H

Çözüldü Makro kodlarında gereksiz satırları çıkartma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan hakki83
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

hakki83

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekte, mükerrerleri teke düşüren bir dosya vardır. Fakat kodların içinde ihtiyacım olmayan bazı özellikler vardır. (Mesela boşluk karakterleri siliniyor) Bunları düzeltebilir miyiz

İstediklerim
Makroyu çalıştırınca
Asıl sütun A sütununda sabit kalsın, mükerrerlerin elendiği sonuç ise, B sütununa aktarılsın.

Bunun dışında boşluk silme gibi diğer özellikleri makrolardan çıkartabiliriz. Teşekkürler

Ekli dosyalar

Merhabalar Sn. @hakki83
İlgili kodları aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.
Tek tırnak ile pasif yaptığım satırlar, Sizin çalışmasını istemediğiniz özelliklerin olduğu satırlardır.
VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(23 satır)

Sayın yöneticim teşekkür ederim ilginiz için.
Bir sorum var: Bu arada ben de makro kaydet yöntemi ile denemeler yaptım.

ActiveSheet.Range ile Range arasında ne fark vardır?
Kod satırının başında ActiveSheet olunca ne oluyor, olmayınca ne oluyor?

ActiveSheet = Aktif Sayfa demektir.
-- Modül içerisinde çalıştırılan kodlarda, Sayfa ismi belirtilmezse Range("A1").Select ile ActiveSheet.Range("A1").Select kodları aynı işlemi yapar. Yani hangi sayfa açık ise o sayfanın A1 hücresini seçer. Eğer belli bir sayfa için çalıştırmak isterseniz sayfa ismi belirtmelisiniz, Sayfa1.Range("A1").Select gibi.

ActiveSheet = Aktif Sayfa demektir.
-- Modül içerisinde çalıştırılan kodlarda, Sayfa ismi belirtilmezse Range("A1").Select ile ActiveSheet.Range("A1").Select kodları aynı işlemi yapar. Yani hangi sayfa açık ise o sayfanın A1 hücresini seçer. Eğer belli bir sayfa için çalıştırmak isterseniz sayfa ismi belirtmelisiniz, Sayfa1.Range("A1").Select gibi.
Yani kod satırının başında ActiveSheet olmadığı zaman diğer bütün sayfalarda otomatik olarak aynı işlemi mi yapar? Doğru mu anladım?

(Zira denedim, diğer sayfalarda aynı işlemi yapmadı. Sadece makro düğmesinin bulunduğu sayfada yaptı)

Sayfa1.Range (belli bir sayfa)
ActiveSheet.Range (hangi sayfa?)
Bunu tam anlayamadım sayın yöneticim.

ActiveSheet olsun ya da olmasın Sayfa ismi belirtilmediği sürece hangi sayfa aktif ise kodlar o sayfa için işlem yapar.

-- Neden Sadece makro düğmesinin bulunduğu sayfada yaptı? Çünkü düğmeye tıkladığınız sayfa Aktif Sayfa olduğu için.

Şu adımları takip ediniz.
-- VBA Penceresini açınız. (Alt + F11)
-- Kodların olduğu Modülü açınız.
-- İşlem yaptığınız sayfa dışında herhangi bir sayfa açınız.
-- Modül içindeki kodları çalıştırınız.

Ya da başka bir sayfaya bir düğme ekleyip, bu düğmeye modül içindeki kodları atayınız.