Çözüldü Şarta göre maliyet toplama formülü

alakoyun

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ekte sayfa1 de maliyetini hesaplayacağım reçete yer almaktadır. Seviyeler BOM0>BOM1>...>BOM7 gibi ürünler yer almaktadır. Örn: Bom2 den diğer bom2 ye kadar ayrı ürün olarak sınıflandırılır veya diğer bom seviyeleri gibi. Sayfa 2 de tüm listeyi pivotla sadece bom2 ler gelecek şekilde ayarlandı.
sayfa2 - A4 de kodun başlangıcı C4 hücresinde 1. BOM2 olan 331-111 in maliyetini sayfa 1.den çekmesi gerek (sayfa1 D hücresi).

Benim fikirlerim var ama zihnen dolduğum andayım. Önerimi söyleyim çözüm kişiden kişiye değişir.
Sayfa2 A sütununda her kodun başına satır başlangıcını getirdim, hemen altına ise durması gereken diğer seviye satırının başlangıcı geliyor.
Yani A4-4 aradığım 1. kodun başlangıç satır numarası hemen bir altındaki A5-30 ise toplanacak sınır sayısıdır.
Yapması gereken işin aslı E4 hücresine sayfa1 de D4 satırından D29a kadar toplatabilecek bir formül gerek. sayfa 2de filteyi bom7 yaptığımda kodlar ve satırlar değiştiğinde hep doğru toplama yapması lazım yardımlarınızı bekliyorum.

Bana sadece şu verilse bulabilirdim belki; 2 hücre elimde var birinde 4 diğerinde 30 yazıyor. Hücrelerde yazan bu sayılar ne olursa olsun değişse bile o satırlar arasını toplayacak bir formül gerekli. Belki çok basit birşey belki bende yapabileceğim ama zihnen yoruldum ve aklıma birşey gelse bile uygulamaya gelirken başka durumları yazarken karışıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

Merhaba.

Sırayla; B sütunundaki BOM1, BOM2, BOM3, BOM4, BOM5 ve BOM6 için (en azından birkaçı) ulaşılması gereken sonuçları
haricen hesaplayıp, ulaşılması gereken değerleri paylaşır mısınız?
Belki de; basit ETOPLA işlevi işini görecektir., bakmak lazım.

Merhaba.

Sırayla; B sütunundaki BOM1, BOM2, BOM3, BOM4, BOM5 ve BOM6 için (en azından birkaçı) ulaşılması gereken sonuçları
haricen hesaplayıp, ulaşılması gereken değerleri paylaşır mısınız?
Belki de; basit ETOPLA işlevi işini görecektir., bakmak lazım.
Örneği ekledim sayfa 1 de hepsi yer almakta. Hala da kombinasyonlar deniyorum ama her seferinde başarısız oluyorum.
sayfa 1 B Sütunu Bom seviyeleri C sütunu ise kod yer almakta. D sütununda da maliyet bedelleri yer almaktadır.

ÖZET TABLO zaten özet bir tablo değil.
Her neyse; özet tablo sayfanızı yok sayıyorum.

Şu formülü veri sayfası (Sayfa1) I2 hücresine (mevcut tablonun sağında ilk boş sütun) uygulayıp aşağı doğru liste boyunca kopyalayın.
B sütununa göre filtre uygulayarak zaten öze tablodaki gibi bir görüntü elde edersiniz.
Formülde kırmızı renklendirdiğim 2 sayısı E sütununun da toplama dahil edileceğini gösteriyor.
E sütunu dahil değilse bu 2 sayısını 1 yaparsınız.

[REPLY]
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
[/REPLY]

Tek kelime ile şahane. Kusuruma bakmayın kafam o kadar karışık ki anlatmak istediğimi bile sonradan tekrar okuduğumda ne saçmalamışım diyorum. Günlerdir formül yazmaktan algım bulanmış. Bu formül fazlasıyla istediklerimi vermiş kombinasyonları düzenleyerek istediklerimi alabilirim, ilginiz için teşekkürler @Ömer BARAN

Konuyu başlatan
Normal Üye
İstanbul
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
4