M

Çözüldü TCMB İki Tarih Arası Kur Farkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mssscgn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mssscgn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar.

Çalıştığım şirket benden döviz kurları ile ilgili bir Excel tablosu oluşturmamı istedi.
Kısaca özetlemek gerekirse : Örneğin elimize 01.05.2021 tarihinde bir çek geldi. O günün TCMB kurları , ve bu çek'in vade tarihi örn. 12.12.2021 TCMB kuru
ve bu iki tarih arasındaki kurların farkı .
01.05.2021 tarihine Euro : 9,75 TL
12.12.2021 tarihinde Euro : 12,86
Kur farkı : 5,11 Euro
A sütununa yaklaşık 1000 tarih verisi girilcek. B sütununda ise o gün ki TCMB kuru yazacak otomatik olarak. C sütununa ise vade tarihleri girilecek. D sütununda ise kur vade tarihindeki kurlar yazacak ( vadesi gelmeyenler yazmayacak ) . Ve son oralar E sütununda ise bu D-B olarak kur farkı ortaya çıkacak.
Sıralaması görsel olarak :
01.05.2021 / 9,75 € / 12.12.2021 / 12,86 / Boşluk / 5,11€

Yardımcı olacak arkadaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ederim.

Sorun yok Sn. @mssscgn .

İsteğiniz esas olarak kur farkı hesaplaması değil, TCMB sitesinden iki tarih arası kurların listelenmesi haline dönüşüyor.
Önceki cevabımda yazdığım hususların hala netleşmediğini de belirteyim.
-- Hangi yabancı para kurları istenilmektedir (sonradan ekleme yapılmamasında yarar var),
-- Belirtilen yabancı paralar için hangi kur bilgileri istenilmektedir (Döviz Alış/Döviz Satış/Efektif Alış/Efektif Satış)
Malumdur diye düşünüyorum ama yine de belirteyim. TCMB sitesinde kurlar, resmi tatil veya hafta sonu olmayan günlerde saat 15:00'te yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu kurlar da bir sonraki kur ilanına kadar resmi (muhasebe/vergi vs açısından) geçerli olan kurlardır.

Son cevapta belirttiğiniz durumun sebebi; ilgili tarihte saat 15:00'te ilan edilen kurun mu kullanılacağı, yoksa o gün geçerli olan (bir önceki işgünü ilan edilmiş olan) kur bilgisinin mi kullanılacağı ile ilgili. Görebildiğim kadarıyla belirttiğiniz kurlar (8,50) 09.02.2021'de geçerli olan yani 08.02.2021'de ilan edilmiş kur bilgisidir.
Merhaba TCMB döviz alış kuru üzerinden hesaplamalarımızı yapıyoruz. Ve tamamen Euro bazlı işlem yapacağız Dolar ve Sterlin gibi farklı para birimleri ile çalışmıyoruz Ömer bey. Şöyle ki bir gün önceki rakamı baz alması bizim için normal bir durum. En son paragrafınızda belirttiğiniz durum (8,50) 09.02.2021'de geçerli olan yani 08.02.2021 şeklince çalışıyoruz biz.

@mssscgn
Bir hatırlatma:
4 numaralı mesajda bağlantı adresini verdiğim KAYNAKLAR bölümündeki dosyayı incelediniz mi?
Belki de sizin için en uygunu, makrosuz, düğmesiz vs. TCMB sitesinden formülle kur bilgisini çekmektir.
Belirttiğim dosyayı bir inceleyin isterseniz.

.

@mssscgn
Bir hatırlatma:
4 numaralı mesajda bağlantı adresini verdiğim KAYNAKLAR bölümündeki dosyayı incelediniz mi?
Belki de sizin için en uygunu, makrosuz, düğmesiz vs. TCMB sitesinden formülle kur bilgisini çekmektir.

@mssscgn
Bir hatırlatma:

.
Ömer bey ilgili çalışma manuel olarak bakma uygulaması üzerinden tabi ki herkesin işine yarayacak çok yararlı bir çalışma olmuş. Çok teşekkür ederim. Fakat benden edilen talep işlem 2021 başından sonuna kadar olan kısım. Örneğin : 31.12.2021 tarihinde çek aldık bunun vadesi 03.03.2022 olsa dahi bundan kalan kısmı ben manuel doldrabilrim. Raporlama yapıp ; ( fatura tarihindeki TL bakiyesi / fatura tarihindeki kur ) - ( ( (Vade tarihindeki TL bakiyesi / Vade tarihindeki kur) = Ortaya çıkan rakam bizim Kar zarar hesaplamamızda işimize yarayacak kısım malumunuzdur 2021 kur bazında çok dalgalı geçti.

Çeki aldığımız tarihler 50.000 TL / 8,50 TL = 5.882,35 € çıkması gerekirken 5879,86 € çıkıyor. Aynı şekilde Vade tarihindeki 50.000 / 10,11 TL = 4945 € çıkması gerekirken 4948 € çıkıyor.
Dosyayı tekrar inceledim ve herhangi bir hataya rastlamadım. Sizin hesabınızda yanlış yaptığınız bir nokta var. 8,50 olarak gördüğünüz değer gerçekte 8,5036. Siteden çekilen değerler sıfırdan sonra dört haneyi içeriyor. Siteden indirirken virgülden sonra kaç hane olmasını istiyorsanız tercihlerden seçebilirsiniz.

Ekli dosyalar

Ömer bey ilgili çalışma manuel olarak bakma uygulaması üzerinden tabi ki herkesin işine yarayacak çok yararlı bir çalışma olmuş. Çok teşekkür ederim. Fakat benden edilen talep işlem 2021 başından sonuna kadar olan kısım. Örneğin : 31.12.2021 tarihinde çek aldık bunun vadesi 03.03.2022 olsa dahi bundan kalan kısmı ben manuel doldrabilrim. Raporlama yapıp ; ( fatura tarihindeki TL bakiyesi / fatura tarihindeki kur ) - ( ( (Vade tarihindeki TL bakiyesi / Vade tarihindeki kur) = Ortaya çıkan rakam bizim Kar zarar hesaplamamızda işimize yarayacak kısım malumunuzdur 2021 kur bazında çok dalgalı geçti.

Sanırım verdiğim bağlantıdaki, makrosuz ve sadece formülle TCMB sitesinden kur bilgisi çekme
konusundaki uygulama/formül tam olarak anlaşılmamış.

Ekteki belgeyi inceleyin deneyin bakalım.

Ekli dosyalar

Dosyayı tekrar inceledim ve herhangi bir hataya rastlamadım. Sizin hesabınızda yanlış yaptığınız bir nokta var. 8,50 olarak gördüğünüz değer gerçekte 8,5036. Siteden çekilen değerler sıfırdan sonra dört haneyi içeriyor. Siteden indirirken virgülden sonra kaç hane olmasını istiyorsanız tercihlerden seçebilirsiniz.
Anladım tekrar inceleyeceğim ve deneyeceğim geri dönüş yapıcam ellerinize sağlık

Sanırım verdiğim bağlantıdaki, makrosuz ve sadece formülle TCMB sitesinden kur bilgisi çekme
konusundaki uygulama/formül tam olarak anlaşılmamış.

Ekteki belgeyi inceleyin deneyin bakalım.
Merhaba Ömer Bey , ilgili formülü ve Excel'i çok açık şekilde anladım.. İstediğim tam olarak sizin gönderdiğiniz ve okutkan bey'in yaptığı işimi görebilir durumda çok teşekkür ederim. Size hangi formatta çalışmak istediğimi Excel'de iletiyorum.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Belge sizin istediğiniz tasarımı yapar, istediğiniz yöntemi kullanırsınız.

-- Formül yönteminde belgedeki her işlem sırasında kur çekme işlemi yenilenir (internet bağlantınız olmalıdır)
-- Makro yönteminde ise, kur çekme işlemini 1 kez yaparsınız (tarih değişiklikleri olduğunda makroyu yeniden çalıştırırsınız)

Bence belgeniz için en doğru yöntem;
-- KURLAR sayfasına (veya son belgenizdeki A-B sütunlarına) tarihleri liste olarak yazıp
bu tarihlere ait kurları 1 kez makro çalıştırarak elde edip,
-- FARKLAR tablosunda ise, KURLAR sayfasındaki bilgiyi tarih koşuluna göre KURLAR sayfasından formülle alıp
hesaplamaları bu formüllerle yapmak .

Tercih sizin elbette.

Belge sizin istediğiniz tasarımı yapar, istediğiniz yöntemi kullanırsınız.

-- Formül yönteminde belgedeki her işlem sırasında kur çekme işlemi yenilenir (internet bağlantınız olmalıdır)
-- Makro yönteminde ise, kur çekme işlemini 1 kez yaparsınız (tarih değişiklikleri olduğunda makroyu yeniden çalıştırırsınız)

Bence belgeniz için en doğru yöntem;
-- KURLAR sayfasına (veya son belgenizdeki A-B sütunlarına) tarihleri liste olarak yazıp
bu tarihlere ait kurları 1 kez makro çalıştırarak elde edip,
-- FARKLAR tablosunda ise, KURLAR sayfasındaki bilgiyi tarih koşuluna göre KURLAR sayfasından formülle alıp
hesaplamaları bu formüllerle yapmak .

Tercih sizin elbette.
Kesinlikle bu şekilde olmalı diye düşünüyorum bende