Çözüldü Belirli bir sütundan sayı saydırmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
G1 hücremizden itibaren sağa doğru 1 den 90 a kadar sırayla saydırmak istiyoruz.
Bunun en mantıklı şekli nasıldır.

Ben şöyle yapıyorum

G1 hücresi 7. Sütun
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
şeklinde yapıp sağa doğru çekiyorum

Bu işlemin daha mantıklı ve yaygın kullanımı nasıldır?

Bu işler biraz da tarz meselesi; SÜTUN(A$1) diye de yazılabilir.

Bu değerler daha sonra değişmeyecekse doğrudan elle yazmak veya 1, 2 ve 3'ü elle yazdıktan sonra
üçünü birden seçip, sağ altından fareyle tutup sağa doğru süreklemek daha mantıklı.

Ancak başka bir formülün içinde bu sayıların kullanılması gerekiyor ve yukarda belirttiğim şekilde
tablonun belli bir satırında bu sayılar zaten varsa o değerlere atıf yapmak daha doğru.
Yok eğer belli satırda bu sayılar yok ve formül içinde bu sıralı sayıların elde edilmesi gerekiyorsa iki durum var;
formülünüz dizi formülüyse SATIR() veya SÜTUN() yerine SATIRSAY(...) veya SÜTUNSAY(....) tercih etmek daha garantili,
dizi formülü değilse SÜTUN()-6 veya SÜTUN(A$1) yeterli olur.
.

Bu işler biraz da tarz meselesi; SÜTUN(A$1) diye de yazılabilir.

Bu değerler daha sonra değişmeyecekse doğrudan elle yazmak veya 1, 2 ve 3'ü elle yazdıktan sonra
üçünü birden seçip, sağ altından fareyle tutup sağa doğru süreklemek daha mantıklı.

Ancak başka bir formülün içinde bu sayıların kullanılması gerekiyor ve yukarda belirttiğim şekilde
tablonun belli bir satırında bu sayılar zaten varsa o değerlere atıf yapmak daha doğru.
Yok eğer belli satırda bu sayılar yok ve formül içinde bu sıralı sayıların elde edilmesi gerekiyorsa iki durum var;
formülünüz dizi formülüyse SATIR() veya SÜTUN() yerine SATIRSAY(...) veya SÜTUNSAY(....) tercih etmek daha garantili,
dizi formülü değilse SÜTUN()-6 veya SÜTUN(A$1) yeterli olur.
.

Teşekkür ederim @Ömer BARAN Bey.
Formül içinde kullanılırken şeklini sormuştum.
Formülde Cevapları A Kitapçığına Göre Düzenlemek başlıklı soruda sizin önceden verdiğiniz 20 soruluk örneği 90 soruya uygulamaya çalışıyorum :)
Kod:
(1 satır)
Önek Çoklu Dosya
Alternatif formül yazan arkadaşlar oldu. Doğru sonuçta veriyor.
Ancak sizin Dolaylı kullanarak yaptığınız formül bence tam olması gereken şekilde.
Bu formülü gece gündüz kurcalayıp üzerinde oynamalar yaparak doğru sonucu verdirtmeye çalışıyorum.

DOLAYLI("Karışım!C"&E$1+1)
bu kısmı en son

DOLAYLI("Karışım!C"&SÜTUN()-6)
şeklinde denedim ama yine doğru sonuç alamadım.

Bu denemeler Dolaylı kullanımı ve diğer kullanımları daha iyi kavramama sebep oluyor. Bu formülü 90 soruyu B şıkkından A şıklarına çevirtebilirsem o da hedefime ulaşmış olacağım

Kitapçık türü konusu çözüldü diye hatırlıyorum doğru değil mi?
Önemli olan sonuç değil mi? İlle de DOLAYLI işlevini mi kulanmak istiyorsunuz?
DOLAYLI işleviyle işlem yaparken önce,
DOLAYLI parantezinin içindeki kısmı formül olarak hücrelere uygulayıp ilgili hücre adreslerinin elde edildiğinden emin olmaya bakın.

Zaten DOLAYLI benim de çok hazzetmediğim bir işlev aslında. Bunun yerine KAYDIR işlevini tercih ederim genellikle.

Kitapçık türü konusu çözüldü diye hatırlıyorum doğru değil mi?
Önemli olan sonuç değil mi? İlle de DOLAYLI işlevini mi kulanmak istiyorsunuz?
DOLAYLI işleviyle işlem yaparken önce,
DOLAYLI parantezinin içindeki kısmı formül olarak hücrelere uygulayıp ilgili hücre adreslerinin elde edildiğinden emin olmaya bakın.

Zaten DOLAYLI benim de çok hazzetmediğim bir işlev aslında. Bunun yerine KAYDIR işlevini tercih ederim genellikle.
Kaydır ile çözülmüştü ancak orada arkadaş 1881 gibi bir rakam kullanılmış elbette olayı çözüyor ancak olayla alakası olmayan bir rakamın olmadığı bir çözüm bulabilir miyim çabası benimkisi...
elbette bu çabanın diğer bir yönü kullanmaktan geri durduğum Dolaylı işlevine tam hakimiyet sağlayabilmek.
Bunun dışında sütunlardaki bilgilerle satırlardaki bilgileri karşılaştırma durumları olduğunda kolay çözümler üretebilmek adına uğraşıyorum.

Dolaylı ile üstte yazdığınız formül benim bu olayda en oturan ve kısa bir formül olarak gördüğümden dolayı değerlendirme çabası diyelim...

@Ömer BARAN Bey,

Formülünüzü aşağıdaki şekilde düzenledim ve doğru sonuca ulaştım. Örnek dosyaya da uyguladım.

Nasıl yaptım.
Formülü değerlendir ile işlem basamaklarına baktım ve bu işlemin sonuçlarını manuel olarak satır satır yazdım sonra sondan başa doğru bunu formüllere döktüm.

Formül sahibi olarak göz atabilir misiniz?
Cinayet işlemiş miyim? :sneaky: ya da daha fonksiyonel olması için küçük dokunuşlar yapılabilir mi?

Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar