A

Soru Maaşa Zam Ama Onceki Aylari Etkilemesin

amsterdam

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Sevgili forum

Ekteki excelde iscilerin calisma saatleri ve alacaklari ucret yaziyor. Ucretide personel sayfasindan aliyor. Ornegin 7inci aydan itibaren yada herhangi bir tarihten itibaren Ahmet'e zam yapsam butun exceldeki ucretler degisiyor (1 ocaktan itibaren degisiyor). Sadece 7inci aydan itibaren yada 6inci ayin 20sinden itibaren yazacagim calisma saatlerini degistirebilirmi. mumkunmu boyle birsey.

Ekli dosyalar

Benim yazdığım formül dediğinizin aynısını yapıyor buna ilave tarih şartı koyarsanız o tarihten itibaren yazdığınız maaş aktif olur bir önceki ayın maaşı önceden belirttiğiniz maaşta kalmış olur .
Sizin formul personel sayfasinda yazanlari gosteriyor. ornek Ocak sayfasinda AO11 hucresine bakarsaniz ERkanin alacagi maasi gosteriyor. maasi 2200 olmasina ragmen 5 gun ise gelmedigi icin maasindan dusmustur. Calistigi gune gore maasi hesaplaniyor. Gunluk ve saatlikle de oyle

Benim yazdığım formül dediğinizin aynısını yapıyor buna ilave tarih şartı koyarsanız o tarihten itibaren yazdığınız maaş aktif olur bir önceki ayın maaşı önceden belirttiğiniz maaşta kalmış olur .
Sizin formul personel sayfasindakini gosteriyor. ama Oca sayfasinda AO11 hucresindeki formul calistigi gune gore maasini hesapliyor. az calisirsa maasindan kesiyor. ekstra calisirsa ekliyor.

Merhaba @Amsterdam
Eklediğim belgede, sadece OCAK ayı sayfasına ve eklenen ÜCRET başlıklı satırlara bakın.
Zaten AY bilgisi (C5 hücresi) değiştirilerek diğer aylar için de olduğu haliyle kopyalanarak kullanılabilir.

Sonuçları kontrol edersiniz.
Diğer hesaplamalarınızı ÜCRET başlıklı satıra göre yapabilirsiniz.
Hesaplamalardan tam olarak ne istenildiğini anlamadığım için, her bir gün için (yani tarihe göre) geçerli ücret bilgisini sayfaya aldırdım.
Bu sonuçlar üzerinden yürürsünüz.
sizin formul sadece personel sayfasinda yazani gosteriy
@Amsterdam
Eklediğim son belge (cevabıma ilişkin bir yorumunuz olmadı)
üzerinden (OCAK sayfası) yapılacak hesaplamaları örneklendirir misiniz?
Hangi hücrede hangi sonucun alınması gerektiğini net ifade edin.
Hocam su aralar cok calisiyorum. Doğru düzgün inceleyemedim. Bunuda telefondan yaziyorum

@Amsterdam
Eklediğim son belge (cevabıma ilişkin bir yorumunuz olmadı)
üzerinden (OCAK sayfası) yapılacak hesaplamaları örneklendirir misiniz?
Hangi hücrede hangi sonucun alınması gerektiğini net ifade edin.
Hocam izah etmeye calisayim. AO15 deki formul istedigim gibi hesapliyor. sadece zam yapildiktan sonraki tarihten itibaren yeni fiyata gore hesaplayabilirmi. ornegin sub sayfasinda AO15 Hasan ismindeki elemanin maasi 140 lira 2 gun calistigi icin. ama ben personel sayfasinda 2-2-2022 den itibaren 80 yaptim. buna gore AO15 de 140 degilde 150 yazmasi lazim. ama ayin 1inde 1 saat ekstra calissa yani 2300 a kadar. parasi 158,75 olmasi lazim. ama ayin 2sinde 1 saat ekstra calissa maasi 8,75 degilde 10 lira artmasi lazim.
insallah birazz olsun anlatabilmisimdir. yani sizin formulu AO15 hucresine eklesekmi bilemedim

Ekli dosyalar

İşte tam da bu nedenle mevcut formülünüzde iyileştirme yapmak mümkün değil bence.
Eklediğim örnek belge OCAK sayfasına eklenen ÜCRET satırlarındaki tutarlar üzerinden hareket edilmeli diye düşünüyorum.
Bence doğru olan yöntem adım adım ilerlemek.

Sanırım EN SADE olan seçenek; ÜCRET tipi GÜNLÜK, ay içerisinde günlük ücret değişikliği olan bir kişinin durumu.
Önce bu seçeneğin çözümünü tarif edin bu çözülsün, sonra diğer durum seçeneklerine adım adım devam edilsin.
OCAK sayfasındaki Ay NO'sunu 7 yaparsanız AHMET'in durumu böyle. 1-14 arası 8,00 15 ve sonrası 9,50.
MOLA düşüldükten sonra kalan saat bilgisi boş olan günler var, saat bilgisi 8'den büyük olan günler var.
örnek belgede 8'den az saat olan gün yok ama bunun da olmasını sağlayıp çözümü ona göre formüle etmek lazım.

Bu kişi için hesaplama nasıl yapılacak?
Tane tane her seçeneği düşünerek cevap yazarsanız halledilir bir şekilde.

Bu hesaplama tamam olduğunda ay içerisinde HAFTALIK ücret değişikliği olan kişinin durumuna,
sonra da AY içerisinde AYLIK ücreti değişen kişi üzerinde durulsun.

En sonunda da ay içerisinde AYLIK/HAFTALIK/GÜNLÜK sistemler arasında geçişlerin olması üzerinde durulur.

İşte tam da bu nedenle mevcut formülünüzde iyileştirme yapmak mümkün değil bence.
Eklediğim örnek belge OCAK sayfasına eklenen ÜCRET satırlarındaki tutarlar üzerinden hareket edilmeli diye düşünüyorum.
Bence doğru olan yöntem adım adım ilerlemek.

Sanırım EN SADE olan seçenek; ÜCRET tipi GÜNLÜK, ay içerisinde günlük ücret değişikliği olan bir kişinin durumu.
Önce bu seçeneğin çözümünü tarif edin bu çözülsün, sonra diğer durum seçeneklerine adım adım devam edilsin.
OCAK sayfasındaki Ay NO'sunu 7 yaparsanız AHMET'in durumu böyle. 1-14 arası 8,00 15 ve sonrası 9,50.
MOLA düşüldükten sonra kalan saat bilgisi boş olan günler var, saat bilgisi 8'den büyük olan günler var.
örnek belgede 8'den az saat olan gün yok ama bunun da olmasını sağlayıp çözümü ona göre formüle etmek lazım.

Bu kişi için hesaplama nasıl yapılacak?
Tane tane her seçeneği düşünerek cevap yazarsanız halledilir bir şekilde.

Bu hesaplama tamam olduğunda ay içerisinde HAFTALIK ücret değişikliği olan kişinin durumuna,
sonra da AY içerisinde AYLIK ücreti değişen kişi üzerinde durulsun.

En sonunda da ay içerisinde AYLIK/HAFTALIK/GÜNLÜK sistemler arasında geçişlerin olması üzerinde durulur.
Hocam bana bayagi karisik geldi. Zam yapmaktan vazgectim. :)