Çözüldü LGS Sonuçlarını A Kitapçığına Göre Düzenlemek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ön Bilgi

2021 LGS sınavında 4 kitapçık türü vardır (A B C ve D)

Cevaplar sekmesinde A B C ve D kitapçıklarının cevap anahtarları derslere göre verilmiştir. İşlemin nasıl yapıldığı açıklanmıştır.
Liste sekmesinde Bu kitapçık türlerinde öğrencilerin verdikleri cevaplar kitapçık türüne göre çözümlenmiştir.

Yapılmaya çalışılan işlem şu şekildedir.

"A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" isimli sekmede tüm öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre listelemek.

Bu işlemi @Ömer BARAN Bey ile A ve B kitapçığına göre önceden yapmıştık.
Şimdi C ve D kitapçığı girince işler biraz daha değişti.

@Ömer BARAN bey ve @52779 beyin katkıları için ayrıca teşekkür ediyorum.

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Selamlar,
Formülle çözüm isterseniz, Eki inceleyiniz...
Kitapçık Türü için, açılır listeden Kitapçık Türü seçin...
İlk Kolonda, seçilen kitapçık türüne ait Listedeki Sıra No. lar listeleniyor.
Bu liste sıra numaraları da formüllerde kullanılarak liste- tablo oluşuyor.

Ekli dosyalar

Ön Bilgi

2021 LGS sınavında 4 kitapçık türü vardır (A B C ve D)

Cevaplar sekmesinde A B C ve D kitapçıklarının cevap anahtarları derslere göre verilmiştir. İşlemin nasıl yapıldığı açıklanmıştır.
Liste sekmesinde Bu kitapçık türlerinde öğrencilerin verdikleri cevaplar kitapçık türüne göre çözümlenmiştir.

Yapılmaya çalışılan işlem şu şekildedir.

"A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" isimli sekmede tüm öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre listelemek.

Bu işlemi @Ömer BARAN Bey ile A ve B kitapçığına göre önceden yapmıştık.
Şimdi C ve D kitapçığı girince işler biraz daha değişti.

@Ömer BARAN bey ve @52779 beyin katkıları için ayrıca teşekkür ediyorum.

soru.webp
Merhaba,
Doğru anladıysam;
G4 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp sağa ve aşağı doğru çoğaltınız.

Kod:
You must log in to view content
(1 satır)

Ekli dosyalar

Okuldan çıkarken üstün körü bakmıştım @52779 hocamın excel dosyasına ve tüm cevapları A kitapçığına göre sıraladığını hatta üstteki açılır menü ile A dışında diğer seçeneklere görede sıraladığını düşünmüştüm. Sanırım sadece seçilen kitapçık türüne göre sıralanıyormuş az sonuç dönmesinide örneği küçülttüğünü düşünmüştüm.

Benim ulaşmaya çalıştığım tüm öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre düzenlemekti.

@PriveT beyin cevabından sonra evde tekrar baktım.

sanki yanlış anlaşılmışım

Burada @Ömer BARAN bey A ve B kitapçıklarının cevaplarını A kitapçığına göre düzenletmişti. (Deneme sınavları A ve B kitapçığına göre yapıldığı için işimizi görüyordu ancak gerçek sınavda LGS'de 4 kitapçık var üstteki linkteki durumu yani A ve B kitapçığını A kitapçığına göre düzenlediğimiz şekli şimdi A kitapçığına göre B - C ve D kitapçıklarını A kitapçığına çevirmeyi kastetmiştim.

Bu bizim ne işimize yarıyor.
Örneğin matematik öğretmeni 100 tane sınava giren öğrencinin hangi soruyu kimin doğru-yanlış yapıp yapmadığına bakması ve buna göre derste konulara yönelişini düzenlemesi oldukça zordur.
Ancak tüm kitapçıkları A kitapçığına göre düzenlediğinde öğretmen örneğin matematik 3. sorusuna 100 öğrencinin kaçının doğru yaptığını kaçının çeldirici seçeneğe yöneldiğini vb. daha rahat görüp analiz yapabilir...

örnek dosya üzerinden açıklamak gerekirse

Ali ALTIN isimli öğrencinin kitapçık türü Dkitapçığı
Biz onun tüm cevaplarını A kitapçığına göre sıraya koyacağız.
Şimdi cevaplar sekmesine bakıyoruz
A kitapçığına göre Türkçe 1. sorusu D kitapçığının 5. sorusu
Ali ALTIN!ın Türkçe 5. sorusunu 1. soru olarak getireceğiz.
Tüm sorulara bunu yaptığımızda artık Ali ALTIN gerçek sınavda D kitapçığı ile sınava girmiş olsada cevapları A kitapçığıyla girmiş olduğundaki hale kavuşmuş olacak
Kısaca tüm öğrencilerin kitapçık türlerini A kitapçığına göre düzenlemiş olacağız

Bu arada şimdi farkettim formülü @PriveT bey oluşturmuş
onu zikretmemişim özür diliyorum

A ve B kitapçığı versiyonunu A kitapçığına göre @PriveT hocamın aşağıdaki formülüyle düzenlemiştik.

Kod:
(1 satır)

Sn @merakli
Selamlar,

@52779 Bey
Teşekkür ederim Çok güzel olmuş eline sağlık.
Merak ettiğim bu sonuçları en sağdaki net toplamlarına göre büyükten küçüğe nasıl sıralayabiliriz

İsteğinizi, "Kitapçık Türüne göre yapılan listelemeyi Toplam NET sayılarına göre Büyükten Küçüğe sıralanmış olarak istiyorsunuzdur" şeklinde yorumlarsam eğer,
Önceki mesajımda eklediğim dokumandaki, KitapTur Sayfası A5 hücresine
Kod:
(1 satır)

DİZİ Formülünü yazınız.
Kopyala >>> Yapıştır.Özel Formülleri ile A6:A69 hücrelerine kopyalayınız.... Sonuçları inceleyiniz...

Sonradan Ekleme : (08.06.2021 19:57)
Bu yazdığım mesaj, sizin son mesajınıza cevap vermez... O nedenle dikkate almayınız....

Sayın @52779 kastettiğim DT sütunundaki net toplamlarına göre en yüksekten en küçük sonuca göre sıralamaktı ancak bazı öğrencilerin sonuçları eksi(-) e düştüğü için çıkmamış bu sütunda....

bu sıralama konusu ikinci aşamaydı

ilk aşama olarak tüm öğrencilerin sonuçlarını A kitapçığına göre düzenleyebilmek sonra DT sütunundaki sonuca göre en yüksekten en küçüğe göre sıralamaktı

Okuldan çıkarken üstün körü bakmıştım @52779 hocamın excel dosyasına ve tüm cevapları A kitapçığına göre sıraladığını hatta üstteki açılır menü ile A dışında diğer seçeneklere görede sıraladığını düşünmüştüm. Sanırım sadece seçilen kitapçık türüne göre sıralanıyormuş az sonuç dönmesinide örneği küçülttüğünü düşünmüştüm.

Benim ulaşmaya çalıştığım tüm öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre düzenlemekti.

@PriveT beyin cevabından sonra evde tekrar baktım.

sanki yanlış anlaşılmışım

Burada @Ömer BARAN bey A ve B kitapçıklarının cevaplarını A kitapçığına göre düzenletmişti. (Deneme sınavları A ve B kitapçığına göre yapıldığı için işimizi görüyordu ancak gerçek sınavda LGS'de 4 kitapçık var üstteki linkteki durumu yani A ve B kitapçığını A kitapçığına göre düzenlediğimiz şekli şimdi A kitapçığına göre B - C ve D kitapçıklarını A kitapçığına çevirmeyi kastetmiştim.

Bu bizim ne işimize yarıyor.
Örneğin matematik öğretmeni 100 tane sınava giren öğrencinin hangi soruyu kimin doğru-yanlış yapıp yapmadığına bakması ve buna göre derste konulara yönelişini düzenlemesi oldukça zordur.
Ancak tüm kitapçıkları A kitapçığına göre düzenlediğinde öğretmen örneğin matematik 3. sorusuna 100 öğrencinin kaçının doğru yaptığını kaçının çeldirici seçeneğe yöneldiğini vb. daha rahat görüp analiz yapabilir...

örnek dosya üzerinden açıklamak gerekirse

Ali ALTIN isimli öğrencinin kitapçık türü Dkitapçığı
Biz onun tüm cevaplarını A kitapçığına göre sıraya koyacağız.
Şimdi cevaplar sekmesine bakıyoruz
A kitapçığına göre Türkçe 1. sorusu D kitapçığının 5. sorusu
Ali ALTIN!ın Türkçe 5. sorusunu 1. soru olarak getireceğiz.
Tüm sorulara bunu yaptığımızda artık Ali ALTIN gerçek sınavda D kitapçığı ile sınava girmiş olsada cevapları A kitapçığıyla girmiş olduğundaki hale kavuşmuş olacak
Kısaca tüm öğrencilerin kitapçık türlerini A kitapçığına göre düzenlemiş olacağız

Bu arada şimdi farkettim formülü @PriveT bey oluşturmuş
onu zikretmemişim özür diliyorum

A ve B kitapçığı versiyonunu A kitapçığına göre @PriveT hocamın aşağıdaki formülüyle düzenlemiştik.

Kod:
(1 satır)
Dışarıdayım, tekrar inceleywmiyorum fakat Eklediğim dosya dediğiniz gibi 5. Soruyu 1. Sütuna getiriyor olması lazım.

Sayın @PriveT

dosyadaki "Liste" ile "A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" sekmelerinde örneğin ilk kişi Ali ALTIN'ın en sağdaki toplam sonuçlarına DT sütunlarına bakıldığında aynı sonuçları vermesi gerekir o sonuçlar farklı olduğu için aynı sonucu verip vermemesi konusunda şüpheye düştüm.

Yani

Ali ALTIN "Liste" sekmesinde D kitapçığına göre en sağ tarafa bakılırsa
Doğru : 65
Yanlış : 15
Boş : 10
NET : 60,00
şeklinde bir sonucu var

Ali ALTIN'ın sonucunu A kitapçığına göre sıraladık-düzenledik
Yanlış doğrularıda A kitapçığına göre hesaplansada aynı sonucu yani yukardaki sonucu vermez miydi?
Halbuki
Ali ALTIN'ın "A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" sekmesinde en sağdaki toplamlara baktığımızda
Doğru : 41
Yanlış : 49
Boş : 0
NET : 24,67
şeklinde bir sonucu var
buradan doğru sonuç vermediğini çıkartıyorum

Sayın @PriveT

dosyadaki "Liste" ile "A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" sekmelerinde örneğin ilk kişi Ali ALTIN'ın en sağdaki toplam sonuçlarına DT sütunlarına bakıldığında aynı sonuçları vermesi gerekir o sonuçlar farklı olduğu için aynı sonucu verip vermemesi konusunda şüpheye düştüm.

Yani

Ali ALTIN "Liste" sekmesinde D kitapçığına göre en sağ tarafa bakılırsa
Doğru : 65
Yanlış : 15
Boş : 10
NET : 60,00
şeklinde bir sonucu var

Ali ALTIN'ın sonucunu A kitapçığına göre sıraladık-düzenledik
Yanlış doğrularıda A kitapçığına göre hesaplansada aynı sonucu yani yukardaki sonucu vermez miydi?
Halbuki
Ali ALTIN'ın "A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" sekmesinde en sağdaki toplamlara baktığımızda
Doğru : 41
Yanlış : 49
Boş : 0
NET : 24,67
şeklinde bir sonucu var
buradan doğru sonuç vermediğini çıkartıyorum
O zamana kadar bir çözüm verilmiş olur sanırım ama Bilgisayar başına geçtiğimde inceleyeceğim.

Not: Evet, formülüm hatalı. 😏

Ben soruyu Kitapçık türlerine göre öğrencilerin listesi olarak anlamıştım...
İşin açıkçası Cevaplar sekmesine de hiç bakmamıştım...

Az önce baktım ve ilk başta yanlış yorumlayıp cevap yazdığımı anlamış oldum...
Anladığıma göre de ekteki dokumanı hazırladım... İnşallah bu defa doğru yorumlamışımdır...

Eki inceleyiniz....

Ekli dosyalar

Merhaba,
G4 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp sağa ve aşağı çoğaltarak deneyin.
Kod:
(1 satır)

Eğer boş bırakılan hücreler 0 değil de boş çıksın isterseniz aşağıdaki formülü deneyiniz.
Kod:
(1 satır)

Merhaba,
G4 hücresine aşağıdaki formülü yapıştırıp sağa ve aşağı çoğaltarak deneyin.
Kod:
(1 satır)

Eğer boş bırakılan hücreler 0 değil de boş çıksın isterseniz aşağıdaki formülü deneyiniz.
Kod:
(1 satır)

bu şekilde farklı sonuçlar vermesine anlam veremedim
sonuc.webp

bu şekilde farklı sonuçlar vermesine anlam veremedim
sonuc.webp
Bu hatanın sebebi sanırım A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar sayfası F sütuna formülle çektiğiniz kitapçık cinsi Liste sayfasındakine uymaması.
Örneğin Ayşe Arslan'ın kitapçığı normalde C iken bu sayfada kullandığınız formül D olarak gösteriyor.

F sütunundaki formülü değiştiriniz. D sütunundaki formülü sola doğru sürükleyerek çoğaltıp değiştirirseniz sorun çözülür diye düşünüyorum.

Bir de A:F arası iki sayfada da aynı. Neden direk kopyala yapıştır yapmayıp formül kullanarak dosyayı yoruyorsunuz, bir sebebi var mı acaba?

Ekli dosyalar

Ben soruyu Kitapçık türlerine göre öğrencilerin listesi olarak anlamıştım...
İşin açıkçası Cevaplar sekmesine de hiç bakmamıştım...

Az önce baktım ve ilk başta yanlış yorumlayıp cevap yazdığımı anlamış oldum...
Anladığıma göre de ekteki dokumanı hazırladım... İnşallah bu defa doğru yorumlamışımdır...

Eki inceleyiniz....
Teşekkür ederim.
Hemen orjinal dosyaya adapte edeyim istedim ancak en üste 1 satır eklemişsiniz böyle olunca orjinalinde çalıştırabilmem için formül üzerinde çalışmam gerekti.
Bu hliyle doğal olarak orjinal dosyada çalışmadı.
satır % olanları satır 4 ile değiştirdim ama yine çalıştıramadım

Bu hatanın sebebi sanırım A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar sayfası F sütuna formülle çektiğiniz kitapçık cinsi Liste sayfasındakine uymaması.
Örneğin Ayşe Arslan'ın kitapçığı normalde C iken bu sayfada kullandığınız formül D olarak gösteriyor.

F sütunundaki formülü değiştiriniz. D sütunundaki formülü sola doğru sürükleyerek çoğaltıp değiştirirseniz sorun çözülür diye düşünüyorum.

Bir de A:F arası iki sayfada da aynı. Neden direk kopyala yapıştır yapmayıp formül kullanarak dosyayı yoruyorsunuz, bir sebebi var mı acaba?
A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar sayfası örnek hazırlarken hızlıca liste sayfasından kopya alınarak oluşturuldu. bahsettiğiniz şekilde hata olabilir

A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar sayfasındaki F4:F52 sütunundaki formül doğru sonuç vermiyor sanki

A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar sayfası örnek hazırlarken hızlıca liste sayfasından kopya alınarak oluşturuldu. bahsettiğiniz şekilde hata olabilir

F sütunundaki formülü düzeltince sonuçlar normale döndü gördüğüm kadarıyla.
Kontrol ediniz.

Ekli dosyalar