A

Çözüldü Otomatik planlama

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Akif59
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Akif59

Yıllık Forum Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba
Ekli dosyada PLANLA butonuna tıklandığında Modül1 deki kod çalışıyor ve DJ21 DJ119 aralığına 17ci kırmızı satırdan - değerlerin içinden değer seçerek yukarıdan aşağı yazıyor
sonra Change kodunun içinde plan bölümündeki kod DJ sütununa yazılan değer hangi hücrede kaç tane var ise ilgili hücrenin altına yazıyor ve 16 ve 17 satırdaki formüller devreye giriyor

kısacası DJ sütununda mecbur kalmadıkça tek haneli değer kullanmadan 17 kırmızı satırı sıfırlamak istiyorum

Ekli dosyalar

Sayın BARAN Merhaba
ihtiyaçlar doğrultusunda yeni plan bölümleri ekledim ama bir şeyleri bozdum sanırım yardımınızı rica ediyorum

_otomatik planlama için yazdığınız planla butonu ile ilişkilendirdiğimiz Sub PLAN_FINAL() kodu hata veriyor

_ yine ileride ihtiyaç halinde ekleyeceğim yeni plan alanları için 271 ve 272 satırlardaki formülleri koda çevirmemiz mümkün müdür

Ekli dosyalar

Tekrar merhaba Sayın @Akif59 .

-- KODdaki HATA
:
Yanlış düşünmüyorsam; D15 : DI15, D21 : DI119 ve DJ21 : DJ119 aralıklarındaki değerler (dolayısıyla D17 : DI17 aralındaki değerler de)
TAMSAYI olmak durumunda. Bu nedenle; alınan hata ile ilgili olarak kodda yer alan
deg1 = Cells(17, brn) kısmını deg1 = Fix(Cells(17, brn)) olarak değiştirip,
aşağıdaki yeşil satırı, mavi satırın altına eklerseniz HATA oluşmaması lazım.

VBA:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)

-- 271 ve 272'nci satırdaki FORMÜLLER:
271'inci satırdakilerin silinmesinde sıkıntı yok gibi.
Ancak 272'nci satırdaki formüller, DJ19 hücresindeki ÖNERİLECEK DEĞER için gerekli.
İsterseniz bu formüllerin bulunduğu hücrelerin ( D272 : DI272 aralığı ) tümünü seçerek fareyle sürükle bırak yöntemiyle
daha altta, kullanmayacağınız bir satıra taşıyabilirsiniz.

.

Sayın BARAN aklım dasınız ilk kez dönüşüm gecikti farkındayım dosyayı ciddi anlamda bozdum toparlamak üzereyim bu akşam dönüş yarım kusura bakmayın lütfen
Merhaba Sayın BARAN
_bahsettiğiniz satırlardaki revizeleri yaptıktan sonra kodun hata verme sorunu ortadan kalktı planla butonu ile planlama yapabiliyorum
ama her kesim satırında alt limit 3 seçenek üst limit 10 seçenek sınırlaması sağlıklı çalışmıyor
yeni bir örnek dosya ekledim dosyayı incelediğiniz de her kesim satırında kaç seçenek bulunduğu dk sütununda toplanıyor çok fazla alt sınırımız 3 ün altında 1 seçenekli kesim satırı oluşturuyor

Ekli dosyalar

Kodlamaları/yapıyı tamamen unutmuşum anlaşılan.
Yanılıyor muyum emin değilim ama, 16'ncı satırda önceden hiç ondalıklı sayı olmuyordu değil mi?
Şu anda 16'ncı satırda örneğin E, G, H, I, J, .... sütunlarındaki sayılar TAMSAYI DEĞİL.
Sorunun nedeni bu gibi geliyor bana.

.

Kodlamaları/yapıyı tamamen unutmuşum anlaşılan.
Yanılıyor muyum emin değilim ama, 16'ncı satırda önceden hiç ondalıklı sayı olmuyordu değil mi?
Şu anda 16'ncı satırda örneğin E, G, H, I, J, .... sütunlarındaki sayılar TAMSAYI DEĞİL.
Sorunun nedeni bu gibi geliyor bana.

.
Merhaba SAYIN BARAN
Maalesef 16 satırın tamamının tam sayı olması çok düşük bir ihtimal geçmişte de ilk çalışmaya başladığımız dada böyleydi
16 satır Değerleri her zaman tam sayı gelse DJ sütununda tam sayı seçtirerek işimiz çok kolay olacak ama maalesef her zaman Çoğu değer bu şekilde geliyor

Tamsayı olarak değiştirip kodu çalıştırdığımda, son belirttiğiniz sıkıntıya rastlamadım.

Küsuratlı sayı olduğunda ORTAK KAT bulunması imkansızlaşıyor bence.
22,8 --- 127,2 --- 916,8 bunların KATLARInın bulunması bence güç.
Zaten kat bulunsa kod istenilen işlemi 3-10 aralığında sayılar bularak yapar.
Bulunamadığı için de KAT sütununa çok sayıda 1 yazılması kaçınılmaz gibi görüyorum.

Bir de KAT sütununa mutlaka TAMSAYI yazılacaktı değil mi?

Belkide ARTI/EKSİ bir marj eklemeyi düşünmek gerekir, bilemiyorum.

.

Tamsayı olarak değiştirip kodu çalıştırdığımda, son belirttiğiniz sıkıntıya rastlamadım.

Küsuratlı sayı olduğunda ORTAK KAT bulunması imkansızlaşıyor bence.
22,8 --- 127,2 --- 916,8 bunların KATLARInın bulunması bence güç.
Zaten kat bulunsa kod istenilen işlemi 3-10 aralığında sayılar bularak yapar.
Bulunamadığı için de KAT sütununa çok sayıda 1 yazılması kaçınılmaz gibi görüyorum.

Bir de KAT sütununa mutlaka TAMSAYI yazılacaktı değil mi?

Belkide ARTI/EKSİ bir marj eklemeyi düşünmek gerekir, bilemiyorum.

.
Merhaba Sayın BARAN
Sanırım sorunu buldum fakat nasıl düzelteceğimi bilmiyorum
haklısınız 16 satırdaki değerler tam sayı olduğunda kod çalışıyor

16 satırdaki değerlerin tam sayı biçiminin bozulmasının nedeni DP 18 hücresine girilen değer kadar 16 satırdaki değerleri + % 3 arttır yada -%3 eksilt dediğimde tam sayı biçimin bozulması 16 satırdaki değerleri arttırıp eksilten kod Change kodunun alt kısmında DP 18 girilen değer ile tetiklenen bu kodu 16 satırdaki değerleri yine tam sayı olarak arttırıp yada eksiltecek şekilde nasıl revize edebiliriz

Sayın @Akif59 .

Worksheet_Change kodunda DP18 ile ilgili bölümdeki kırmızı renklendirdiğim kısımları eklerseniz istediğinizin olması gerekir.
VBA:
(2 satır)

.

Sayın @Akif59 .

Worksheet_Change kodunda DP18 ile ilgili bölümdeki kırmızı renklendirdiğim kısımları eklerseniz istediğinizin olması gerekir.
VBA:
(2 satır)

.
Merhaba Sayın BARAN
ilgili bölümü dediğiniz gibi revize ettiğimde DP 18 Hücresine girdiğim - yada + değer kadar tam sayı olarak 16 satır değerlerini yükseltip eksilte biliyorum

fakat şöyle bir sorun oluşuyor bunu nasıl önleye biliriz
dp 18 hücresine %3 girip 16 satır değerlerini %3 arttırdığımızda evet arttırıyor fakat dp 18 sildiğimde 16 satır değerlerinin eski haline dönmesi gerekiyor bu da gerçekleşiyor fakat küçük bir farkla %3 eklenmeden önce 355 olan değer %3 silindiğimde 354 olarak geri gelmesi gibi

MAlesef.

Şimdi bir sayıyı %3 artırıp, bulunan sayıyı YUVARLAyarak veya TAMSAYI kısmını alarak hücreye yazdıktan sonra,
hücreye yazıllan bu değer üzerinden (YUVARLANMIŞ veya TAMSAYI kısmı alınmış) geriye doğru İLK DEĞERi bulmak matematiksel olarak mümkün müdür bilemiyorum, matematiksel olarak bakmak gerek buna.
Aynı şey %3 AZALTMA yapıldığında da yapılabilir olacak tabi.

OLmazsa son seçenek, ilgili satırdaki verilerin her işlemden önceki 2 halini başka bir alanda tutmak olabilir.

Sayın BARAN Merhaba
Bu formüle siyah renk ok simgesini nasıl koydunuz farklı simgelerde koyabiliyor muyuz nasıl yapıldığı konusunda yardımcı olabilir misiniz

=EĞER(Imalat!DJ20<>0;"◄ ÖNERİLEN";"")

Korumasız bir belgede/sayfada istediğiniz simgeleri ekleyip oradan kopyalamayı deneyin isterseniz.
Belgenizdeki sayfa korumasının aktif/pasif yapılması işlemi zaten oldukça karmaşık bir hal almış durumda.
Tek bir hücrede işlem yapılırken dahi sayfa koruması belki onlarca kez aktif/pasif hale getiriliyor idi.
Belgeniz hala üstünde çalışılan bir dosya olduğundan bu konuyu bir kenarda tuttuğunuzu düşünüyordum zaten.

Gerçekte hangi işlemin hangi aşamasında korumanın kaldırılması/tekrar koruma uygulanması gerektiğini
etraflıca, tüm yönleriyle düşünüp bu konuda revizyona ihtiyaç olduğu açık.
.

Korumasız bir belgede/sayfada istediğiniz simgeleri ekleyip oradan kopyalamayı deneyin isterseniz.
Belgenizdeki sayfa korumasının aktif/pasif yapılması işlemi zaten oldukça karmaşık bir hal almış durumda.
Tek bir hücrede işlem yapılırken dahi sayfa koruması belki onlarca kez aktif/pasif hale getiriliyor idi.
Belgeniz hala üstünde çalışılan bir dosya olduğundan bu konuyu bir kenarda tuttuğunuzu düşünüyordum zaten.

Gerçekte hangi işlemin hangi aşamasında korumanın kaldırılması/tekrar koruma uygulanması gerektiğini
etraflıca, tüm yönleriyle düşünüp bu konuda revizyona ihtiyaç olduğu açık.
.
Evet haklısınız Sayın BARAN Helen geliştiriyorum
formüller ile çalışan sıradan bir Excel çalışma kitabı idi ama sayenizde bambaşka boyuta ulaştı tüm geliştirmelerim bittiğinde
-gerek sayfa koruması
_ bazı ifadelerin yanlış yerde kullanılması yada eksik yada fazla kullanılması gibi
_ bu dosyanın genel olarak korunması gibi konularda yardımınızı desteğinizi rica edeceğim sizden