Çözüldü Saatlik İzinleri Düşerek Puantaj Hesaplama

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

bilal

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sayın Admin ;

Ekte daha önce hazırladığım ve kullandığım Puantaj Hesaplama dosyası bulunmaktadır. Hali hazırda kullanmaktayım, çalıştığım fabrikada Saatlik İzin kullanımı oldukça fazla ve ben de bu saatlik izinleri toplam çalışma saatlerinden düşerek puantaj hazırlamak istiyorum. Ancak mevcut Puantaj Listemde, çalışılan günler için ; "X" kullanıyorum. Saatlik Ücretsiz İzinleri hücreye yazdığım 1 saatlik izin bu tabloya eklediğimde toplam çalışma günlerini 1 eksiltiyor.

Aslında yapmak istediğim Hafta için herhangi bir günde kullanılan Ücretsiz Saatlik İznin toplamda çalışılan Normal günden saat olarak düşülmesi ve Normal Gün sayısının da saat olarak toplanması gibi düşünülebilir.

Ekte bulunan dosyadan da anlaşılacağı üzere oldukça basit bir tablo yapmaya çalıştım ama yukarıda bahsettiğim şekilde toplama işlemini yapamıyorum.

Yardımlarını esirgemeyeceğini düşünerek bu konu başlığını açmış bulunmaktayım.

İyi Çalışmalar

Ekli dosyalar

İlyas bey tekrar merhaba;
Öncelikle tekrar çok teşekkür ederim.

Ancak, eklediğiniz formülle saat olarak yazdığım ücretsiz izinleri gün olarak alıp Normal çalışma gününü ve toplam gün sayısını gün olarak düşüyor bu şekilde.

Aslında düşündüğüm şey; Puantaj tablosunda X yerine 7,5 saat şeklinde yazılsa ve toplam kısmında Normal gün sayısını 225 ( yada 30 Gün ) şeklinde toplasa ve benim yazacağım Saatlik Ücretsiz İzinleri de hem normal gün sayısından düşüp Ücretsiz İzin sütununa da toplam Saatlik ücretsiz İzinleri toplasa ve en sonda ki toplamda da SGK gün sayısını gün bazında ( 25 - 28 - 29 ) şeklinde atabilse...

bu şekilde bir çalışma yapabilmem için beni yönlendirebilir misiniz lütfen.

Tekrar çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar

Merhaba,
Yarına kadar bilgisayar başına geçemeyebilirim. İnanıyorum ki o zamana kadar isteğinize uygun bir çözüm sunulur. Aksi takdirde yarın elimden geldiğince yardımcı olurum.
İyi akşamlar.

İstediğiniz böyle birşey mi acaba? Doğru mu anladım. Dosyayı inceler misiniz?
Normal günlere; Tam günler için X yazılacak. Eksik günler için saat yazılacak. Toplamı saat cinsinde AN sürununa yazılacak.
Ücretsiz izinler için; ÜCS yazılacak. Eksik çalışma saati de otomatik hesaplanarak saat cinsinde AQ sütununa yazılacak.
En son toplam AT sütununa gün cinsinde yazılacak. Ama gün örnekteki gibi 29,2 olarak çıkıyor. Normal mi yoksa farklı bir isteğiniz mi olur?

Ekli dosyalar

İlyas bey merhaba;

Çok teşekkür ederim ilginiz için.

Ama istediğim şekilde bir puantaj tablosu bu değil.

ben kendim yapmaya çalışacağım. bitirdiğimde buradan genel kullanıma açacağım.
iyi çalışmalar

Merhabalar Sayın @bilal,
Örnek belge olmayınca, istediğiniz sonuca ulaşılması biraz zor.
Soru soracağınız zaman, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamaları dikkate alırsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız mümkün olur.

Merhabalar Ömer bey;

Öncelikle uyarılarınız için çok teşekkür ederim.
Haklısınız örnek belge olmayınca anlatmakta sorun yaşıyorum.

Ekte bulunan dosyayı kendi çapımda hazırlamaya çalıştım.

Hali hazırda çalışmakta olduğum fabrikada Saatlik izinler Ücretsiz İzin olarak verilmekte olup çalışanların ücretlerinden kesinti yapılmaktadır.

Bordro Programında bu şekilde yapıldığı için sorun yok ancak Excel' de kullandığım Puantajımda da çalışanlara verilen Saatlik İzinlerin de toplam çalışılan gün (saatten) düşülmesini ayarlamaya çalışıyorum.

Ekte bulunan dosyadan da anlaşılacağı üzere ;

Gün sütunlarına ;
X : Çalıştı
O : Haftalık İ<zin
D : Devamsız
Yİ : Yıllık İzinli
İZ : Ücretli İzinli
ÜCS : Ücretsiz İzinli
H : Hasta
RP : Raporlu

şeklinde veri girişi yapıyorum. Buna istinaden de sonda bulunan toplamlar kısmında ;

AN Sütununda ; Saat Olarak,
AO Sütununda ; Gün Olarak,
AP Sütununda ; Gün Olarak,
AQ Sütununda ; Saat Olarak,
AR Sütununda ; Gün Olarak,
AS Sütununda ; Gün Olarak,
AT Sütununda ; Gün Olarak toplamayı yapmak istiyorum,

İlyas beyin gönderdiği çalışma da Ücretsiz İzin sütununa toplamı alırken eksik almaktadır. Örnek dosyada da görüleceği üzere toplamda 11 Saat Ücretsiz İzinli olmasına rağmen toplam da 6 saat ücretsiz izinli yazmaktadır.

Ay içerisinde çalışanların kullandığı Ücretsiz İzin saatlerinin "AT" sütununda toplam çalışılan günden düşülerek gün sayısını bulmak istiyorum. Tabi buna Raporlu ve Devamsız olduğu günlerinde dahil edilerek toplam çalışılan gün sayısını bulmak istiyorum

Engin bilgi ve tecrübenizden bu konu hakkında yardımınızı esirgemeyeceğinizi umuyorum.

İlginize ve yardımlarınıza şimdiden çok teşekkür ederim.

İyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

Neden 11 saat olması lazım?
Günlük mesai saat 7,5 saat dediniz.
Ali isimli personel 1 gün 4 saat, 1 gün 5 saat çalışmış.
7,5-4=3,5
7,5-5=2,5
3,5=2,5=6
Ben mi yanlış hesaplıyorum?

Hocam onlar izin değil, o gün içinde çalıştığı saat. O saatler çalıştığı mesaiye çalıştı olarak eklendi. Puantajda kaç saat izin kullandığı değil, kaç saat çalıştığı yazılır. Diye biliyorum. Ve 4+5=9 değil mi? Puantaj hesaplama sistemi mi farklı? Ben olaya matematiksel yanaşıyorum.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
17