Soru FIFO İlk Giren İlk Çıkar Maliyet Hesabı Yapma

erkanyilmaz

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Üstadlarım,

1. Ekte göndermiş olduğum dosyada Ürün arama sayfasında tekli olarak arattığım ürünlerin FİLTRE formülü kullanarak ; J sütununda FIFO mantığına göre yani ilk giren ilk çıkar mantığına göre satış adetlerini ve satış maliyetlerini getirebiliyorum bunda herhangi bir sıkıntı yok ancak bunda ürünleri aldığım tarihe kadar tarih başlangıcını değiştirmem gerekiyor. Mesela örnek ürün kodu ile 10101433 bu ürünü arattığım zaman ve tarihini 01.01.2016 ila 31.12.2023 tarihleri arasında seçtiğim zaman doğru sonuçlar alıyorum ama 01.01.2023 - 31.01.2023 tarihlerini girdiğim zaman girişleri filtre formülü gelmediği için tabi boş geliyor. Bu durumu nasıl bir formül kullanırsam seçmiş olduğumuz aralıkta alım yoksa eğer nasıl verileri getirebilirim?

2. Yukarıda ki açıklama da ve ürün arama sayfasında ki uygulamaları ben kategori sayfasında denemeye çalıştım ancak tekli arattığım ürün gibi veriler doğru gelmedi.

Burada amacım aslında Envanter sayfasında girdiğim tarihlere göre verileri getirtmek. Envanter sayfasında girişleri ve çıkan hasılat tutarı başlıklarında ki verileri doğru bir şekilde getirtebiliyorum.

FIFO maliyetlerinden anlayan üstadlarım varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Kusura bakmayın ama; sıkıştırılmış hali 10 MB örnek belge, "destek/yardım değil, işimi yapacak birini arıyorum" anlamına gelmez mi sizce?

Belgenize bakmadım ama gerçek belgenizdeki veri yoğunluğu da yüksekse,
formüllerle çözüm aranması verimli olmaz zaten. Böyle durumlarda makro çözümü aranmasında yarar var.

Belgenizdeki veri yoğunluğunu azaltıp. varsa özel bilgilerin yerine,
gerçek verileri temsil edebilecek niteliklerde anlamlı/tutarlı başka veriler yazıp yeni bir örnek belge eklerseniz
bir arkadaşımız konuyla ilgilenmeyi düşünebilir.

Önemli bir husus da (belgenizde var mıdır bilemiyorum), örnek verilere göre olması gereken sonuçların da gösterilmesi
ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığına dair net/tereddüt doğurmayacak açıklamaların olması.
Örnek belge durumu bu şekilde olursa sonuca ulaşmanız kolaylaşacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

Kusura bakmayın ama; sıkıştırılmış hali 10 MB örnek belge, "destek/yardım değil, işimi yapacak birini arıyorum" anlamına gelmez mi sizce?

Belgenize bakmadım ama gerçek belgenizdeki veri yoğunluğu da yüksekse,
formüllerle çözüm aranması verimli olmaz zaten. Böyle durumlarda makro çözümü aranmasında yarar var.

Belgenizdeki veri yoğunluğunu azaltıp. varsa özel bilgilerin yerine,
gerçek verileri temsil edebilecek niteliklerde anlamlı/tutarlı başka veriler yazıp yeni bir örnek belge eklerseniz
bir arkadaşımız konuyla ilgilenmeyi düşünebilir.

Önemli bir husus da (belgenizde var mıdır bilemiyorum), örnek verilere göre olması gereken sonuçların da gösterilmesi
ve bu sonuçlara nasıl ulaşıldığına dair net/tereddüt doğurmayacak açıklamaların olması.
Örnek belge durumu bu şekilde olursa sonuca ulaşmanız kolaylaşacaktır.
İyi çalışmalar dilerim.

İşimi yapacak birini aramıyorum işimi yapacak birini arasaydım eğer diğer formülleri tek başıma yapmazdım bir yerde tıkanıp kaldım ki sizlerden yol yordam göstermenizi istedim çünkü devamını kendimde halledebilirim.

Özel bilgilerimin olup olmaması hiç kimseyi ilgilendirmez sql ile veri çektiğim için dosya büyük ve o dosya üzerinden işlemlerimi tamamlamak istiyorum.

Sizin bu yorumunuza göre zaten hiç kimse yardım etmeyecektir.

Belirttiğim gibi, dosya boyutu büyük olunca bu yorumun yapılması doğal.
Keşke veri yoğunluğunu azaltsaymışsınız.
Gerçek belgenizde veri yoğunluğunun büyük olacağı da belli olduğuna göre, makro çözüm arama önerimi değerlendirin derim.

Umarım olması gereken sonuçlar örneklendirilmiştir ve gerekli açıklamalar mevcuttur.
Örneklendirme yapmışsanız, 365 formüllerini yoğun kullanan arkadaşlarımızdan birileri yorumunu yapıp,
çözüm yolunda mesafe almanızı sağlayacak destekte bulunacaktır.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Kemer
Konu Bilgi
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5