Soru Maaşa Zam Ama Onceki Aylari Etkilemesin

amsterdam

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sevgili forum

Ekteki excelde iscilerin calisma saatleri ve alacaklari ucret yaziyor. Ucretide personel sayfasindan aliyor. Ornegin 7inci aydan itibaren yada herhangi bir tarihten itibaren Ahmet'e zam yapsam butun exceldeki ucretler degisiyor (1 ocaktan itibaren degisiyor). Sadece 7inci aydan itibaren yada 6inci ayin 20sinden itibaren yazacagim calisma saatlerini degistirebilirmi. mumkunmu boyle birsey.

Ekli dosyalar

Belgenizi çok incelemedim.
Tabii ki istenilen her şey olabilir.
Yeter ki; aynı personel için farklı tarih aralıkları için farklı ücret bilgileri kayıtlı uygun bir düzende kayıtlı olsun.
Tabi her personel için işe girişten başlayarak tarih ve o tarihte sonra geçerli olacak ücret bilgileri kayıtlı olmalıdır.

@Amsterdam
Uygun bir sayfaya veya eklenecek yeni bir sayfaya şöyle basit bir tablo yapın ve örnek belgeyi yenileyin.
Sonrasına buna göre bakılır.

1655735005274.webp

Moderatörün son düzenlenenleri:
@Amsterdam
Mevcut makro kodlarıyla belgeyi nasıl kullanabiliyorsunuz çok anlayamadım doğrusu.

PERSONEL sayfasının SAATLİK sütunundan (F sütunu) hareket etmek gerekiyor gibi.
Çünkü AY sayfalarında SAAT (çalışma süresi) üzerinden hareket ettiğiniz anlaşılıyor.

Bu nedenle PERSONEL sayfasında, C sütununda isim ve G sütununda tarih olan her satır için F sütununda BOŞ hücre olmamalıdır.
Gerekirse aylık veya günlük'ten hareketle formülle saatlik bilgisini hesaplarsınız.

Her neyse; yukarıdaki açıklamalarıma göre; aşağıdaki formülü örneğin HAZ sayfası D131 hücresine
DİZİ FORMÜLÜ olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER le formül uygulaması) sağa ve aşağı doğru kopyalayıp sonuçları kontrol edin.

[REPLY]
Kod:
You must log in to view content
(1 satır)
[/REPLY]

@Amsterdam
Mevcut makro kodlarıyla belgeyi nasıl kullanabiliyorsunuz çok anlayamadım doğrusu.

PERSONEL sayfasının SAATLİK sütunundan (F sütunu) hareket etmek gerekiyor gibi.
Çünkü AY sayfalarında SAAT (çalışma süresi) üzerinden hareket ettiğiniz anlaşılıyor.

Bu nedenle PERSONEL sayfasında, C sütununda isim ve G sütununda tarih olan her satır için F sütununda BOŞ hücre olmamalıdır.
Gerekirse aylık veya günlük'ten hareketle formülle saatlik bilgisini hesaplarsınız.

Her neyse; yukarıdaki açıklamalarıma göre; aşağıdaki formülü örneğin HAZ sayfası D131 hücresine
DİZİ FORMÜLÜ olarak uygulayıp (CTRL+SHIFT+ENTER le formül uygulaması) sağa ve aşağı doğru kopyalayıp sonuçları kontrol edin.

*** Hidden text: cannot be quoted. ***
Hocam, personel sayfasinda aylik'da veri varsa eleman aylik maasa gore calisiyor, eger gunluk doluysa geldigi gune gore aliyor. saatlik doluysa kac saat calistiysa onu aliyor.

Mevcut formülünüzü anlamadığımı belirtmiştim.

Aynı kişinin satırında;
-- hem haftalık hem günlük sütunu dolu olan var,
-- sadece aylık bilgisi olan var,
-- sadece hatalık bilgisi olan var,
-- sadece günlük bilgisi olan var.
Başka dolu/boş seçeneği de olabilir tabi.

AY sayfalarındaki veri girişlerinde ücret tipine göre farklılık (X yazmak, saat yazmak vs) var mıdır onu da bilemiyorum.

Diyelim ücret AYLIK, veri satırına saat bilgisi yazıldı, hesaplama nasıl olacak?
Diyelim ücret HAFTALIK, veri satırına saat bilgisi yazıldı, hesaplama nasıl yapılacak?
AYLIK/HAFTALIK/GÜNLÜK bilgilerinin ikisi veya üçü de doluysa hesaplamanın nasıl yapılacağını anlayamadım.

Bunlara göre hesaplamanın nasıl yapılacağını anlamlandıramadığım için sadece GÜNLÜK ücret üzerinden formül verdim.

Mevcut formülünüzü anlamadığımı belirtmiştim.

Aynı kişinin satırında;
-- hem haftalık hem günlük sütunu dolu olan var,
-- sadece aylık bilgisi olan var,
-- sadece hatalık bilgisi olan var,
-- sadece günlük bilgisi olan var.
Başka dolu/boş seçeneği de olabilir tabi.

AY sayfalarındaki veri girişlerinde ücret tipine göre farklılık (X yazmak, saat yazmak vs) var mıdır onu da bilemiyorum.

Diyelim ücret AYLIK, veri satırına saat bilgisi yazıldı, hesaplama nasıl olacak?
Diyelim ücret HAFTALIK, veri satırına saat bilgisi yazıldı, hesaplama nasıl yapılacak?
AYLIK/HAFTALIK/GÜNLÜK bilgilerinin ikisi veya üçü de doluysa hesaplamanın nasıl yapılacağını anlayamadım.

Bunlara göre hesaplamanın nasıl yapılacağını anlamlandıramadığım için sadece GÜNLÜK ücret üzerinden formül verdim.
Hocam benim formul AO7 hucresinde.
Aylik calisan ayda 26 gun uzerinden gunluk 9 saatin 1 saati paydos 8 saat uzerinden hesapliyor. eger eksik gun calisirsa aylik maasinin 26 da 1ini kesiyor. ekstra gun calisirsa maasi 26da 1 ekleniyor. Ekstra saat calisirsa gunune dusen paranin 8de 1i ekleniyor. Eksik saat calisirsa ayni sekilde gunune dusen paranin 8de 1i eksiliyor.
Gunluk calisirsa ayni sekilde 9 saatin 1 saati paydos 8 calisma saati. ekstra saat calisirsa gunlugunun 8de 1i ekleniyor vesayre
Saatlik ise calistigi saate gore.
Sizin onerdiginiz nedir. nasil yapabilirim

Hocam benim formul AO7 hucresinde.
Aylik calisan ayda 26 gun uzerinden gunluk 9 saatin 1 saati paydos 8 saat uzerinden hesapliyor. eger eksik gun calisirsa aylik maasinin 26 da 1ini kesiyor. ekstra gun calisirsa maasi 26da 1 ekleniyor. Ekstra saat calisirsa gunune dusen paranin 8de 1i ekleniyor. Eksik saat calisirsa ayni sekilde gunune dusen paranin 8de 1i eksiliyor.
Gunluk calisirsa ayni sekilde 9 saatin 1 saati paydos 8 calisma saati. ekstra saat calisirsa gunlugunun 8de 1i ekleniyor vesayre
Saatlik ise calistigi saate gore.
Sizin onerdiginiz nedir. nasil yapabilirim
Aylik calisan haftanin 6 gunu calisiyor. pazartesiden cumartesiye. pazar gunleri izinli. pazar gunleri calisirsa ekstrasini aliyor. pazar gunlerinin fiyati biraz daha fazla. Benim original dosyada pazar gunleride var, personel sayfasinda sari olan bolmelere giriyorum. ona gore alacaklari para belirleniyor

Ekli dosyalar

Dosyanız/işlemleriniz çok karışık.
Hem de aktif makro kodları belgenin çalışmasını sanki, kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor.

Aynı kişi aynı ay içerisinde, bir satırda HAFTALIK, bir satırda GÜNLÜK de çalışabilir (veya başka kombinasyon da olabilir).
Fikrim, her kişi için ayırdığınız 4 satırlık alana 1 veya 2 yeni satır ekleyip,
AYLIK ise o gün gelip gelmediğini, GÜNLÜK ise günlük ücreti GÜN SÜTUNLARIna yazdırmak daha anlamlı gibi geliyor bana.

Ayrıca belki de kökten yapı değiştirmeniz bile gerekebilir bence.
Her şeyi aynı sayfada yazmak/görmek/hesaplamak da şart değil aslında.

İşlem/veri türüne göre ayrı ayrı sayfalar oluşturulması daha pratik olabilir (tarif etmek güç).

Moderatörün son düzenlenenleri:
Dosyanız/işlemleriniz çok karışık.
Hem de aktif makro kodları belgenin çalışmasını sanki, kolaylaştırmak yerine zorlaştırıyor.

Aynı kişi aynı ay içerisinde, bir satırda HAFTALIK, bir satırda GÜNLÜK de çalışabilir (veya başka kombinasyon da olabilir).
Fikrim, her kişi için ayırdığınız 4 satırlık alana 1 veya 2 yeni satır ekleyip,
AYLIK ise o gün gelip gelmediğini, GÜNLÜK ise günlük ücreti GÜN SÜTUNLARIna yazdırmak daha anlamlı gibi geliyor bana.

Ayrıca belki de kökten yapı değiştirmeniz bile gerekebilir bence.
Her şeyi aynı sayfada yazmak/görmek/hesaplamak da şart değil aslında.

İşlem/veri türüne göre ayrı ayrı sayfalar oluşturulması daha pratik olabilir (tarif etmek güç).
Sagolun hocam. benim excel biraz karisik bende anlatamadim. Yukarida yazdiginiz formul saatlik icin calisiyor. onu biraz anlamaya calisayim.

@Amsterdam Merhaba Sorunuzu cevaplamak belki çok kolay ama soruyu anlamak soruyu çözmekten daha zor işin açıkçası ben formulun yazılacak yerini bulamadığım için personel sayfasında G1:I1 aralığına yazdım seçtiğiniz personelin en son yazılan ücretinin ne kadar olduğunu ve hangi ücret kısmından aldığını gösterecek şekilde ayarladım buna ilave isterseniz kişinin çalışma süresi bittiyse 0 olarak ta gösterebilirsiniz..
eğer ki soruyu doğru anladıysam

Ekli dosyalar

@Amsterdam Merhaba Sorunuzu cevaplamak belki çok kolay ama soruyu anlamak soruyu çözmekten daha zor işin açıkçası ben formulun yazılacak yerini bulamadığım için personel sayfasında G1:I1 aralığına yazdım seçtiğiniz personelin en son yazılan ücretinin ne kadar olduğunu ve hangi ücret kısmından aldığını gösterecek şekilde ayarladım buna ilave isterseniz kişinin çalışma süresi bittiyse 0 olarak ta gösterebilirsiniz..
eğer ki soruyu doğru anladıysam
Slm Burhan bey, Aslinda benim formul cok guzel calisiyor. AO7 hucresindeki formul. Aylik calisanida koysan, gunluk calisanida koysan yada saatlik calisani. AO7 deki formul hesap ediyor. Sadece birine zam yapinca butun aylari etkiledigini gordum. Ben istiyorum ki ornegin elemana 6inci ayin basinda zam yapinca 6inci aydan itibaren yururluge girsin. ondan onceki aylari etkilemesin.

AO7 deki formulu biraz aciklayayim. bu formul basdaki ismi personel sayfasinda c sutununda ariyor, yaninda aylik bos ise gunluge bakiyor, oda bos ise saatlike bakiyor. Aylik calisanin maasi hep ayni. haftanin 6 gunu calisiyor. ekstra saat calistigi zaman formul aylik maasini 26ya boluyor, gunlugunude 8e boluyor. boylece saat ucretini ekstra calistigi zaman ekliyor. Ise gelmedigi gun ise ben x yaziyorum o gune. bu seferde ayligindan 1 gun kesiyor. Pazar gunleri calisirsa fiyati biraz daha pahali oldugu icin onuda personel sayfasi I sutunundan aliyor..

umarim biraz anlatabildim

Slm Burhan bey, Aslinda benim formul cok guzel calisiyor. AO7 hucresindeki formul. Aylik calisanida koysan, gunluk calisanida koysan yada saatlik calisani. AO7 deki formul hesap ediyor. Sadece birine zam yapinca butun aylari etkiledigini gordum. Ben istiyorum ki ornegin elemana 6inci ayin basinda zam yapinca 6inci aydan itibaren yururluge girsin. ondan onceki aylari etkilemesin.

AO7 deki formulu biraz aciklayayim. bu formul basdaki ismi personel sayfasinda c sutununda ariyor, yaninda aylik bos ise gunluge bakiyor, oda bos ise saatlike bakiyor. Aylik calisanin maasi hep ayni. haftanin 6 gunu calisiyor. ekstra saat calistigi zaman formul aylik maasini 26ya boluyor, gunlugunude 8e boluyor. boylece saat ucretini ekstra calistigi zaman ekliyor. Ise gelmedigi gun ise ben x yaziyorum o gune. bu seferde ayligindan 1 gun kesiyor. Pazar gunleri calisirsa fiyati biraz daha pahali oldugu icin onuda personel sayfasi I sutunundan aliyor..

umarim biraz anlatabildim
Benim yazdığım formül dediğinizin aynısını yapıyor buna ilave tarih şartı koyarsanız o tarihten itibaren yazdığınız maaş aktif olur bir önceki ayın maaşı önceden belirttiğiniz maaşta kalmış olur .

Merhaba @Amsterdam
Eklediğim belgede, sadece OCAK ayı sayfasına ve eklenen ÜCRET başlıklı satırlara bakın.
Zaten AY bilgisi (C5 hücresi) değiştirilerek diğer aylar için de olduğu haliyle kopyalanarak kullanılabilir.

Sonuçları kontrol edersiniz.
Diğer hesaplamalarınızı ÜCRET başlıklı satıra göre yapabilirsiniz.
Hesaplamalardan tam olarak ne istenildiğini anlamadığım için, her bir gün için (yani tarihe göre) geçerli ücret bilgisini sayfaya aldırdım.
Bu sonuçlar üzerinden yürürsünüz.

Ekli dosyalar

Konuyu başlatan
Site Üyesi
Durum
Soru 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
27