Çözüldü Çoklu sayfadan alınan verilerin zaman ortalamalarını alma

Believing

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın uzman arkadaşlar,

Ekteki çalışma kitabı bir "ANASAYFA" ve üç ayrı veri bulunduran sayfalardan oluşmaktadır. İkili koşular göre sayfalardan istediğim verileri "ANASAYFA" ya alıyorum. Veri sayfalarının "P" sütununda "ss:dd:ss" formatında saatler bulunmaktadır. İkili koşula göre verilerin zaman ortalamasını alamadım. Çok değerli yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla.

Ekli dosyalar

Sayın Leguminosea,

Formülünüz sonucu yanlış vermektedir. Aynı yöntemi bende denedim, ÇOKEORTALAMA, TOPLA.ÇARPIM gibi seçeneklerini de denedim ve sonuç alamadım. Bu yöntemler ile mutlaka sonuca ulaşılabilmeli ama, nerede mantık hatası yapıyorum çözemedim. 05 Nisan bir saatin üstünde, diğer tarihler ise bir saatin altında bir sonuç vermelidir.

Saygılarımla.

Sayın Leguminosea,

Yaptığım mantık hatasını buldum. Benzer mantık hatasına sizde düşmüş oldunuz. Konuyu inceleyen veya benzer konular için çözüm olabilir.

Üç sayfadan veri aldığımız için, her sayfa için düzenlediğimiz formülü "E10" hücresine böldürmeliyiz.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Yada ürettiğiniz formülü parantez içerisine alarak formülün tamamını "E10" hücresine böldürmeliyiz.
Kod:
(1 satır)

Saygılarımla.

Sayın Leguminosea,

Çok profesyonelce bir örnek olmuş, ellerinize ve emeğinize sahip. Her farlı çözüm yeni bir bilgi edinmektir.
Konuya gösterdiğiniz ilgi ve yardım için size çok teşekkür ederim.
ALLAH sizden ve sevdiklerinizden razı olsun.
Hakkınızı helal ediniz lütfen.

Saygılarımla.

Sayın Leguminosea,

Örnek çalışmanın "B3" hücresindeki veri doğrulamadan vardiya durumunu "Akşam" olarak değiştirdiğimizde 6, 7, 8 ve 9 Nisan tarihlerinde veri olmasına karşın ortalamayı vermemektedir.

Saygılarımla.

Alternatif olsun.

İlgili sayfaların P8 hücresindeki formülü =EĞER(M8="";"";EĞER(F8="";"";EĞER(F8<M8;(F8>M8)+M8-F8;--("00:03:00")))) olarak değiştirip aşağı doğru kopyalayın.

Aşağıdaki formül de alternatif olsun.

VBA:
(1 satır)

.

Sayın Ömer,

Adeta hızır gibi yetiştiniz. Ellerinize ve emeğinize sağlık.
Öğrenmek adını bir sorum daha olacak.
Aşağıdaki formülde bulunan kırmızı ile işaretlediğim "--" ne anlama gelmekte ve hangi durumlarda kullanılmaktadır.

Saygılarımla.
Kod:
(1 satır)

--("00:00:03") ..... 1*("00:00:03") ...... ZAMANSAYISI("00:00:03") ....... 1/24/60/60*3 bunların tümünün sonucu aynıdır.

"00:00:03" bir SAYI değil METİN. Bunu sayıya çevirmek için (malum saat verisi bir SAYISAL veri);
Yukarıdaki seçeneklerin tümünün sonucu aynıdır ve METİN olan değerin SAYIya dönüşmesini sağlar.
"--" kısmı değeri 1'le ÇARPMIŞ oluyor. ZAMANSAYISI işlevi de METNİ SAYIya dönüştürüyor.
Son seçenekle ilgili olarak da şunu söyleyeyim; Ms Excel açısından 1 GÜN'ün karşılığı 1 sayısıdır,
Bunu 24'e bölerek SAATe, bunu 60'a bölerek DAKİKAya, bunu 60'a bölerek SANİYEye dönüştürebiliriz.

.

Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Serik - ANTALYA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar