Çözüldü Üç Kriterli Aralıktaki Toplamı Bulmak

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Qene
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Qene

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Herkese Merhaba,
F1 de veri doğrulama mevcut seçilen il de olabilir ilçe de olabilir kasabada olabilir. F2 ve G2 de seçilen tarihlere göre o tarihler arasındaki toplamı(Örneğin; il de 6.05.2020 ile 11.05.2020 tarihleri arasındaki toplam 795 oluyor) bu toplamı bulmak için desteğinizi rica ederim.

Adsız6.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Hücrelerde yazan iki tarih dahil değilse, kod içerisindeki koşulu aşağıdaki gibi değiştirin.
Ayrıca veri doğrulama bulunan hücrenizdeki veri doğrulama seçeneğini değiştirmeniz lazım. Veri doğrulamaya girin ve "boşlukları yoksay" seçeneği var, o onay kutusundaki tiki kaldırın.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

Oldukça zor ama farklılık olması adına ben de geleneksel bir yöntem ile olan çözümü ekleyim:
[REPLYANDTHANKS]=TOPLA.ÇARPIM((DOLAYLI(ADRES(2;1)&":"&ADRES(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A:$A);1))>=F2)*(DOLAYLI(ADRES(2;1)&":"&ADRES(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A:$A);1))<=G2)*(DOLAYLI(ADRES(2;1+KAÇINCI($F$1;$B$1:$D$1;0))&":"&ADRES(BAĞ_DEĞ_DOLU_SAY($A:$A);1+KAÇINCI($F$1;$B$1:$D$1;0)))))[/REPLYANDTHANKS]

Merhabalar Alternatif olarak bunları da kullanabilirsiniz.

[REPLYANDTHANKS]=TOPLA.ÇARPIM(--(F2<=A2:A11)*(G2>=A2:A11)*(İNDİS(B2:D11;;KAÇINCI(F1;B1:D1;0))))[/REPLYANDTHANKS]

[REPLYANDTHANKS]=ÇOKETOPLA(ÇAPRAZARA(F1;B1:D1;B2:D11);A2:A11;"<="&G2;A2:A11;">="&F2)[/REPLYANDTHANKS]

[REPLYANDTHANKS]=TOPLA.ÇARPIM((F2<=A2:A11)*(G2>=A2:A11)*(FİLTRE(B2:D11;F1=B1:D1)))[/REPLYANDTHANKS]

Hocam bu çözümde ikinci tarihi günümüze çekince #YOK hatası verdi.
Şöyle söyleyim:
Verideki son tarihi 13/5/2022 yaptım.
Kriterin 2. tarihini 10/2/2022.
Hocam bu çözümde ikinci tarihi günümüze çekince #YOK hatası verdi.
Şöyle söyleyim:
Verideki son tarihi 13/5/2022 yaptım.
Kriterin 2. tarihini 10/2/2022.
Kontrol edeceğim , olmadı yok hükmünde bir yanıt sayacağız.
Formülü tüm olasılıkları dikkate almadan kurgulamışım ,yani SADECE listede olan tarihleri dikkate aldım. O nedenle formül hatalı. Muhtemelen aynı durum FİLTRE ile yaptığım diğer formülde de var. En azından NASIL OLMAYACAĞIna ait güzel bir örnek olmuş.
şu şekilde deneyebiliriz.
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Formülü tüm olasılıkları dikkate almadan kurgulamışım ,yani SADECE listede olan tarihleri dikkate aldım. O nedenle formül hatalı. Muhtemelen aynı durum FİLTRE ile yaptığım diğer formülde de var. En azından NASIL OLMAYACAĞIna ait güzel bir örnek olmuş.
Buna katıldığımı söyleyemeyeceğim...
Çünkü, Her iki hücrenin de TARİH olması, Hücrelerden birisinin METİN ya da BOŞ olması vs... gibi kriterler de var ki soruda belirtilmemiş. Hatta ben belirtilmeyen kriterlerden birisi olan, 1. Tarih mi Büyüktür, 2. tarih mi kriterini de değerlendirmeye almıştım. Ama 2 tarihin de listeyi kapsamama ya da en az birisinin BOŞ ya da METİN olması gibi durumu dikkate almamıştım...

Neticede, madem ki TOPLAM alınacak, komple formülü EĞERHATA(f o r m ü l; 0) şeklinde yada TOPLA işlevinden hemen sonraki FİLTREden itibaren olacak şekilde EĞERHATA işlevine sararsanız koşullar değerlendirilmiş olacaktır.