Çözüldü Artı Eksi Satır ekleme ve Silme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Bu örnekte olduğu gibi + karakterine tıkladığımızda aşağıdaki örnek dosya ve resimdeki örneği kendi sistemine adapte etmeye çalışıyorum.
Veri tipi eklediğimizde o veri tipiyle satır eklenecek ancak onun önünde + karakteri değil - karakteri olacak buna tıkladığında ise o satır silinebilecek
Bunu nasıl adapte edebiliriz
Problem o örneğe göre bizim takvim alanımız daha aktif ve hafta bütünlüğü var

Screenshot_5.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Belgeniz ekte, denemeler yaparsınız.
Kodlamalar biraz uzun olduğundan buraya eklemiyorum.

" + / - " hücrelerine yönelik senaryo ve işlemler şöyle:
  • " + " hücresine ÇİFT tıklama ile satır eklenir, bir alt hücreye " - " yazılır ve Combobox aynı satırda konumlanır.
  • Comboboxtan seçim yapılmadan başka hücre seçilmeye çalışılırsa uyarı verdirilerek combobox'un yanındaki hücre aktif hale gelir.
  • " - " yazan ve daha önce Combobox'tan yapılan seçim değiştirilmek istenirse bu kez F sütununa ÇİFT tıklama yapılarak devam edilir.
  • " - " yazalı hücre ÇİFT tıklandığında satır silinir.
.

Ekli dosyalar

• Screenshot_4.webp
    Screenshot_4.webp
    43.1 KB · Görüntüleme: 3
@Ömer BARAN hocam cevabınızı görünce gecenin süprizi oldu benim için.
Çok teşekkür ederim.
Ne desem az inanın.
Şöyle bir durum var 3 tane revizyon gerekiyor versiyon 04 yazıp dosyayı buraya yüklüyorum.
Müsait olduğunuzda bu konudada ekleme yaparsanız her zamanki gibi sizlerin desteklerine müteşekkirim ve duacınızım.
yazmaya bile utanıyorum ama benim boyumu şuan aşan işler olduğu içinde çaresizim 🥰

Screenshot_5.webp

Ekli dosyalar

Sanırım böyle, kontrol ediniz.
101 ve 110 karşılıkları AKTARma sırasında yapılır, diğerleri, açılır listeden seçim yapıldığında.

.
Çok teşekkür ederim bunu hazmedinceye kadar mola vereceğim :)
@Ömer BARAN bey açıklamanızı yeni gördüm. Açıklamada yazdığınız gibi bazı sütunları sağ tarafa eklemedik çünkü okulda bize onlar pek lazım olmuyor
Aşağıdakiler var sadece. Açılır menüyede sadece bunları koyabiliriz aslında ben o listeyi yatay koymuşum veri sayfasında
Gündüz101
%25 Fazla Gündüz103
Belleticilik106
Sınav Görevi107
Egzersiz108
Ekders Yer.Geç.Gör. - Gündüz110
Takviye Kursu (gündüz)116
Takviye Kursu (gece)117
Nöbet119

Birde en son sütun yani genel toplam şu şekilde olacaktı bir öğretmene ait tüm (+) ve (-) alanlarının birleştirilmiş genel toplamı yapılabilir mi bilemiyorum

şu şekilde

Ekli dosyalar

• Screenshot_6.webp
    Screenshot_6.webp
    62.3 KB · Görüntüleme: 1
Sayfanın kod bölümündeki Worksheet_BeforeDoubleClick kod blokunda, kırmızı renklendirdiğim satırların arasını
yeşil olanlarla değiştirin.

Bu arada HESAPLAMA ALANIndaki 101, 104 ...gibi kodlara ilişkin satır toplamlarının
hangi sütunları kapsaması gerektiği hususunu netleştirmeniz lazım sanırım.
H sütunundan son tarih sütununa kadarki alın mı, yoksa seçilen aya ait ilk ve son gün sütunları arası mı?
Formüllerin şu anki hallerinde sorun var gibi (ay değiştirerek kontroller yapın).
Seçilen ayın hangisi olduğunu belirtmeyi unutmadan açıklarsanız iyi olur.
Formül kontrollerini bir kez Şubat/21 için bir kez de Ağustos/21 için yapmayı ihmal etmeyin,

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(14 satır)

Ömer bey
Ekders işlemlerimizin son 3 yılını incelediğimde
sadece aşağıdakileri kullanmışız.

1Gündüz101
2%25 Fazla Gündüz103
3Belleticilik106
4Sınav Görevi107
5Egzersiz108
6Ekders Yer.Geç.Gör. - Gündüz110
7Takviye Kursu (gündüz)116
8Takviye Kursu (gece)117
9Nöbet119

Bu durumda sağ taraftaki toplamların olduğu sütunlarda da bunların olması yeterli. Zaten bu şekilde yapmışız.
Ancak bizden başka arkadaşlarda okullarında bunu kullanacak olabilirler onlar bu açılır listeyi kendileri düzenleyebilsinler dersek.
Açılır menü Veri!C1:C20 arasında dolu satırları gösterecek şekilde kodlasak sanırım herkesin işini görebilir.

Bu arada HESAPLAMA ALANIndaki 101, 104 ...gibi kodlara ilişkin satır toplamlarının
hangi sütunları kapsaması gerektiği hususunu netleştirmeniz lazım sanırım.
Cevap :
Açılır menüde üstteki 9 kodu bıraktığımızda sanırım sorun kalmayacak.
Açılır menüde de sol taraftaki satır toplamları da 9 adet olmuş olacak. Sanırım bunu kastediyorsunuz üstteki mesajınızla.

Bunun dışında Her öğretmenin adının bulunduğu (+) olan satır ve sonradan o satırın altına (-) li açılan satırların genel toplamı GT sütununda denediğim kadarıyla düzgün çalışıyor.

H sütunundan son tarih sütununa kadarki alın mı, yoksa seçilen aya ait ilk ve son gün sütunları arası mı?

Cevap : yoksa seçilen aya ait ilk ve son gün sütunları arası mı?

Bu şekilde doğru
Yani seçili ayınilk günü ile son günü arası toplanacak
bu ayların dışında önceki aydan kalan ve sonraki aydan eklenen günler sadece bilgilendirme amaçlı bu alanlar hesaplamaya katılmıyor. Onlarda kendi aylarında hesaplamaya dahil ediliyor.

Formüllerin şu anki hallerinde sorun var gibi (ay değiştirerek kontroller yapın).
Cevap : Detaylıca inceleyip yazayım inşallah

Şu şekilde kontrol yaptım
2021 Ağustos ayında en fazla sütun varken tüm hücrelere 1 değeri verdim
Ağustos ayının ilk ve son sütunlarında bulunan önceki ve sonraki aylara da 1 değeri verdim
Ağustos 31 gün olduğu için tüm toplam alanlar 31 değerini göstermekteydi. Bu da yanlışlık olmadığını gösteriyor.
Diğer tüm aylara da bu şekilde denedim. O ay kaç gün çekiyorsa o kadar toplam değeri oluştuğunu gördüm.
Başka dikkatimi çeken bir yanlışlık görmedim.
Sadece Şubatta sağ taraftaki yeşil renkli sütunlarda formül olmayan bir satır vardı oraya üstteki formülü çekerek uyguladım.
Bir hata göremedim
Teşekkür ederim.

Aşağı kodu Veri!$C$1 : $C$20 satırları arasında sadece dolu olan satırları gösterecek şekilde güncelleyebilirsek. Hem şu durumda kullanılmayan TÜR Kodlarından kurtulmuş oluruz hemde bu kodları kullanmak isteyen diğer kişilerin önünü açmış oluruz diye düşünüyorum.

VBA:
İçeriği görüntülemek için giriş yapmalısınız
(14 satır)

Ekli dosyalar

@Ömer BARAN Bey şöyle bir durum ortaya çıktı.
Öğretmenleri aktardık ve bazı öğretmenleri (+) tıklayarak (-) alt satırlar ekledik
Sonra yeniden öğretmen listesini aktar dediğimizde en sağdaki GT genel toplamda birleştirilmiş sütunlar o şekilde kaldı.
Tüm (-) satırları kaldırıp kaldırıp aktarma işlemi yapılınca sorun oluşturmaz ancak Sub AKTAR() içine bir kod ekleyerek düzeltilebilecek bir durumsa düzeltilebilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Makro Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
13