Çözüldü Otomatik Satir Yüksekliği - Fatura Şablonu - Veri Güncelleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mtecimer
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

mtecimer

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba ekte iletmis oldugum dosya ile ilgili yapmak istediklerim
1-Hücrenin asagi dogru yazinin sigacagi sekilde acilmasi gerekli, veri olmadiginda eski boyutuna gelmesi
2-Yapilan is kismi "degerler" sayfasindan veri cekiyor eger Degerler sayfasinda bir islem icin ücret yazilmadiysa o islem aciklamasi fatura sayfasina gelmemesi gerekli vede yapilan is aciklamasi kisminda satirlar bir uste cikmali (arada bosluk yada tekrar olmamali)

Degerli yardimlarinizi talep ediyorum.

Ekli dosyalar

Merhabalar Sayın @mtecimer .

İsteğinizi tam olarak anladığımdan emin değilim.
Ekteki belgede bir uygulama yaptım, umarım isteğinizi karşılıyordur. Deneyiniz.
.

Ömer Bey tesekkür ederim satir yükseltme olayi süper oldu fakat 2.sorumu tam anlatamadim sanirim.

Benim istegim
1) Sayfa 1 de Ismin karsisinda Tutar varsa Sayfa2 ye gitsin yoksa gitmesin
2) Sayfa 1 de Ismin karsisinda Tutar yoksa Sayfa2 de hic gözükmesin ama Sayfa2 de satir boslugu olusmasin

Umarim istegimi anlatabilmisimdir !

sayfa 1..........................................................................................................sayfa 2
sira.....isim...........tutar...............................................................................Sira...........isim.................tutar
1...........Ekmek.......50......................................................................................1.................Ekmek..............50
2..........Süt............... .....................................................................................2................Karpuz...........20
3...........Karpuz.....20

Sayın @mtecimer .

Gerçekten anlayamadım.
Sayfa isimlerini de belgenizdeki gibi ifade ederek;
örnek belgeniz üzerinde (ricam ilk belgeniz üzerine değil, katkısı olmuşsa benim eklediğim belge üzerinde yeni veri girişleri yaparak),
muhtemel boş/dolu, görünecek/görünmeyecek, boşluk olacak/olmayacak senaryolarına uygun yeni veriler ekleyerek örneklendirin.

Örneklendirin derken kastım, mesajınızdaki aşağıdaki ifadelerin netleşmesini sağlayacak uygun örnek veriler olmasıdır;
-- Sayfa2'ye gitsin
-- Sayfa2'de hiç gözükmesin
.

Sayın @mtecimer .

Gerçekten anlayamadım.
örnek belgeniz üzerinde (ricam ilk belgeniz üzerine değil, katkısı olmuşsa benim eklediğim belge üzerinde yeni veri girişleri yaparak),
muhtemel boş/dolu, görünecek/görünmeyecek, boşluk olacak/olmayacak senaryolarına uygun yeni veriler ekleyerek örneklendirin.

Örneklendirin derken kastım, mesajınızdaki aşağıdaki ifadelerin netleşmesini sağlayacak uygun örnek veriler olmasıdır;
-- Sayfa2'ye gitsin
.

Dosyayi yükledim üstad ilginiz icin tesekkürler.

Insallah bu sefer anlatabilmisimdir

Ekli dosyalar

Sayın @mtecimer .

Gerçekten anlayamadım.

-- Sayfa2'ye gitsin
.

Hocam Bu dosya üzerinden gidebilirsiniz orjinal hali

Ekli dosyalar

Son belgenize bakmadım.
Ekteki belgede yer alan işlemi kontrol edip denemeler yapın.
Degerler sayfasına, dolu boş durumları birbirinden farklı olacak yeni veri satırları ekleyip,
FATURA sayfasındaki DEĞER DĞİŞTİRME DÜĞMESİni kullanarak değerler sayfasındaki satırlar arasında gezinti yaparak sonucu gözlemleyin.

Ekli dosyalar

Son belgenize bakmadım.
Ekteki belgede yer alan işlemi kontrol edip denemeler yapın.
Degerler sayfasına, dolu boş durumları birbirinden farklı olacak yeni veri satırları ekleyip,
FATURA sayfasındaki DEĞER DĞİŞTİRME DÜĞMESİni kullanarak değerler sayfasındaki satırlar arasında gezinti yaparak sonucu gözlemleyin.

Üstad eline saglik cok güzel olmus benim son gönderdigim dosyaya uyarlama sansiniz var mi ? ben Formul olusumunu tam cozumleyemedim. Birde DEGER DEGISME DÜGMESI ne gerek yok her bir fatura icin yeni sayfa acma yoluyla ilerleyecem.
Biraz deneme yaptim fakat beceremedim.

Belirttiğim gibi, son belgenize henüz bakmadım.
Şimdi ise formülsüz tamamıyla makro ile çözüm (formüllerinizden nladığım kadarıyla) oluşturduğum belgeyi ekliyorum.
Kontrol edip denemeler yapın.

Değerler sayfasında 3'üncü satırdan başlayarak herbir satırdaki veriler 1 faturayı temsil ediyor.
Fatura sayfasındaki değer değiştirme düğmesi ise kaçıncı faturaya ait bilgilerin getirileceğini belirliyor.

Uygun olduğumda son eklediğiniz belgeye de bakmaya çalışırım.
.

Ekli dosyalar

Belirttiğim gibi, son belgenize henüz bakmadım.
Şimdi ise formülsüz tamamıyla makro ile çözüm (formüllerinizden nladığım kadarıyla) oluşturduğum belgeyi ekliyorum.
Kontrol edip denemeler yapın.

Değerler sayfasında 3'üncü satırdan başlayarak herbir satırdaki veriler 1 faturayı temsil ediyor.
Fatura sayfasındaki değer değiştirme düğmesi ise kaçıncı faturaya ait bilgilerin getirileceğini belirliyor.

Uygun olduğumda son eklediğiniz belgeye de bakmaya çalışırım.
.

Hocam Mükemmel olmus vaktiniz oldugunuz da size zahmet bu dosya üzerinden islem yapabilirmisiniz.

Herbir faturayi ayri ayri sayfalarda kesmek istiyoruz, Sanki bu islemi formulle cozsek daha avantajli olacak benim icin ? Sizin fikriniz nedir ?

Ekli dosyalar

Belgeye yine bakmadım.
Fatura sayfasına alınacak veriler 1'er satırda yer alacaksa (Degerler sayfası) ayrı ayrı sayfa anlamlı değil.
Fatura sayfasının formatını (bilgilerin konumları/biçimleri vs) gerçek belgenizdeki gibi ayarlarsanız kodda değişiklik yapılabilir elbette.
Yeterki, yeterli sayıda örnek veri olsun ve bu örnek veri satırlarına göre de olması gereken sonuç gösterilsin.
OLması gereken sonuç için formül kullanılması da gerekmez, yeterki hangi alana, hangi nedenle, hangi verinin geleceğini yeterli netlikte açıklamış olun.

Fatura sayfasını olması gerektiği gibi biçimlendirin (makroyu çalıştırmayın ama), elle yazıp,
metin kutularına ekleyeceğiniz açıklamalarla da durumu net ifade edin yeterli olur.

Özetle; siz Türkçe'sini yazın, forumda bunun Excelce'sini yazacak bulunur. ;)

.

Belgeye yine bakmadım.
Fatura sayfasına alınacak veriler 1'er satırda yer alacaksa (Degerler sayfası) ayrı ayrı sayfa anlamlı değil.
Fatura sayfasının formatını (bilgilerin konumları/biçimleri vs) gerçek belgenizdeki gibi ayarlarsanız kodda değişiklik yapılabilir elbette.
Yeterki, yeterli sayıda örnek veri olsun ve bu örnek veri satırlarına göre de olması gereken sonuç gösterilsin.
OLması gereken sonuç için formül kullanılması da gerekmez, yeterki hangi alana, hangi nedenle, hangi verinin geleceğini yeterli netlikte açıklamış olun.

Fatura sayfasını olması gerektiği gibi biçimlendirin (makroyu çalıştırmayın ama), elle yazıp,
metin kutularına ekleyeceğiniz açıklamalarla da durumu net ifade edin yeterli olur.

Özetle; siz Türkçe'sini yazın, forumda bunun Excelce'sini yazacak bulunur. ;)

.

Hocam Müsait oldugunuzda son gönderdigim dosya üzerinden islem yapabilirseniz cok makbule gecer. Konuya az cok hakimsiniz siz,

Belgenize gözattım.
Türkçe konusundaki tutumum belli, İngilizce neyse de belgenizde Almanca dili kullanılınca,
sütun başlıkları, sayfa adları bir cağrışım filan da yapmadı doğrusu.

Anladığım kadarıyla 1, 2, 3, ... isimli sayfalar fatura sayfalarınız.

Belgenizin kafa karıştıracak bölümlerini silip (sayfa yapılarını yani verilerin konumlarını değiştirmeyin)
belgede sadece makronun işlem yapacağı/veri alacağı alanları bırakın ve
durumu birbirinden farklı birkaç fatura sayfasında, EĞER vs işlevlerini kullanmadan,
doğrudan =A5 gibi verinin geldiği yerin anlaşılmasını sağlayacak basit formüller kullanın.
Makronun veri yazacağı satırların alt tarafında TOPLAM/ADRES/NOT vs satırları varsa onları silmeyin ama.

Neticede belge sizin olduğu için işleyişi, yapıyı, olması gerekeni siz biliyorsunuz ancak ben bunları bilmiyorum.

Uygun olduğumda bakarım.
.

Belgenize gözattım.
Türkçe konusundaki tutumum belli, İngilizce neyse de belgenizde Almanca dili kullanılınca,
sütun başlıkları, sayfa adları bir cağrışım filan da yapmadı doğrusu.

Anladığım kadarıyla 1, 2, 3, ... isimli sayfalar fatura sayfalarınız.

Belgenizin kafa karıştıracak bölümlerini silip (sayfa yapılarını yani verilerin konumlarını değiştirmeyin)
belgede sadece makronun işlem yapacağı/veri alacağı alanları bırakın ve
durumu birbirinden farklı birkaç fatura sayfasında, EĞER vs işlevlerini kullanmadan,
doğrudan =A5 gibi verinin geldiği yerin anlaşılmasını sağlayacak basit formüller kullanın.
Makronun veri yazacağı satırların alt tarafında TOPLAM/ADRES/NOT vs satırları varsa onları silmeyin ama.

Neticede belge sizin olduğu için işleyişi, yapıyı, olması gerekeni siz biliyorsunuz ancak ben bunları bilmiyorum.

Uygun olduğumda bakarım.
.

Üstad Türkce olarak size bir dosya hazirladim. Ne yapmak istedigimi renkler araciligiyla da belirttim. Umarim tam olarak anlatabilmisimdir.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...