Çözüldü Vardiya Bazlı Puantaj Hesaplama

Qene

Yıllık Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,

Puantaj hesaplaması için kendime bir çalışma yapmak istiyorum. Lakin bazı hususlarda kafamdaki yapıdaki hesaplamalar için desteğinize ihtiyacım olacak.

Ek'te bulunan dosyada bir çalışma tablosu mevcuttur. O alanın görünümü aşağıdaki gibidir:

Vardiya Bazlı Puantaj Hesaplama

Üstteki tabloda, vardiya bazlı 24 saatlik dilimin kırılımları yazılıdır.

İkinci tablo ise, bir alanı verilerden oluşmaktadır. Ama kırmızı yazılı alanlardaki verilerin formülle hesaplanmasını istiyorum.

Vardiya Bazlı Puantaj Hesaplama

Resme göre Kırmızı başlıklar altındaki alanları formülle bulmak istiyorum. Satır satır kriterleri yazıyorum.

1. satırda, çalışan 06:54 - 19:02 arası 1. vardiyada çalışmış. Bu iki saate göre tabloya baktığımızda, 07:00 - 12:00 arasında 05:00 saat normal çalışma vardır. Daha sonra ise 12:30 - 15:00 arasında da 02:30 saatlik normal çalışma vardır. Yani günlük çalışma süresi olan 07:30 saat tamamlanmıştır. Lakin çalışan 19:02'de çıktığından, 04:00 saatlik bir FM1 hak edişi vardır. Bu iki değeri bulmak için formül nasıl olmalıdır? Çalışma sürelerini ise yazılması için hep 30 dakikalık olması gerekir. Buradaki yuvarlama önce ve sonra 15 dakikalık sürelere göre gerçekleşmelidir.

2. satırda ise çalışan 07:14'te başlamıştır. Yani 14 dakikalık bir gecikme söz konusudur. Bu eksik süre 15 dakika altında olduğundan, çalışan üstteki mantıkla 07:30 saat çalışmalıdır. Formül bunu bulmalıdır.

3. satırda ise çalışan 07:15'te girdiğinden, verilen 15 dakikalık opsiyonu tamamlamıştır. Dolayısıyla, 30 dakikaya yuvarlama olacağından, çalışan 00:30 dakika devamsız sayılmalıdır. Formül bunu bulmalıdır.

4. satırda ise diğer 3 satırdan farklı olarak iki hareket bulunmaktadır. Çalışan yuvarlanmış olarak 01:30 saat şirkette değildir. Lakin, bu sürenin 00:30 dakikası ara dinlenmeye denk geldiğinden, devamsızlık 01:00 saat olmalıdır. Formül bu süreleri de hesaplamalıdır.

Diğer vardiyalarda da, aynı 1. vardiyada olduğu gibi tablodaki çalışma saat ve sürelerine ve opsiyonlara göre aynı hesaplamalar yapılmalıdır.

Muhtemelen istediğim biraz zor ama umutsuz değilim.

Desteklerinizi rica ederim.

Teşekkürler.

Ekli dosyalar

@Qene
Selamlar,
Bana göre soru NET değil.
Örnek
** İş başını saat 06:00 da yaptı. 1 saat fazla mesai yaptı. Ya da fazla mesai yapıp yapmadığını bilmiyoruz ama 07:00 yerine 05:00 de iş başı yaptı.
** Örneğin Vardiyeler var 07:00 - 15:00 / 15:00 - 23:00 / 23:00 - 07:00
** Yemek molaları var, çay paydosları var...
** iş çıkışını 15:00 yerine 19:00 yaptı ve 4 saat fazla mesaisi var.
** İş çıkışı normal 15: 00 iken 14:55 de çıktı.
** Hafta tatili Cumartesi - Pazar değil de Pazartesi Cuma mesela.
** Bayramlar var, Arefeler var...
** vs.....

Ve evet...
Maalesef ki, şu haliyle, bende aşağıdaki alıntıdaki durum geçerli...
Sanırım bunu çözecek formül yok

Hocam öncelikle ilgiliniz için çok teşekkür ederim.
** İş başını saat 06:00 da yaptı. 1 saat fazla mesai yaptı. Ya da fazla mesai yapıp yapmadığını bilmiyoruz ama 07:00 yerine 05:00 de iş başı yaptı.
Eğer 05:00 ya da 06:00'da işbaşı yaptıysa, ilk resimdeki tablo referans alınacak. Ben sadece oradaki tabloyu hazırlaken bir hata yapmışım. 1. vardiya tablosundaki son satırın çıkış saati 20:00 değil, 07:00 olacaktır.
Dolayısıyla, bir çalışan 1. vardiyada iken 05:00'te giriş yapmışsa; tablo referans alındığında, 05:00 - 07:00 arasındaki süreler için 16 kodlu FM1 yazılmalıdır.
Hafta tatili Cumartesi - Pazar değil de Pazartesi Cuma mesela.
Burada haklısınız. Aynı tablo, hafta tatili içinde oluşturulmalı. Tabi böyle olunca işler oldukça karmaşık hale gelmektedir. Tablo için birer tarih ihtiyacı oluyor. :( Benim de şimdi öngörebildiğim bir şey oldu bu.

Ben yine de ilginize çok teşekkür ediyorum.

Konuyu başlatan
Yıllık Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
8