Çözüldü Excel Sayfasından Userforma Veri Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Zanaatkar

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2019
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar
Bu işlerden pek anlamam amatörce birşeyler yapmaya çalışıyorum
Excel de çalışır durumda sistemim hazır fakat bunu userforum uzerinde program görüntüsü vermek istedim
Görsel olarak Userform hazırladım, Userforum resmindeki Siyah içine aldığım TextBoxların içine rakamlarımı giriyorum excel sayfamda doğru yerlere de gidiyor excel doğru şekilde hesaplıyor sıkıntı yok fakat excel de sonuç kısmı olduğundan onların userforumdaki Sarı renk içerisine aldığım yerlere otomatik gelmesi gerekiyor onu beceremedim :(
Bilmem anlatabilmi
Excel.webp
userform.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ekli dosyayı inceleyiniz.

Benim merak ettiğim neden excel sayfasına aktarıp orada hesaplama yaptırıyorsunuz? Direk kodlar üzerinden hesaplama yapıp ilgili textboxa sonucu yazabilirsiniz. Ayrıcı döngü kullanmanız kodların kısalması adına faydalı olacaktır. Tek tek yazmışsınız bütün nesneleri.

Eklenen ilgili kod:
Kod:
You must log in to view content
(21 satır)

1607369218178.webp

Ekli dosyalar

Benim merak ettiğim neden excel sayfasına aktarıp orada hesaplama yaptırıyorsunuz? Direk kodlar üzerinden hesaplama yapıp ilgili textboxa sonucu yazabilirsiniz. Ayrıcı döngü kullanmanız kodların kısalması adına faydalı olacaktır. Tek tek yazmışsınız bütün nesneleri.
Topiğin başındada yazmıştım ben bu işlerden hiç anlamam bukadarını bile yapmak benim için büyük bir olay :)
Ellerinize sağlık gayet güzel çalışıyor.
Bir kaç isteğim daha olacak, TextBox ların içindeki rakamları para birimi olarak ₺ işaretiyle (1,000,00₺) olarak yapabilirmisiniz birde sağa hizalayabilirmisiniz
Teşekkür ederim.

Öneri babında söylemiştim onları. Kendinizi geliştirmeniz her zaman güzeldir. Bir kere tadını aldınız mı devamlı kodlamaya başlarsınız :))
Neyse ekli dosyayı inceleyiniz.
Öncelikle Elinize sağlık güzel olmuş.
Güzel söylemişsiniz elimden geldiğince vidyo izliyorum bir şeyler kapmaya çalışıyorum ☺️

Userformu düzenledikçe yeni bir şeyler çıkıyor örn. rakam değilde harf girilip kaydet dediğimde tür uyuşmazlığı hatası veriyor

birde userforma pazartesi rakamlarını girdim kaydet dedim excel e kaydediyor sıkıntı yok fakat userformu kapatıp açtığımda önceki yazdıklarım excel de durmasına rağmen userforum da yok userforumdada durmasını sadece Temizle butonuyla temizlenmesini istiyorum
Size zahmet veriyorum kusuruma bakmayım :)

Ekli dosyalar

Arkadaşlar başınızı ağrıtmak istemem fakat ben beceremedim ve sıkıldım üç kuruşluk excel zevkim vardı oda kaçtı
@cakarem sağolsun yardımcı oldu bende birşeyler yaptım bitme aşamasına geldi ama sonuca ulaşamadım :(

1. Userdoruma Düşük rakamlarla giriş yapıldığında doğru hesaplamıyor yüksek rakam girildiğinde doğru hesaplıyor
Arkada excel de doğru hesaplamasına rağmen Userforum da bir sıfır fazla hesaplıyor

2. Pazartesi yi Kaydet dediğimizde Userfor ve excelde kaydediyor daha sonra salıya veri girip kaydet dediğimde pazartesiyi görmüyor hatta söyle anlatayım, Kaydet ilk tıklandığında çalışıyor aynı anda ikinci kere Kaydete tıkladığında çalışmıyor saçmalıyor
Yardımcı olursanız çok sevinirim

Örnek.webp

Ekli dosyalar

Sayın @cakarem şu an çevrimiçi değil.
Hatalı hesaplamayla ilgili bir örnek verir misiniz?

Şu TextBox'a şunu, şu TextBox'a şunu yazınca sayfadaki şu hücredeki sonuç şöyle iken
UserFormda şu nesnedeki sonuç bu değerden farklı olarak şöyle olyor
gibi açıklama yazarsanız bakmaya çalışayım.
Küçük neye göre küçük, ondalıklı sayı kullanılmasıyla ilgili beklentiniz nedir, veri girişi yapılırken ondalıklı değer yazacak mısınız?

.

Sayın @cakarem şu an çevrimiçi değil.
Hatalı hesaplamayla ilgili bir örnek verir misiniz?

Şu TextBox'a şunu, şu TextBox'a şunu yazınca sayfadaki şu hücredeki sonuç şöyle iken
UserFormda şu nesnedeki sonuç bu değerden farklı olarak şöyle olyor
gibi açıklama yazarsanız bakmaya çalışayım.
Küçük neye göre küçük, ondalıklı sayı kullanılmasıyla ilgili beklentiniz nedir, veri girişi yapılırken ondalıklı değer yazacak mısınız?
Ömer ustam ilgine teşekkür ederim
öncelikle ondalıklı sayı giriyorum (10.50 tl) gibi
Ben oto kilit tamircisiyim, günlük yaptığım işlerimi giderlerimi kredi kartıyla ödeme olduysa onu ve çalışanların aldığı avansları yazıp hafta sonu önümde net görüntü olsun istiyorum .

Günlere pazartesi salı çarşamba vs.. 100tl yi geçmeyince yani iki haneli rakamlar girince kaydet dediğimde Userforumda Alt tarafta çalışanlar kısmına bir sıfır fazla koyarak gösteriyor sıkıntım bu
Resimde Kırmızıyla işaretleyerek göstermeye çalışıcağım

Birde Userformdan excele geçip geri Userforuma geldiğimde haftanın günlerinin çirosu neyse kredi kartı kısmına onu atıyor
aç kapat yaptığınızda farkedeceksiniz

inş. anlatabilmişimdir
saygılarımla kolay gelsin.

hata bildirimi.webp

Esas olarak, başkasının oluşturduğu kodlar üzerinde düzenleme yapmak sıkıntılı iştir.
Kodlara gözattığımda, KAYDET düğmesine ait kodların son bölümünde aşağıda yeşil renklendirdiğim kısımları değiştirerek dener misiniz?

VBA:
(8 satır)

.

Esas olarak, başkasının oluşturduğu kodlar üzerinde düzenleme yapmak sıkıntılı iştir.
Kodlara gözattığımda, KAYDET düğmesine ait kodların son bölümünde aşağıda yeşil renklendirdiğim kısımları değiştirerek dener misiniz?
Ömer bey kodu uyguladım ve yanlış hesaplama düzeldi ellerinize sağlık

Birde Userformdan excele geçip geri Userforuma geldiğimde haftanın günlerinin çirosu neyse kredi kartı kısmına onu atıyor
aç kapat yaptığınızda farkedeceksiniz

Pazartesi gününe veri girip Kaydet dediğimizde Userforma ve excelde kaydediyor daha sonra başka bir güne giriş yapıp tamam dediğimde pazartesiyi görmüyor hatta söyle anlatayım, Kaydet ilk tıklandığında çalışıyor aynı anda ikinci kere Kaydete tıkladığında çalışmıyor saçmalıyor.

@Ömer BARAN hocam cevap vermiş. Bende kısa bir açıklama yapıp dosyanın son halini ekleyeyim.
Öncelikle bilgisayarınız daki ondalık ayıracınız ne ise ona göre giriş yapmalısınız. Nokta ise nokta virgül ise virgül şeklinde girilmeli.
Diğer bir sorun para birimi olması. Sayı sonundaki ₺ simgesini aktardığı için sorun yaşanmakta. Aktarılırken onuda kaldırmış oldum.
Bu konuları düzeltilmiş olup dosyanın son hali ektedir. İnceleyiniz.
Kodları kısaltmak için dizi kullanılmıştır. Bilginize.

Ekli dosyalar

Sağlıklı kontrol bakımından;
-- Application.Visible .... şeklindeki kodların TÜMÜNÜ etkisiz hale getirin,
-- VBA ekranında UserFormu görüyorken, UserForm'un ShowModal özelliğini False yapın.
Böylece hem sayfada işlem yapabilir , hem de UserForm üzerinde işlem yapabilirsiniz.
-- Userform üzerinde tarih/saat için kullanılan kod satırlarını iptal etmenizi öneririm.
Görsellikten başka hiçbir faydası yok.
-- TextBoxlar da ₺ simgesinin di işlevi yok sanırım. TL dışında parasal işleminiz varsa onu bilemem.
Başka para cinsinden işlem olsa bile, para birimini başka bir nesne üzerine, sayfada da başka sütunlara yazdırabilirsiniz.
Bunun önemli avantajı da nesnelerdeki değerlerin SAYI dan ibaret olması ve form üzerinde matemattiksel işlem yaptırma için kolaylık.

@Ömer BARAN Ustam
Dediğinizi yaptım aslında olması gerekende o vba hep aktif onu kapatmak gerek
fakat Userfor dan excel e tıkladığımda excel açılır gibi yapıp kilitlenip kalıyor yine eski haline aldım

VBA ekranında UserFormu görüyorken, UserForm'un ShowModal özelliğini False yapın.
Böylece hem sayfada işlem yapabilir , hem de UserForm üzerinde işlem yapabilirsiniz.

@cakarem Ustam
sizin yolladığınız excel açıp baktığımda görüntü olmuş gibiydi ama temizle deyip yeni veriler girdiğimde şu hatayı vermeye başladı birdahada düzelmedi
Birde Excel deyken Ok işaretleriyle satırlarda gezmem gerekirken Exceli sağa sola yukarı aşşağı çalıştırıyor şu an

Kod:
(1 satır)

debug.webp

Ekli dosyalar

@cakarem Ustam Userforum şu an sıkıntısız çalışıyor ellerinize sağlık güzel oldu

Userforumu çalıştırdığımda vba direk aktif geliyor Userform dan exele geçince excelde işlem yapamıyorum vba yı kapatmak gerekiyor @Ömer BARAN ustamın dediği gibi Userform ShowModal ı false yaptığımda
Excele geçerken resimde gördüğünüz yer geliyor donuyor kalıyor
-- VBA ekranında UserFormu görüyorken, UserForm'un ShowModal özelliğini False yapın.

excel.webp

Userformu ve exceli aynı anda mı kullanmak istiyorsunuz. Yada form açıkken formu excel açıkken exceli mi?
Formdan excele geçerken form tamamen kapalı olmadığı için excelde düzenleme yapmanızı engelliyor olabilir.
Bunu için aşağıdaki kod da Unlad Me olan satırı silip End yazmanız yeterlidir.

Kod:
(4 satır)

Userformu ve exceli aynı anda mı kullanmak istiyorsunuz. Yada form açıkken formu excel açıkken exceli mi?
Formdan excele geçerken form tamamen kapalı olmadığı için excelde düzenleme yapmanızı engelliyor olabilir.
Bunu için aşağıdaki kod da Unlad Me olan satırı silip End yazmanız yeterlidir.
Buda tamam çok teşekkür ederim ellerinize sağlık

Affınıza sığınarak son bir şey isteyeceğim
Temizle butonumuza (CommandButton2) bastığımızda "Tüm veriler silinecek EMİNMİSİNİZ" EVET HAYIR diye bir penceresi çıkartmak istiyorum, nasıl bir kot yaman gerekir ☺️

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
22