S

Çözüldü UserForm İle Program yapma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı akşamlar. Ekli dosya üzerinden giderek Karmaşık olan bir dosyamı yeniden düzenlemek istiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum.
İlk olarak bu konudan başlamak istiyorum.
Yardım isteğim (neden) adında bir user form var onu ve ona bağlı kodları kaldırıp sadece Personel user formunu çalıştırmak istiyorum. Bir türlü yapamadım. Hep sorun çıktı Personel userformunu çalıştıramadım. yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

Evet bence aceleci davranmayın. tane tane adım adım halledilir inşallah.

Aslına bakarsanız konu açılış mesajındaki;
Yardım isteğim (neden) adında bir user form var onu ve ona bağlı kodları kaldırıp sadece Personel user formunu çalıştırmak istiyorum.
isteğiniz tamamlanmış durumda ve bu konu sayfasının ÇÖZÜLDÜ olarak işaretlenip cevaplara kapatılması lazım.

Evet belgeye odaklanmış durumdasınız sizi anlıyorum ancak zaman zaman başka üyelerimize de belirttiğim gibi
(belki size de yazmışımdır hatırlamıyorum doğrusu); diğer durum/istek/işlemler için işlem türü bazında düşünüp,
her işlem türü için uygun başlık kullanarak yeni bir konu açarsak, benzer ihtiyacı/sorunu olan diğer üyelerimiz de
bu konu sayfalarına rahatlıkla ulaşıp yararlanabilirler. Yoksa olay, forum mantığından çıkıp, bir belgenin tüm sorunlarının,
o belgeyle ilgili tüm isteklerin karşılanmasıyla sınırlı kalır ve bunun da diğer üyelerimize bir faydası olmaz.

-- Örneğin "UserFormda koşula bağlı alanların doldurulması zorunlu olsun" gibi bir başlık kullanarak yeni bir konu açıp;
belgenin son halini ekleyerek, şu Combobox'ta şu seçiliyse sağdaki Textboxların doldurulması zorunlu olsun demek daha anlamlı.
Tabi açacağınız konu sayfasında koşulları net ifade etmelisiniz. Bu konuyu açmadan önce, DURUMU bilgisi için TextBox yerine Combobox ekleyip, bu açılır listede kullanılacak listeyi de belgede uygun bir alana yazılmış olun.
-- Kayıtlı verilerin güncellenmesiyle ilgili sıkıntı varsa bunun için ayrı bir konu açılması lazım.
-- Örneğin PUANTAJ sayfasına AKTARMA işlemi için sorun yaşanırsa, bu işlem için de yeni bir konu açılması.
vs.

Yukarıda örneklendirdiğim gibi işlem bazlı düşünerek konular açmak ve
her konu açarken önceki aşamalarda tamamlanmış işlemlerin uygulandığı örnek belgenin son halinin yüklenmesi yerinde olur.

Nasıl olsa destek olmak için her daim buralardayız.

.

Merhaba Ömer Hocam. Haklısınız hocam biraz aceleci davranıyorum herhalde. Hocam yazdığınız iki konuyu denedim tamamdır.
--- Hocam şimdi PERSONEL userformuyla ile bilgi vereyim.
ASİL Personel ile ilgili
- Asil personel Bilgileri sabit olarak bir kere girilecek.
- Asil personel Vefat, istifa Açığa alınma vb. durumlarda F sütununda bulunan DURUMU başlığı altına durumu yazılır. Vekil atanacaksa vekil bilgileri vekil kısmına yazılır.
- Vekil yazılmayacaksa DURUMU tarafına BOŞ yazılır ve puantaja aktarılmaz. ASİL ile işlem budur.

VEKİL BİLGİLERİ
- Personel Vefat, istifa Açığa alınma vb. durumlarda vekil atanır. ve vekil tarafındaki tüm bilgiler doldurulur.
-Personel izne ayrıldığına izin tarihleri arasında kaç gün vekil olarak çalışmışsa o kadar gün verilir.
Bu PERSONEL userformuyla ilgili bilgilerdir. Bilgileri kontrol edip uygun görürseniz PUANTAJ userformuna geçeriz. 3 Personele ait örnekler PERSONEL listesinde belirttim (İzin, Durum yazılarak, Normal personel) Hayırlı günler diliyorum.
Hocam teşekkür ederim. Yeni bir konu ,le devam edeceğim ama önce bu PERSONEL userformundaki
Evet bence aceleci davranmayın. tane tane adım adım halledilir inşallah.

Aslına bakarsanız konu açılış mesajındaki;

isteğiniz tamamlanmış durumda ve bu konu sayfasının ÇÖZÜLDÜ olarak işaretlenip cevaplara kapatılması lazım.

Evet belgeye odaklanmış durumdasınız sizi anlıyorum ancak zaman zaman başka üyelerimize de belirttiğim gibi
(belki size de yazmışımdır hatırlamıyorum doğrusu); diğer durum/istek/işlemler için işlem türü bazında düşünüp,
her işlem türü için uygun başlık kullanarak yeni bir konu açarsak, benzer ihtiyacı/sorunu olan diğer üyelerimiz de
bu konu sayfalarına rahatlıkla ulaşıp yararlanabilirler. Yoksa olay, forum mantığından çıkıp, bir belgenin tüm sorunlarının,
o belgeyle ilgili tüm isteklerin karşılanmasıyla sınırlı kalır ve bunun da diğer üyelerimize bir faydası olmaz.

-- Örneğin "UserFormda koşula bağlı alanların doldurulması zorunlu olsun" gibi bir başlık kullanarak yeni bir konu açıp;
belgenin son halini ekleyerek, şu Combobox'ta şu seçiliyse sağdaki Textboxların doldurulması zorunlu olsun demek daha anlamlı.
Tabi açacağınız konu sayfasında koşulları net ifade etmelisiniz. Bu konuyu açmadan önce, DURUMU bilgisi için TextBox yerine Combobox ekleyip, bu açılır listede kullanılacak listeyi de belgede uygun bir alana yazılmış olun.
-- Kayıtlı verilerin güncellenmesiyle ilgili sıkıntı varsa bunun için ayrı bir konu açılması lazım.
-- Örneğin PUANTAJ sayfasına AKTARMA işlemi için sorun yaşanırsa, bu işlem için de yeni bir konu açılması.
vs.

Yukarıda örneklendirdiğim gibi işlem bazlı düşünerek konular açmak ve
her konu açarken önceki aşamalarda tamamlanmış işlemlerin uygulandığı örnek belgenin son halinin yüklenmesi yerinde olur.

Nasıl olsa destek olmak için her daim buralardayız.

.
Hocam teşekkür ederim. Yeni bir konu i,le devam edeceğim ama önce bu PERSONEL userformundaki DURUMU bilgisine Combobox ekledim ama bir türlü yapamadım. Liste puantaj sayfasında AX14:AX18 aralığına yazdım.

Ekli dosyalar

• 1597595579429.webp
    1597595579429.webp
    57 KB · Görüntüleme: 11
Şöyle: VBA ekranında View mensünden Properties kısmını aktileştirerek görünür hale getirin,
sağdan ilgili nesneyi seçince soldaki kısım görünecek. Oradan RowSource seçeneğinin karşısına veri kaynağı listenin adresi yazılacak.

Ekli dosyayı görüntüle 8283
Hocam sayenizde ComboBox eklemeyide öğrendik ALLAH' ın izniyle.
Ömer hocamın katkılarıyla Bu yapmaya çalıştığım Programın ilk adımını attık. ALLAH razı olsun. Konu çözüme kavuşmuştur. Bilgilerinize

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...