F

Çözüldü Başka bir sayfadan veri çekmek

fledermaus

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Ekte paylaşmış olduğum çalışma kitabının ilk sayfasında A ce C sütunlarına isim ve soy isim yazıldığında aynı çalışma kitabının ikinci sayfasında önceden listelenen verileri nasıl otomatik çekebilirim ?

Not: İkinci sayfada geçen liste 1000 satıra kadar uzayabilir.

Teşekkürler,

Ekli dosyalar

Makro ile mi formül ile mi çözüm istiyorsunuz?
Makro ile çözüm istiyorsanız, ilk sayfa ile ikinci sayfa arasına satır farkı olacaksa, yani iki sayfadada veriler farklı olacaksa buton ile aktarım yapmanız uygun olur diye düşünüyorum. Diğer türlü satırda yapılan degişikliklerden dolayı aynı satırı diğer sayfaya tekrar atma olayı olabilir. Mesela bu şekilde yaptığınızda, hangi hücreye veri girişinden sonra diğer sayfaya verinin aktarılacağı da sıkıntı yaratır. Yine de siz bilirsiniz, farklı çözüm üreten çıkarsa onu da kullanabilirsiniz.

Merhaba,

Bu çalışma kitabında makro ile farklı bir sorum olacak ve onu ayrı bir başlık altın açacağım.

Şu anda uygulamak istediğim çalışmayı "formül" üzerinden yapabilmek istiyorum.

İkinci sayfadaki veriler kalıcı veri olacak. Yani isimlere dayalı bilgiler hiçbir zaman değişmeyecek. Sadece listeye sürekli yani isim ve bilgiler eklenecek.

Burada amaç ilk sayfada ki listeye girilecek bilgileri tekrar tekrar manual yazmak yerine önceden kayıtlı olan ikinci sayfadan çekmek olacak.

Syg,

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
formülü D4 hücresine yazıp sağa doğru çoğaltmanız yeterli. Sheet2'ye yeni veriler eklerseniz, formüldeki 5. satırları yükseltirsiniz.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)
formülü D4 hücresine yazıp sağa doğru çoğaltmanız yeterli. Sheet2'ye yeni veriler eklerseniz, formüldeki 5. satırları yükseltirsiniz.

Merhaba,

Bu şekilde hatta verdi.

1645692473801.webp

Syg,

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hiç bir formülü denemeden yazmam.

Denetim Masasından Bölge ayarlarınızda Türkiye seçmenizi tavsiye ederim.

1645692763814.webp

1645692789458.webp

Tekrar Merhaba,

Söylemiş olduğunuz gibi bölgesel ayarları değiştirdim.

Formül hata vermedi, ancak veriyi bulamadı. Normalde çalışması lazım. Neden olduğunu anlayamadım açıkcası.

Formüllü dosya ektedir.

Syg,

Ekli dosyalar

Merhaba ,
Dosyanızda görülen tek sorun Hasan isminden sonra BOŞLUK karakteri var. Formül bu ismi bulamaz.
Dosyanızdan bağımsız olarak : Bu tür uzun listelerin olduğu tablolarda sorgulamanın benzersiz veri üzerinden yapılması daha sağlıklı olur. Kimlik no gibi.. Böylece benzer isimler olması durumunda hatalı sonuç alınmasının da önüne geçilir.
Kolay gelsin,

Merhaba ,
Dosyanızda görülen tek sorun Hasan isminden sonra BOŞLUK karakteri var. Formül bu ismi bulamaz.
Dosyanızdan bağımsız olarak : Bu tür uzun listelerin olduğu tablolarda sorgulamanın benzersiz veri üzerinden yapılması daha sağlıklı olur. Kimlik no gibi.. Böylece benzer isimler olması durumunda hatalı sonuç alınmasının da önüne geçilir.
Kolay gelsin,

Merhaba,

Tavsiyeniz üzerine formülü aşağıdaki gibi düzelttim.

=XLOOKUP(1,(Sheet2!$G$2:$G$5=$G4)*(Sheet2!$G$2:$G$5=$G4),Sheet2!D$2:D$5,"")

"Bulunamadı" uyarısı yerine hücreleri boş bırakmayı tercih ettim.

Sadece ikinci ismi olmayanlar için formül uygulanan hücrede tarih değeri çıkıyordu. Onu da 0;-0;;@ hücre biçimlendirmesi ile çözdüm.

Herkese tekrar teşekkürler.

Syg,

Merhaba ,
Kolay gelsin,
@ Sn. Ezelk

Soruyu çözüldü olarak işaretledim ancak bu sefer excel dosyasını yüklediğim sistemden aşağıda paylaşmış olduğum hata mesajını alıyorum.

Kimlik no yazıldığında listeden bilgiler çekilirken ortanca ismi olmayanlarda 0, tarih yada farklı değerler çıkıyordu Bu problemi 0;-0;;@ hücre biçimlendirmesi ile çözmüştüm.

Ancak bunu nasıl çözebilirim bir danışmak istedim. Ne denediysem olmadı açıkcası.

1647007853165.webp

Syg,

Merhaba ,
Excel dosyasını nasıl bir ortama yüklüyorsunuz, tam olarak ne yapılıyor bilmiyorum. Ama alınan mesaj excel dosyasındaki TÜRKÇE karakterleri beğenmediği şeklinde. İkinci isimlerde bu karakterleri istemiyor.

Merhaba ,
Excel dosyasını nasıl bir ortama yüklüyorsunuz, tam olarak ne yapılıyor bilmiyorum. Ama alınan mesaj excel dosyasındaki TÜRKÇE karakterleri beğenmediği şeklinde. İkinci isimlerde bu karakterleri istemiyor.

Evet türkçe karakterleri desteklemiyor. Sadece ingilizce karakterleri kabul ediyor. Ancak bunu çözmek adına bir yol bulamadım açıkçası.

Yükleme yaptığımız ortam yer web üzerinde bir resmi site. Paylaşmış olduğum dosyada geçen başlıklara dayalı bilgi beyanında bulunuyoruz. Yabancı ülke vatandaşları beyanı da olabileceği için sadece ingilizce karakterler kabul ediyor. Burada amaç isim liste ve bilgilerini her seferinde siteye tek tek manual girmek yerine bir excel dosyası üzerinden yüklemek. Dosyadaki başlıkların aynısı yükleme yapılacak sitenin sekmelerinde var. Bu dosyayı yüklediğinizde dosyadaki başlıklara ve girilen bilgilere istinaden otomatik kendi doldurmuş oluyor.

Syg,

Peki gerçekten TÜRKÇE karakter var mı yoksa olmadığı halde mi bu mesajı alıyorsunuz?

Merhaba,

Asıl sorun daha önce de bahsetmiş olduğum gibi ortanca ismi olmayanlarda. Siteye yükleme yaparken bu kısmı Türkçe karakter olarak algılıyor.

Mesela alttaki örnekte; ikinci isim olmadığı için hücreye çekilen bilgi boş çıkmış. Aslında bu hücrede daha öncede bahsetmiş olduğum gibi 0, tarih yada farklı değerler çıkıyordu Bu problemi 0;-0;;@ hücre biçimlendirmesi ile çözmüştüm. (Not: Belli olması için sarı ile ben işaretledim. Normalde hücrede böyle bir koşul yok)

Bu durumu çözmek ve hücredeki değeri İngilizce karakter olarak algılaması için ne yapabiliriz ?

Ekli dosyayı görüntüle 16166

Syg,

Ekli dosyalar

• 1647069606222.webp
    1647069606222.webp
    11.7 KB · Görüntüleme: 10
Ikinci isim alanındaki formül / veri ne varsa silip yükleme yaptığınızda kabul ediyor mu ?
Ya da sadece biçimlendirmeyi kaldırdığınızda sonuç yine böyle mu oluyor ?

Ikinci isim alanındaki formül / veri ne varsa silip yükleme yaptığınızda kabul ediyor mu ?
Ya da sadece biçimlendirmeyi kaldırdığınızda sonuç yine böyle mu oluyor ?

#ikinci isim alanındaki formül / veri ne varsa silip yükleme yaptığınızda kabul ediyor mu ?

Evet bu şekilde kabul ediyor. Sanırım formül sonucunu hücre boş olsa bile Türkçe karakter olarak algılıyor.

Aslında dosyada Türkçe karakter içeren veriler vardır. Bunları kabul etmesi ve sadece bu alanda sorun yaşanması ilginç. Türkçe karakter sorunu var ise örneğin "Ülke" yi neden kabul ediyor ?...