H

Çözüldü Veri Girişi Yapılmasını Önleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hatirlabeni

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhabalar arkadaşlar.

Puantaj formu hazırlıyorum hazırlarken de Sayın @Ömer BARAN Hocam sayesinde form şuanda kullanım aşamasına geldi.
Tabi bir Excel formu hazırlarken bu olmuş iken buda olsa iyi olacaktı derken isteklerin ardı kesilmiyor fakat bu isteğim ile inş. form bitmiş olacak.

İsteğime gelince;
Personel sayfasındaki Personel Ali kişisinin iş başlama giriş ve çıkış tarihleri belirtilmiş.
Bu kişiyi puantaj sayfasına aktarınca e9 -e10 ve ed9-aı9 hücrelerine YP yazmasını nasıl sağlanabilir ? (veri girişi engellemek istemiştin daha öncesinden fakat bunu yapınca kişi için iş günü sayısını bulmakta zorlanacağımı düşündüğümden bundan vazgeçtim.)
Örnek dosya ektedir.

Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

......
İsteğime gelince;
.....hücrelerine YP yazmasını nasıl sağlanabilir ? (veri girişi engellemek istemiştin daha öncesinden fakat bunu yapınca kişi için iş günü sayısını bulmakta zorlanacağımı düşündüğümden bundan vazgeçtim.).....
Sayın @Hatirlabeni .
Bunca yıldır Ms.Excel ile uğraşırım, bu da olmaz denilen nelerin olduğunu gördüm bir bilseniz.
Şu olur mu? Şunu hesaplayamam gibi düşünmeyiniz.

İsteğiniz (keşke olsa dediğiniz ne varsa artık) TAM OLARAK nedir?

Örneğin veri girişini engellemek için;
  • elle gizli satır ve sütunların görünmesini sağlayın,
  • E9:AI38 hücre aralığını seçin,
  • Bu alan seçili durumdayken VERİ menüsünden VERİ DOĞRULAMA kısmını açın,
  • üstteki seçeneklerden METİN UZUNLUĞUnu, onun altındaki seçenekten BÜYÜK yada EŞİT'i seçin,
  • alttaki formül alanına da aşağıdaki formülü uygulayıp işlemi onaylayın.
artık herbir kişinin satırında, göreve başlama-bitiş (bitiş tarihi boş olması önemli değil) tarihlerine göre sadece görevde olunan tarih sütunlarına veri yazabilirsiniz.
Çözüm 7 numaralı cevap ekindeki belgede uyulanmıştır

Üstadım,
2 penceredeki formülü Veri Doğrulma/ Metin uzunluğu / Büyük ya da Eşit seçimi yaparak EN AZ yazan alana formülünüz uygulamaya çalıştığımda
"! Veri Geçerli Kılma ölçütü için diğer çalışma sayfalarına ya da çalışma kitaplarına yapılan başvurular kullanamazsınız." uyarısını aldım. Nasıl yapabiliriz.
(malum excel2003 kullanmaktayım)

@KMLZDMR , 2003'ün üstünden 16 sene geçmiş, yükseltin şu versiyonu artık. ;)
Sorunlu haliyle dosyayı bir ekleyin bakalım.

Ya da; verdiğim formüldeki aşağıdaki
-- birinci satırı BA9 hücresine, ikinci formülü de BB9 hücresine uygulayıp
-- bunları 38'inci satıra kadar kopyalayın.
Böylece başlangıç ve bitiş tarihlerini elde edersiniz.
-- Sonra da VERİ DOĞRULAMA için önerdiğim formülün yerine aşağıdaki üçüncü formülü kullanın.
Çözüm 7 numaralı cevap ekindeki belgede uyulanmıştır

İstenirse 7 numaralı cevabı eklediğim belgede,
mevcut satır/sütun gizleme/gösterme makrosuna ilave yapılarak kişi satırlarında, GRİ zeminli OLMAYAN hücrelere;
-- Yİ,R,Üİ gibi verilerin olduğu veri doğrulamadan seçim imkanı eklenebilir,
-- doğrudan istenilen değerler yazdırılabilir,
-- A sütununa uygulanan koşullu biçimlendirme yerine, önceden kalma değerlerden gri zemine dönüşenler temizlenebilir.
vs. vs.
.

Hocam 7 numaralı mesaj mükemmel bir çalışma olmuş.

İlk mesajımda belirttiğim gibi yine bir istek olacak mesajımda belirtiğim gibi;

İsteğime gelince;
Personel sayfasındaki Personel Ali kişisinin iş başlama giriş ve çıkış tarihleri belirtilmiş.
Bu kişiyi puantaj sayfasına aktarınca e9 -e10 ve ed9-aı9 hücrelerine YP yazmasını nasıl sağlanabilir ? (veri girişi engellemek istemiştin daha öncesinden fakat bunu yapınca kişi için iş günü sayısını bulmakta zorlanacağımı düşündüğümden bundan vazgeçtim.)
Örnek dosya ektedir.

Veri girişini kapattık ilgili hücrelere iyi de oldu veri girişini kapattığımız hücrelerin (GRİ olan) kaç tanesi hafta içine denk geldiğini öğrenebilir miyim ? Nasıl ?
Bu işlemi yapmamda ki amaç puantajı hazırlamamda ki gün sayısını bulabilmem . Gün sayısını bulamayınca hesaplama da problem yaşıyorum.
AJ hücresinde 21 iş günü sayısı olarak doğru olarak hesaplamış. Örnekte Pesonel Ali 05.09.2019 da başlamış bu kişi için iş günü sayısı 17 olarak bulmam gerekecek.
GRİ hücrelere YP=Yeni personel gibi bir ifade bırakılsa 17 sayısını kolayca bulabilirim .

Gizlenmiş satırların tümünü ele görünür hale getirin, sonra da AJ9 hücresindeki formülü
aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.

GRİ zeminli hücrelere veri girişi engellendi o kısım tamam.

Beyaz zeminli kalan aktif günler için bir şey sorayım; bu hücrelere,
çalışılmayan günler için Dİ,Yİ,Şİ,R (başka seçenek varsa belirtin) yazacağınız anlaşılıyor,

Peki izin/rapor vs yok ve ilgili gün çalışılan gün ise X gibi bir şey mi yazacaksınız ?
(yani aslında aşağıdaki formülle yapılan hesaplama X'lerin sayısı olur)
=EĞER($A9="";"";TOPLA.ÇARPIM(--(HAFTANINGÜNÜ(KAYDIR($E$8;;GÜN(BA9)-1;;GÜN(BB9)-GÜN(BA9)+1);2)<6)) - TOPLA.ÇARPIM((HAFTANINGÜNÜ('Resmi Tatiller'!$C$2:$C$63;2)<6)*('Resmi Tatiller'!$C$2:$C$63=KAYDIR($E$8;;GÜN(BA9)-1;;GÜN(BB9)-GÜN(BA9)+1))*('Resmi Tatiller'!$F$2:$F$63)))

Sayın Ömer BARAN üstadım 12 mesajdaki formül. İş gününü bulurken cumartesiyi iş günü kabul edersek formülü nasıl düzenlemek gerekecek.
formüldeki <6 değerini <7 yapmak cumartesiyi iş gününe almış olduğunu gözlemledim. Doğru mudur?

Gizlenmiş satırların tümünü ele görünür hale getirin, sonra da AJ9 hücresindeki formülü
aşağıdakiyle değiştirip liste boyunca kopyalayın.

GRİ zeminli hücrelere veri girişi engellendi o kısım tamam.

Beyaz zeminli kalan aktif günler için bir şey sorayım; bu hücrelere,
çalışılmayan günler için Dİ,Yİ,Şİ,R (başka seçenek varsa belirtin) yazacağınız anlaşılıyor,

Peki izin/rapor vs yok ve ilgili gün çalışılan gün ise X gibi bir şey mi yazacaksınız ?
(yani aslında aşağıdaki formülle yapılan hesaplama X'lerin sayısı olur)

Hocam formülü uyguladım iş günü sayısını doğru olarak verdi.
Beyaz zeminli günler için saat harici veri girişi olacak evet. Örneğin;
Kişi raporulu ise R
Kişi Yıllık izinli ise Yİ
Doğum izni ise Dİ
veya yıllık harici izinlerin tümü için diğer izin Dİ kullanmayı düşünüyorum.

Çalışılan gün için kişi çalışma saatlari yazılacak 8,16,24 gibi. X kullanılmayacak. O gün kaç saat çalıştığı yazılacak.

Aynen doğrudur Sayın @KMLZDMR .

Sayın @Hatirlabeni .
Belirttiğiniz çalışma saatlerini ondalık cinsinden 1,5, 3, 5, 6,5 gibi mi yazarak kullanacaksınız,
yoksa 01:50, 03:45 gibi saat cinsinden yazarak mı? (Tabi Yİ, Dİ, R gibi seçeneklerin dışında)

Her iki veri yazma seçeneği için de bir yuvarlama katsayısı varsa (yani örneğin sadece 15 dakika ve katları, 10 dakika ve katları yazılabilir gibi);
kullanıcının elle veri girişi yaparken bu kurala uymasını sağlamak üzere ve isterse de açılır listeden seçebileceği şekilde olmak üzere;
beyaz zeminli olan hücrelere de belli bir veri kısıtlaması uygulanabilir.
.

Hocam saatler 6 saatten az yazılmayacak ve 24'ten fazla da yazılmayacak. Bunun dışındaki saatler yazılabilecek.
Dakika yazılmayacak.
Tüm veri girişleri saat olarak girilecek.

Belgeye yaptığım ince ayarlamalar için sorular soruyorum.
Son bir soru daha, C.tesi-Pazar ve Resmi TAtillere denk gelen hücrelere veri girişi yapılabilecek mi yoksa
onlara da veri girişi engellenecek midir?

Kanımca saati buçukluda girebilecek şekilde formüle etmek yararlı olur. Zira tamsayı giriş buçukluda da çalışır.
8,5 6,5 10,5 gibi girilebilmeli,
Cumt ve Pazar ve tatillerede veri girişi yapılabilmeli...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...