Çözüldü UserForm İle Program yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar. Ekli dosya üzerinden giderek Karmaşık olan bir dosyamı yeniden düzenlemek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
İlk olarak bu konudan başlamak istiyorum.
Yardım isteğim (neden) adında bir user form var onu ve ona bağlı kodları kaldırıp sadece Personel user formunu çalıştırmak istiyorum. Bir türlü yapamadım. Hep sorun çıktı Personel userformunu çalıştıramadım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

neden isimli userformu sildim.
PERSONEL isimli userform üzerinden CommandButton5 isimli butonu sildim.

Herhangi bir sıkıntı yok PERSONEL userformu çalışıyor. Ne sorunu var anlamadım ?

Bende sildim hata almadım, siz farklı bir şey mi yapıyorsunuz.
Hocam neden user formunu sildim. Daha sonra neden sayfasını sildim bu hata veriyor düzeltemiyorum
1597517221256.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Ben sayfayı silmemiştim. Pc başına geçince tekrar deneyim.

Personel UserForm içinde Neden sayfasını arayan kodlar vardır muhtemelen ondan olabilir bir daha bakalım.

Kodlar bölümünde neden sayfasına bağlı kısımlar var. Ondan hata veriyor. İlgili kodları silince istediğiniz gibi çalışıyor.

1597518253457.webp

ilk aşama sayenizde aşıldı hocalarım. Şu an ikinci aşamaya geçtim. yeni personel kayıt yaparken şu hatayı veriyor.
1597519653852.webp

Ekli dosyalar

• 25.xlsm
    25.xlsm
    52.7 KB · Görüntüleme: 4
Kusura bakmayın müdahil olacağım.
Sedat Bey, hata verdi/olmadı yerine, hatalı haliyle dosyayı kaydedip sorunu belirterek örnek belge eklerseniz
daha hızlı esafe kaydedilir. Belge üzerinde denemeden hata/eksikliğin öngörülmesi mümkün olmayabilir.

Kusura bakmayın müdahil olacağım.
Sedat Bey, hata verdi/olmadı yerine, hatalı haliyle dosyayı kaydedip sorunu belirterek örnek belge eklerseniz
daha hızlı esafe kaydedilir. Belge üzerinde denemeden hata/eksikliğin öngörülmesi mümkün olmayabilir.
Hocam hatayı Feyzullah hocama üstteki mesajıma attığım için öyle yazdım. Yeni kayıt yaparken kaydet butonuna bastığımda yukarda belirttiğim gibi ekli resimdeki hatayı veriyor.
1597521312375.webp

Ekli dosyalar

Bilgisayar başında değilim.
VBA ekranı açıkken userformu çalıştırın ve alanları doldurarak, kayıt güncelleme yapmayı deneyin.
İşlem sırasında HATA alıp işmem durursa, SARIya boyanan satır/satırların sol başına TEK TIRNAK işareti ekleyerek ilgili satırı devre dışı bırakın.
Sonra kayıt / güncelleme işlimiyle yapılan kayıtları sayfadan kontrol edin.

Hazır dosyada değişiklik, ekleme/çıkartma yapmanın sıkıntıları bunlar.
Hallolur nasıl olsa.

Bilgisayar başında değilim.
VBA ekranı açıkken userformu çalıştırın ve alanları doldurarak, kayıt güncelleme yapmayı deneyin.
İşlem sırasında HATA alıp işmem durursa, SARIya boyanan satır/satırların sol başına TEK TIRNAK işareti ekleyerek ilgili satırı devre dışı bırakın.
Sonra kayıt / güncelleme işlimiyle yapılan kayıtları sayfadan kontrol edin.

Hazır dosyada değişiklik, ekleme/çıkartma yapmanın sıkıntıları bunlar.
Hallolur nasıl olsa.
Hocam bir türlü yapamadım müsait olunca yine yardmcı olursunuz.

Hocam teşekkür ederim. Uyguladım oldu. Hocam şimdi
- Bilgi giriş sayfasında vekil Bilgilerini girerken vekil ismi bilgisi girilirken ilçe ve mahalle adı asıl şahıstan vekile otomatik aktarılması gerekiyor.
- Puantaj adında yeni bir user form hazırladım. Bu forma eklediğim TextBox ile Puantaj sayfasına ilgili tarihleri seçip aktarmam gerekiyor.
- Tarihten sonra vekil bilgilerine girdiğim bilgileri Puantaj sayfasına aktarmam gerekiyor.
Hocam şu anki sorunlar bunlar.

Ekli dosyalar

Merhabalar Hocam.
yukarıda belirttiğim konulardan
- Tarihten sonra vekil bilgilerine girdiğim bilgileri Puantaj sayfasına aktarmam gerekiyor.
sorusunu şu an çözdüm gözüküyor. Diğer konular ile ilgili desteğinizi bekliyorum.

Sedat Bey.

-- Belgede, aynı TC numarasının (ASİL) ikinci kez girilmesini engelledim.
-- Vekil adı yazılırken asil tarafındaki ilçe ve mahalle bilgileri vekil tarafına geliyor.

Puantaj userformunda bir TextBox yok. Sadece 1 adet Combobox var.
Bu Combobox'a puantaj sayfasındaki tarih listesi geliyor ve seçilen tarih puantaaj sayfasına aktarılıyor durumda.
Puantaj userformundaki hangi bilgilerin aktarılmasını istediğinizi anlamadım çünkü puantaj userformunda
sadece 1 adet veri giriş alanı var o da belirttiğim Combobox. Aktarmayı hallttiğiniz nedir bilemiyorum.

Bence biraz aceleci davranıyorsunuz.
Öncelikle PERSONEL userformuyla ilgili tüm ihtimallerin, tüm işlem seçeneklerinin sorunsuz olduğundan emin olmak lazım.
Örneğin, hangi bilgilerin doldurulmasının zorunlu, hangilerinin boş da olabileceğinin, bazılarına sayı bazılarına harf
yazılmasının zorunlu tutulması, bazıları için yazılan değerin uzunluk kontrolünün vs halledilmesi lazım bence.
Sakince tane tane herbir nesne üzerinde durmak, bu userformla ilgili herşey tamam kararı verildikten sonra PUANTAJ
kısmına geçmek yerinde olur.
Şu anda örneğin TC TextBoxuna 11 karakter ve tümü sayı olmadan kayıt yapılamıyor, bunun gibi tek tek kontrollerin üstünde durmak lazım.

İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Sedat Bey.

-- Belgede, aynı TC numarasının (ASİL) ikinci kez girilmesini engelledim.
-- Vekil adı yazılırken asil tarafındaki ilçe ve mahalle bilgileri vekil tarafına geliyor.

Puantaj userformunda bir TextBox yok. Sadece 1 adet Combobox var.
Bu Combobox'a puantaj sayfasındaki tarih listesi geliyor ve seçilen tarih puantaaj sayfasına aktarılıyor durumda.
Puantaj userformundaki hangi bilgilerin aktarılmasını istediğinizi anlamadım çünkü puantaj userformunda
sadece 1 adet veri giriş alanı var o da belirttiğim Combobox. Aktarmayı hallttiğiniz nedir bilemiyorum.

Bence biraz aceleci davranıyorsunuz.
Öncelikle PERSONEL userformuyla ilgili tüm ihtimallerin, tüm işlem seçeneklerinin sorunsuz olduğundan emin olmak lazım.
Örneğin, hangi bilgilerin doldurulmasının zorunlu, hangilerinin boş da olabileceğinin, bazılarına sayı bazılarına harf
yazılmasının zorunlu tutulması, bazıları için yazılan değerin uzunluk kontrolünün vs halledilmesi lazım bence.
Sakince tane tane herbir nesne üzerinde durmak, bu userformla ilgili herşey tamam kararı verildikten sonra PUANTAJ
kısmına geçmek yerinde olur.
Şu anda örneğin TC TextBoxuna 11 karakter ve tümü sayı olmadan kayıt yapılamıyor, bunun gibi tek tek kontrollerin üstünde durmak lazım.

İyi çalışmalar.
Merhaba Ömer Hocam. Haklısınız hocam biraz aceleci davranıyorum herhalde. Hocam yazdığınız iki konuyu denedim tamamdır.
--- Hocam şimdi PERSONEL userformuyla ile bilgi vereyim.
ASİL Personel ile ilgili
- Asil personel Bilgileri sabit olarak bir kere girilecek.
- Asil personel Vefat, istifa Açığa alınma vb. durumlarda F sütununda bulunan DURUMU başlığı altına durumu yazılır. Vekil atanacaksa vekil bilgileri vekil kısmına yazılır.
- Vekil yazılmayacaksa DURUMU tarafına BOŞ yazılır ve puantaja aktarılmaz. ASİL ile işlem budur.

VEKİL BİLGİLERİ
- Personel Vefat, istifa Açığa alınma vb. durumlarda vekil atanır. ve vekil tarafındaki tüm bilgiler doldurulur.
-Personel izne ayrıldığına izin tarihleri arasında kaç gün vekil olarak çalışmışsa o kadar gün verilir.
Bu PERSONEL userformuyla ilgili bilgilerdir. Bilgileri kontrol edip uygun görürseniz PUANTAJ userformuna geçeriz. 3 Personele ait örnekler PERSONEL listesinde belirttim (İzin, Durum yazılarak, Normal personel) Hayırlı günler diliyorum.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...