Çözüldü Veri Doğrulamada Aynı Olmayan Verilerde Hata?

ruzzher

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar,
Excelde bir sütuna veri doğrulama ile eşit veri olunca hata verme ekledim. Fakat 15 karakterli veriden sonra eşit olmayan verileri bile hata vermeye başlıyor bunu çözümü nasıl olabilir ve ya başka bir yolu var mı?
butonAyar.webp
Ekli dosyayı görüntüle 14925

Ekli dosyalar

• Screenshot_2.webp
    Screenshot_2.webp
    17.2 KB · Görüntüleme: 119
  • Screenshot_3.webp
    Screenshot_3.webp
    20.8 KB · Görüntüleme: 60
Örnek dosyaya ekledim yukarıdaki formülü 16 haneli sayı eklense bile sorun yok. sadece aynı olanlarda veri doğrulama devreye girer. Diğerlerinde girmez. Not olarak Veri doğrulama yapılan hücrelerde Hücre içine girmeden Ctrl+V ile yada direk yapıştırma işlemi yapılmaz. Hücre içine girilir öyle yapıştırma işlemi yapılır. İnceleyiniz.

Ekli dosyalar

Örnek dosyaya ekledim yukarıdaki formülü 16 haneli sayı eklense bile sorun yok. sadece aynı olanlarda veri doğrulama devreye girer. Diğerlerinde girmez. Not olarak Veri doğrulama yapılan hücrelerde Hücre içine girmeden Ctrl+V ile yada direk yapıştırma işlemi yapılmaz. Hücre içine girilir öyle yapıştırma işlemi yapılır. İnceleyiniz.
21 haneli ile deneyebilir misiniz?

Hane sayısı farketmez istediğiniz kadar hane girebilirsiniz. Resimdeki örnekte A13 21 hane.. A14 23 hane... ama A13 te bulunan sayının aynısını A15 hücresine yazınca veri doğrulama uyarısı geliyor herhangi bir sorun yok. Sadece #4 msj da altı çizili hususa dikkat etmeniz gerekiyor.

Adsız4.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hane sayısı farketmez istediğiniz kadar hane girebilirsiniz. Resimdeki örnekte A13 21 hane.. A14 23 hane... ama A13 te bulunan sayının aynısını A15 hücresine yazınca veri doğrulama uyarısı geliyor herhangi bir sorun yok. Sadece #4 msj da altı çizili hususa dikkat etmeniz gerekiyor.

Adsız4.png
12456789012345678902 yazdığım bile hata veriyor sizce bunun sebebi nedir? Hem 2019 da hem de 2016

Gönderdiğim örnek dosyada ben hiçbir hata almıyorum siz herhangi bir hata alıyor musunuz ? 2. bir husus bu sayıyı o hücrelere yazmadan önce o hücreleri seçip hücre formatını METİN olarak ayarlıyor musunuz ? Eğer gönderdiğim dosyada herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsanız, kendi çalışma dosyanızda karşılaşıyorsanız örnek dosyanızı paylaşmanız sorununuz için daha net olur.

Gönderdiğim örnek dosyada ben hiçbir hata almıyorum siz herhangi bir hata alıyor musunuz ? 2. bir husus bu sayıyı o hücrelere yazmadan önce o hücreleri seçip hücre formatını METİN olarak ayarlıyor musunuz ? Eğer gönderdiğim dosyada herhangi bir sorunla karşılaşmıyorsanız, kendi çalışma dosyanızda karşılaşıyorsanız örnek dosyanızı paylaşmanız sorununuz için daha net olur.
gönderdiğiniz dosyayı farklı siteden yükleyip atabilir misiniz?

Örnek Dosyam bu linkten ulaşabilirsiniz bende gene hata veriyor

Eklediğiniz dosyada 21 karakterli farklı bir rakam yazdım ve herhangi bir hata almadım.
12345678901234567890 yazınca da aşağıdaki hata çıkmakta.

1643745318493.webp

Yani biz de bir sorun görünmüyor.

Eklediğiniz dosyada 21 karakterli farklı bir rakam yazdım ve herhangi bir hata almadım.
12345678901234567890 yazınca da aşağıdaki hata çıkmakta.

1643745318493.webp

Yani biz de bir sorun görünmüyor.
@Admin @Ezelk farklı rakamlarda sorun olmuyor saten. örnek olarak şunları dediğinizde demek istediğim anlayacaksınız
Örnek olarak :
1sütuna 12345678901234567890
2sütuna 12345678901234567891 dener misiniz?

Ben sizin yapmak istediğinizi anlayamadım sanırım.
1 hücreye gireceğiniz değer (değer diyorum çünkü Excel'de sayısal veriler maksimum 11 karakterden oluşur. Bu yüzden 11 karakterden uzun sayı yazacaksanız o hücreyi Metin biçiminde yazmanız gerekir. Yazdığınız sayı da artık "SAYISAL" nitelikte olmayacaktır) eğer tekrarlanmışsa hata mı versin?

Ben sizin yapmak istediğinizi anlayamadım sanırım.
1 hücreye gireceğiniz değer (değer diyorum çünkü Excel'de sayısal veriler maksimum 11 karakterden oluşur. Bu yüzden 11 karakterden uzun sayı yazacaksanız o hücreyi Metin biçiminde yazmanız gerekir. Yazdığınız sayı da artık "SAYISAL" nitelikte olmayacaktır) eğer tekrarlanmışsa hata mı versin?
Ben ayni veriyi tekrar yazdığımda hata vermesini istiyorum. Size verdiğim örnekteki dosyaya a2 sütuna 12345678901234567890 , a3 sütuna ise 12345678901234567891 yazdığınızda hata veriyor mu? Büyük ihtimalle verecektir fakat bu metin aynı değil çünkü sonundaki karakter birinde 0 diğerinde ise 1 yani aynı değil. Aynı olmamasına rağmen hata veriyor. Ben o sütunu metine çevirdim saten.

1643747121612.webp

Sayısal değerler METİN olarak biçimlendirilmesine rağmen, kırmızı arka plan dışındaki değerlerden ok ile işaretlediklerimi aynı olarak görmekte. Formül sonucunu da göreceğiniz üzere 4 sonucu vermekte. Bu formül Veri Doğrulama özelliğine uygulandığı için sorun çıkıyor.

Sorunun kaynağı bu ama çözümüne dair benim de bir fikrim yok.
Bakalım arkadaşlarımızdan fikri olan çıkar belki.

Verilerin SAYI olduğu belirtiliyor ancak, excelde 15 haneden büyük SAYI yazamazsınız,
hücredeki bir DEĞERin RAKAMlardan oluşması, o değerin SAYI olduğu anlamına gelmez.
15 karakterden fazla RAKAMdan oluşan bir değer hücreye yazılmak istenildiğinde tek seçenek Sn. @Mehmet23 'ün eklediği örnek belgedeki gibi alanın veri girişinden önce METİN olarak biçimlendirilmesi gerekir.
Konu sahibinin ekran görüntüsünde de sanki veriler zaten METİN gibi.

Esas olarak örnek belge eklenmeyen sorulara mümkün olduğunca cevap yazmamayı tercih ediyorum ancak fikrimi yazayım.
Ekran görüntüsünden anladığım (aslında tahmin) alandaki verilerin BARKOD OKUYUCUSUndan gelen veriler olduğu yönünde.

Her neyse veri doğrulama formülünü =TOPLA.ÇARPIM(--($A:$A=$A2))=1 şeklinde değiştirerek deneyin.
Ayrıca Sn. @Mehmet23 'ün belirttiği gibi hangi veri doğrulama formülünü kullanırsanız kullanın veri girişinin KOPYALA-YAPIŞTIR yöntemiyle yapılmaması gerekir.

.

Bir hücrede yer alan sayısal gibi görünen ve 15 karakterin üzerinde olan Metin biçimindeki değerler, EĞERSAY fonksiyonunda yine sayısal olarak görünmekteymiş.

Dolayısıyla, 15 karakterin üzerindeki sayıları biçimini Excel tarafından "Bilimsel" biçime dönüştüğü için formülde aynı gibi görünmeyen ama arka planında aynı olan değerleri eşit olarak görmekte.

Kaynak olarak: COUNTIF counts wrong linkini de inceleyebilirsiniz.

Verilerin SAYI olduğu belirtiliyor ancak, excelde 15 haneden büyük SAYI yazamazsınız,
hücredeki bir DEĞERin RAKAMlardan oluşması, o değerin SAYI olduğu anlamına gelmez.
15 karakterden fazla RAKAMdan oluşan bir değer hücreye yazılmak istenildiğinde tek seçenek Sn. @Mehmet23 'ün eklediği örnek belgedeki gibi alanın veri girişinden önce METİN olarak biçimlendirilmesi gerekir.
Konu sahibinin ekran görüntüsünde de sanki veriler zaten METİN gibi.

Esas olarak örnek belge eklenmeyen sorulara mümkün olduğunca cevap yazmamayı tercih ediyorum ancak fikrimi yazayım.
Ekran görüntüsünden anladığım (aslında tahmin) alandaki verilerin BARKOD OKUYUCUSUndan gelen veriler olduğu yönünde.

Her neyse veri doğrulama formülünü =TOPLA.ÇARPIM(--($A:$A=$A2))=1 şeklinde değiştirerek deneyin.
Ayrıca Sn. @Mehmet23 'ün belirttiği gibi hangi veri doğrulama formülünü kullanırsanız kullanın veri girişinin KOPYALA-YAPIŞTIR yöntemiyle yapılmaması gerekir.

.
Yardımcı olan herkese teşekkür ederim. Sorun çözüldü

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
18