Çözüldü Verilerin Aylar Altında Toplanması

valentino06

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba Arkadaşlar 3 adet formüle ihtiyacım var lütfen yardımcı olabilir misiniz F sütununda bulunan Tarihlere göre G7 : KL arasında dağılmış verileri kendine ayı altında toplamak istiyorum.
Örnek Nisan Ayında 10 tarih var ve 10 Adet değer var. sadece bu değerleri toplasın istiyorum. Aslında Ali ve İlyas Bey 1 aylık olarak formül vermişti ben bu formülün 12 ya kadar olmasını istiyorum. çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Merhaba Arkadaşlar 3 adet formüle ihtiyacım var lütfen yardımcı olabilir misiniz F sütununda bulunan Tarihlere göre G7 : KL arasında dağılmış verileri kendine ayı altında toplamak istiyorum.
Örnek Nisan Ayında 10 tarih var ve 10 Adet değer var. sadece bu değerleri toplasın istiyorum. Aslında Ali ve İlyas Bey 1 aylık olarak formül vermişti ben bu formülün 12 ya kadar olmasını istiyorum. çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
Merhaba,
Doğru mu anladım bilmiyorum.
(Önceki sorunuzda Toplam, Tamamlanan, Kalan sütunları da vardı, bu dosyada B2:B4 arasındaki ayrıntı etkisiz görünüyor. Ve 5,6,7. satırların etkisini var mı onu da anlayamadım)
Anladığım kadarıyla dosyanıza 1 satır daha ekleyip G1:R1 arasına ayları yazdım.
Ekran görüntüsü 2022-03-16 093043.webp

G2 hücresine aşağıdaki formülü uygulayıp sağa ve aşağı doğru çoğaltınız.
Örnek dosyayı inceleyiniz.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Yanlış anladıysam; Örnek olarak formülleri istediğiniz hücrelere 2 ayın toplamlarını formülsüz olarak yazdığınız bir örnek dosya ekler misiniz?

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
İlyas Hocam Mart ayı için Önce F sütununda Mart ayına filitre uyguladım. daha sonra ise H7 : H arasındaki toplam değeri H1 yazdım. A Sütunda bulunan p1 - p2 - p3 lere filitre koydum önce p2 daha sonra p3 toplayarak p2 değerini h2 p3 de h3 yazdım hocam tüm aylara gün gün bu şekilde toplatmak istiyorum. İnşallah bu sefer anlatabilmişimdir. :)

İlyas Hocam Mart ayı için Önce F sütununda Mart ayına filitre uyguladım. daha sonra ise H7 : H arasındaki toplam değeri H1 yazdım. A Sütunda bulunan p1 - p2 - p3 lere filitre koydum önce p2 daha sonra p3 toplayarak p2 değerini h2 p3 de h3 yazdım hocam tüm aylara gün gün bu şekilde toplatmak istiyorum. İnşallah bu sefer anlatabilmişimdir. :)

Buna göre H1 = H sütunundaki Mart ayındaki P1+P2+P3 oluyor.
H2 = Mart ayı P2 toplamlar,
H3 ise P3 toplamları.

W1:W3 ise Nisan ayındaki W sütununun toplamı.

Hiç anlayamadım durumu.
Mesela; Mart ayı verileri bir çok sütunda varken neden sadece H sütunu? Neden 6 satırdaki tarihlere istinaden G:V aralığı değil?
Ve aynı şekilde diğer aylar da.

I1:J2 aralığı nereden? Neye istinaden?

Dikkatimi çeken birşey: tarih yazımlarında bir sorun var sanki. Filtreleme yaparken bazı tarihler ilgili ay gurubunun içine dahil olmuyor, ayrı duruyor. Hatalı sonuç almamak için öncelikle bunu çözün derim.

2.webp

Merhaba,
Doğru anladıysam...;
G1'e aşağıdaki formülü yapıştırıp sağa doğru;
Kod:
(1 satır)

G2'ye aşağıdaki formülü yapıştırıp aşağı ve sağa doğru çoğaltınız.
Kod:
(1 satır)

Ekli dosyalar

@valentino06 Merhaba,
Excel de saklanbaç oyunu nasıl oynanır onu izah etmek istediniz herhalde.
Yanıtınız da H 1-2-3 hücrelerinin Mart ve P1-P2-P3 değerini ifade ettiğini söylemişsiniz.
Nasıl buldunuz çok merak ettim gerçekten ben neresinden filtrelesem sonuca ulaşamadım .
Topladığınız alanları kırmızıya boyayıp gösterirseniz size herkes formul yazacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 4- NİSAN.xlsx

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi