Çözüldü Vardiya Listesi Farklı Tabloyada İşleme

harunyurts

Normal Üye

Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese merhaba,
Her hafta birini muhasebeye yollamak için diğerini ilan panosuna asmak için (aslında ikiside aynı ama muhasebe vardiya kodu istiyor) 2 tane 60 personellik vardiya listesi hazırlıyorum.
2 ayrı çalışma kitabından, ilan panosuna asacağım vardiya listesini düzenlediğimde otomatik olarak diğer çalışma kitabında personelin isminin karşısına gelen hücreye vardiya kodunu yazdırmak istiyorum. Excel bilgim yetmedi bu kadarına ☺️
Gerekenleri dosyaların içine yazdım

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ekli dosyalar

• VARDİYA LİSTESİ.xlsx
    13.6 KB · Görüntüleme: 1
  • VARDİYA LİSTESİ FORMAT.xlsx
    19.1 KB · Görüntüleme: 1
Merhaba,
Doğru anladıysam;
Formülü gereksiz yere daha fazla uzatmamak adına basit düzenlemeler yaptım. Siz de buna uyarak devam ederseniz formül sorunsuz çalışır.
1. 2 tabloda da saatleri aynı formatta yazın. Yani 00:00 veya 24:00. Ben 00:00 olarak düzenledim.
2. 2 tabloda da isimleri bire bir aynı yazın. Yani fazladan boşluk falan eklemeyin.
3. her iki tabloda da saatler arasındaki "-" işaretinin sağında ve solunda boşluk ya olsun veya olmasın. Ben her iki tabloda da " - " şeklinde düzenledim.

Ayrıca formülün çalışması için her iki dosyanın da açık olması gerekiyor.
Benim tavsiyem eklediğim 3. dosyadaki gibi yani 2 tablo da tek bir çalışma sayfasında birleşik şekilde kullanmanızdır.

Ekli dosyalar

• VARDİYA LİSTESİ BİRLEŞİK.xlsx
    29.8 KB · Görüntüleme: 6
  • VARDİYA LİSTESİ FORMAT.xlsx
    25.3 KB · Görüntüleme: 6
  • VARDİYA LİSTESİ.xlsx
    13.5 KB · Görüntüleme: 6
Teşekkür ederim İlyas bey, Şuan evdeyim, evdeki pc de eski sürüm Excel kullanıyorum o yüzden çalışmıyor muhtemelen. İş yerinde tekrar deneyip dönüş yapacağım. Klavyenize sağlık şimdiden

VARDİYA LİSTESİ BİRLEŞİK isimli dosya da çalışmıyorsa ve versiyon farkından ise formüldeki 18^81 kısmı fazla gelmiş olabilir. 2^5 falan deneyin.

İlyas bey,
İsimleri tek bir vardiyada topladım. Resimleri ekte. Formülde 2^5 olarak değiştirmeme rağmen birleşik olanda da çalışmadı (Selma hariç). Hüceler birleşik olduğu için yapabilir mi b problemi. Hücreleri çözerek deneyeceğim tekrar.

Ekli dosyalar

• IMG_20220422_213631.jpg
    10.4 MB · Görüntüleme: 3
  • IMG_20220422_213558.jpg
    16.3 MB · Görüntüleme: 3
İlyas bey,
İsimleri tek bir vardiyada topladım. Resimleri ekte. Formülde 2^5 olarak değiştirmeme rağmen birleşik olanda da çalışmadı (Selma hariç). Hüceler birleşik olduğu için yapabilir mi b problemi. Hücreleri çözerek deneyeceğim tekrar.
Benden önce cevao veren olmazsa yarın bilgisayar başına geçince bakarım.

Siz benim düzenlediğim VARDİYA LİSTESİ BİRLEŞİK isimli dosyayı direk açıp baktınız mı? Bu dosyada herşey normal çalışıyor. (diğer dosyalar da normaldi fakat dosyaların adres değişikliği sebebiyle birleşik dosya daha garantili)

Benden önce cevao veren olmazsa yarın bilgisayar başına geçince bakarım.

Siz benim düzenlediğim VARDİYA LİSTESİ BİRLEŞİK isimli dosyayı direk açıp baktınız mı? Bu dosyada herşey normal çalışıyor. (diğer dosyalar da normaldi fakat dosyaların adres değişikliği sebebiyle birleşik dosya daha garantili)

Evet İlyas bey birleşik olanı denedim. Diğerinde de aynı sorun mevcut. ekte olan resimdeki gibi isimlerin yerini değiştiirince vardiya kodları gelmiyor. Sabaha kadar iş yerindeyim yazdığınız formülü bozmadan tek sayfaya alıp hücreleri çözerek denemeyi düşünüyorum becerebilirsem ☺️

@harunyurts Merhaba ,
@PriveT vardiya listesi birleşik dosyasında farklı formul kullandım alternatif olması açısından biri normal diğeri 365 paket içeren formul bulunmakta. Bu arada Dosyadaki mevcut formuller çalışıyor bir sıkıntısı yok .

Ekli dosyalar

30.3 KB · Görüntüleme: 5
@harunyurts Merhaba ,
@PriveT vardiya listesi birleşik dosyasında farklı formul kullandım alternatif olması açısından biri normal diğeri 365 paket içeren formul bulunmakta. Bu arada Dosyadaki mevcut formuller çalışıyor bir sıkıntısı yok .
Burhan bey merhaba,
Bir şey dikkatimi çekti, İlyas beyin ve sizin formülünüzde de aynı sorun var. Vardiya1,2,3.... tablolarında sadece ilk satırı baz alıyor. Alt alta isim yazınca alttakileri görmüyor. iki farklı isimi yer değiştirerek yazınca anlaşılıyor. Resim ekledim.
Kusura bakmayın işletme bilgisayarlarında erişim kısıtlaması var telefonla çekmek zorunda kalıyorum.

Ekli dosyalar

• IMG_20220423_011833.jpg
    7.9 MB · Görüntüleme: 5
  • IMG_20220423_011820.jpg
    4.6 MB · Görüntüleme: 2
  • IMG_20220423_011748.jpg
    7.2 MB · Görüntüleme: 2
  • IMG_20220423_011733.jpg
    6.2 MB · Görüntüleme: 1
Burhan bey merhaba,
Bir şey dikkatimi çekti, İlyas beyin ve sizin formülünüzde de aynı sorun var. Vardiya1,2,3.... tablolarında sadece ilk satırı baz alıyor. Alt alta isim yazınca alttakileri görmüyor. iki farklı isimi yer değiştirerek yazınca anlaşılıyor. Resim ekledim.
Kusura bakmayın işletme bilgisayarlarında erişim kısıtlaması var telefonla çekmek zorunda kalıyorum.
Merhabalar @harunyurts
Çünkü ilk sadece tek isim varmış gibi formül yazıldı örneğin 08:00-16:00 bölgesi olarak algılamıyor sanırım siz o Aralık’ta yazanlara vardiya kodlarını yazsın istiyorsunuz . Oda revize edilir sonrasında siz kodu çözebilir misiniz bilmiyorum ama yapılır. Müsait olduğum da revize eder paylaşırım

@harunyurts Merhaba istediğiniz bu şekilde sanırım . Dosyadaki çözüm tekniği arşivliktir bilginize.
1650695752616.webp
1650695775552.webp

Ekli dosyalar

30.5 KB · Görüntüleme: 10
Moderatörün son düzenlenenleri:
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları