Çözüldü TCMB Sitesini Hücredeki Tarihe Göre Açma

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan kmlzdmr
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kmlzdmr

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba,
Excelde AB1 hücresinde bir formül ile yazılı olarak bulunmuş 27.09.2019 gibi yazılı tarihi TCMB kur arşivinde bulup göstermesini yapabilen bir makroya ihtiyacım var.
Makro çalıştı düğmesini AB1 hücresine koymak uygun olur.
adresler aşağıdadır.

Çözüm
Son belgenize bakmadım.
İlk belgeniz önümde açık ve formüllerde sorun yok gibi görünüyor.

Hücrelere uyguladığınız formülün içindeki aşağıdaki kısmı AB3 hücresine uygularsanız,
KTF'nin, AB5'deki 31/03/2019 için; kur bilgisini aldığı tarihin 29/03/2019 olduğunu görebilirsiniz.
Hatta formüllerdeki ilgili kısımlar; aşağıdaki birinci formül yerine ikinci formüldeki gibi de düzenlenebilir/uygulanabilir.
Kod:
You must log in to view content
(3 satır)
Sayın Ömer BARAN üstadım
Çok güzel bir çalışma olmuş. Tam aradığım konu. Hem de formüllü...
Ancak bu uygulamayı ekteki dosyamda uygulamaya çalıştım. Eksiğim nerede bulamadım. Lütfen yardımcı olur musunuz?
Nerede nasıl br hata yaptığımı belirterek formül düzenlemesi yapabilir misiniz?

Ekli dosyalar

Bağlantı adresini verdiğim konu sayfasındaki örnek belgede yer alan kodları kendi belgenize kopyalamamışsınız.

Kendi belgeniz ve ilgili sayfaya eklenen belgeyi aynı anda açın ve ALT+F11 tuşlarına basarak VBA ekranını görüntüleyin.
Ekteki videoda yaptığım işlemi aynen yapın (asıl belgedeki MODULE'yi kendi belgenize kopyalamış oluyorsunuz)
Kaynak belgeyi kapatabilirsiniz, Kendi belgeniz aktif iken F9 tuşana basın (veya herhangi bir hücreye herhangi bir şey yazın)

Belgenizdeki AB5, AF5...hücrelerinde yer alan Geçici VErgi dönem sonu tarihlerini 31.03.2019 gibi doğru yazın.
Formül zaten işgünü değilse geriye doğru kontrolü içeriyor.

NOT: Yine çevrimiçi kalmıyorsunuz ! :(
.
modul_kopyala_KMLZDMR.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Üstad dosyayı yeni hali ile tekrar gönderiyorum.
Geçici vergi tarihleri esas olarak vardı. Kaldırdım. İşgünü olan tarihi yazmıştım.
Ekli dosyada önceden tarih bağlantısı 5. satırı 7. satırdaki Geçici vergi tarihleri olan ay sonları tarihi olarak değiştirdim. İş günü bulma formülünü aktif ettim. (5. Satırdaki) Ancak 7. satırdan da değerleri getirmedi. Bulamadım. Nedendir?
Benim dosyamda bir makro yok. Makro mu eklenecekti...

Bilgisayar başında olunca çevrim içi oluyorum. Ama uzun başka konu çalışınca süreyi kaçırıyorum. Çevrim içi kalma süresini (dakikayı) artırma şansınız varsa iyi olur.

Ekli dosyalar

Son belgenize bakmadım.
İlk belgeniz önümde açık ve formüllerde sorun yok gibi görünüyor.

Hücrelere uyguladığınız formülün içindeki aşağıdaki kısmı AB3 hücresine uygularsanız,
KTF'nin, AB5'deki 31/03/2019 için; kur bilgisini aldığı tarihin 29/03/2019 olduğunu görebilirsiniz.
Hatta formüllerdeki ilgili kısımlar; aşağıdaki birinci formül yerine ikinci formüldeki gibi de düzenlenebilir/uygulanabilir.
Kod:
You must log in to view content
(3 satır)

Çözüm
Sayın Ömer Baran üstadım,
Makroyu dediğiniz şekilde uyguladım. Çalıştı. Çok güzel şekilde nasıl yapacağımı anlatmışsınız. Teşekkür ederim.
6. mesajınızdaki formüller de çok güzel. Ben de =İŞGÜNÜ(TARİH(YIL(AB5);AY(AB5)+1;1);-1-1) şeklinde bir formülle yapmıştım.
AB5 de 31.03.2019 tarihi yazılı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...