Çözüldü TCMB İki Tarih Arası Kur Farkı

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan mssscgn
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

mssscgn

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar.

Çalıştığım şirket benden döviz kurları ile ilgili bir Excel tablosu oluşturmamı istedi.
Kısaca özetlemek gerekirse : Örneğin elimize 01.05.2021 tarihinde bir çek geldi. O günün TCMB kurları , ve bu çek'in vade tarihi örn. 12.12.2021 TCMB kuru
ve bu iki tarih arasındaki kurların farkı .
01.05.2021 tarihine Euro : 9,75 TL
12.12.2021 tarihinde Euro : 12,86
Kur farkı : 5,11 Euro
A sütununa yaklaşık 1000 tarih verisi girilcek. B sütununda ise o gün ki TCMB kuru yazacak otomatik olarak. C sütununa ise vade tarihleri girilecek. D sütununda ise kur vade tarihindeki kurlar yazacak ( vadesi gelmeyenler yazmayacak ) . Ve son oralar E sütununda ise bu D-B olarak kur farkı ortaya çıkacak.
Sıralaması görsel olarak :
01.05.2021 / 9,75 € / 12.12.2021 / 12,86 / Boşluk / 5,11€

Yardımcı olacak arkadaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ederim.

"D sütununda ise kur vade tarihindeki kurlar yazacak"
"B sütununda ise o gün ki TCMB kuru yazacak otomatik olarak"

Hepsine yazacak demişsiniz, peki bunları kim yazacak?
D sütunundaki o güne ait kuru manuel mi yazacaksınız ?
B sütununda günün kurunu yazacak bir dosya elinizde var mı; yoksa verileri otomatik çeken bir dosyanın sıfırdan düzenlenmesini mi istiyorsunuz?

"D sütununda ise kur vade tarihindeki kurlar yazacak"
"B sütununda ise o gün ki TCMB kuru yazacak otomatik olarak"

Hepsine yazacak demişsiniz, peki bunları kim yazacak?
D sütunundaki o güne ait kuru manuel mi yazacaksınız ?
B sütununda günün kurunu yazacak bir dosya elinizde var mı; yoksa verileri otomatik çeken bir dosyanın sıfırdan düzenlenmesini mi istiyorsunuz?
Excel de sabit şekilde 01.01.2021 den 31.12.2021 tarihine kadar sıralı ve bu sıraya göre günlük tcmb kurları yazacak. Biz buraya firma adı + çeki verdiği tarih + vade tarihini yapıştıracağız. Ve bize bu Excel farklı bir sütunda o firmadan aldıgmz çek in kac € zarara soktugunu ve kur farkınj gosterecek

... yazacak..., .... yazmayacak..., ...gösterecek...
bunların anlamı nedir?

@mssscgn
Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız,
gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyası şeklinde olacak örnek belgeler üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.
İlgili kur bilgileri (listesi) belgenizde hazır değilse şuradaki sayfaya da bir göz atın isterseniz.

"Excel de sabit şekilde 01.01.2021 den 31.12.2021 tarihine kadar sıralı"
Bahsettiğiniz excel dosyasını buraya yükler misiniz.

Ayrıca dosyanızda örnek şirket isimleri(hangi sutünda olacağını görmek için), çeki verdiği tarih, vade tarihi yazan bir liste olsun.

... yazacak..., .... yazmayacak..., ...gösterecek...
bunların anlamı nedir?

@mssscgn
Sorularınızı, cevabımın altındaki İMZA bölümünde yer alan açıklamalar doğrultusunda hazırlayacağınız,
gerçek belgenizin özel bilgi içermeyen bir kopyası şeklinde olacak örnek belgeler üzerinden sorarsanız daha hızlı sonuca ulaşmanız kolaylaşır.
İlgili kur bilgileri (listesi) belgenizde hazır değilse şuradaki sayfaya da bir göz atın isterseniz.

Excel den bahsediyorum ama ben bunu bir dosya şeklinde yaparsam dahaiyi olcak sanırm hazılıyacagm sabah ilk işim buraya yüklemek olacak

"Excel de sabit şekilde 01.01.2021 den 31.12.2021 tarihine kadar sıralı"
Bahsettiğiniz excel dosyasını buraya yükler misiniz.

Ayrıca dosyanızda örnek şirket isimleri(hangi sutünda olacağını görmek için), çeki verdiği tarih, vade tarihi yazan bir liste olsun.
Merhaba bahsettiğim böyle bir çalışma

Ekli dosyalar

Ayrıca sayfada günlük kuru göstermek istiyorsanız @Ömer BARAN Abinin paylaştığı adresteki yöntemi kullanabilirsiniz.
Geçmişe dönük kurların listesini indirebileceğiniz adresi dosyanın içindeki "Kurlar" sayfasına linkini yazdım.

Sn. @mssscgn

Belgenizde gördüğüm birkaç hususu belirtmem lazım:
-- Kur farkı hesaplamasından söz ediyorsunuz ancak, kullanılacak (A ve B sütunu) kur bilgilerinin belgede hazır olup olmadığı belli değil.
Yani ilgili tarihteki kur bilgilerinin TCMB sitesinden çekilmesini mi istiyorsunuz?
-- TCMB'den alınan bilgilerden söz ediyorsunuz ancak;
örnek belgede yer alan kur bilgileriyle TCMB kurlarının bir alakası yok (gerçek kurlar çok çok farklı)
-- TCMB sitesinde 4 ayrı kur bilgisinden (Döviz Alış/Döviz Satış/Efektif Alış/Efektif Satış) hangisini elde etmek istediğiniz net değil.
-- F8 hücresinde yazılı olan değer 31.06.2021. Ancak böyle bir TARİH YOK. Malum Haziran ayı 30 gün.
-- İlgili kur bilgilerin belgenizde hazırsa kur farkı hesabı zor değil. A-B sütunlarına yönelik, basit İNDİS-KAÇINCI veya KAYDIR-KAÇINCI işlevleriyle bulunacak 2 değer (çek alış tarihine göre bulunacak değer ve çek vade tarihine göre bulunacak değer) arasındaki FARK alınacak o kadar.

.

Merhaba Okutkan abi. Öncelikle ellerine sağlık . D sütununa tarih yapıştırdığımızda E sütununa otomatik TCMB kuru gelebilir mi ? Aynı şekilde F ye yapıştırınca G ye gelebilir mi ? Birde Örneğin sağlama yapıyorum. Mesela bu Excel'de 8. satır rakamlar uyuşmuyor. benden kaynaklanan bir hata olabilir mi. Birde Allah razı olsun senden

Ekli dosyalar

Ömer BARAN Abinin sizin dosyanızla ilgili gördüğü eksikleri inceleyip, konunuza bu eksikleri zahmet edip yazmışken; onun yazdığını görmezden gelip benim hazırladığım dosyada gördüğünüz eksiklerinizi yazmanız hiç hoş değil. Birilerinin verdiği emeği gözardı edip sadece kendi işinizin görülmesine bakıyorsunuz.

Sn. @mssscgn

Belgenizde gördüğüm birkaç hususu belirtmem lazım:
-- Kur farkı hesaplamasından söz ediyorsunuz ancak, kullanılacak (A ve B sütunu) kur bilgilerinin belgede hazır olup olmadığı belli değil.
Yani ilgili tarihteki kur bilgilerinin TCMB sitesinden çekilmesini mi istiyorsunuz?
-- TCMB'den alınan bilgilerden söz ediyorsunuz ancak;
örnek belgede yer alan kur bilgileriyle TCMB kurlarının bir alakası yok (gerçek kurlar çok çok farklı)
-- TCMB sitesinde 4 ayrı kur bilgisinden (Döviz Alış/Döviz Satış/Efektif Alış/Efektif Satış) hangisini elde etmek istediğiniz net değil.
-- F8 hücresinde yazılı olan değer 31.06.2021. Ancak böyle bir TARİH YOK. Malum Haziran ayı 30 gün.
-- İlgili kur bilgilerin belgenizde hazırsa kur farkı hesabı zor değil. A-B sütunlarına yönelik, basit İNDİS-KAÇINCI veya KAYDIR-KAÇINCI işlevleriyle bulunacak 2 değer (çek alış tarihine göre bulunacak değer ve çek vade tarihine göre bulunacak değer) arasındaki FARK alınacak o kadar.

.
Merhaba Ömer Bey , öncelikle sabırlı geri dönüşleriniz için çok teşekkür ediyorum sizlere. Attığım belgede kur rakamları hazır olacak şekilde yerleştirilmiş vaziyette bekleyecek. Ve evet 2021 TCMB kurları tarihlerine göre yazıyor biçimde hazırlanmış olması gerekiyor. --- Gerçek kurları yazmadım rakamlar tamamen sembolik rakamlardır.--- Elimize gelen bazı çeklerin tarihleri müşterilerimiz farketmeden bu tarihleri yazıyorlar bu tür tarihli çekleri bir sonraki ilk işgünü tahsili yapılıyor ve tahsil edildiği tarihteki kur referans alınıyor (31.06.2021. Ancak böyle bir TARİH YOK. Malum Haziran ayı 30 gün)---- A 'da 01.01.2021 - 31.12.2021 tarihleri sırasıyla yazılacak. B'ye de ilgili tarihlerdeki Euro kuru yazılacak. D ye tarih yapıştırılacak E ye Euro kuru gelecek, F 'ye tarih yapıştırılacak G ye Euro kuru gelecek. Ardından I 'daki rakam kurlara bölünüp aradaki fark en son L sütununa yazılacak. ..... ilgili rakamlar ve tarihler sambolik. Şuanda yüklediğim Excel' e bakabilirseniz daha net canlanabilir. bir hata şuanda yok. Okutkan bey'in hazırladığı Excel çok güzel sadece onada belirttiğim gibi arada 10 €'luk falan bir fark mevcut. Onuda sordum zaten farklı bir görüşünüz olursa şöyle daha iyi olur dediğiniz tabiki açığım. Hayırlısıyla bunu yapabilirsem terfi alıcam :) Baklava yeriz.

Ekli dosyalar

Ömer BARAN Abinin sizin dosyanızla ilgili gördüğü eksikleri inceleyip, konunuza bu eksikleri zahmet edip yazmışken; onun yazdığını görmezden gelip benim hazırladığım dosyada gördüğünüz eksiklerinizi yazmanız hiç hoş değil. Birilerinin verdiği emeği gözardı edip sadece kendi işinizin görülmesine bakıyorsunuz.
Ben kendisine cevabımı ilettikten sonra sizin bu mesajnızı gördüm. Öyle bir niyetim yok. Farklı anlaşıldıysam özür dilerim.

8. Satırdaki rakamlar uyuşmuyor demişsiniz. Hangi veriler uyuşmuyor acaba?
Birde hafta sonuna denk gelen çek tarihlerinin ve vade sonu tarihlerinin kur fiyatlarını bir önceki iş gününden alması için kurlar sayfasındaki butonu kullanmanız gerekiyor. Hafta sonu verisi sitede bulunmuyor.

8. Satırdaki rakamlar uyuşmuyor demişsiniz. Hangi veriler uyuşmuyor acaba?
Birde hafta sonuna denk gelen çek tarihlerinin ve vade sonu tarihlerinin kur fiyatlarını bir önceki iş gününden alması için kurlar sayfasındaki butonu kullanmanız gerekiyor. Hafta sonu verisi sitede bulunmuyor.
Çeki aldığımız tarihler 50.000 TL / 8,50 TL = 5.882,35 € çıkması gerekirken 5879,86 € çıkıyor. Aynı şekilde Vade tarihindeki 50.000 / 10,11 TL = 4945 € çıkması gerekirken 4948 € çıkıyor.

Birde kurlar listesindeki tarihler sabit demiştiniz. Yani listeyi 01.01.2021-06.01.2022 tarihleri arasındaki sabit listenize daha sonraki günlerin kurlarını nasıl eklemeyi düşünüyorsunuz?
Mesela bugünün tarihi 10.01.2022, dosyaya bir kaç gündür giriş yapmadığını varsayalım. 09.01.2022 de vade tarihi olan bir çekin hesaplamasını yapacaksınız fakat listenizde son kur tarihi 06.01.2021 ye ait. Bu durumda hesaplama yapmayacaktır.
Listedeki kur fiyatlarına hergün manuel olarak ekleme yapmayı mı düşünüyorsunuz?

Sorun yok Sn. @mssscgn .

İsteğiniz esas olarak kur farkı hesaplaması değil, TCMB sitesinden iki tarih arası kurların listelenmesi haline dönüşüyor.
Önceki cevabımda yazdığım hususların hala netleşmediğini de belirteyim.
-- Hangi yabancı para kurları istenilmektedir (sonradan ekleme yapılmamasında yarar var),
-- Belirtilen yabancı paralar için hangi kur bilgileri istenilmektedir (Döviz Alış/Döviz Satış/Efektif Alış/Efektif Satış)
Malumdur diye düşünüyorum ama yine de belirteyim. TCMB sitesinde kurlar, resmi tatil veya hafta sonu olmayan günlerde saat 15:00'te yayınlanmaktadır. Yayınlanan bu kurlar da bir sonraki kur ilanına kadar resmi (muhasebe/vergi vs açısından) geçerli olan kurlardır.

Son cevapta belirttiğiniz durumun sebebi; ilgili tarihte saat 15:00'te ilan edilen kurun mu kullanılacağı, yoksa o gün geçerli olan (bir önceki işgünü ilan edilmiş olan) kur bilgisinin mi kullanılacağı ile ilgili. Görebildiğim kadarıyla belirttiğiniz kurlar (8,50) 09.02.2021'de geçerli olan yani 08.02.2021'de ilan edilmiş kur bilgisidir.

Birde kurlar listesindeki tarihler sabit demiştiniz. Yani listeyi 01.01.2021-06.01.2022 tarihleri arasındaki sabit listenize daha sonraki günlerin kurlarını nasıl eklemeyi düşünüyorsunuz?
Mesela bugünün tarihi 10.01.2022, dosyaya bir kaç gündür giriş yapmadığını varsayalım. 09.01.2022 de vade tarihi olan bir çekin hesaplamasını yapacaksınız fakat listenizde son kur tarihi 06.01.2021 ye ait. Bu durumda hesaplama yapmayacaktır.
Listedeki kur fiyatlarına hergün manuel olarak ekleme yapmayı mı düşünüyorsunuz?
Evet manuel olarak giriş yapabilrim. Örneğin 3- 4 ay girmedim. Bu kur listesini TCMB den çekip kendim de ekleyebilrim.