Çözüldü Puantaj Formüllerinde Yıl Hatası Alma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

YasarPiskin

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 365
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
BU sütunundaki formül ile J:BS arasındaki değerleri toplamaya yarayan formül CD4 hücresindeki yıl değeri 2022 iken ayın birinci gününü doğru topluyor, yıl 2023 olarak değiştirildiğinde ilk günü toplamıyor. Bu hususta düzeltilmesi hususunda yardımlarınızı bekliyorum.

Ekli dosyalar

İkisi de Resmi Tatil ancak, söz konusu iki 1 Ocak'ı birbirinden ayıran şey, günün Pazar mı hafta içi mi olduğu.
01.01.2022 hafta içi ve Resmi Tatil iken 01.01.2023 hem Pazar, hem de Resmi Tatil.

Formülden beklenen TAM OLARAK nedir?
Şu yılda şöyle, bu yılda böyle kısmının önemi yok ve bundan söz etmek gereksiz.
Açıklamanızı; YIL bilgisinden söz etmeden "hafta içine denk gelen ve Resmi Tatil olmayan gündeki 1 ve Yİ/G lerin toplamı" gibi yapmalısınız.

Yaşar Bey, kusura bakmayın ama açıklamalarınız genellikle eksik oluyor ve
sadece örneğin şu anda 1 Ocak 2023'e takılıyorsunuz ve onu çözmeye çalışıyorsunuz.

Oysa; belgenizde sağ taraftaki formül sütunlarının anlamlarını tek tek açıklasanız daha iyi olur.
Tabi açıklamaları, haftanın günü, Resmi Tatil durumu vs tüm seçenekleri göz önüne alarak yapmalısınız.

BU sütununda, Y başlıklı sütunların toplamı diyorsunuz ama;
-- Y yazılı sütunlarda, SAYI yazıldığında sayıların toplamı mı yoksa kaç adet sayı olduğu mu ?
Zaten sadece 1 yazıyorum demeyin ve farklı sayı yazıldığında ne olacağını da belirtin.
-- Y yazılı sütunlarda, G - Yİ olan gibi toplama dahil edilecek muhtemel metin seçenekleri nelerdir? Bunların adetleri toplamı sanırım.
-- Tarihlerin hafta içi veya Pazar oluşunun bir önemi yok mu?
-- Resmi Tatile denk gelen günlerin bir önemi yok mu?
-- Resmi Tatil, Pazar gününe denk geldiğinde bir farklılık var mı?
-- Sürekli olarak TOPLAMI diyorsunuz ama SAYMA işleminin de olduğunu unutuyorsunuz.

Gördüğünüz gibi seçenek çok ve soruların tümü, sadece BU değil, BV, BW, BX, BY, BZ, CA sütunları için de net olarak açıklanmalı.
Ayrıca tüm bu seçenekler/sorular FM başlıklı sütunlar için de netleşmelidir.

Anlıyorum siz, belgenize odaklısınız ve bir önce eksiksiz/hatasız hale getirmek ve kullanmak istiyorsunuz.

Açıklamalar, belgenizi ilk kez gören birinin anlayabileceği netlikte olmalı.
Neticede sorunuza/belgenize sadece ben bakmıyorum, belgenizi/işlemleri bilmeyen diğer forum yöneticisi arkadaşlar ve forum üyelerinin de belgeyi indirip inceleyebileceğini de göz önüne almalısınız.
Yoksa soru/cevap kişisel/belgeye has bir hal alıyor ve forum konusu olmaktan çıkıyor.
Anlayış için teşekkürler.

Y ve FM sütunlarına rakam giriliyor ve bu rakamların toplamlarını almak istiyorum. Yİ ve G olursa toplam dahil edilecek Tarihlerin haftaiçi ve resmi tatil ve Pazar olması önemli, resmi ve tatil ve Pazar günleri hafta sonu gibi değerlendirilir.
BU Sütununa J:BS Arasındaki Y sütunlarındaki rakamların toplamı
BV Sütununa J:BS Arasındaki haftaiçi günlere denk gelen FM sütunlarındaki rakamların toplamı
BW J:BS Arasındaki haftasonu (PAZAR) veya resmi tatil günlere denk gelen Y sütunlarındaki rakamların toplamı
BX Sütununa J:BS Arasındaki haftasonu (PAZAR) veya resmi tatil günlere denk gelen FM sütunlarındaki rakamların toplamı

Y ve FM sütunlarına rakam giriliyor ve bu rakamların toplamlarını almak istiyorum. Yİ ve G olursa toplam dahil edilecek Tarihlerin haftaiçi ve resmi tatil ve Pazar olması önemli, resmi ve tatil ve Pazar günleri hafta sonu gibi değerlendirilir.
BU Sütununa J:BS Arasındaki Y sütunlarındaki rakamların toplamı
BV Sütununa J:BS Arasındaki haftaiçi günlere denk gelen FM sütunlarındaki rakamların toplamı
BW J:BS Arasındaki haftasonu (PAZAR) veya resmi tatil günlere denk gelen Y sütunlarındaki rakamların toplamı
BX Sütununa J:BS Arasındaki haftasonu (PAZAR) veya resmi tatil günlere denk gelen FM sütunlarındaki rakamların toplamı

Önce bir formül düzeltmesi: J4'teki formül AY bilgisini CD2 hücresinden alırken, sağa doğru bazı sütunlarda AY bilgisi CD1'den alınıyor durumda. Sağ üstteki DEĞER DEĞİŞTİRME DÜĞMESİnin ilişkilendirildiği hücre CD2 hücresi olduğuna göre, J4 hücresini kopyalayıp, sağa doğru BS4 hücresine kadar yapıştırın ki, tüm tarihler CD2 hücresine göre hesaplanıyor olsun.
BU ve devamındaki sütunlarda yer alan formüller bu durumdan mutlaka etkileneceğine göre, bu kopyalama işleminden sonra formül sonuçlarının doğruluğunu tekrar kontrol edin.

Çelişkili açıklamalar var sanki.
Örneğin, BU sütunu için bir yandan Y sütunlarındaki SAYIların toplamı diyorsunuz, bir yandan da Yİ ve G'ler toplama dahil edilecek diyorsunuz.

İnanın anlamakta güçlük çekiyorum.
Keşke; içinde hafta içi ve Pazar gününe denk gelen Resmi tatil günlerinin de olduğu Haziran 2023 dönemini seçip,
bir personele ait satırda tüm günlere ve Y ve FM sütunlarına, olması muhtemel tüm seçenekleri içerecek şekilde örnek veriler yazıp,
BU sütununda şu, BV sütununda bu ........ gibi tüm sonuç sütunları için olması gereken sonuçları örneklendirseydiniz.

Tabi örnek veri girişi yaparken muhtemel tüm durumların gerçekleşmesini sağlamanız lazım ki, farklı durumlarda hangi işlemin yapılacağı daha iyi anlaşılsın. Örneğin hafta içi Y sütunlarına hem 1 ve 1 dışında sayı ve hem de Yİ/G (başka kısaltma harfleri varsa onlardan da olacak tabi) gibi metinler yazıp bu verilere göre bulunması gereken sonuçları tüm formül sütunları için göstermelisiniz.
Böyle tüm seçenekleri içeren örnek veri ve olması gereken sonuçlar gösterilmeden. yazışmaların sonunun gelmesi zor.

Örneğin BU sütunundaki formül zaten bana ait ve Pazar ve Resmi Tatil olmayan günlere ait Y sütunlarındaki SAYIların toplamına Yİ/G'lerin ADETİ eklenerek sonuç bulunuyor. Yani o formüldeki koşul PAZAR ve/veya RESMİ TATİL OLMAYAN günler.
Bu koşulu mu değiştirmek istiyorsunuz? PAZAR veya RESMİ TATİL olsa da toplama dahil etmek mi istiyorsunuz?

Açıklamalarınızı uzun da olsa foruma yazmanız da yarar var. İNDİRİLENLER klasörüm sizin belgenizin kopyalarıyla doldu taşıyor.

EK'te ki örnekte görüldüğü gibi mevcut formüller ihtiyacımı karışılıyor, sadece BU sütunundaki formülde Y sütunlarındaki sayılar ile birlikte sadece Yİ'ler toplama dahil edilecek.

BU Sütununa J:BS Arasındaki Y sütunlarındaki rakamalar ve Yİ lerin toplamı
BV Sütununa J:BS Arasındaki haftaiçi günlere denk gelen FM sütunlarındaki rakamların toplamı (yeşil renk)
BW J:BS Arasındaki haftasonu (PAZAR) ve resmi tatil günlere denk gelen Y sütunlarındaki rakamların toplamı (kırmızı renk)

Sadece BU sütunundaki formül ayın ilk gününe denk gelen Pazar ve Resmi Tatil günlerini toplama almıyor (Ocak aynın ilk günü) bu hususta yardımlarınızı talep ediyorum.

Ekli dosyalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Konuyu başlatan
Yıllık Forum Üyesi
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
10