)

.

Ömer abi, yapmak istediğim şey mevcut kodlar aynı kalmak kaydıyla TALLY sayfası B2 hücresindeki oklarla aylar değiştikçe mevcut listenin silinmesini sağlamak ve TALLY sayfası 139 EMEKLİLER satırından itibaren girilen isimlerin PARAMETER sayfası 133 EMEKLİLER satırından itibaren yeniden A-Z'ye sırlama yapma hususunda yardımlarınızı rica ediyorum.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Malesef son isteğinizi anlayamadım.

Ayrıca örnek belgeniz, istenildiği gerçek belgenin özel bilgi eçermeyen kopyası da değil.
Örneğin veriler formülle geliyor diyorsunuz aka belgede isim alanında formül göremiyorum.
Ayrıca;
-- bir yandan "mevcut kodlar aynı kalmak kaydıyla" diyorsunuz (PARAMETER sayfasındaki eski veriler silinmeden, mevcut listenin altına eklenerek devam ediliyor),
-- bir yandan da PARAMETER sayfasında mevcut listenin silinip, veriler ÜST GRUP/EMEKLİLER GRUBU ayrı ayrı (farklı satırlardan başlayarak) aktarılsın diyorsunuz.
Bu iki durum birbiriyle çelişiyor.

Bence en iyisi, isim ve TC Kimlik numaralarını getiren formüller dahil (formüller bilgileri başka sayfadan çekiyor olmalı, o zaman o listenin de belgede olması gerekir, yoksa formüller doğru sonuç vermez), gerçek belgenin gerçek bir kopyasını eklemelisiniz.

Mevcut kodları revize etmek demek istemiştim, formüller ile örnek cevap14 de vermiştim.

https://***/xk008jukmpxx/Eylül.rar.html

Moderatörün son düzenlenenleri:
İyi de formülleriniz DATABASE isimli belgeden veri çekerken belli bir kriter yok.
Gördüğüm kadarıyla EYLÜL belgesinde, A sütununa sayı yazılan satırlara, DATABASE sayfası A sütununda aynı olan satırlardaki isim ve TC Kimlik numaralarını getiriyorsunuz.
DATABASE sayfasından hangi kişi bilgilerinin getirileceğini belirleyen, EYLÜL belgesi A sütunundaki sayıları nereden alıyorsunuz? Bunları elle mi yazıyorsunuz, belli bir kriteri mi vardır? Pek bir şey belli değil.
Ya da belki de DATABASE sayfasında çift tıklamayla LİSTE sayfasına aktardığınız satırlardaki kişileri mi EYLÜL belgesine alıyorsunuz? vs.vs.
Yukarıda belirttiklerim EYLÜL belgesinde formülle oluşan isim tc listesiyle ilgili.

Bu konu sayfasındaki, PARAMETER sayfasına aktarma konusuna gelince;
isteğinizi örneklendirmemekte ısrar ediyorsunuz gibi görüyorum açıkçası.

Formülle veya elle yazarak, EYLÜL belgesinde hem üstteki normal personel satırlarında, hem de EMEKLİ bölümünde isimler varken,
aynı zamanda da PARAMETER sayfası boş değilken ne yapılacağını örneklendirmelisiniz.
PARAMETER sayfasının bir kopyasını alın.
1'inci PARAMETER sayfasındaki liste AKTARMA öncesi hali (hem üstte nem de EMEKLİ bölümünde isimler olmalı),
2'nci PARAMETER sayfasında ise elle yazarak/kopyala-yapıştır yaparak istediğiniz aktarma-sıralama sonucu hazırlayın.

Yani başlangıçtaki durum neydi, işlem sonrasında ne hale gelecek bunun bilinmesini sağlayın ki mesafe alınabilsin.
Yoksa havanda su dövülmeye çalışılır durur.

.

Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
30