Çözüldü Tarih Geldiğinde İlgiliye Otomatik E-Posta Gönderme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan gicimi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gicimi

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba arkadaşlar,

İşyerinde kullandığımız birçok cihazın yıllık test tarihi ve her cihazın iletilmesi gereken firmalar bulunmakta, belirtilen tarihlere 10 gün kaldığında her cihaz için ilgili sorumluya "Periyodik Kontrol gününe 10 gün kalmıştır" şeklinde e-mail atan, aynı maile karşı tarafın yanıtı ulaşana kadar günlük aynı mailin aynı firmalara göndermesini istiyorum.
Butona basmadan o tarih geldiğinde mail benim mailimden otomatik olarak ilgili arkadaşlara gitmesi için ne yapılabilir?

Belirtiğim konu hakkında öneri ve makro konusunda yardımcı olabilir misiniz. Konu geliştirmeye açıktır.

Çözüm
Sayın @gicimi
Dosya şuan sıkıntısız çalışmaktadır.

Not: Tarih olarak 10 gün öncesinde mail gönderimi yapmaktadır. İkinci olarak da Durum sütununda açıklama yoksa mail gönderimi gerçekleşmektedir.
Yapılmak istenilen şey hakkında eksik bilgiler verilmiştir.
Mail otomatik gidecekse hangi saatte gidecek? Yada her saat başımı gönderim gerçekleşecek?
Dosya açıldığı anda çalışan bir makro mu olacak? Yoksa 7/24 açık kalan bir dosya da çalışan bir makro mu?
Otomatik gönderim yapıldığında geri bildirim yapılsa da excel kodlama ile bu bildirimi anlamdırma sıkıntısı olabilir? Yada mail okuma izni gerektirebilir? Bu saçma bir içerik olsa o kişiden mail gelmişse mail gönderimi durdurulur gibi bir yorum mu yapılacak.. Yada farklı mail adresinden (kullanıcı değişebilen sistemlerde) mail attıysa ne olacak?
Konuyla ilgili örnek dosya yüklemeniz de gerekli? Şablon yok ortada mail adresleri nereden alınacak? Gün tarih bilgisi nereden alınacak?

Mail otomatik gidecekse hangi saatte gidecek? Yada her saat başımı gönderim gerçekleşecek?
Örnekteki gibi belirtilen saatlerde gidebilir. Otomatik yada Buton yardımı ile
Dosya açıldığı anda çalışan bir makro mu olacak? Yoksa 7/24 açık kalan bir dosya da çalışan bir makro mu?
Buton yardımıyla kişiye bırakılması, yada dosya açıldığında örnek dosyadaki A - E sütunlarına ait bilgiler doldurulduktan sonra.
Otomatik gönderim yapıldığında geri bildirim yapılsa da excel kodlama ile bu bildirimi anlamdırma sıkıntısı olabilir? Yada mail okuma izni gerektirebilir? Bu saçma bir içerik olsa o kişiden mail gelmişse mail gönderimi durdurulur gibi bir yorum mu yapılacak.. Yada farklı mail adresinden (kullanıcı değişebilen sistemlerde) mail attıysa ne olacak?
Gönderdiğim konu üzerinden dönüş yaptığı durumda kişiye aynı maili iletmemesi. Farklı bir mail adresinden dönüş yapamaz. Şirket içi mail adresine iletiyoruz.

Ekli dosyalar

Dosya açıldığı anda mail gönderme makroları çalışmaktadır. Dosya açık olduğu sürece makrolar kendini tekrar etmektedir. Uygun zaman ve saati bulduğunda mail çalışmaktadır. Gelen mailleri okuyup listeleyip cevap verip vermediği konusu beni aşar. İsterseniz destek ekibi ile iletişime geçip istediğiniz dosyayı yaptırabilirsiniz...

Not: Durum sütunu boş değilse makro göndermemektedir...

Ekteki dosyayı inceleyiniz..

Ekli dosyalar

Dosya açıldığı anda mail gönderme makroları çalışmaktadır. Dosya açık olduğu sürece makrolar kendini tekrar etmektedir. Uygun zaman ve saati bulduğunda mail çalışmaktadır. Gelen mailleri okuyup listeleyip cevap verip vermediği konusu beni aşar. İsterseniz destek ekibi ile iletişime geçip istediğiniz dosyayı yaptırabilirsiniz...

Not: Durum sütunu boş değilse makro göndermemektedir...

Ekteki dosyayı inceleyiniz..

Dosyaya ek olarak; Ekli dosyanın ThisWorkBook (BuÇalışmaKitabı) kod bölümüne aşağıdaki kodu ekleyin. Aksi halde dosya kapanmıyor.

VBA:
You must log in to view content
(4 satır)

Sn. @cakarem Bey,
Dosyayı indirdim. Mail adresini değiştirdim ve Outlook açık durumda iken tarih ve saatleri ayarladım, dosyayı kapatmadım. Fakat hiçbir mail gönderimi yapmadı. Dosyayı tekrar inceler misiniz. Nerede hata yapıyorum.?

Sayın @gicimi

Not: Tarih olarak 10 gün öncesinde mail gönderimi yapmaktadır. İkinci olarak da Durum sütununda açıklama yoksa mail gönderimi gerçekleşmektedir.

Ekli dosyalar

Çözüm
Sayın @gicimi

Sayın. @cakarem Bey,
Dosya yine çalışmadı. Ben mi eksik bir şeyler yapıyorum. Yapmakta olduğum işlemleri adımlayım. Yanlış bir işlem yapıyor isem düzeltir misiniz.
-Excel dosyasını açmadan Outlook 2016 programını çalıştırıyorum.
-Paylaşmış oldunğunuz dosyayı açıyorum. Tarih kısmına örneğin yarının tarihini (23.08.2019) yazıyorum ve mail adresini değiştiriyorum. "Mail Send" Butonuna bastığımda hata veriyor o yüzden Alt+F11 basarak play tuşuna basıyorum. Diğer mail adresimi açıyorum. Outlook gönderilen öğeler sekmesinde giden bir mail göremiyorum.

Dosyada B "Time" sütunun mail gönderme makrosu ile bir bağı yok sanırım. Çalışma prensibini paylaşabilir misiniz.

Sayın. @cakarem Bey,
Dosya yine çalışmadı. Ben mi eksik bir şeyler yapıyorum. Yapmakta olduğum işlemleri adımlayım. Yanlış bir işlem yapıyor isem düzeltir misiniz.
-Excel dosyasını açmadan Outlook 2016 programını çalıştırıyorum.
-Paylaşmış oldunğunuz dosyayı açıyorum. Tarih kısmına örneğin yarının tarihini (23.08.2019) yazıyorum ve mail adresini değiştiriyorum. "Mail Send" Butonuna bastığımda hata veriyor o yüzden Alt+F11 basarak play tuşuna basıyorum. Diğer mail adresimi açıyorum. Outlook gönderilen öğeler sekmesinde giden bir mail göremiyorum.

Dosyada B "Time" sütunun mail gönderme makrosu ile bir bağı yok sanırım. Çalışma prensibini paylaşabilir misiniz.

:) Mail Send butonuna atanmış herhangi bir makro bulunmamaktadır. İstenildiği takdirde onuda yapabiliriz. Dosyanın çalışma mantığına gelince de dosya açılır açılmaz tarih kontrolü yapmaktadır. Eğer tarihler uyuşuyorsa bir listeye alıp kontrol makrosuna göndermektedir. Kontrol makrosu her saniye kendini tekrar etmekte. Eğer zaman dilimi de eşleşirse mail gönderme makrosu çağırıp mail gönderme işlemi gerçekleşmektedir.

Örnek denemeniz için şu adımları izleyiniz.
  1. A sütununa bugünün tarihinden 10 gün sonrası için bir tarih yazınız. (23 Ağustos 2019 da mail gönderimi için 02.09.2019 yazmalısınız , 10 gün öncesi mail gönderimi gerçekleşmektedir )
  2. B sütununa saat bilgisini giriniz.
  3. C sütununa ilgili mail giriniz..
  4. Ve f sütunun boş değer olduğundan emin olunuz
Ardından saati geldiğinde mail gönderimi gerçekleşmektedir. Gözüme çarpan bir kaç eksiklik var gibi düzeltirsem dosyayı güncelleyeceğim tekrardan.

Not: Makro dosya açılışı devamlı çalışacak şekilde kodlanmıştır. Mail gönderimi için bir butona basmanıza gerek yoktur.

Sn. @cakarem Bey öncelikle açıklama için teşekkür ederim zamanınızı aldım. Vaktiniz olur da gördüğünüz hataları güncelleyip yeni bir dosya paylaşırsınız.
Aynı dosyayı butona bağlama şansınız var mı_? Dosyadaki gibi bilgileri işleyip buton ile mail tarihlerini ve saatleri kursak ve aynı dosya sürekli açık kalmasa daha güzel olmaz mı __? Bu konuda tecrübeli olarak güncelleme yapabilirseniz çok faydalı olur. iyi çalışmalar.

@orhan_ bey, ihtiyaca göre dosyalar özelleştirilebilir. Sorulan soruya istinaden bu dosya hazırlanmıştır. Tabi ki dediğiniz şekilde bir dosya da hazırlanabilir. Lakin istenilen şartlar ve durumlar net ifade edilmeli. Siz yeni bir başlık ile sorunuzu açınız ve istediğinizi net şekilde yazınız müsait olduğum vakit dönüş yapacağım...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...