B

Çözüldü İle Göre İlçe Verilerinin Getirilmesi

bychilavert

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba

Veri sayfasında İl ve İlçeler mevcut İstatistik sayfasında hangi ilden kaç tane var yazıyor yan tarafında ise D1 hücresinde seçtiğim ile göre alt satırda ilçeleri sıralamasını ve yanında kaç adet olduğunu saymasını istiyorum. Forumda buna benzer örnekler var ama bir türlü sonuca ulaşamadım nasıl yapmam gerektiği hakkında yardımcı olabilirmisiniz?

Ekli dosyalar

Merhaba,

D3 hücresine aşağıdaki formülü yazın. Lakin Taşma hatası verecektir
Bu hatayı düzeltmek için D3'ün altındaki ve sağındaki tüm hücreleri silin.
[REPLYANDTHANKS]=LET(a;SIRALA(BENZERSİZ(FİLTRE(Veri!V:V;Veri!U:U=D1)));b;ÇOKEĞERSAY(Veri!U:U;$D$1;Veri!V:V;a);ELEMAN({1;2};a;b))[/REPLYANDTHANKS]Alta gelebilecek "Genel Toplam" ve "Sonuç" rakamlarının formüle entegre edilmesi için topu @52779 hocama atıyorum.
Ben genelde üstte alıyorum toplamları.

Çıkıyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.webp
    Screenshot_1.webp
    8 KB · Görüntüleme: 5
Selamlar,
Hem sol taraftaki, İL ve Personel Sayıları Tablosu ve hem de sağ taraftaki İLÇE ve Personel Sayıları tablosu olmak üzere

** Her iki tablo da TEK formülle listelendi.

İL ve Personel Tablosu için Formül : A2 hücresinde olup,
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

İLÇE ve Personel Tablosu için Formül : D2 hücresinde olup,
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

şeklinde...
Formüllerden de görüleceği üzere, DiZiEKLEDiKEY ve DiZiEKLEYATAY ad tanımlamaları olarak yapılmış olup, LAMBDA işlevidir.
İLÇE ile ilgili formülde, D1 (scm) hücresinde, Liste harici bir şey yazılması (kopyalanarak yazılması) ya da BOŞ bırakılması halinde, listenin de BOŞ olması için k adıyla Kontrol da yapıldı....

** Her iki tabloya da koşullu biçimlendirmeler uygulandı. (Kalın kenarlıklarınız SİLİNDİ. Standart kenarlıklar uygulandı, Başlık ve Genel Toplam satırları için Dolgu Renklendirmesi yapıldı..... Değiştirebilirsiniz...)

** Sol taraftaki tablodaki iller, İLLERin tamamını kapsamıyor. Belki Veri sayfasında, ekleme / çıkarma olabilir düşüncesiyle Liste G kolonunda yapıldı ve açılır listeye referans bu liste verildi... Değiştirebilirsiniz.

Not : (Hücre aralıkları) Referans alanlarıyla ilgili olarak Formüllerde değişiklik yapılacaksa, A2 ve D2 hücrelerindeki formüllerde, sadece u, v ve scm parametrelerindeki Referans aralıklarını değiştirmeniz yeterlidir.

Ekli dosyalar