Çözüldü Belirli Süreden Sonraki Raporlarda Kesinti Yapma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan teyadih
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye
Kolay gelsin arkadaşlar. Koduna göre belirli bir süreden sonraki raporlardan kesinti yapılmasına ilişkin formüle ihtiyacım var. Örnek dosyayı ekte gönderiyorum. Tüm bilgisayarlarda Microsoft olmadığı için makro kullanamıyorum. Örnek dosyayı ekte gönderiyorum. Teşekkür ederim

Ekli dosyalar

Çözüm
14 numaralı cevapta belirttiğim hususlara göre formül aşağıdaki gibi oluyor.
Farklı seçenekler varsa bunlara göre denemeler yapın.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
Merhaba. Alternatif olsun.
Formül aşağıdaki şekilde kısaltıldığında da aynı sonuçları veriyor.
NOT: Dosyadaki açıklamaları okumadım, sadece Sayın @PriveT 'ın eklediği belgedeki formül üzerinde düşündüm.
Kod:
(1 satır)

Elinize sağlık sayın Privet ve sayın BARAN teşekkür ederim.
Evet formül doğru veriyor sayın Privet T58 hücresi 6 olması lazım sehven 7 yazmışım.
Raporları giriş yaptıktan sonra T sütununda kesinti olanları formülle başka bir sayfaya aktarıp kesinti listesi oluşturuyorum. Listeyi çıktı aldıktan sonra ise tablodaki U sütununa yapılan kesinti sürelerini giriyorum. Kesinti süresini girdikten sonra diğer sayfadaki kesinti listesinden düşmesi için U sütununu T sütununundan çıkartıyorum. Ancak bu sefer de alt satıra veriyor kesinti süresini. Örnek kesinti süresi 3 olan U5 e 3 yazdığımda kesinti süresi olmayan U4 3 yazıyor, kesinti süresi 5 olan U5 ide 8 yapıyor. Bunu düzeltebilir miyiz

Örnek yanlış oldu kesinti süresi 3 olan. T3 için U5 e 3 yazdığımda kesinti süresi olmayan T4 e 3 yazıyor, kesinti süresi 5 olan T5 ide 8 yapıyor. Bunu düzeltebilir miyiz

Siz bu duruma nasıl düşüyorsunuz bilmiyorum. Bizim formüllerimiz U sütununa yazdığınız rakamlardan etkilenmiyor.
Ya siz anlatamadınız ya da ben anladım :)

Kusura bakmayın sıra kayması olmuş sayın Privet yukarıda da bahsettiğim gibi kesinti listesinden düşmek için sizin formülünüzün sonuna -U4 ü ekledim.
Daha sonra kesinti süresi 3 olan T5 için U5 e 3 yazdığımda T5 i düşüyor ancak bu seferde kesinti süresi olmayan T6 ya 3 yazıyor, kesinti süresi 5 olan T7 yide 8 yapıyor.
U5 e 3 yazdığım rakamı T5 den düşecek ancak alt satırlara vermeyecek şekilde güncelleyebilir misiniz formülü

Kod:
(1 satır)
Tekrar merhaba.
Şayet benim verdiğim formülü kullanıyorsanız ve yanlış anlamadıysam; verdiğim formülün en sonundaki İKİNCİ PARANTEZden önce
yeşil renklendirdiğim kısım eklenirse istenilen sonuca ulaşılır (ayrıca formüldeki TOPLA.ÇARPIM yerine de ÇOKETOPLA ekledim).

Sayın Baran son formülün kopyalayıp uyguladım. Kodu 1000-2000-3000 olanlarda yani kullanmış olduğu tek hekim raporu 7 ve 15 günü geçenlerde sıkıntı yok süreleri düşüyor. Ancak kodu T34 ve sonrasındaki 4000-5000 olanlarda yani önceki kullandığı raporlar ile tek hekim veya kurul raporu olup olmadığına bakılmaksızın her raporun 2 gününden fazlası için yapılan kesintilerde düşmüyor. Size zahmet formülü tabloya uygulayıp bakabilir misiniz?

Şu an müsait değilim.
Zaten açıklamalarınızı okumadığımı ve formülü ,Sayın @PriveT ın formülü üzerinden oluşturduğumu belirtmiştim.
Uygun olduğumda bakmaya çalışırım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bir önceki cevabımda verdiğim formülde yeşil renklendirdiğim kısmı (başındaki EKSİ işaretiyle birlikte) formülün en sonuna alın.
U sütununa, T sütunundaki formül sonuçlarından yüksek değerler de yazılabilecekse formüle
=MAK(0; formülün yukarıda belirttiğim şekilde değişmiş hali) şeklinde ekleme yapın.

U sütununa, T sütunundaki formül sonuçlarından yüksek değerler yazılmıyor sayın Baran U sütunundaki değer yazılıyor. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi önceki rapor sürelerini dikkate alan kodlarda düşüyor, önceki kullandığı rapor sürelerini değil de sadece mevcut rapor süresini dikkate aldığı kodlarda düşmüyor

Tekrar belirteyim; belgenizde ve konu sayfasında yaptığınız açıklamalara pek hakim değilim.
Verdiğim son formülde, bir önceki cevabımda belirttiğim düzeltmeyi yaptığınızda istenilen sonuca ulaşılmıyor mu?

Ulaşılmıyorsa, formülü uygulayıp, U sütununa veri yazdıktan sonra olması gereken sonuçları örneklendirerek
yeni bir örnek belge ekleyin isterseniz.

Örnek dosyayı gönderiyorum sayın Baran. Yukarıda da bahsettiğim gibi U sütununa T sütunundaki değeri yazdığımda kodu 1000-2000-3000 olanlarda yani kullanmış olduğu tek hekim raporu 7 ve 15 günü geçenlerde T sütunu 0 oluyor, ancak T34 ve sonrasındaki satırlardaki kodu 4000-5000 olanlarda yani önceki kullandığı raporlar ile tek hekim veya kurul raporu olup olmadığına bakılmaksızın her raporun 2 gününden fazlası için yapılan kesintilerde düşmüyor. U sütununa T sütundaki değerleri yazdığımda T sütunu 0 olması gerekirken T34 ve sonrası satırlarda değerler aynı kalıyor

Ekli dosyalar

14 numaralı cevapta belirttiğim hususlara göre formül aşağıdaki gibi oluyor.
Farklı seçenekler varsa bunlara göre denemeler yapın.

Kod:
(1 satır)

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...