Çözüldü Otomatik planlama

Akif59VIP Kullanıcı

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekli dosyada PLANLA butonuna tıklandığında Modül1 deki kod çalışıyor ve DJ21 DJ119 aralığına 17ci kırmızı satırdan - değerlerin içinden değer seçerek yukarıdan aşağı yazıyor
sonra Change kodunun içinde plan bölümündeki kod DJ sütununa yazılan değer hangi hücrede kaç tane var ise ilgili hücrenin altına yazıyor ve 16 ve 17 satırdaki formüller devreye giriyor

kısacası DJ sütununda mecbur kalmadıkça tek haneli değer kullanmadan 17 kırmızı satırı sıfırlamak istiyorum

Ekli dosyalar

Merhaba Akif Bey.

Sorunuzdaki kilit nokta, "17ci kırmızı satırdan - değerlerin içinden değer seçerek" kısmı sanırım.
Sadece 17'nci satırda olan değerler (buradaki değerler sabit değil o malum) DJ sütununa yazılmalı öyle mi?

Yanlış mı hatırlıyorum acaba?
DJ sütununa veri yazıldığında D-DI sütunlarındaki sayıların toplamı olan ve DK sütununa yazılan değer için
bir üst ve alt sınır varmıydı?

Örneğin;
77, 61, 38, 13, 21, 20, 16, 15, 14, 13, 12, 10 veya 164, 118, 77, 33, 20, 15, 12, 19, 21, 14, 13,, 11, 10 ya da 118, 77, 41, 33, 21, 13, 17, 19, 16, 15, 20, 11, 14, 16, 12, 10
çözümleri uygun mudur?

.

Merhaba Akif Bey.

Sorunuzdaki kilit nokta, "17ci kırmızı satırdan - değerlerin içinden değer seçerek" kısmı sanırım.
Sadece 17'nci satırda olan değerler (buradaki değerler sabit değil o malum) DJ sütununa yazılmalı öyle mi?

Yanlış mı hatırlıyorum acaba?
DJ sütununa veri yazıldığında D-DI sütunlarındaki sayıların toplamı olan ve DK sütununa yazılan değer için
bir üst ve alt sınır varmıydı?

Örneğin;
77, 61, 38, 13, 21, 20, 16, 15, 14, 13, 12, 10 veya 164, 118, 77, 33, 20, 15, 12, 19, 21, 14, 13,, 11, 10 ya da 118, 77, 41, 33, 21, 13, 17, 19, 16, 15, 20, 11, 14, 16, 12, 10
çözümleri uygun mudur?

.
Merhaba sayın BARAN özür dileyerek başlamak istiyorum 3 aylık aranın ardından biriken işler nedeni ile ğece yarılarına kadar çalışmak zorunda kalıyorum hemen dönüş yapamadım kusura bakmayın lütfen

_Evet manüel çalışırken kesim 1 için 17 satırdan yüksek olanlardan bir tane seçiyorum tabi seçtiğim değerin 17 satırda en az 3 en fazla 10 hücrede daha olmasına dikkat ediyorum ve seçtiğim değeri dj sütununa yazıp seçtiğim değer hangi hücrelerde varsa kesim 1 satırına o hüçrelerin altına secilen değer bir tane varsa 1 iki tane varsa 2 yazıyorum ......... yazdıktan sonra o değeri alınca 17 satırda tek haneli değer kalıyorsa vaz geçiyorum kilit nokta burası

_DK Sütununa DJ girilen değerin kaç hücrede olduğu yazılıyor yani her kesimde minimum 3 maksimum 10 değer olması lazım

_ verdiğiniz örnekler sanırım DJ sütununa yazılacak değerler takibi uygundur hiç birinde tek haneli değer kullanılmadan 17 sınırlanıyorsa
Örneğin;
çözümleri uygun mudur?

şunu da belirtmek isterim sayın BARAN daha en baştan 17 satırda tek haneli değer varsa mantıken DJ sütununda yek haneli değer kullanmadan 17 satırı sıfırlamak mümkün olmayacaktır böyle durumlarda mecburen DJ sütununda tek haneli değer kullanılabilir

Merhaba Akif Bey.

Gördüğüm kadarıyla satırdaki adet toplamı bazı satırlarda ister istemez 3'ten az oluyor.
İşinizi görür umarım. Sayfadaki CommandButton ile bu kodu ilişkilendirip çalıştırırsınız.

CSS:
You must log in to view content
(26 satır)

.

Merhaba Akif Bey.

Gördüğüm kadarıyla satırdaki adet toplamı bazı satırlarda ister istemez 3'ten az oluyor.
İşinizi görür umarım. Sayfadaki CommandButton ile bu kodu ilişkilendirip çalıştırırsınız.

CSS:
(26 satır)

.
Merhaba sayın BARAN öncelikle gönülden teşekkür ederim
sanırım bu sefer istenilen sonuca çok yaklaştık tekrar örnek dosya ekliyorum 10.000 adetlik
_ şu an ilk göze çarpan sorun planla butonu ile kod aktif edildiğinde kaç tane kesim satırı açık ise kesim1 kesim2 kesim3 gibi okadar satırlarda adeti sıfırlamaya çalışıyor ekli dosyada 5 kesim satırı acık iken çalıştırdım acık olan ilk 5 kesimde muhteşem bir plan yaptı bayıldım acıkması ama P. EKLE butonu Kesim 6 satırı açtığımda ilk5 kesimde sıfırla yamadığı adeti gizli olan kesim 6 satırında dj sütununa 1 yazarak sıfırlamış

kuralımız her kesim satırında maksimum 10 minimum 3 seçenek kullanabilirdi ve DJ sütununda tek haneli değer kullanmaması idi

dosya kesim 99 a kadar gidiyor adeti sırlamak için kod çalıştırıldığında kaç kesim satırı açık ise o kadar satırda sıfırlamak için uğraşmasına gerek yok 20 kesimde sıfırlayabiliyor sa 20 kesim 12 kesimde sıfırlayabiliyor sa 12 kesim yapsın sıkıntı değil yeter ki her kesim satırında en az 3 en fazla 10 seçenek kullansın

sayın BARAN birde örnek dosya 2 de olduğu gibi örneğin ilk 4 kesimi ben kendim yapsam el ile sonra kodu çalıştırdığımda ilk 4 kesime dokunmasa ve kesim 4 den sonrasını o planlasa müthiş olurdu şu an eklediğim dosyalar 10. 000 adetlik dosyalar 100.000 adetlik sipariş dahi planladığım oluyor o yüzden ilk kesimleri el ile yapma şan sı çok güzel olur tıkandığım kesimden sonra kodu çalıştırayım

Ekli dosyalar

@Akif59 .

YEni bir belge ekliyorum.

NOT:
D17-DI17 aralığında 10'dan küçük değer oluşumunu önlemek üzere,
Worksheet_Change kodunda da küçük değişiklik yapıldı.

Üç seçenekli bir yapı oluşturdum. PLANLA düğmesiyle PLAN_BRN3 makrosu ilişkiendirildi.
-- Seçenek 1:
Belgede DM19'e yerleştirdiğim bir onay kutusu var.
DJ sütununda elle veri girişi yapılıp (boşluksuz ve üstten başlayarak) işlemin oradan devam etmesi için
onay kutusu işaretliyken PLANLA düğmesine tıklayabilirsiniz.
-- Seçenek 2:
Onay kutusundaki onayı kaldırıp PLANLA düğmesine tıklayabilirsiniz.
Bu durumda 21 ve devamı satırlarda önceden kalan/elle girilen DJ sütununun tamamı silinir ve baştan işlem yapılır.
-- Seçenek 3:
Burada ise DJ19 hücresindeki önerilen sayıları sırasıyla elle yazarak veri girişi yapabilirsiniz.
Değerler formül ile tespit ediliyor.
Önerilen sayılar, 10'dan küçük en büyük sayıyı verecek şekilde ve kalan değerler arasından bir değerdir.
İstediğiniz noktada Seçenek1'i devreye sokabilirsiniz tabi.

Makroda, 3'ten başlayarak (3'e rastlandığında işlem kesilir ve o değer yazılır) yukarı doğru sonuç verecek değerleri yazarken,
önerilen değerler 10'dan küçük en büyük sonucu verecek sayılardır.
Mevcut yapı/kodlar final değil elbette, kodların toparlanması gerekecektir. Şimdilik sonuç odaklı denemeler yapın.

.

Ekli dosyalar

@Akif59 .

YEni bir belge ekliyorum.

NOT:
D17-DI17 aralığında 10'dan küçük değer oluşumunu önlemek üzere,
Worksheet_Change kodunda da küçük değişiklik yapıldı.

Üç seçenekli bir yapı oluşturdum. PLANLA düğmesiyle PLAN_BRN3 makrosu ilişkiendirildi.
-- Seçenek 1:
Belgede DM19'e yerleştirdiğim bir onay kutusu var.
DJ sütununda elle veri girişi yapılıp (boşluksuz ve üstten başlayarak) işlemin oradan devam etmesi için
onay kutusu işaretliyken PLANLA düğmesine tıklayabilirsiniz.
-- Seçenek 2:
Onay kutusundaki onayı kaldırıp PLANLA düğmesine tıklayabilirsiniz.
Bu durumda 21 ve devamı satırlarda önceden kalan/elle girilen DJ sütununun tamamı silinir ve baştan işlem yapılır.
-- Seçenek 3:
Burada ise DJ19 hücresindeki önerilen sayıları sırasıyla elle yazarak veri girişi yapabilirsiniz.
Değerler formül ile tespit ediliyor.
Önerilen sayılar, 10'dan küçük en büyük sayıyı verecek şekilde ve kalan değerler arasından bir değerdir.
İstediğiniz noktada Seçenek1'i devreye sokabilirsiniz tabi.

Makroda, 3'ten başlayarak (3'e rastlandığında işlem kesilir ve o değer yazılır) yukarı doğru sonuç verecek değerleri yazarken,
önerilen değerler 10'dan küçük en büyük sonucu verecek sayılardır.
Mevcut yapı/kodlar final değil elbette, kodların toparlanması gerekecektir. Şimdilik sonuç odaklı denemeler yapın.

.
Merhaba Sayın BARAN
Elinize sağlık istenilen sonuca çok yaklaştık
_ seçenek 3 dj 19 önerilerini el ile girebilmek çok güzel olmuş geçmişte yine dememiştiniz bunu mantıksız önerilerde bulunuyordu bu sefer çok mantıklı önerilerde bulunuyor önerdiği değeri el ile girdiğimde her kesimde her kesim satırında 9 10 seçenek sunuyor hemen ikinci önerisiyle ikinci kesim satırına anında geceliyorum ............. bu sürekli kullanacağım bir seçenek elinize sağlık

_ seçenek 2 de onay kutusunu kaldırıp plan dediğimde her bir kesim satırında sadece 3 seçenek sunuyor oysa 3 bizim her bir kesim satırında minimum değerimiz maksimum değerimiz 10 ilk kesimlerde her kesimde 3 ün üstünde seçme sansı var iken neden en yüksek 3 seçeneği alıp bir sonraki kesime geçiyor
1595796766468.webp

seçenek 2 de DJ 19 Da bana el ile girmem için önerdiklerini girse dahi su an var olan halinden daha güzel bir plan olacak

Sayın BARAN mevcut yapı ve kodlar final değil demişsiniz şuan bu seviyelere ulaştıysanız FİNALİ sabırsızlık ile bekleyeceğim hakkınız ödenmez gerçekten minnettarım size.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Akif Bey son olarak, aşağıdaki kodu dener misiniz (epey kısalttım, hız açısından daha da iyi oldu) ?
Yine KALSIN CheckBoxu'nun işlevi bakidir, kullanabilirsiniz. İşaretlenirse, kalınan yerden devam edilir.

Belgeyi de yenilemem gerekiyor, çünkü bir önceki dosyada, formülle elde edilen ÖNERİ değeri için
EA18 : IF19 aralığı yardımcı alan kullanılıyordu, onu kaldırdım. Onun yerine belgenizde 201'inci satırın
kullanabileceğini düşünerek 201'inci satırda D201 : DI201 hücre aralığını kullandım (formül alanıdır)

Kodda da esneklik bakımından bir değişken ekleyerek (krt) aynı veri seti üzerinden her seferinde aynı sonucun
alınmamasını, alternatif değerlerin oluşmasını sağladım.
Her seferinde aynı veri seti için aynı sonucun alınmasında sıkıntı yoksa; koddaki krt=.... kısmını krt=10 olarak değiştirin.
Bu değer DK sütununda oluşacak üst sınır değeri olarak kullanılıyor.

CPP:
(26 satır)

Ekli dosyalar

Akif Bey son olarak, aşağıdaki kodu dener misiniz (epey kısalttım, hız açısından daha da iyi oldu) ?
Yine KALSIN CheckBoxu'nun işlevi bakidir, kullanabilirsiniz. İşaretlenirse, kalınan yerden devam edilir.

Belgeyi de yenilemem gerekiyor, çünkü bir önceki dosyada, formülle elde edilen ÖNERİ değeri için
EA18 : IF19 aralığı yardımcı alan kullanılıyordu, onu kaldırdım. Onun yerine belgenizde 201'inci satırın
kullanabileceğini düşünerek 201'inci satırda D201 : DI201 hücre aralığını kullandım (formül alanıdır)

Kodda da esneklik bakımından bir değişken ekleyerek (krt) aynı veri seti üzerinden her seferinde aynı sonucun
alınmamasını, alternatif değerlerin oluşmasını sağladım.
Her seferinde aynı veri seti için aynı sonucun alınmasında sıkıntı yoksa; koddaki krt=.... kısmını krt=10 olarak değiştirin.
Bu değer DK sütununda oluşacak üst sınır değeri olarak kullanılıyor.

CPP:
(26 satır)
Merhaba sayın BARAN
Elinize sağlık gerçekten final olmuş denemelere başladım bile aktif olarak ta çalıştığım tüm siparişlerin planlarını son görmediğiniz dosya üzerinde yapıyorum çok güzel sonuçlar alıyorum

_ 6 nolu mesajınızda eklediğiniz dosyada hiç bir kesim satırı acık olmasa bile planı yapıp kaç kesim oluşturduysa bir anda yada sırayla kesim satırlarını kendisi acıyor idi çok kullanışlı güzel bir özellikti

_ son dosyada bu özellik sıkıntılı çalışıyor örneğin hiç bir kesim satırı açık değil ise kod uzun süreler hesap yapıp duruyor 20 dakika bekledim işlemi durdurmak zorunda kaldım
planlama yapabilmesi için planla komutu vermeden önce tahmini ihtiyacı kadar kesim satırını açmak gerekiyor

Yeni belge ekte.
Bu belge üzerinde denemeler yaparsınız. Küçük değişiklikler var.

KALSIN ChecBoxu'nun sağına ESNEKLİK adını verdiğim bir alan ekledim.
Dün belirttiğim krt=..... satırına yönelik kriter değerinin hücreden alınması yerinde olur,
değşiklik yapılmak istendiğinde kod alanını açmaya gerek kalmaz diye düşündüm.

10 ve daha küçük sayı aranırkan bu sayıyı 10 olarak sabit tutunca tek çözüm oluşuyor,
oysa esneklik diye tarif ettiğim alana bir sayı yazılınca; (10-esneklik sayısı) ile 10 arasında rastgele bir değer
kriter olarak kullanılıyor ve elde edilen kriter değere eşit veya daha küçük olmak üzere
satır toplamı en yüksek sayıyı verecek değer seçilerek DJ sütununa yazılır.

Bu esneklik sayısı arttıkça aynı veri seti üzerinden oluşacak ve tümü sorunsuz olan
daha fazla sayıda alternatif değerler listesi oluşur.

Satır açma/kapama işlemini şöyle öngördüm; 21-119'uncu satır aralığı en baştan tek hamlede açılır,
veriler yazılıp işlem bittikten sonra DJ sütunu boş kalan satırlar tek hamlede gizlenir.

Ekli dosyalar

Yeni belge ekte.
Bu belge üzerinde denemeler yaparsınız. Küçük değişiklikler var.

KALSIN ChecBoxu'nun sağına ESNEKLİK adını verdiğim bir alan ekledim.
Dün belirttiğim krt=..... satırına yönelik kriter değerinin hücreden alınması yerinde olur,
değşiklik yapılmak istendiğinde kod alanını açmaya gerek kalmaz diye düşündüm.

10 ve daha küçük sayı aranırkan bu sayıyı 10 olarak sabit tutunca tek çözüm oluşuyor,
oysa esneklik diye tarif ettiğim alana bir sayı yazılınca; (10-esneklik sayısı) ile 10 arasında rastgele bir değer
kriter olarak kullanılıyor ve elde edilen kriter değere eşit veya daha küçük olmak üzere
satır toplamı en yüksek sayıyı verecek değer seçilerek DJ sütununa yazılır.

Bu esneklik sayısı arttıkça aynı veri seti üzerinden oluşacak ve tümü sorunsuz olan
daha fazla sayıda alternatif değerler listesi oluşur.

Satır açma/kapama işlemini şöyle öngördüm; 21-119'uncu satır aralığı en baştan tek hamlede açılır,
veriler yazılıp işlem bittikten sonra DJ sütunu boş kalan satırlar tek hamlede gizlenir.
Sayın BARAN merhaba
Finali taçlandırmışızdır diyecek söz bulamıyorum büyük bir keyifle denemelerimi yapıyorum elinize sağlık

Esneklik diye adlandırdığım işlem üzerinden bu sayı ile 10 arasında bulunan
rastlantısal değere ulaşan sayıyı bulmaya yöneliktir.
Bu rastlantısal sayı, herbir satırda tekrar ve tekrar oluşmaktadır.
Yani olayın bütününde aynı sayı kullanılmıyor, her değer yazma satırında tekrar hesaplanıyor.

Mesajınızda ÇÖZÜLDÜ kelimesini kullanana kadar konu açık kalacak, bilginiz olsun.
Denemelerimde rastlamadım ancak, 17'nci satırda 10'dan büyük ve hedeflenen adette ASAL sayı olması
durumunu akılda tutmak, gerekirse buna ilişkin ilave yapmak gerekebilir (aslında sayfa kodunda pasif olarak birkaç satır var) .

.

Esneklik diye adlandırdığım işlem üzerinden bu sayı ile 10 arasında bulunan
rastlantısal değere ulaşan sayıyı bulmaya yöneliktir.
Bu rastlantısal sayı, herbir satırda tekrar ve tekrar oluşmaktadır.
Yani olayın bütününde aynı sayı kullanılmıyor, her değer yazma satırında tekrar hesaplanıyor.

Mesajınızda ÇÖZÜLDÜ kelimesini kullanana kadar konu açık kalacak, bilginiz olsun.
Denemelerimde rastlamadım ancak, 17'nci satırda 10'dan büyük ve hedeflenen adette ASAL sayı olması
durumunu akılda tutmak, gerekirse buna ilişkin ilave yapmak gerekebilir (aslında sayfa kodunda pasif olarak birkaç satır var) .

.
Sayın BARAN Merhaba
son dosyanızı aldıktan sonra 17 satırda onlarca farlı veri dizininde denemeler yaptım şu an için tek bir sorun görünüyor
ekte aynı veri dizinine sahip iki örnek var birini onun önerilerini dj sütununa kendim el ile girerek planladım DK sütununda yani her bir kesim satırında 3 seçeneğin altına düşmeden ve DJ sütununda tek haneli değer kullanmadan planı bitire bildim benim içim böyle bir sonuç muhteşem bir finiş

fakat aynı veri dizinini o plan planladığımda evet dj sütununda tek haneli değer kullanmadan planı bitiriyor ama örnek dosyada olduğu gibi bazı kesim satırlarında 1 bazılarında 2 seçenek kullanıyor dk sütununda görebilirsiniz

tamamını yada devamını planladığında her bir kesim satırında minimumun kriterimiz 3 ün altına düşmeden çözüme ulaşabilir miyiz

Ekli dosyalar

Anlaşılan o ki; elle veri girişi yaparken D21 : DI119 alanında (tablonun içi) Worksheet_Change kodu ile yazılan
değerlere elle müdahalede bulunmuşsunuz.

O zaman olay tamamen tepetaklak olur ve aynı konu için açtığınız bu konu sayfasında da başa dönülmüş olur.
Çünkü tablonun içine müdahale etme kriterinizi açıklamış değilsiniz.
Belirttiğiniz 3 ve 10 sınırları kural değil hedef, oysa ısrarla KURALı, karar verme mantığını öğrenmeye çalışıyorum.

Q23'te oluşan 1 sayısını silmeye, 83'ü yazdıktan hemen sonra da karar vermiş olamazsınız.
Zira o sırada silseydiniz, bir sonraki ÖNERİ sayısı 61 değil 77 olurdu.
Benzer şey 25'inci satırda da var. DJ ye 30 sayısı yazıldığında Q25'de oluşan 1 sayısını elle silmiş olmalısınız.

Bu örnekte silme işini sadece Q sütununda yaptığınız için, durumun izahı (matematiksel ifadesi) oluşturulabilir belki ama
bu tür silme işleminin tek sütunda yapılacağının da bir garantisini göremiyorum doğrusu.

Yani en başa dönülmüş oluyor ve bu olayla ilk ilgilenmeye başladığım zamandan beri ısrarla sorduğum soruyu
tekrar sormam gerekecek: bu silme işine karar verirken aklınızdan geçirdiğiniz, şunu siler şunu yazarsam en sona
şu sayı kaldığında 3 veya daha büyük sayı elde etmiş olurum gibi bir düşünce tarzınız olmalı ve siz
bu düşünce tarzını, net/anlaşılır/her durumda geçerli kural biçiminde açıklamıyorsunuz.

Bu koşullarda da;
matematiksel bir mantıkla, şu kural kullanılarak, şu koşullarda, şu nedenle
şu, şu ve şuradaki sayının1 azaltılması gerekir tarzında açıklama / kural yazmadığınız için,
isteğinizi karşılayacak bir kurallar bütününü kodlamam biraz imkansızlaşıyor demektir.

.

Anlaşılan o ki; elle veri girişi yaparken D21 : DI119 alanında (tablonun içi) Worksheet_Change kodu ile yazılan
değerlere elle müdahalede bulunmuşsunuz.

O zaman olay tamamen tepetaklak olur ve aynı konu için açtığınız bu konu sayfasında da başa dönülmüş olur.
Çünkü tablonun içine müdahale etme kriterinizi açıklamış değilsiniz.
Belirttiğiniz 3 ve 10 sınırları kural değil hedef, oysa ısrarla KURALı, karar verme mantığını öğrenmeye çalışıyorum.

Q23'te oluşan 1 sayısını silmeye, 83'ü yazdıktan hemen sonra da karar vermiş olamazsınız.
Zira o sırada silseydiniz, bir sonraki ÖNERİ sayısı 61 değil 77 olurdu.
Benzer şey 25'inci satırda da var. DJ ye 30 sayısı yazıldığında Q25'de oluşan 1 sayısını elle silmiş olmalısınız.

Bu örnekte silme işini sadece Q sütununda yaptığınız için, durumun izahı (matematiksel ifadesi) oluşturulabilir belki ama
bu tür silme işleminin tek sütunda yapılacağının da bir garantisini göremiyorum doğrusu.

Yani en başa dönülmüş oluyor ve bu olayla ilk ilgilenmeye başladığım zamandan beri ısrarla sorduğum soruyu
tekrar sormam gerekecek: bu silme işine karar verirken aklınızdan geçirdiğiniz, şunu siler şunu yazarsam en sona
şu sayı kaldığında 3 veya daha büyük sayı elde etmiş olurum gibi bir düşünce tarzınız olmalı ve siz
bu düşünce tarzını, net/anlaşılır/her durumda geçerli kural biçiminde açıklamıyorsunuz.

Bu koşullarda da;
matematiksel bir mantıkla, şu kural kullanılarak, şu koşullarda, şu nedenle
şu, şu ve şuradaki sayının1 azaltılması gerekir tarzında açıklama / kural yazmadığınız için,
isteğinizi karşılayacak bir kurallar bütününü kodlamam biraz imkansızlaşıyor demektir.

.
Günaydın Sayın BARAN
İnanın her şey tepetaklak olur deyince tedirgin oldum
evet önerdiği değerleri el ile girdiğimde 14 cü kesim satırına geldiğimde bana 16 değerini önerdi o esnada 17 satırda 2 adet -16 birde Q17 de -19 vardı dj sütununa 16 girdiğimde 14 cü kesim de sadece 2 senek seçmiş oldu Q 17 deki -19 halen duruyordu 14 kesimi minumum 3 seçenekli yapabilmek için -19 un 16 alıp -3 bırakmak zorundaydım bu da istemediğimiz bir durum olduğu için Q 17 den değer alan kesim 3 satırındaki Q 23 sildim 17 satırda Q17 de şu an -102 var önce 14 kesim satırına 1 koyarak bu kesimi de minimum 3 seçeneğe tamamlamış oldum Q 17 de kalan -86 yı da kesim4 satırı 61 ve kesim6 satırı 25 birer tane vererek sıfırladım

Sayın BARAN dediğiniz gibi sil baştan en başa dönmek gözümü korkuttu açıkçası çünkü aylardır çözüm üretmek için emek sarf ediyorsunuz
ben manüel planlarımda özellikle ilk kesimlerde DJ Sütununda yazdığım değeri 17 satırda arar iken ve olan hücreler den aldığımda 17 satırda geride bir birini takip eden ve katları şeklinde değerler bırakmaya dikkat ediyorum son kesimler için
örneğin 21 31 42 63 gibi 30 40 50 60 gibi 28 38 58 78 gibi ilk kesimler sonucu 17 satırlar da böyle değerler bıraktırmak son kesimlerde beni çok rahat ettiriyor

Günaydın Sayın BARAN
İnanın her şey tepetaklak olur deyince tedirgin oldum
evet önerdiği değerleri el ile girdiğimde 14 cü kesim satırına geldiğimde bana 16 değerini önerdi o esnada 17 satırda 2 adet -16 birde Q17 de -19 vardı dj sütununa 16 girdiğimde 14 cü kesim de sadece 2 senek seçmiş oldu Q 17 deki -19 halen duruyordu 14 kesimi minumum 3 seçenekli yapabilmek için -19 un 16 alıp -3 bırakmak zorundaydım bu da istemediğimiz bir durum olduğu için Q 17 den değer alan kesim 3 satırındaki Q 23 sildim 17 satırda Q17 de şu an -102 var önce 14 kesim satırına 1 koyarak bu kesimi de minimum 3 seçeneğe tamamlamış oldum Q 17 de kalan -86 yı da kesim4 satırı 61 ve kesim6 satırı 25 birer tane vererek sıfırladım

Sayın BARAN dediğiniz gibi sil baştan en başa dönmek gözümü korkuttu açıkçası çünkü aylardır çözüm üretmek için emek sarf ediyorsunuz
ben manüel planlarımda özellikle ilk kesimlerde DJ Sütununda yazdığım değeri 17 satırda arar iken ve olan hücreler den aldığımda 17 satırda geride bir birini takip eden ve katları şeklinde değerler bırakmaya dikkat ediyorum son kesimler için
örneğin 21 31 42 63 gibi 30 40 50 60 gibi 28 38 58 78 gibi ilk kesimler sonucu 17 satırlar da böyle değerler bıraktırmak son kesimlerde beni çok rahat ettiriyor
Merhaba sayın BARAN
sizden bir dönüş olmayınca son yazdığınız kod içinde oynamalar yaparak denemeler yapmaya devam ediyorum

Change kodunun içinde değişiklikler yaptığınız bölümde devre dışı bırakılmış bir alan var orası tam olarak ne işlem yapıyor rica etsem yardımcı olabilir misiniz

asal = "ASAL"
For i = 2 To Abs(Cells(17, sut)) - 1 'n - 1
If (Abs(Cells(17, sut))) Mod i = 0 Then: asal = "": Exit For
Next

Oluşan (kalan) değerin ASAL SAYI olup olmadığı kontrol edilerek onun üzerinden yürünebilir mi diye
yaptığım bir denemeden kalmış.
Satır başlarında TEK TIRNAK işareti olduğundan mevcut yapıda/işleyişte bir etkisi yok.

Oluşan (kalan) değerin ASAL SAYI olup olmadığı kontrol edilerek onun üzerinden yürünebilir mi diye
yaptığım bir denemeden kalmış.
Satır başlarında TEK TIRNAK işareti olduğundan mevcut yapıda/işleyişte bir etkisi yok.
Merhaba Sayın BARAN
uzun zamandır son dosyanız ile çalışmaktayım 200 ve 201 nolu satırlara DJ 19 hücresinde bana öneride bulunması için yazdığınız formülleri kod olarak Change kodunun içine yada sayfanın kendi kod bölümünde çalışacak şekilde bir düzenleme yapabilir miyiz

ihtiyaç haline başka plan bölümleri ekliyorum bu formüller bana burada engel oluyor