LGS Sonuçlarını A Kitapçığına Göre Düzenlemek

Çözüldü LGS Sonuçlarını A Kitapçığına Göre Düzenlemek

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan merakli
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

merakli

Site Üyesi
Excel Versiyonu
Excel 2016
Excel Sürümü
64 Bit
Excel Dili
Türkçe
Ön Bilgi

2021 LGS sınavında 4 kitapçık türü vardır (A B C ve D)

Cevaplar sekmesinde A B C ve D kitapçıklarının cevap anahtarları derslere göre verilmiştir. İşlemin nasıl yapıldığı açıklanmıştır.
Liste sekmesinde Bu kitapçık türlerinde öğrencilerin verdikleri cevaplar kitapçık türüne göre çözümlenmiştir.

Yapılmaya çalışılan işlem şu şekildedir.

"A Kitapçığına Göre Tüm Cevaplar" isimli sekmede tüm öğrencilerin cevaplarını A kitapçığına göre listelemek.

Bu işlemi @Ömer BARAN Bey ile A ve B kitapçığına göre önceden yapmıştık.
Şimdi C ve D kitapçığı girince işler biraz daha değişti.

@Ömer BARAN bey ve @52779 beyin katkıları için ayrıca teşekkür ediyorum.

soru.webp

Ekli dosyalar

Moderatörün son düzenlenenleri:
Teşekkür ederim.
Hemen orjinal dosyaya adapte edeyim istedim ancak en üste 1 satır eklemişsiniz böyle olunca orjinalinde çalıştırabilmem için formül üzerinde çalışmam gerekti.
Bu hliyle doğal olarak orjinal dosyada çalışmadı.
satır % olanları satır 4 ile değiştirdim ama yine çalıştıramadım
@PriveT çözümü vermiş, ama

Eklediğim dosyadaki KitapA sayfasındaki 1. satırı komple silin....
İstediğiniz şekilde olacaktır... Net Puanlamaya göre sıralanmıştır...

Teşekkürler sayın @PriveT
Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(1 satır)

sınav sonucu olmayanların sonucunun sıfır (0) olarak veriyor bunu boş olarak vermesi için nasıl bir değişiklik yapmalıyız
O kısımdaki formülü değiştirdim. İster ekli dosyayı kullanın, ister =EĞERHATA(EĞER(İNDİS(Liste!F$7:F$106;KAÇINCI(SATIR()-3;Liste!$A$7:$A$106;0))="";"";İNDİS(Liste!F$7:F$106;KAÇINCI(SATIR()-3;Liste!$A$7:$A$106;0)));"") olarak düzenleyin.

Ama ben halen madem A:F aralığı aynı neden kopyala yapıştır yapmayıp formül kullanıyorsunuz burada anlamadım.

Ekli dosyalar

Ama ben halen madem A:F aralığı aynı neden kopyala yapıştır yapmayıp formül kullanıyorsunuz burada anlamadım.
BURADAKİ AMAÇ ASLINDA EN SAĞDAKİ TOPLAM NET EN YÜKSEK OLANDAN EN DÜŞÜK OLANA DOĞRU SIRALAMA YAPMAK AMACIYLA DİKKATE ALINMAMIŞTI.

ŞUAN FORMÜLLER ÇOK KARIŞTIĞI İÇİN EN SON FORMÜLLERLE ORJİNAL DOSYAYI DÜZENLEMEKTEYİM.

ŞUAN SANIRIM SADECE TÜM ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK NET YAPANDAN EN AZ TOPLAM NETİ OLANA DOĞRU SIRALAMAK KALDI

BU SIRALAMAYI AYRI BİR SAYFADA YAPMAK MI DAHA MANTIKLI YOKSA AYNI SAYFADA YAPMAK MI MANTIKLI KARAR VEREMEDİM

@merakli

Cevapları ve ekli belgeleri inceleyemedim.

Sonuca ulaşılmışsa benim cevabım da alternatif olsun.
-- Birinci formülü F4 hücresine (aşağı doğru kopyalanacak) uygulayın.
-- İkinci formülü G4 hücresine (aşağı ve sağa kopyalanacak) uygulayın.

Net sayısına göre sıralama işini başka sayfada yapmanız daha anlamlı olur diye düşünüyorum.
Ayrıca EŞİT NET'i olanlar için öncelik sırasının nasıl tespit edileceğini net ve tüm seçenekleri içerecek şekilde açıkmanız lazım.

Kod:
Görüntülemek için giriş yapmanız gerekmektedir.
(2 satır)
.

BURADAKİ AMAÇ ASLINDA EN SAĞDAKİ TOPLAM NET EN YÜKSEK OLANDAN EN DÜŞÜK OLANA DOĞRU SIRALAMA YAPMAK AMACIYLA DİKKATE ALINMAMIŞTI.

ŞUAN FORMÜLLER ÇOK KARIŞTIĞI İÇİN EN SON FORMÜLLERLE ORJİNAL DOSYAYI DÜZENLEMEKTEYİM.

ŞUAN SANIRIM SADECE TÜM ÖĞRENCİLERİN EN ÇOK NET YAPANDAN EN AZ TOPLAM NETİ OLANA DOĞRU SIRALAMAK KALDI

BU SIRALAMAYI AYRI BİR SAYFADA YAPMAK MI DAHA MANTIKLI YOKSA AYNI SAYFADA YAPMAK MI MANTIKLI KARAR VEREMEDİM
Sayın @52779 'in buradaki çözümü istediğiniz sıralamayı veriyor diye anlıyorum. İlk satırı silebilirsiniz diye de not düşmüş kendisi. Dosyayı kontrol ettiniz mi?

Sayın @52779 'in buradaki çözümü istediğiniz sıralamayı veriyor diye anlıyorum. İlk satırı silebilirsiniz diye de not düşmüş kendisi. Dosyayı kontrol ettiniz mi?
sanırım o kod sadece o satırdaki kişinin sıra sayısını yazdırıyor gibi ancak tüm satıra uygulandığında aşağıda bahsettiğim olayı sağlıyor mu tekrar denemem lazım.
Benim bahsettiğim ise 1. olanın en üst satırda 2. olanın hemen altındaki satırda sonuncunun en son satırda şeklinde sıralanmasıydı