Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

teyadih

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
32 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar. Ekli dosyada da açıkladığım üzere P2 deki rakamı elle değiştirdiğimde P3-P10 arasındaki bilgileri temizleyen makroyu P2 deki rakam formül ile değiştiğinde temizleyecek şekilde güncelleyebilir misiniz?

Ekli dosyalar

Çözüm
@teyadih
İşte diyorum ki, P2'deki değerin kaynağı neresiyse (formülden O1 hücresi diye düşünmüştüm)
tetiklenme işini oraya göre ayarlamak gerekir.
Dosyanızı tekrar açtım.

Şayet O1 hücresi her zaman 1 ise; P2'deki değer, F8'deki formül nedeniyle GÜNDEM sayfasında D9'dan aşağı doğru olan alanda
dolu hücre olmasına bağlı demektir.
O halde kodun tetiklenmesini Görüşme Tutanağı sayfası için ACTVATE olayına bağlamak mantıklı olur gibi görünüyor.

Buna göre dosyanızda mevcut Worksheet_Change kod blokunu silip,
Worksheet_Activate kod blokunda,
.Protect Password:="78.....
satırının üstüne
.Range("P3:P10").ClearContents
şeklinde yeni bir satır eklemek yeterli olur.
@teyadih

Eklenen örnek belgede P2 hücresindeki formül sadece F8 hücresinden etkilendiğine göre;
mevcut koddaki Range("P2") kısmını, Range("F8") veya [F8] olarak değiştirmenizin yeterli olması gerekir.

Merhaba arkadaşlar. Ekli dosyada da açıkladığım üzere P2 deki rakamı elle değiştirdiğimde P3-P10 arasındaki bilgileri temizleyen makroyu P2 deki rakam formül ile değiştiğinde temizleyecek şekilde güncelleyebilir misiniz?
Sayın Baran ilk gönderdiğim makroda da P2 deki rakam değiştiğinde temizleme yapıyordu.
Benim talebim oluyorsa P2 yi elle girmek yerine formül ile değiştiğinde temizlemesi

Ekli dosyalar

Sn. @teyadih

P2'deki formül F8'den etkileniyor.
F8'deki formül ise O1'deki değere bağlı olarak sonuç veriyor.
Neticede; P2, F8'e, F8 ise O1'e bağlı.
Yani formül sonuçlarının değişmesini sağlayan asıl hücre O1 hücresi.

Elbette ...CALCULATE işlemine bağlı kodlama da iş yapar ama bu şekildeki kodlama
kullanım açısından verimli değil, sayfada herhangi bir hücrede herhangi bir değişiklik olduğunda tetiklenecek demektir.

Bu açıdan, kod tetiklenmesi için uygun olan hücre O1 hücresi.

@teyadih
Çözüm bulamamak ne demek anlamadım.
Diyorum ki kodun tetiklenmesini isteğiniz değer değişimi olacak hücre formüllü.
Formülün sonucu da O1 hücresindeki değere göre değişiyor.
Öngörmediğimiz tek durum formülün BOŞ sonuç döndürmesi seçeneği.

Sorun dediğiniz BOŞ formül sonucu mu?

Yoksa, gerçek belgenizdeki formül farklı ve başka hücrelere mi bağlı.

O1 deki rakam sadece sıra numarasına göre bilgileri almak için sayın Baran. Gündem de 1 den fazla sıra olmadığı sürece O1 değişmiyor ama P2 deki rakam F8 deki sendika sayısına göre değişiyor ve P2 deki sayıya göre de gizleme yapıyor. Yani O1 değişmesede F8 deki sendika sayısı değişebiliyor. Bu nedenle P2 deki rakam değiştiğinde P3 ve P10 arasını temizleyen makro kullanıyorum. Söz konusu Makro P2 deki rakam elle değiştirdiğimde çalışıyor ama formül ile değiştiğinde tetiklediği için makro çalışmıyor. Temizleme makrosu P2 formül ile değiştiğinde de temizleme yapacak şekilde güncellemesini istemiştim sayın Baran

@teyadih
İşte diyorum ki, P2'deki değerin kaynağı neresiyse (formülden O1 hücresi diye düşünmüştüm)
tetiklenme işini oraya göre ayarlamak gerekir.
Dosyanızı tekrar açtım.

Şayet O1 hücresi her zaman 1 ise; P2'deki değer, F8'deki formül nedeniyle GÜNDEM sayfasında D9'dan aşağı doğru olan alanda
dolu hücre olmasına bağlı demektir.
O halde kodun tetiklenmesini Görüşme Tutanağı sayfası için ACTVATE olayına bağlamak mantıklı olur gibi görünüyor.

Buna göre dosyanızda mevcut Worksheet_Change kod blokunu silip,
Worksheet_Activate kod blokunda,
.Protect Password:="78.....
satırının üstüne
.Range("P3:P10").ClearContents
şeklinde yeni bir satır eklemek yeterli olur.

Çözüm
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...