Çözüldü Yemek - Reçete - Maliyet - Porsiyon - Hücre Dolu İse Satır Atla

ikmambar

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar, çalıştığım yer için bir yemek tabelası hazırlıyorum. Hazırladığım tabelada birbirine bağlı bir çok formül var. Bir sayfada haftalık yemek listesini hazırlayacağım çalışma sayfası, bir sayfada depo ve stok durumu, bir tarafta porsiyon hesabı ve kalori, mevcut personel sayısı ve ekmek miktarı... En son olarak bunların hepsinin bağlı olduğu günlük yemek tabelası. Bu yemek tabelasında sabah öğle akşam yemek içerisinde kullanılan malzemeleri tek tek yazıp mevcutla porsiyon hesabını çarpıp stokan düşmeyi planlıyorum. İşin bir çok bölümünü tamamladım. Şimdi işimi kolaylaştıracak bir formül daha oluşturup Tarihi girdiğimde haftalık yemek listesinden yemeği alarak içindeki malzemeleri otomatik olarak tabelaya atıyor fakat bazı yemeklerde genellikle iki üç farklı malzeme bulunduğu için 1 den fazla ürün olunca alt hücrelerde doluyor ve diğer yemeği yazdığımda hücre etkisiz kalıyor. Yardım istediğim konu şu, eğer formülünde bir hücre doluysa alt satıra geç diye bir formül bulunur mu ? bunu nasıl yaparım ??

Çözüm
Daha evvel eklediğim belgeyi elden geçirip, değişiklikler yaparak yenisini oluşturmuştum.
Bu cevap ekindeki belge sanırım daha derli toplu oldu.
Belge içerisinde, belgenin kullanımıyla ilgili notlara dikkat ediniz.

.
Sayın @ikmambar .

Bu yemek, reçete, tabela, stok, malzeme vs takip işleri biraz zahmetlidir.
Çalışma size ait olduğu için belgeye hakimsiniz, yapılacak değişikliklerin etkilerini siz biliyorsunuz.
Bence tabela olayına odaklanmak yerine belgenin esas işleyişine odaklanmak lazım.

Sorunu çözdüğünüzü belirtmişsiniz ancak bu arada ben de sizin için birşeyler hazırlamıştım.
Ekteki belgeyi inceleyiniz, deneyiniz.

Ek not: Bu cevap ekindeki belge yerine, bir sonraki cevaba eklediğim belgeyi kullanmanızı öneriyorum.

.

Ekli dosyalar

Sayın @ikmambar .

Bu yemek, reçete, tabela, stok, malzeme vs takip işleri biraz zahmetlidir.
Çalışma size ait olduğu için belgeye hakimsiniz, yapılacak değişikliklerin etkilerini siz biliyorsunuz.
Bence tabela olayına odaklanmak yerine belgenin esas işleyişine odaklanmak lazım.

Sorunu çözdüğünüzü belirtmişsiniz ancak bu arada ben de sizin için birşeyler hazırlamıştım.
Ekteki belgeyi inceleyiniz, deneyiniz.

.
HAKLISINIZ, BENDE TAM OLARAK ÖYLE YAPTIM ÖNEMLİ OLAN ESAS İŞLEYİŞTİ VE BUNU BANA TEKRARDAN HATIRLATTINIZ. BU ARADA ÇALIŞMANIZDA BANA FİKİR SAĞLADI TEŞEKKÜR EDERİM..

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4