Çözüldü Tarihe Göre Dönemsel Özet Bilgi Derleme

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hutupis

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
merhaha ekli dosyada veri giriş sayfasındaki bilgilerden rapor kısmındaki gibi bir tablo oluşturmak istiyorum.

burdan verileri çoketopla ile getirebilirim diye düşünüyorum

fakat benim sorum A3 hücresine yazdığım tarihe göre sayfanın 1. satırında tarihlerin otomatik gelmesini sağlayabilir miyiz.

Bu örnekte 04.11.2020 çarşambaya denk geliyor

d1 bir gün öncesi olduğu için 03.11.2020 burda vadesi geçenleri listeleyeceğim.

f1 hücresi A3 hücresi olacak yani vadesi gelenler listelenecek

h1 hücresi A3 hücresindeki tarihten bir gün sonrası j1 hücresi de A3 hücresindeki tarihin olduğu haftanın son günü

K1 hücresi de A3 hücresindeki tarihin sonraki haftadaki ilk günü m1 de sonraki haftanın son günü

Aynı durum n1 p1 q1 ve s1 de olacak.

T1 ise S1 hücresinden bir gün sonraki tarih.

Ekli dosyalar

ömer bey açıkcası söylediğinizde haklısınız fakat tutarın bir önemi yok benim için sadece vadesi gelende tutar varsa ilgili hesaplar üst sıralarda gelse yeterli olur. vadesi gelenleri üst sıralarda görsem yeterli olur. mümkün oluyorsa hesap adı sıralaması
vadesi gelende tutar olan hesaplar üst sıralarda hesap adına göre sıralansın. sonrasındaki sırlama vadesi geçende tutar varsa vadesi geçen hesap adları ( yine ad sırasına göre ) kalan hesap adları da alfabetik gelebilir.
umarım anlatabilmişimdir.

Tekrar merhaba.

Ekteki belgede, isteklerinizin tümünün karşılandığını düşünüyorum.
Denemeler yapıp, Veri giriş sayfasında, tarih, firma, para cinsi alanlarında filtrelemeler yaparak sonuçları kontrol edebilirsiniz.

Oluşturduğum kodlar aşağıda gösterildi.

CSS:
You must log in to view content
(92 satır)

.

Ekli dosyalar

Ömer bey merhaba,

Dosyayı inceledim.
Tarihi 07.11.2020 olarak seçtim.
23kasım-29 kasım aralığında hesaplamayı hatalı yapıyor.
örneğin DİNAMO CİH.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. carisi için
tabloda gelen tutarlar EUR- 16.130,00 /// TL- 455,00 /// USD-23.996,25 fakat olması gereken EUR 16.130,00 // TL 330,00 // EUR 6.643,75.
benzer durum diğer carilerde de var.

B2 deki kurlar göre vadesi gelenlerin toplam TL tutar geliyor. Örneğin "DİNAMO CİH.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ." carisinde vadesi geçen bakiye de var. ama vadesi geçen tutarın karşılığı yok bu bence sorum değil bunu B2 sütununu gizleyerek çözebilir miyiz ?

Sütün genişliklerini gelen raporda otomatik "13" olacak şekilde ayarlayabilir miyiz.( belli tarih aralığında tl usd ve eur da bi tutar yoksa sütunlar sıkışık geliyor. estetik durmuyor)

Raporun sonundaki tabloda 30 kasım - 6 aralık olduğu tarih aralığını ben aslında 30 kasım ve sonraki bütün tarihler yapacaktım. onu düzeltmemişim. bunu da dikkate alıp toplamlar buna göre gelebilir mi ?

Renk biçimlendirmesi için de vadesi gelen vadesi gelen koyu ve siyah vadesi geçen mavi renk kalsın fakat diğerlerini pembe değil de sadece siyah olabilir mi.

Son olarak da A2 deki tarihi değiştiğinde tablo otomatik değişebilir mi ?

biraz detaycı olduğum için bu kadar şey yazdım lütfen kusuruma bakmayım :)

Dosya olarak da ekli dosyayı referans aldım.

Ekli dosyalar

Ömer bey merhaba,

tabloya yeni kontrol edebilme şansım oldu Bu defa 30 kasım – 6 aralık arasında hesaplamalarda yanlışlıklar var.

DİNAMO CİH.SAN.VE TİC.LTD.ŞTİ. firması için yine 30 KASIM - 06 ARALIK aralığında USD 665 olması gerekirken USD 790 geliyor
KARADER YED.ML.SAN.TİC.LTD.ŞTİ. firması için yine 30 KASIM - 06 ARALIK aralığında EUR 595 // TL – 0 // USD 11.750,00 olması gerekirken EUR 595 // TL 750,00 // USD 11.750,00 geliyor.
YERDEN ISITMA SOĞ.VE SAN.VE TİC.A.Ş. firması için yine 30 KASIM - 06 ARALIK aralığında EUR 4.730,00 // TL - 0 // USD 9.935,00 olması gerekirken EUR 4.730,00 // TL 405,00 // USD 9.935,00 geliyor.
AVB KORUYUCU DON. LTD.ŞTİ firması için yine 30 KASIM - 06 ARALIK aralığında EUR – 0 // TL 3.255,00 // USD 4.040,50 olması gerekirken EUR – 0 // TL 8.411,25 // USD 4.246,50 geliyor.

son olarak da dosyanın sonuna eklediğiniz "daha sonra" sütununu diğer tarihlerdeki gibi şeklinde yapabilir misiniz.
7 ARALIK - SONRASI
EURTLUSD

Ekli dosyadaki verileri referans alarak kontrolleri yaptım.

Ekli dosyalar

Hatanın sebebini anladım, gerekli düzeltmeyi de tamam.
Son tarihi bir noktada kesmek gerektiği için ek üç sütun yerine son tarih aralığının ucunu açık bıraktım.

Tekrar kontrol edersiniz. Eklediğim belgede kullanılan kodlar aşağıda gösterilmiştir.

CSS:
(97 satır)

Ekli dosyalar

Hangisini kullanacaksınız bilemiyorum ama bundan önceki mesaj ekinde yer alan belgeyi kullancaksanız;
Module1'deki kodda, listedeki sıralamayı belirlerken (sadece mavi renklendirilen satırlar) Vadesi Geçen tutarlarında sorun var.
Bunun düzeltilmesi için Modul1'deki kodda aşağıda mavi renklendirdiğim kısmın eklenmesi gerekiyor.

VBA:
(3 satır)

Kod düzeltmesi, bu cevaba eklediğim belgeye uygulandı.

Ayrıca bu cevaba eklediğim belgede, faydalı olacağını düşündüğüm bir-iki ekleme var.
-- Listede 0'dan büyük değer içeren hücre seçildiğinde A1 hücresinde, ilgili firma isminin ve seçilen tutarın TL karşılığı görüntülenir,
-- Listede 0'dan büyük değer içeren hücreye çift tıklandığında ise, ilgili tutara ait detay bilgiler görüntülenir.

Faydalı olacaktır.

.

Ekli dosyalar

Ömer bey son dosyası kıllanırım.

"Listede 0'dan büyük değer içeren hücreye çift tıklandığında ise, ilgili tutara ait detay bilgiler görüntülenir. " bu da çok iyi oldu.
çift tıkladığımda gelen ekrana yine veri giriş sayfasındaki " fatura tarihi" ve "açıklama" kısımları da gelebilir mi ?

son sorum bu çift tıklamayı nasıl yapıyorsunuz ? bunla alakalı bilgi paylaşabiliyor musunuz ?

MsgBox'ta karakter sayısı sorunu yaşanabilir.

Rapor sayfasının kod bölümündeki Worksheet_BeforeDoubleClick kod blokunda aşağıdaki yeşşil kısmı değiştirin.

VBA:
(5 satır)

.

ömer bey tekrar merhaba,
Mesaj kutusu codu ekledim. bir sorun olmadı.
Şöyle bir durum oldu.
orjinal dosyamda 400 üzerinde cari adı var. Herhangi bir cari adını bulmak istediğimde liste içinden bulmak zor oluyor.
Filtre eklemek istediğimde en üst satıra ekliyor. listeleme bittikten sonra 3. satıra otomatik filitre ekleyebilir miyiz ?

Ekli dosyalar

Rapor sayfasında 4'üncü satırın yüksekliğini biraz artırın ve C4:W4 aralığının DİKEY hizalama ayarını ÜST olarak düzenleyin.
Böylece FİLTRE düğmeleri, bu alana yazılan sayıların görünmesini engellememiş olur. Düğmeleri de az aşağı kaydırırsınız.

Module1'deki OZET_BILGI_BRN makrosunun son kısmında, aşağıdaki yeşil satırı ekleyin.

VBA:
(3 satır)

.

Ömer bey son dosyası kıllanırım.

"Listede 0'dan büyük değer içeren hücreye çift tıklandığında ise, ilgili tutara ait detay bilgiler görüntülenir. " bu da çok iyi oldu.
çift tıkladığımda gelen ekrana yine veri giriş sayfasındaki " fatura tarihi" ve "açıklama" kısımları da gelebilir mi ?

son sorum bu çift tıklamayı nasıl yapıyorsunuz ? bunla alakalı bilgi paylaşabiliyor musunuz ?
Ömer bey,

tutarların üstüne çift tıkladığında gelen detaylar cari adına tıklandığında da gelebilir mi ? Fatura Tarihi - DVZ- TUTAR - ÖDEME TARİHİ AÇIKLAMA şeklinde

MsgBox'ta karakter sayısı sorunu yaşanabilir.

VBA:
(1 satır)

Ömer bey,

tutarların üstüne çift tıkladığında gelen detaylar cari adına tıklandığında da gelebilir mi ? Fatura Tarihi - DVZ- TUTAR - ÖDEME TARİHİ AÇIKLAMA şeklinde

MsgBox biçiminde gösterilecek bilgi için karakter sayısı sorunu yaşanabileceğini
(yani bilginin belli kısmının görüntülenmeyebileceğini) tekrar hatırlatıyorum.

Rapor sayfasının kod bölümünde mevcut Worksheet_BeforeDoubleClick blokunu tümüyle silip, yerine aşağıdakini yapıştırın.

C:
(59 satır)

.

Ömer bey merhaba,

daha önceden çalışması biten ekteki doysa için,
Şöyle birşey yapılabilir mi ?
Dosyayı açınca; veri giriş sayfasında açıklama sütununda nakit-kk-peşin yazan satıları "Fatura Tarihi Cari - Adı DVZ TUTAR ÖDEME TARİHİ" sıralı olarak bir uyarı kutusu gelebilir mi ?

Ekli dosyalar

• 1611311167933.webp
    1611311167933.webp
    5.6 KB · Görüntüleme: 3
İsteğinizi anladım galiba.

Aşağıdaki ilk kodu VBA ekranında ThisWorkbook bölümüne, ikinci kodu da MODULE1 'de mevcut kodların altına ekleyin.
Belgeyi kaydedip kapatın ve tekrar açın.

Artık belgenin her açılışında, Rapor sayfası aktif sayfa olarak açılır ve A1 hücresinin olduğu yerde göreceğiniz LISTBOX
istenilen listeyi gösterecektir (tabi veri sayfasında belirttiğiniz kriterere uygun veri varsa) .

CPP:
(4 satır)
CPP:
(37 satır)

Ömer bey,

ekli dosyadaki gibi bir kutucuk gelmesi "tamam" basınca da ekrandan kalksın. ( kutucuğu paintte görsel olarak hazırladım. )

Bir de yukarda yazdığımız kodları eklemeyi denedim ama MODULE1 i bulamadım. merak da ettin nasıl birşey oluyor diye.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
41