Çözüldü Para - Zaman Denklemi

mesutaydin

Normal Üye
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Merhaba, excelini eklediğim problemde gerekli açıklamayı excel içerisini yaptım. Kısaca açıklamak gerekirse müşteri kredi çektiğinde parayı kullanma süresi ile banka yada firmanın yapılan ödemelerle parayı kullanma süresi denklemi için fikirlerini bekliyor. 100 aylık kredi çekildiğinde müşteri 100 ay parayı kullanması ile firmanın ödenen kredi taksit tutarlarını kullanma süresine ait bir denklem yada formül... Para+Zaman kullanımına ait desteğinizi bekliyorum :)

Ekli dosyalar

Sayın @mesutaydin .

Para-Zaman ilişkisinin karşılığı FAİZ demek zaten.
Bence ilerideki ödemelerin bugünkü değerini bulmak gerekiyor.

ANÜİTE ve NET BUGÜNKÜ DEĞER kavramlarını araştırmanızı öneriyorum.

Konu üzetle şöyledir:
bugün 100 TL olarak alınan/verilen borç, belli aralıklarla ve üzerine faiz eklenerek geri ödenir ve
taksitlerin bugünün değerine İRCA edilmiş karşılığı BORÇ tutarına eşit olur.
Örneğin bankaya 1 yıl vadeli ve % 12 faizle para yatırdınız.
Bunun anlamı 1 yıl sonraki 112 TL'nin bugünkü değeri 100 TL'dir, ya da bugünkü 100 TL, 1 yıl sonraki 112 TL'nin değerine eşittir.

Burada verilenler nelerdir, istenilen nedir konusune netleştirirseniz;
ya faiz oranı/vade verilip taksit tutarı bulunmalıdır, ya da taksit tutarı ve faiz oranı verilip taksit sayısı bulunmalıdır.

.

@Ömer BARAN desteginiz icin tesekkur ederim. Dediginiz konular arastircam benim ekledigim excelde taksit hesaplamasi vardi. Sizin ornege gore musteri ve sirket esit faiz kullanirsa ornek %10 olsa sirket kazanci ile musteri kazanci denklemi kurmak istiyorum. Sirket x ayda paranin tamamini musteriye oduyor. Bu surece kadar sirket toplanan parayi ne kadar kullandi. Musteri parayi aldiktan sonra ne kadar kullandi.2 orani gormek istiyorum.

Bir temel mantık sorunu olduğunu düşünüyorum doğrusu.
Borcu verenin tahsil ettiği taksit bedellerini kullandığından söz edilemez. Tahsilata konu bedeller esas olarak zaten kendi parasıdır.

Bankadan 100 kredi alıp, 60 ay 2'şer TL (toplam 120) kredi taksiti ödendiğinde;
20 TL'lik faiz, paranın, borcu alan tarafından belli süreyle kullanılmasının bedelidir, para borcu alan tarafından kullanılmaktadır.
Kabaca şöyle söylenebilir: krediyi alan, 100 TL'yi 60 ay, 98 TL'yi 59 ay, 96 TL'yi 58 ay ...... kullanmıştır ve
vu bu kullanmaların karşılığı olarak fazladan 20 TL (FAİZ) ödeyecektir.

Forumumuz, FİNANS MATEMATİĞİ eğitim alanı olmadığı malum ve malesef uzun uzun finans ile ilgili konularda
örnekler vererek açıklamalar yazılması pek mümkün değil doğal olarak. Anlayışınızı bekliyorum.

Aslında üstünde duracağınız temel kavram PARANIN ZAMAN DEĞERİ.

Finans matematiğiyle ilgili genel fikir sahibi olduktan sonra
Excel'in TAKSİT_SAYISI, DEVRESEL_ÖDEME, GD, NBD, FAİZ_ORANI, FAİZ_TUTARI gibi işlevlerini araştırmanızda yarar olabilir.

Bu işlevlerin kullanımıyla ilgili sorun yaşarsanız, işlem (işlev) bazlı ayrı ayrı konular açıp
bilgiyi artırma yolunu tercih ederseniz daha doğru olur. Böylece hem sizin, hem de diğer forumdaşların
yararlanacağı konular, yazışmalar oluşacaktır.

.

Konuyu başlatan
Normal Üye
Durum
Çözüldü 
Forum
Genel Excel Soruları
Başlangıç tarihi
Son yanıt tarihi
Cevaplar
5