Çözüldü Puantaj Geliştirme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan sedat2161
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sedat2161

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Hayırlı sabahlar arkadaşlar. Daha önce yaptığım bir puantaj programım var bunu daha kolay çalıştırmak istiyorum ve bazı yeniliklere ihtiyaç duydum inşallah sizlerinde yardımıyla bu sorunları çözeriz ve güzel bir puantaj programı yapabiliriz. Ekte gönderdiğim dosyamda
1- F sütununa personelin izne ayrılma tarihi g sütununa izin bitiş tarihi girilecek h sutununa izin veya rapor yazılacak.
2-Tatil sayfasında resmi tatil günleri bulunuyor
Sonuç: Puantaj sayfasındaki çalıştır butonuna tıkladığımda ayrılış tarihine denk gelen günler h sütununa yazdığım izin (İ) veya rapor (R) personelin I:AM aralığına x yerine İ veya R yazması. Tatil günleride varsa o ayda cumartesi (C) Pazar (P) gibi Resmi Tatill (RT) olarak gelmesi gerekiyor. Yardımcı olursanız çok memnun olurum ve güzel bir örnek çalışmada olur inşallah. Hayırlı günler.

Ekli dosyalar

Çözüm
Araya eklidiğim siyah zeminli boş satırın etkisine dikkat etmemişim.
21 numaralı cevaba yeni belge ekledim (BRN_sedat2161.xlsm)
Bir önceki belgeyle fark, kod'un iki satırındaki satır numaraları.
VBA:
You must log in to view content
(4 satır)
Merhaba @sedat2161 .

Alt taraftan ANA SAYFA isimli sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin.
Açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın.

Dikkat: AW4 hücresinde 2019 şeklinde YIL sayısı gibi görünse de aslında bir tarih var.
Bu nedenle; yıl bilgisi için de tıpkı dönem hücresinde olduğu gibi bir VERİ DOĞRULAMA>>LİSTE özelliği uygulayıp,
sadece 2019, 2020 gibi, yılı temsil eden SAYI gelmesini sağlayın.

ANA SAYFA sağ üstteki yıl bilgisini veya dönem bilgisini değiştirdiğinizde kod gerekli işlemi yapacaktır (düğmeye lüzum yok)
-- 8'inci satırdaki formüller silinip. tarihler KOD tarafından yazılıyor.
-- B sütununda ADI bilgisi dolu olan satırlar için işlem yapılır.

Belgede ADI SOYADI gibi bilgileri doldurduktan sonra YIL veya DÖNEM seçimi hücresinde işlem yaptığınızda kod otomatik olarak çalışır.
VBA:
You must log in to view content
(37 satır)

Ayrıca haftasonu günlerini renklendirmek için kullandığınız KOŞULLU biçimlendirme formülünü
=(I$8<>"")*(HAFTANINGÜNÜ(I$8;2)>5) şeklinde değiştirmenizde yarar var.
Zira; dönem olarak 1 Ocak - 14 Ocak'ı veya ilk ay kısmı 31 günden az günü olan ay olduğunda sağ tarafta boş hücreler olacaktır.

Merhaba @sedat2161 .

Alt taraftan ANA SAYFA isimli sayfanın adına fareyle sağ tıklayıp KOD GÖRÜNTÜLEyi seçin.
Açılacak VBA ekranında sağdaki boş alana aşağıdaki kodu yapıştırın.

Dikkat: AW4 hücresinde 2019 şeklinde YIL sayısı gibi görünse de aslında bir tarih var.
Bu nedenle; yıl bilgisi için de tıpkı dönem hücresinde olduğu gibi bir VERİ DOĞRULAMA>>LİSTE özelliği uygulayıp,
sadece 2019, 2020 gibi, yılı temsil eden SAYI gelmesini sağlayın.

ANA SAYFA sağ üstteki yıl bilgisini veya dönem bilgisini değiştirdiğinizde kod gerekli işlemi yapacaktır (düğmeye lüzum yok)
-- 8'inci satırdaki formüller silinip. tarihler KOD tarafından yazılıyor.
-- B sütununda ADI bilgisi dolu olan satırlar için işlem yapılır.

Belgede ADI SOYADI gibi bilgileri doldurduktan sonra YIL veya DÖNEM seçimi hücresinde işlem yaptığınızda kod otomatik olarak çalışır.
[Gizlenmiş içerik]
Sayın Ömer bey. Kodu denedim dediğiniz gibi AW 4 sayı ile yaptım. Çalıştır butonu kullanmadan bilgiler geldi. Yukarıda belirttiğim 2. Madde şimdi sorunsuz oldu. Yalnız 1. Maddede belirtiğim izin ve rapor bilgileri gelmiyor yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Ekli dosyalar

Önce, bundan önce yazdığım KOŞULLU BİÇİMLENDİRME formül değişikliğine ilişkin cevabımı okuyunuz.

ADI bilgisi olan personel için, F, G ve H sütununa bilgiyi elle yazıp,
sağ üstteki YIL ve/veya DÖNEM hücresine çift tıklayıp ENTER tuşuna basın.
Yazılan izin/rapor tarihleri, seçilen yıl ve dönem bilgisiyle çakışırsa gerekli işlemi kod zaten yapıyor durumda.

Önce, bundan önce yazdığım KOŞULLU BİÇİMLENDİRME formül değişikliğine ilişkin cevabımı okuyunuz.

ADI bilgisi olan personel için, F, G ve H sütununa bilgiyi elle yazıp,
sağ üstteki YIL ve/veya DÖNEM hücresine çift tıklayıp ENTER tuşuna basın.
Yazılan izin/rapor tarihleri, seçilen yıl ve dönem bilgisiyle çakışırsa gerekli işlemi kod zaten yapıyor durumda.
Ömer hocam yaptım. Kusura bakmayın kodları çalıştırdıkça çıkan sorunları tekrar bildiriyorum. Hakkınızı helal edin. İzinli günlerde Cumartesi günlerine (İ) Raporlu günlerde cumartesi ve pazar günlerinde (R) olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Ben de tam öncelik sırasını soracaktım.
Üç durum aynı anda gerçeleştiğinde (ilgili tarih, izin/rapor tarihleri arasında iken hem haftasonune hem de Resmi Tatil ise öncelik sırası nasıl olacak?
Örneğin 30 Ağustos 2020 tarihi Resmi Tatil ve aynı zamanda Pazar. Kullanılan izin bu tarihi kapsıyorsa ne yapılacak?

Yani;
-- RT ve C/P aynı anda olursa ne olacak?
-- izin ve RT aynı anda olursa ne olacak?
-- izin ve C/P aynı anda olursa ne olacak?

Ben de tam öncelik sırasını soracaktım.
Üç durum aynı anda gerçeleştiğinde (ilgili tarih, izin/rapor tarihleri arasında iken hem haftasonune hem de Resmi Tatil ise öncelik sırası nasıl olacak?
Örneğin 30 Ağustos 2020 tarihi Resmi Tatil ve aynı zamanda Pazar. Kullanılan izin bu tarihi kapsıyorsa ne yapılacak?

Yani;
-- RT ve C/P aynı anda olursa ne olacak?
-- izin ve RT aynı anda olursa ne olacak?
-- izin ve C/P aynı anda olursa ne olacak?
-- RT ve C/P aynı anda olursa ne olacak? RT olacak
-- izin ve RT aynı anda olursa ne olacak? RT olacak
-- izin ve C/P aynı anda olursa ne olacak? C- İzin P- P olacak
----- Pazar ve RT izin kesilmeyecek
---- C/P ve RT rapor (R) kesilecek

Benim yazdıklarınızdan anladığım; öncelik sıralaması ->> R, RT, P, İ, C, X şeklinde doğru mudur?.

Ancak yine de;
-- Dönem olarak 15 Temmuz - 14 Ağustos 2019'u seçip,
-- Her iki personel için aynı tarihleri kullanarak F sütununda 10.07.2019 ve G sütununda 13.08.2019 tarihlerini yazıp,
-- H sütununa, birinci personel için RAPORLU, ikinci personel için İZİNLİ yazdıktan sonra,

tarih sütunlarında ise, olması gereken sonuçları ELLE yazarak tabloyu doldurun ve foruma tekrar ekleyin.
Tekrar yazışmaya gerek kalmadan gerekli kod değişikliğini göndereyim.

Benim yazdıklarınızdan anladığım; öncelik sıralaması ->> R, RT, P, İ, C, X şeklinde doğru mudur?.

Ancak yine de;
-- Dönem olarak 15 Temmuz - 14 Ağustos 2019'u seçip,
-- Her iki personel için aynı tarihleri kullanarak F sütununda 10.07.2019 ve G sütununda 13.08.2019 tarihlerini yazıp,
-- H sütununa, birinci personel için RAPORLU, ikinci personel için İZİNLİ yazdıktan sonra,

tarih sütunlarında ise, olması gereken sonuçları ELLE yazarak tabloyu doldurun ve foruma tekrar ekleyin.
Tekrar yazışmaya gerek kalmadan gerekli kod değişikliğini göndereyim.
Dediğiniz işlemler yaptım dosya ektedir.

Ekli dosyalar

izin/rapor başlangıç tarihilerini yanlış yazmışsınız anlaşılan 10.07.2019 yerine 10.17.2019 (olmayan bir tarih) yazlışsınız.
Ben X harfini ÇALIŞILAN GÜN olarak düşünmüştüm. Siz de çalıma gününe X mi yazacaksınız yoksa boş kalıp saat anlamında SAYI mı yazacaksınız?
Tabloya hiç R veya İ yazmamışsınız. Oysa, rapor/izin tarihleri 15.07.2019 - 14.08.2019 arasını kapsayan günler içeriyor.
Son gönderdiğiniz örnek begeyi tekrar kontrol eder misiniz? R ve İ yazılması gereken tarihler var.

izin/rapor başlangıç tarihilerini yanlış yazmışsınız anlaşılan 10.07.2019 yerine 10.17.2019 (olmayan bir tarih) yazlışsınız.
Ben X harfini ÇALIŞILAN GÜN olarak düşünmüştüm. Siz de çalıma gününe X mi yazacaksınız yoksa boş kalıp saat anlamında SAYI mı yazacaksınız?
Tabloya hiç R veya İ yazmamışsınız. Oysa, rapor/izin tarihleri 15.07.2019 - 14.08.2019 arasını kapsayan günler içeriyor.
Son gönderdiğiniz örnek begeyi tekrar kontrol eder misiniz? R ve İ yazılması gereken tarihler var.
Kusura bakmayın tarihler aceleye geldi. Dosya ekte çalışma günü x olacak

Ekli dosyalar

Sayfayı yenileyerek 2 numaralı cevapta verdiğim kodu kontrol ediniz.
İlgili cevaptaki kod'u güncelledim.

Kod'un yeni halini, eskisinin yerine yapıştırıp, denemeler yapın ve sonuçları kontrol edin.

Kod'un en başındaki yil = Year([AW4]) yerine yil = [AW4] yazılması lazım.
Çünkü bendeki belgede AW4'te SAYI değil TARİH var idi. (önceki cevabımı buna göre tekrar düzelttim).

Personel bilgilerinin yazıldığı alanda boş satır bırakilmayacaksa;
2 numaralı cevapta verdiğim kodda kırmızı renklendirdiğim iki satır ( If...... ve End If şeklinde) silinerek de kullanılabilir.

Personel bilgilerinin yazıldığı alanda boş satır bırakilmayacaksa;
2 numaralı cevapta verdiğim kodda kırmızı renklendirdiğim iki satır ( If...... ve End If şeklinde) silinerek de kullanılabilir.
Ömer bey bu konuyu anlamadım.
- Başka bir sorunum var RT Lerde C ve P gibi yeşil renk olması gerekiyor. İ ve R ler C ve P ye yazıldığında R sarı İ mavi olmuyor. yardımlarınızı bekliyorum

Ekli dosyalar

Önce I10:AM76 aralığını seçip bu alandaki koşullu biçimlendirmelerin tümünü kaldırın.
Ardından da yine bu alan seçili durmdayken; ekran görüntüsündeki gibi koşullu biçimlendirmyi tekrar yapın.
1575381383353.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
Önce I10:AM76 aralığını seçip bu alandaki koşullu biçimlendirmelerin tümünü kaldırın.
Ardından da yine bu alan seçili durmdayken; ekran görüntüsündeki gibi koşullu biçimlendirmyi tekrar yapın.
1575381383353.webp
Ömer bey sizi bugün çok yordum. Bu sorunu çözelim bugünlük yeter inşallah. Koşullu biçimlendirmeyi dediğiniz şekilde yaptım ama olmadı. (İ) ve ( R) lerde farklı renklerde olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...