Soru Aylara Göre Tahakkuk 180 280 verilerini getirme

erkanyilmaz

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Bizim yabancı şirket olduğu için özel mali yıl olarak eylülde mali yıl sonumuzdur. Şöyle ki türkiye de 1 yıllık mali yıl 01.01.2022 - 31.12.2022 ise bizde 01.10.2021 - 30.09.2022 dir.

Ek'te göndermiş olduğu dosyada kullanmış olduğum =EĞER(C12="";"";EĞER(VE(AY(C12)<AY(BUGÜN());YIL(C12)<=YIL(BUGÜN()));381;EĞER(VE(AY(C12)=AY(BUGÜN());YIL(C12)=YIL(BUGÜN()));740;EĞER(VE(AY(C12)<=9;YIL(C12)<=YIL(BUGÜN()));180;280)))) formüle göre F sütununda ki alan da 30.09.2023 tarihine kadar 180 yazması gerekiyor ama nedense 280 olarak çıkıyor.

Ben H sütununa gelmesi gereken rakamları yazdım konuyla ilgili yardımcı olursanız sevinirim.

Ekli dosyalar

@erkanyilmaz

-- Belgenizdeki başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasındaki fark 1 yıl değil, bunun anlamı nedir? Yoksa bitiş tarihi 30/09/2023 mü olacak?
-- Formülünüzde kriter olarak BUGÜN'ün tarihini kullanıyorsunuz, Başlangıç, Bitiş tarihlerinin kullanılması gerekmez mi?
-- Formülde kullanılan, 381, 180 ve 280 sabit sayılarının anlamı nedir?
-- Olması gereken sonuçlardan birkaçını nasıl bulduğunuza dair; ".... tarihiyle .... tarihi arasındaki fark" gibi açıklamalar yapar mısınız?

Merhaba Sayın @Ömer BARAN,

Cevabınız için öncelikle teşekkür ederim.

Sorularınızı cevaplayacağım.

-- Belgenizdeki başlangıç tarihi ile bitiş tarihi arasındaki fark 1 yıl değil, bunun anlamı nedir? Yoksa bitiş tarihi 30/09/2023 mü olacak?
Normalde poliçenin tarihi 1 yıl ama biz önceden tahakkuk attığımız için tahakkuk tarihlerini giriyorum. Bazı poliçelerde sadece poliçe tarihini 1 yıl olarak girdiğimiz de oluyor.
-- Formülünüzde kriter olarak BUGÜN'ün tarihini kullanıyorsunuz, Başlangıç, Bitiş tarihlerinin kullanılması gerekmez mi?
Bugünün tarihini şu sebepten dolayı kullanmıştım aşağıda ki sorunuzu da cevaplamış olacak bu durum;

381 gider tahakkukları hesabı yani daha önce bizim öngördüğümüz yada gelecek poliçe yada fatura var ise ve gelmemişse o ay için tahakkuka atıyoruz.

Poliçe yada tahakkuk tarihimiz güncel ayımızdan önceyse 381 gelmesi gerekiyor ve o hesaptan çekeceğimiz tutarı belirtmektedir.

740 ın karşılığı ise bulunduğumuz aya ait gider hesabıdır.

180 gelecek aylara ait giderler hesabıdır ; yani bizim mali yılımız özel hesap planıdır ve eylülden eylüle bizim için mali yıldır. Örnek verecek olursam 31.09.2023 tarihine kadar bizim gelecek aylar giderimiz olmaktadır.

280 gelecek yıllara ait giderler hesabıdır ; 01.10.2023 bizim gelecek yılımız oluyor.

Türkiye de mali yıl ; 01.01.2022 - 31.12.2022 iken bizim mali yılımız ; 01.10.2021 - 30.09.2022 bizim 2022 mali yılımızdır.

-- Formülde kullanılan, 381, 180 ve 280 sabit sayılarının anlamı nedir?
-- Olması gereken sonuçlardan birkaçını nasıl bulduğunuza dair; ".... tarihiyle .... tarihi arasındaki fark" gibi açıklamalar yapar mısınız?

Aslında dosyada sigorta poliçeleri , mesleki birlikler ve matriks sayfamda 9 unca ay yada 9 unca aydan önce olduğu için hesaplamalarım doğru oluyor ama bu Terör sigorta sayfası 10 uncu aydan başladığı için her şeyi karıştırıyor.

Anlatabildim mi bilmiyorum.

Terör sigorta sayfasına göre ;

Tarihlere göre bulunduğumuz aydan önce ise 381 - bulunduğumuz ay için 740, başlangıç tarihinden itibaren bir sonraki 9 uncu aya kadar 180, 9 uncu aydan sonra ise 280 olması gerekiyor.

Uygun olduğumda belgenize tekrar bakarım.
Açıklamalarınızın üstünden geçip değerlendiririm.

Ben formül sütunundan hedeflenenin, GÜN SAYISI ile ilgili olduğunu düşünmüştüm (tarihler, başlangıç/bitiş vs) ,
HESAP KODU olduğu anlaşılıyor.

Bir ilk öneride bulunayım, kullanılan ana hesapların alt hesapları da vardır ve bunlar da METİNsel ifadeler olacağından,
tek düze bir yapı turmak bakımından ana hesap kodlarını da ÇİFT TIRNAK arasına alarak (METİN sonucu) formül kurmakta yarar olabilir.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Kemer
Konu Bilgi
Durum
Soru 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
3