Çözüldü Metin içinden sayısal değerleri kriterli bulma

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, Değerli forumdaşlar ve Sayın @Mehmet23
Ekli tabloda durumu değiştirdim.
Bu duruma göre sayın #Mehmet23 tarafından düzenlenmiş dosya içeriğindeki formülleri revize etmek gerekli.
Ekli tabloda görüleceği üzere sayısal değerlerin aranacağı B15:B17 hücresindeki cümle içerisindeki kelimeleri bulma işlemi de geliştirilmeli.
örneğin, BUL("hissesinin";B2&"hissesinin") içindeki "hissesinin" kelimesini formülle bulması uygun olacaktır. Kanımca bunun için sayının bulunduğu karakterin solundaki kelimeyi bulmak olacaktır.
Açıklamalar ve Ekli tablo içeriğine göre formülleri düzenlemeniz mümkün mü?
#Mehmet23
4. penceredeki formüller geliştirilerek c15 hücresine uygulanacak formül C15:F17 aralığına uygulandığında H15:K17 aralığındaki değerleri getirecek
C14:F14 aralığı sütun başlığı olup
C12:F12 aralığındaki değerler c14:f14 aralığındaki başlığın ilk kelimeleridir.
Bu kelimelerde B15:B17 aralığındaki hücrelerde varlığı aranarak C15:F17 aralığı değerlerin satır sütun kesişenleri gelecek kesişmeyenleri boş gelecek.

Ekli dosyalar

Sn. @KMLZDMR dosyanız ektedir. inceleyiniz.
Sayın Mehmet23 ilginize teşekkür ederim.
BUL( fonksiyonu içerinde geçen formüllerden anlaşılan rakamın solundaki kelimeler manuel olarak aşağıdaki kelimeler yazılmış bu kelimeleri fonkisyonun içinde formülle buldurmak gerekli. Zira asıl dosya satırlarında bu kelimeler değişebilmektedir.
Diğer yandan formüllerin içindeki +11, +13 sayılarını da formülle bulmak mümkün m?
"hissesinde" ,"hisselerinde", "intikallerde", "ikramiyelerde"

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sn. @KMLZDMR Bu dediğiniz kilit kelimeleri sütunların başlıklarına yazarsanız dinamik hale getirilir. 11 13 14 gibi sayılarda bu kelimelerin uzunluk formülü oluyor başındaki boşluk ile beraber. Dışarıdayım eve geçince bununla ilgili dinamik çözümlü dosyanızı paylaşırım. Kolay gelsin.

Sn. @KMLZDMR Bu dediğiniz kilit kelimeleri sütunların başlıklarına yazarsanız dinamik hale getirilir. 11 13 14 gibi sayılarda bu kelimelerin uzunluk formülü oluyor başındaki boşluk ile beraber. Dışarıdayım eve geçince bununla ilgili dinamik çözümlü dosyanızı paylaşırım. Kolay gelsin.
Bu kelimeler aslında 14. satırdaki C:F aralığındaki cümlelerin son kelimeleri.
Bunları formülle bulup sizin formüldeki bul( fonksiyonu içerisine yerleştirmek istedim yapamadım.
C15 hücresine yazdığımız formül Sağa ve Aşağıya C15:F17 aralığına kopyalanabilecek formül daha pratik olacaktır.
=KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(C$14);" ";YİNELE(" ";100));100)) formülü ile hisselerinde kelimesini ayıklayabildim.
bu formülü BUL("hisselerinde" fonksiyonunda BUL(KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(C$14);" ";YİNELE(" ";100));100)) ;B15&KIRP(SAĞDAN(YERİNEKOY(KIRP(C$14);" ";YİNELE(" ";100));100))) şeklinde kullanıldığında 66 sayısı elde edildi...

Moderatörün son düzenlenenleri:
Sayın @KMLZDMR C13, D13, E13, F13 satırlarına hisselerinde, hissesinde, intikallerde, ve ikramiyelerde kelimelerini kopyala yapıştırdım. Zaten bu tabloyu manuel bayağı doldurmuşsunuz sadece bu kelimeleri kopyalayıp yapıştırmak zor olmasa gerek. Bu kelimeleri formülle nasıl getirebilirim gibi bir konuya hiç girilmemesi kanısındayım çünkü öyle dediğiniz gibi kelimeler satırlardaki son kelimeler olmuyor!.. C15 hücresi metni için örnek vereyim çünkü bu metinde iki ayrı para tutarı var.. hisselerinde satırın ortalarında bir yerde hissesinde satırın sonunda.. yazılabilecek tek formül nasıl tespit edecek sizin ilk hisselerinde kelimesini mi seçmek istediğiniz yada sondaki hissesinde kelimesini seçmek istediğinizi mi ? Konuyu çok fazla uzatmayarak çünkü uzadıkça yarım sayfa gereksiz formüller oluşuyor :). C15 hücresine aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz. Dosyanız da ektedir. inceleyebilirsiniz.

[formul]=EĞERHATA(--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL($B15;BUL(C$13;$B15&C$13)+UZUNLUK(C$13)+1;99);" ";YİNELE(" ";99));99));"")[/formul]

Ekli dosyalar

Bu kelimeler aslında 14. satırdaki C:F aralığındaki cümlelerin son kelimeleri.
Bunları formülle bulup sizin formüldeki bul( fonksiyonu içerisine yerleştirmek istedim yapamadım.

Sayın @KMLZDMR C13, D13, E13, F13 satırlarına hisselerinde, hissesinde, intikallerde, ve ikramiyelerde kelimelerini kopyala yapıştırdım. Zaten bu tabloyu manuel bayağı doldurmuşsunuz sadece bu kelimeleri kopyalayıp yapıştırmak zor olmasa gerek. Bu kelimeleri formülle nasıl getirebilirim gibi bir konuya hiç girilmemesi kanısındayım çünkü öyle dediğiniz gibi kelimeler satırlardaki son kelimeler olmuyor!.. C15 hücresi metni için örnek vereyim çünkü bu metinde iki ayrı para tutarı var.. hisselerinde satırın ortalarında bir yerde hissesinde satırın sonunda.. yazılabilecek tek formül nasıl tespit edecek sizin ilk hisselerinde kelimesini mi seçmek istediğiniz yada sondaki hissesinde kelimesini seçmek istediğinizi mi ? Konuyu çok fazla uzatmayarak çünkü uzadıkça yarım sayfa gereksiz formüller oluşuyor :). C15 hücresine aşağıdaki formülü yazıp sağa ve aşağı sürükleyiniz. Dosyanız da ektedir. inceleyebilirsiniz.

[formul]=EĞERHATA(--KIRP(SOLDAN(YERİNEKOY(PARÇAAL($B15;BUL(C$13;$B15&C$13)+UZUNLUK(C$13)+1;99);" ";YİNELE(" ";99));99));"")[/formul]
Mehmet23 çok teşekkür ederim.

Konuyu başlatan
Site Üyesi
ANKARA
Konu Bilgi
Durum
Çözüldü 
Forum
Excel Formül Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar