Çözüldü Tekrar eden değerlerden karışık belirli sayı kadar seçmek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan ekrmy
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ekrmy

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar,

Görselde belirttiğim gibi tekrar eden aynı metinleri belirli sayısını karışık olarak seçmek istiyorum bunu nasıl yapabilirim? Örnekte tekrar eden değerden 5 karışık değer seçmek istiyorum. Öneriniz var mı?

Ekli dosyalar

• örnek görsel.webp
    örnek görsel.webp
    10.5 KB · Görüntüleme: 6
İlyas Bey, bu dosyaya göre açıklama yapayım, örneği burada renkler var, ben karışık olarak her renkten 5 er tane seçmek istiyorum.

Öncelikle sormak istediğim şey;
Bu 5 rakamı sabit değil sanırım. Eğer öyleyse, yani 5 rakamı değişkense bunu bir hücrede belirtmemiz gerekir. Sizin için uygun hücre hangisidir?

İkinci mevzu ise benim düşüncem makrolu çözüm daha uygun gibi. Dosyanızda makro kullanılmasında size engel bir durum yoksa lütfen belirtirseniz, buna göre makro üstadlarımız çözüm üretebilir.

Bilgisayar başına geçebilen birisi çözüm sunacaktır.

İyi günler.

Sayın @ekrmy .

Makrosuz çözüm istediğinize göre formül ile sonuç almak istiyorsunuz.
Formül ile rastgele sayı (satır numarası anlamında) elde edildiğinde ise bu veri kalıcı olmayacaktır.
Belgenizde sayfanın her hesaplanması sonrası bu veriler değişecektir.

-- B1 hücresine kaç adet veri istediğinizi elle yazın.
-- B2 hücresine formülü uygulayıp aşağı doğru liste boyunca kopyalayın.
Formüldeki 58 sayısı, A sütunundaki son veri satırıdır.

VBA:
You must log in to view content
(1 satır)

.

Sayı değişken dediğiniz gibi, B hücresine seçimleri atabilir. Makro kullanamıyoruz dosyalarda makro dışında bir yol olabilir mi?
Ömer Bey üstadımın çözümüne alternatif olarak hazırladığım dosya ekte yeralmaktadır.
Formül ile koşullu biçimlendirme yapılmıştır.
B1 hücresine kaç adet renklendirme yapmak istediğinizi yazıp sonuçları kontrol ediniz.

Ekli dosyalar

Sayın @ekrmy .

Makrosuz çözüm istediğinize göre formül ile sonuç almak istiyorsunuz.
Formül ile rastgele sayı (satır numarası anlamında) elde edildiğinde ise bu veri kalıcı olmayacaktır.
Belgenizde sayfanın her hesaplanması sonrası bu veriler değişecektir.

-- B1 hücresine kaç adet veri istediğinizi elle yazın.
-- B2 hücresine formülü uygulayıp aşağı doğru liste boyunca kopyalayın.
Formüldeki 58 sayısı, A sütunundaki son veri satırıdır.

VBA:
(1 satır)

.

Hocam dönüşünüz için teşekkür ederim. Belirttiğinizi doğru yaptım sanırım dosyada şu olması lazım örneğin belirttiği sayı kadar var olan değeri karışık seçecek örneği 5 belirtirsem 5 eğitim 1, 5 eğitim 2 tabi karışık olarak bunları.

Ekli dosyalar

Ömer Bey üstadımın çözümüne alternatif olarak hazırladığım dosya ekte yeralmaktadır.
Formül ile koşullu biçimlendirme yapılmıştır.
B1 hücresine kaç adet renklendirme yapmak istediğinizi yazıp sonuçları kontrol ediniz.
İlyas hocam çok teşekkür ederim. Evet tam olarak istediğim buydu, :) formülü göremedim acemiyim o kısım için aydınlatırsanız mutlu olurum.

Sayın @ekrmy,
Rakamları tek tek yazarak kontrol ettim.
Malesef bazı rakamlarda hata veriyor.
Yanılgıya düşmenizi istemem.
Kesin çözüm arayışına gireceğim. Belki benden önce bir çözüm verilir.
Ama benim düşüncem makrolu çözüm daha sağlıklı olacağıdır.

Tekrar merhaba,
Ekli dosyayı kontrol ediniz.

Tekrar sayısı belirtilen rakamdan az ise ne yapılması gerektiği hakkında bir şey bildirmemişsiniz.
Kafama göre şöyle bir uygulama yaptım. İsteğiniz doğrultusunda değiştirebilirim.
Eğer tekrar sayısı belirtilen rakamı kapsıyorsa, yani belirtilenden fazla ise SARI dolgu,
Eğer tekrar sayısı belirtilen rakamdan az ise TURUNCU dolgu,
Eğer tekrar sayısı belirtilen rakam ile aynı ise YEŞİL dolgu.

Ekli dosyalar

Merhabalar.
İşlemden amaçlanan şeyi tam olarak anlamış olmasam da ben de bir alternatif vereyim.
Aşağıdaki şekilde işlem yapılarak istenilen sonuç alınabilir.

Seçilecek veri adetinin C1 hücresine yazıldığı varsayımıyla;
-- aşağıdaki formülü B2 hücresine dizi formülü olarak uyguladıktan (CTRL+SHIFT+ENTER ile) sonra liste boyunca kopyalayın,
Bu formül C1'deki sayı kadar ve A sütunundaki tekrarlı verilere ait, rastgele ve tekrarsız satır numaraları listesi verecek.
-- sonra da A2:A58 aralığını seçip koşullu biçimlendirme >> formül kullan seçeneğinde
=EĞERSAY($B$2:$B$58;SATIR()) formülünü uygulayıp renk belirleyerek işlemi onaylayın.
Burada da B sütununa uygulanan formül sonuçlarına göre ilgili satır hücrelerinin renklendirilmesi sağlanacak)

VBA:
(1 satır)

.

Sayın @Ömer BARAN üstadım
16 penceredeki formülü uyguladım. =EĞERSAY ($B$2:$B$58;SATIR ()) formül 1,0 değerler vermektedir. 1 değerler renk oluşturmakta...Ancak B2 hücresinden aşağı uygulanan dizi formülünün oluşturduğu sayıların bulunduğu satırları renk biçimlendirmesi eşleşememektedir. Nedeni bulamadım. Yardımcı olur musunuz?

Sayın @Ömer BARAN üstadım
16 penceredeki formülü uyguladım. =EĞERSAY ($B$2:$B$58;SATIR ()) formül 1,0 değerler vermektedir. 1 değerler renk oluşturmakta...Ancak B2 hücresinden aşağı uygulanan dizi formülünün oluşturduğu sayıların bulunduğu satırları renk biçimlendirmesi eşleşememektedir. Nedeni bulamadım. Yardımcı olur musunuz?
Sayın @KMLZDMR .

Amacınız nedir, hangi örnek belge üzerinden soruyorsunuz?
Amaç, verdiğim formülle oluşan satır numaraları için sadece A sütunu değil A ve B sütunu hücrelerinin renklendirilmesi ise;
koşullu biçimlendirmedeki "UYGULAMA HEDEFİ" kısmını montrol edin. Yani renklenecek alan =$A$2:$A$.... değil, =$A$2:$B$.... olmalıdır.
Yani EĞERSAY formülünde değil, uygulama hedefi kısmında değişiklik yapmalısınız.

.

Sayın Ömer BARAN üstadım,
17. pencerede anlatmak ve öğrenmek istediğim konu için ek bilgi olarak; ekli ekran alıntısında görüleceği üzere B sütununda rakamların geldiği satır ile a sütunundaki yeşil olarak biçimlenmiş satırların aynı satırlarda olacak ise ben de aynı satırlarda olmadı...
diğer yandan malum excel 2003 kullanmaktayım ... uygulama hedefi bunda yok...16. pencerede dediğiniz üzere " ...
-- sonra da A2:A58 aralığını seçip koşullu biçimlendirme >> formül kullan seçeneğinde
=EĞERSAY ($B$2:$B$58;SATIR ()) formülünü uygulayıp renk belirleyerek işlemi onaylayın.
Burada da B sütununa uygulanan formül sonuçlarına göre ilgili satır hücrelerinin renklendirilmesi sağlanacak)" açıklamanıza uygun yaptım...
ekli dosyadaki A ve B sütunlarındaki satırların renk ve sayı gelmelerindeki durum doğru mudur? Değilse ne yapmam gereklidir.

Ekli dosyalar

• 16 pencere uygulaması Ekran Alıntısı.webp
    16 pencere uygulaması Ekran Alıntısı.webp
    25.1 KB · Görüntüleme: 4
Kemal Bey, ekran görüntüsüne göre; A sütunundaki KIRMIZI 'lar için 7, 15,9 ve 6'nıcı satırların renklenmesi gerekiyor
ve istenien sonuç da alınmış görünüyor. Sorun nedir?

Önce alanın tümünü seçim tüm koşullu biçimlendirmeleri silin.
Ardından; koşullu biçimlendirme işlemini A2:B58 aralığı seçiliyken uygularsanız uygulama hedefi kısmı otomatik oluşacaktır.

.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...